• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ma znam ja da imam svakakvih želja...
Pa kad neznam šta bi i kako bi, zakotrljam temu, pa svako po nešto nabaci..
Onda znam malo više, pa znam šta ću..Ako znam..:icon_e_smile:
Tebi hvala, na idejama, ali čini mi se da neidu, "i ovce, i novce"..
Smatram da mi je kolega ZJ, iznija par vrlo teških argumenata koje ne mogu zanemarit jer su logični, i jer sam ih i sam zna ali sam ih pozaboravlja, i nisam računa s njima..Volija bi ja i kotač, ali ovo šta piše kolega ZJ, jednostavno moram napravit..Klizač..
Moguće je nakon rala napravit zakačku za ralo s kolom na okretanje, da se može samo zakačit za transport..
Momentalno je ralo bitnije..Jer nisam proba frezu s ralom i ovako manjim željeznim felgama..Šta po mom "novom" mišljenju najprije triba napravit..
Aj živija..:drink:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Donesoh danas "sve satelite" doma, u garažu..
Odavno sam planirao probati probušiti još jednu rupu na ovaj dio koji se uključuje u mtk..
Ali neznam pod kojim kutem..:(wasntme):
Planiram napraviti mogučnost za još jedan priključak..
Rotacioni plug..
Ali tribam malu pomoć, nekog ko ga već ima..
Da mi izmiri na neki način pod kojim kutom stoji osovina rotacionog pluga u odnosu na mtk kad ovaj stoji na ravnom..
Rupu bi odma probija, a ostatak kad uspijem napravit..dobro bi došle i dimenzije lopatica i eventualna informacija o materijalu lopatica...:icon_scratch:
Onaj "kostur" za te lopatice se ne čini problematičan za izradu..


Edit, ralo iz gornjeg posta je rastavljivo,mogu ga vratit nazad bez problema..Mislija sam da sam na njega zavarija limove za razgrtanje ali na vide su..
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Rotacioni je dalji od freze i može se podesiti da radi pod proizvoljnim uglom. Ima nastavak koji se steže šarafom i udaljava ga od mjenjača, a reduktor je mislim potpuno isti kao na frezi. E sad da li bi se tebi dalo da i to napraviš… :)

ad7b35d89be8c39c55128cfb7d08ab6f.jpg


Pošto su kod tebe manji točkovi možda nebi ni smetalo, ali treba dobro pogoditi ugao. Znam sigurno da jedan član sa foruma ima taj plug i postavio je par snimaka na youtube. Možda je najsigurnije sa njim da provjeriš ako se već sam nejavi, pisao je u ovoj temi prošle godine.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ako mrvu falijem,nema veze..
Ali bar otprilike bi mora pogodit kut..Da izbacuje zemlju, na već prodjeno, da ostane kanal..
Jer nemam vide za štelovanje..
Vidija sam po netu nekih videoklipova s mutom i tim plugom, pa ako ne dobijem "u stupanj" informacije ovako, probat ću "odoka"..
Jedna rupa više na onom komadu, (šta se zašteka na mtk), ako i ne bude reduktor i tome služija, neće ničemu smetati..:icon_biggrin:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Na 60toj strani imaju 2 videoklipa, na kojima čovik freže takvim plugom,i na nekom dijelu jednog videa dolazi prema kameri..Tu sam ga zaustavija i uzea kutomjer i ravnalo i izmirija sam 60 stupnjeva otklona..Dakle plug ne ide ravno u pod nego je kos, a kad jedno kolo upadne u kanal, opet je kos, ali samo malo..Trećinu kao kad je na ravno, skoro pa je horizontalan, malo mu fali, 10tak stupnjeva možda..Tako se i čini logičnim..

Čovik na videu ima veća kola od mojih, iako to neće značit puno za nagib, jer tu isključivo igra dubina kanala a ne veličina kola..A i ja kad svoje felge okrenem, muta mi je šira od fiće..:icon_e_surprised:

Morat ćemo mirit, oće li bit rupa do rupe, jer je rupa od štifta 18-20mm..
Ako bude bar 7-8mm izmedju,-bušim..I ako ne bude neke posebne tvrdoće čelik..

