• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
A što si radio sa platinama ?:icon_scratch:
Da li si i njih promijenio u kompletu sa ostalim ?:(yawn):
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
evala!!:icon_pray:
lim od ovog razgrtača je 3mm stjenke? ili više, vidim da nema lame izmedju livog i desnog da ih veže jednog za drugog,ka u nekim varijantama razgrtača..kako se sićam imam samo 2mm lima u garaži..:icon_cry:

lama poklopca freze,ona koja pegla zemlju ti je odrizana u sredini, ili samo crno piturana,nevidi se baš na slici..

ovo bi bilo odlično za zagrtanje i frezanje krumpira (koječega) odjednom, ako su točno udaljeni redovi, i ako je freza sužena za medjuredno??

kako se ravnaš,kako ćeš udaljit red od reda?vataš precizno do prethodno isfrezanog??
 
E

el pibe

Guest
Korištena pločevina 4mm.I tako je nema nikakve povezne spone,jako je i bez nje.Poklopac je dosta pohaban i puknuo je nedavno skroz na pola.Nije mi ga se dalo skroz skinuti.Tako da sam ga malo poklepao i zavario na mjestu.A ova crno pofarbana traka na sredini je samo da se malo prikrije var da je manje uočljiv i ne bude korodiralo tak brzo a i paše crna na žutu:icon_wink:Ja se držim nekih standarda oko redova 60cm i gledam prvi red što ravnije napraviti.Poslije to ide samo od sebe.Kad je međuredni razmak 60cm sprava fino odrađuje posao, njezina mjera je u najširem dijelu 32cm.Tako da samo treba pratiti razmak kotača od reda i sve ispada lijepo.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
koliko puta predješ istu zemlju kad frezaš prije redova? jel prodješ dvaput ili triput?
vidim u tebe veće kolo nego u mene tebi je ona sporija freza..

sve se nešto mislim kako da ju "xxxxxxx"..
da okrenem ručke i nagovorim ju da "kosi",sa frezama..
tako ću imat 3 brzine i moć izabrat najsporiju..samo neznam oću li moć tako ušaltat,od onih blokada..ako bude tribalo okretat ćemo noževe na frezama :(giggle):
misliš li da bi moga tako nešto dobit?
ako dobijem duplo sporiju frezu na isti broj okretaja noževa, bit će super

šta sve ljudi (ja) neće smislit za manje kopat....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Nema šanse da bude duplo sporija. Kod univerzala je prva 2.77, a rikverc 3.1 što je tek oko 10% sporije.
Ako ti je baš neophodna samo za frezanje ja bi prije ubacio ta dva zupčanika iz specijala i riješio se problema. Muta nema nikakve blokade izlaznog vratila, jednako se vrti bez obzira na pravac kretanja.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ma lin sam platine i kondenzator zaminit, ako nisam siguran da su u kvaru..a freza je u polju i procedura mi ju je dobacit bilo di,dok radi i freže..ovo me ne košta ništa probat, pa ako mi se učini puno bolje okrenit ćemo ju..
 
Posljednje uređivanje:
E

el pibe

Guest
Bubamarac,ovisi sve kakva je zemlja.Volim ja to usitniti što bolje i dublje.Prvi prolaz radim traktorom(na njivi)a ostalo,imam tri vrta tamo se poigram Mutom jer ovako sa traktorom samo sve izgazim i takva izgažena (nabijena )zemlja ne dolazi u obzir kad je u pitanju vrt, barem kod mene.A ovo sa brzinama, tu ja ne diram ništa mogla bi Muta i 30kmh. mogao bi i ja ,samo kako dugo.Potekao sam ja stotku oko 12sec. prije par godina bio sam brz ko Olić :(sweat):ali nema smisla.Nije posao zec neće uteći.Zato,samo ostavi stroj kakav je on će napraviti svoje.Dobri su konstruktori koji su ga napravili ja nemam zamjerki.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
dobri su konstruktori, izvještili su se radeći ovu moju..sve su popravili na tvojoj šta na mojoj nevalja..pa su tvoju napravili sporiju..nisam ni tija ubrzat svoju nego ju malo usporit..možda bi čak 10%i bilo koliko toliko ok..
tvoja je baš pogodjena..malo veća kola,malo bolji kut upadanja freze,(posljedično većih kola),da malo dublje može frezat,i malo sporiji hod za iste okretaje freza-lipše raspe i dublje može odjednom..
a da mi ju se rastavlja zbog toga-baš i nije..
ako bude "jeftinijih" rješenja,bude ako ne,pa fala bogu,neće nebo past..
još jednom fala za razgrtač,moga bi bit pogodak..:icon_thumright:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Istovremeno su obe pravljene, samo za različite zadatke. Njegova za obradu zemlje i komunalne poslove (čišćenje snijega, rotaciona kosačica), a tvoja prvenstveno za košenje strižnom kosom, skupljanje sijena i prevoz.
Pun pogodak bi bio da su ubacili reduktor na univerzal pa da ima tri spore, tri brze i dva rikverca. Promjenom veličine točkova bi se pogotovo svima moglo ugoditi jer bi sa najvećim imali brzinu oko 15 km/h, a sa najmanjim oko 1.5 što je dovoljno sporo da u frezanju pravi prah.

