• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Može,pošalji. Budem onda otišal u Zagreb u dučan i pogledal za te dijelove. Hvala unaprijed.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Imaš OVDJE. Treća (16) stranica.

- 726329 poluga
- 726334 feder
- 726331 graničnik
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
u

Hvala puno

Daj mi reci,jel postoji i ler sa tim mehanizmom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Ne, nema lera. Ler imaš samo između 2. i 3. brzine na mjenjaču.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Onda onak kak sam ja mislio riješiti to sa tim osiguračem,bilo bi idealnije rješenje. Dobio i na toj ručki ler. Al dobro,budem u Zgb. vidio kolko će me to koštati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Problem je u tome da u smjeru naprijed treba ručka biti napeta, a to kuglica nemre.
Unutra nema mjesta i hod je premali.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Ne ZJ,ja bi to vani napravil,na kučištu,ne unutra. Znači,napravil bi ručku kak imaš i ti,samo bi napravil umjesto federa,taj mehanizam sa kuglicom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Treba se moći štelati hod uključivanja smjera naprijed.
Prepravi ovu postojecu polugu (od dvije složiš jednu) i kupi samo feder. Na graničnik navariš nosač federa...puno jednostavnije neg igra s kuglicom.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Muči mene kako dobit dimenzije lopatica,i njihov kut u odnosu na osovinu :icon_e_confused:

Ispalija mi drugi harddisk,na kojem su mi bili windowsi, i autocad..Bija bi ja skinija sliku u autocad, i za 2 minute,usporedbama, uz pomoć poznatih dimenzija i više slika, dobija sve dimenzije koje me zanimaju...:icon_hang:
Kolega neznam dokle si stigao sa svojim projektom i prepravkama, ali sad mi je pala jedna blesava ideja na pemet. Nemam pojma dali bi to bilo efikasno ni koliko uopšte snage traži takva šklopocija, ali mi se nekako čini da bi umjesto lopatica možda efikasniji bili noževi kao kod roto drljače.
Dva ili četri noža, dužine dvadesetak cm pa ići u dubinu koliko je moguće. Zahvat je malen kao i kod rotacionog pluga, ali ako bi se moglo pripremiti dobro par ari za krompir možda i nije ludost. :)

Najjednostavnije je za napravii i montirati, jer ide poput noževa na frezi ali da su okrenuti svi ka dole.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Ideja ti je dobra, no mislim da nije pogodila cilj.
Rotacijski plug preokreće zemlju, dok bi ju ovi noževi samo usitnili. Za to mu je dobra i freza.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
projekt je u "stand by modu":icon_fU:...
Meni je bilo palo na pamet noževe od freze zavidat da budu svi prema doli.
Tako bi frezalo,ali neznam kolko opterećenje bi bilo na noževima šta bi dublje frezali.
Jer ovako nisu opterećeni čeono, pa bi se nekako više savijali.
Inače probijena je još jedna rupa, bez nekih problema..
Kad u nju ubacim štift, freze stoje nešto nakoso.
To ono, traži onaj kanal, koji roto plug napravi, pa će jedno kolo u kanal upast i onda će freza bit pod malim kutom taman kako triba da izbacuje u stranu na već pofrezano.
Ali...
Geometrija roto pluga mi se čini takva da onaj romb ima relativno ravnu donju stranicu i male su mu šanse da takav ostavlja grbe po podu.
Rotoplug izgleda ka alat za frezer, za ravnanje površine frezerom.
Dok noži od freza ne metu pod kad bi ih okrenija put doli, -ostalo bi šareno..
I nebi izbacija zemlju na stranu,a tako nema kanala,u koji sidne kolo.
Ja neznam kako izgledaju ti noži od drljače.Ja sam dalmatinac,nisam drljaču nikad vidija.Po kamenu se ne drlja.:(devil):
imaš kakvu sliku te ideje ili neki način da mi pomoću koje slike prezentiraš ideju?
Inače naša sam dimenzije i kuteve koje će mi odgovarati, i vjerovatno će bit i mrvu uže lopatice od originalnog pluga.
Samo moram još saznat od kojeg materijala i koliko debelog je to najpametnije radit.
Tribam još i saznat di nabavit materijal, sirov..Pa kad napravim, naoštrim i probušim po rupu, da odnesem na kaljenje.To znam di ću, samo neznam još pošto će koštat..:icon_scratch:
Pomalo, odnija djava i prišu.Priša mi je bila probit onu rupu, jer mi je tad freza bila doma.
Nije mi bitno oće li mi plug preokrećat zemlju ako je raspe i baci u stranu ka rotacioni.
E, i napiši koliko kvadrata je ar, u nas nema ari..:icon_fU:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Vertikalna osovina, na kojoj se vrti viljuška od dva zuba, u oblik slova Π. Nikaj posebno, vidi ovdje:
55-rc-d182a1e712ae5c90.jpg