Sad ćemo po slikama tražit poznate dimenzije i radit usporedbe za izmirit dimenzije lopatice, i njihove nagibe...
Ipak je ovo rijedak priključak pa je teže do odgovora na neka pitanja..
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Bubamarac, za Univerzala nije bil predviđen rotacijski plug.
Kotači su mu premali, a bojim se da je i prva brzina prebrza.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Nije ni freza, ali opet se koristi. :)

Ustvari u uputstvima piše da je za specijal "namjenska upotreba", a za kosačicu i univerzal "moguća upotreba".

U nekom prospektu od univerzalne kosačice koju je deda imao do rata rotacioni plug je naveden kao jedan od predviđenih priključaka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Tim bolje. No, bojom se da je prenizak. Tih 5cm prohodnosti je razlika.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Malo sam računao i ako nisam pogriješio specijal sa rotacionim plugom jednim nožem kači oko 2.5 cm tla, dok univerzal i kosačica idu skoro 4 cm. Sad ja nemam uopšte u glavi predstavu je li to mnogo, valjda zavisi i od vrste zemljišta i ugaženosti.
Onako kad ašovom prekopavam baštu uvijek se uzima desetak cm i meni jednom konju lako ide. Kako li je muti sa 5-9 konja na sličnu širinu pojma nemam. :)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Tim bolje. No, bojom se da je prenizak. Tih 5cm prohodnosti je razlika.

Može koji detalj tih razmišljanja, da to nekako pritresem u svojoj glavi?

Moja logika je bila da je nagib različit i ovisi o dubini pluga, kako je naštiman na ona 2 kola, da freže duboko..
Da će ista stvar bit s manjim i većim kolima, jer "frezer" pobaca zemlju na stranu i tako se mtk nagne..
Svejedno jel tako naget mrvu viši ili niži, oba kola bi ga tribala dignit priko tog kanala..
Jedno kolo uvik ide po grbi a drugo po nepofrezanome, dok je izmedju kanal..
A i prva je sporija od rikverca..
Moga bi i 15-20% manje lopatice stavit ako je tolika razlika brzine..:icon_rolleyes:
Ja mogu i 1 felgu okrenit i na 1 stranu ga skoro 20cm proširit...
Edit;
Ipak si u pravu za mala kola i visinu, skužija sam šta si mislija..
Nisam s tim dosad ima iskustva..
Dakle opet ovisim o subjektivnoj procijeni nekoga ko ima takav plug, bi li isti normalno radija s 30% više brzine..
I koliko je močan taj plug , jel ide ka kroz sir i ima li rezerve da ga se da na ovo navrnit, s nešto manjim lopaticama..

Dok to ne saznam opet mogu probat otočkat i probušit ovu frezu,a sutradan ako šta na nju nakalemim..
To neće smetat..

Skužajte šta driblam, prominija sam mišljenje kad sam još malo razmislija..

Neće bit mala kola ako frezer/plug bude isprid, a oće ako bude iza,/(ispod ručki vožnjom u rikverc)..

Ako ide prvom i bude plug isprid važna je veličina ona dva mala kola, željezna, koja su dio pluga, ona vode plug, i imaju ulogu mutinih kotača kad se plug vuče za mutom..
Njih ću stavit veća..
Prva mi je sporja od rikverca kojim sad frezam, a dodatno je sporija na felgama,za 20tak posto..
Moglo bi ipak bit OK..
Demantirajte me ako sam u krivu da ne trošim energiju uzalud!!:(giggle):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Ako imaš mogućnost da ga montiraš iza (ispod ručki, kao frezu), onda kotače eliminiraš i umjesto njih napraviš jedan klizač (ralo) koje će kliziti po dnu iskopanog kanala (brazde). Nešto slično kao ralo na kopačici.:(nerd):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Bubamarac, ak mu promijeniš položaj, onda računaj s tim da bude i promijenil stranu na koju baca zemlju, pa bu trebalo i bušiti rupu na drugoj poziciji...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
viewer.php
[/URL][/IMG]

Evo slike po kojoj ću kopirat način rada..