Samo to onda nebi bila muta koja nam svima pomalo čupa živce. :)
 

davorinjo

Član
Tu od
24 Ožu 2014
Poruka
31
Pozdrav svima, danas je došao na red pregled lamela, bio sam u ducanu i veli covjek da su ko nove i da ih ne treba mijenjati. Sad me muči kak to sloziti natrag? Kako god sam pokušao sve je uzalud. Molim preporuku i savjet kako to sloziti... Otvarati sam išao jer mi je u košnji sve stalo, i pogon i kosa( a motor radi normalno), a kad bi išao na prazno ide ko da niš nije bilo...
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Đe boči? Ne znaš raspored lamela ili ti problem pravi samo spajanje motora i mjenjača?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Složiš svih pet lamela u onaj nosač. Ako imaš pomoćnika neka drži stegnutu polugu kvačila da ne izbija sve napolje ili stegni nečim da napraviš više manevarskog prostora.
Pošto unutrašne lamele treba uklopiti najlakše je da se lagano okreće radilica samo da upadne (tu je već zgodnije imati pomoćnika), naravno skinuti kabl sa svjećice da slučajno ne upali. :)
Kad zavrneš onih pet šarafa naliješ ulje u mjenjač, podesiš kvačilo onako na ručici da osjetiš kako razdvaja i upališ. Eventualno uključiš da se vrti izlazno vratilo pa lako vidiš bez krckanja zupčanika da li prekida prenos snagez.
Poslije onim navrtkama fino podesiš kako knjiga kaže, kad sve bude dobro kači kosu i pravac u livadu. :)

edit: Na hladnoj mašini se često desi da ne razdvaja odma, pa finalno podešavanje treba biti na zagrijanoj. Moguće da je je to bio problem prije da se podesi hladna na mjeru pa kad se čitav sklop ugrije prokliže i stane.
 
Posljednje uređivanje:

davorinjo

Član
Tu od
24 Ožu 2014
Poruka
31
Hvala na informacijama. Nadam se da ću sutra biti uspješniji. Sad kad spominješ štelanje, šaltala se normalno bez krčenja, jedino mi se čini da mi je rucica kvačila počela vuči sajlu tek od polovice, kao da mi je bio prazni hod do polovice. Znači da se valjda lamele nisu dovoljno razdvajale
 

davorinjo

Član
Tu od
24 Ožu 2014
Poruka
31
Evo mene opet, mašina je gore, zahvale Philbayu na savjetu. Jedino mi sfalilo hipenola pa je nisam još upalio. Kad stavim u prvu i okrenem rukom radilicu kotači se vrte, i niš ne krči... nadam se da su sjele obje pločice na onu osovinu od getribe. I pitanje za Philbaya, što znači uštelavanje kuplunga po knjizi, može kratki opis? I još jedno pitanjce.. S čime mažete na strižnoj kosi onu glavu što se šrafi na samu kosu a u nju ulazi onaj greben kaj ide lijevo desno. Do sad sam koristio strojnu mast, jel to ok ili treba kaj drugo?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ma samo podesiš da ne razdvaja čim malo pritisneš polugu kvačila, već pri kraju.
Ako recimo poluga ima do ručke 7-8 cm hoda ostaviš nekih 15-20 mm praznog hoda u kojem imaš dovoljno prostora za fino šaltanje. Tad će sigurno dobro da stegne i da ne prokliže kad naiđe na neko veće opterećenje.

Za podmazivanje svih tih dijelova ja sam uvijek koristio običnu tovatnu mast. Svaki put kad skinem nož zbog oštrenja podmažem i nije bilo frke.
Koju god da staviš biće dobro, samo neka ne radi na suvo. :drink:
 
E

el pibe

Guest
Pozdrav svima.Pitanje zna li netko koji je ral žute boje na Muti?Za mašinu sam nabavio oznaku.Na mojoj je boja na haubi dosta izbljedila,tak da nemrem točno vidjet a ne bi volio puno odstupiti od original farbe.Malo bi je osvježio,ima da blista:icon_winkle:
 

Najnoviji postovi

Na vrh