Tu se vidi da je plug prokopao kanal na koji onda freza s malim kolima nemože nasist..Nad kanalom je..A kolo, jedno na pofrezanome, drugo na ledini..
Da je plug iza, nasija bi možda i ovaj..Moj bi..Jer su mi felge sad i manje od onih malih kola..

Zanima me jel u frezi kod kardana ima kakav semering ili je prvi tek gori kod reduktora?
Oće li špena od bušenja bit opasna, i koliko to dobro sad triba očistit?
Pomea sam mast, štapićem i krpom, dosta nje iz kardana, i pobrisa krpom ono šta sam dobavija..
Dal da to perem benzinom ozbiljnije ili nema nekog straha od sitnijih špena..

ZJ, na slici baca isprid freze i desno, ne prema motoru..To ću kopirat, jer tako će lopatice ukopavat plug u zemlju a ne ga izbacivat iz ne, samom vrtnjom..A rupa je već probušena..U svakom smislu..
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Muči mene kako dobit dimenzije lopatica,i njihov kut u odnosu na osovinu :icon_e_confused:

Ispalija mi drugi harddisk,na kojem su mi bili windowsi, i autocad..Bija bi ja skinija sliku u autocad, i za 2 minute,usporedbama, uz pomoć poznatih dimenzija i više slika, dobija sve dimenzije koje me zanimaju...:icon_hang:
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
ekipa,imam pitanje za vas,za one koji imaju Mutu Kosor.Dok sam kosio,frezao ili vozio,morao sam rucku od naprijed-ler-nazad vezati sa spagom ili onom gumom-paukom. Danas sam isao raskapati getribu da vidim u cemu je problem,ali unutra,a ni vani nema nigde nikakvog osiguraca,kuglice koja bi blokirala taj polozaj. Kak imate vi to rijeseno???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Stari ili novi tip?
Stari tip ima zglob, i ručica stoji prema natrag kad ide unaprijed i obratno. Stari tip ima jedan "amortizer" duljine oko 40mm izvana na ručici. Ak si ga zgubil...onda ga nemaš.
Novi tip ima jedan feder koji ručicu drži u položaju. Sve je to izvana i netreba rastavljati getribu.
Na mojem Maestralu je bil stari tip, a ja sam to modificiral i prepravil, tak da je bolje od originala.

I nemoj se igrati s tim, jer za smjer naprijed je kandža, koja se lako pojede, pa onda iskače iz smjera naprijed.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
nisam nis ja zgubil,kak smo ju dobili,takva je. nije bilo nicega i od prvog dana je to zaje... Ja sam pretpostavljao da je na sistem kao i ukapcanje kardana,na kuglicu..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Pogledaj na slici: vidi se feder koji drži polugu u položaju (u smjeru naprijed).
f2b90872.jpg



To je novi tip. Kupil sam novu tu svijetlu polugu i pripadajući feder, a onaj crni dio, na kojem stoji feder, sam napravil. Ovdje ti se vidi položaj u smjeru natrag.
2a3caef7.jpg
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Ja nemam takav sistem,nego je poluga kojom se ukapča na osovini ručki. Ja sam mislio ugraditi na donji dio osigurač,tj.kao kak je napravljeno na kardanu,sistem sa kuglicom i tri položaja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Znam, imaš ono s...nje starog tipa. Tak je bilo i pri meni.

Nema tri položaja, već samo dva (naprijed-natrag).
Ugradi ovakav sistem, jer je dobar. Možeš ga i kupiti u dijelovima.
Ak te zanima, morem ti poslati i kataloške brojeve.
 

Najnoviji postovi

Na vrh