Traktorske roto brane imaju više rotora ( Π Π Π Π Π), koji se vrte jedna prema drugom. Na tvojem stroju bi bil samo jedan rotor.
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Imam dojam da bi mi to bilo teže napravit od noževa za roto plug.
Tamo mi od 10,ili 12cm flaha triba odrizat nakoso 5 rezova, i imam 4 romba.
Da dobijem stranice romba od nekih 18cm,i dijagonalu bližu nekih 10-12(kako bude materijal bio).
Ostaje samo po rupa na svakome za izbušiti.
Potom nać 15tak cm kvadratnog punog profila, ili barem nekog debele stijenke, (ili može i cijevi)..
Pa za njega zavariti 4 komadića L profila jačeg, isto s rupama, za zavidat noževe.
I jednu pločicu kvadratnu koju ću onda zavidat umisto freza na koju će "cijev" bit zavarena.:icon_winkle:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Nebi bilo teže, jer se noževi kupe već savijeni, s rupama, pa ih samo prišarafiš na flanđu. Ovo ti je jedan od primjera:
noz-roto-brane-maschio-slika-39524631.jpg

noz-roto-brane-maschio-slika-39524632.jpg


Vjerojatno bi trebalo napraviti još jednu pločicu na ovu flanđu freze, radi povećanja promjera, a onda sve to skupa s 4 M8 šarafa pričvrstitit na ovu kvadratnu flanđu freze.

Evo ti cijeli OGLAS, da vidiš da to nije skupo (50-tak kn za kaljeni nož).
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Moga bi ti tu bit i u pravu!!!
Ovo bi moglo valjat!!!

Taj nož je jak, ima 12mm debljine, i 70tak mm širine, i izvitoperen je tako da špic noža "reže", a tijelo noža, iza špica noža, je savijeno, i moglo bi izbacivat odrezanu zemlju u smijeru vrtnje.
Šta je jako bitno...

Izbacuje li ta drljača rasutu zemlju van iz zahvata tih noževa?

Jel se na njoj vrte noževi ka na frezi oko onakve osovine horizontalne,
ili ka na roto plugu, (pa s nekim kutnim redukcijama), okomito?

Koliko okretaja imaju noži kod drljače, jel se i tu radi o nekih cca parsto u minuti ka kod freze na muti?

Jesam li udav?:icon_twisted:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Moga bi ti tu bit i u pravu!!!
Ovo bi moglo valjat!!!
Naravno da sam u pravu. Znam ja kaj valja. :D:
Ideja je Philby-jeva, nemoj to zaboraviti.

Taj nož je jak, ima 12mm debljine, i 70tak mm širine, i izvitoperen je tako da špic noža "reže", a tijelo noža, iza špica noža, je savijeno, i moglo bi izbacivat odrezanu zemlju u smijeru vrtnje.
Šta je jako bitno...
Izbacuje li ta drljača rasutu zemlju van iz zahvata tih noževa?
Ne, samo ju vertikalno melje (reže). Naravno, nadigne ju. Zamisli si kak izgleda bunt razvučene žice ili cijevi po tlu. Radi razvučene krugove, jedan do drugoga.

Jel se na njoj vrte noževi ka na frezi oko onakve osovine horizontalne,
ili ka na roto plugu, (pa s nekim kutnim redukcijama), okomito?
Os oko koje se vrte noževi stoje točno okomito u odnosu na tlo, poput roto pluga. Vidi sliku cijelog stroja u mojoj prethodnoj poruci.

Koliko okretaja imaju noži kod drljače, jel se i tu radi o nekih cca parsto u minuti ka kod freze na muti?
Podjednaka je brzina rotora kao i na frezi.

Jesam li udav?:icon_twisted:
Ma nisi udav, nego buš platil kavu kad budem u Kaštelima :)

Nemoj zaboraviti da takvi noževi postoje u lijevoj i desnoj izvedbi, za lijevi i desni smjer vrtnje rotora (na traktorskim roto branama, rotori se vrte jedni prema drugima, dakle, dva unutra, dva van).
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ma nisi udav, nego buš platil kavu kad budem u Kaštelima

---
Može..:icon_pidu:Dodji odma ako te volja!!

Hvala,sad mi dosta tog je jasnije.Nisam dobro bija pročita ono ispod slike a po slici se baš ne vidi dobro šta je ispod.

Moja freza sad ima rupu koja nije skroz okomita na pod.
Traži onaj kanal kojeg roto plug napravi da bi u njega silo kolo.
To triba i radi smjera da bi šnita bila točne debljine i da ne ostane žive zemlje.
Izbacivanje zemlje tako postaje ključno.Vjerovatno bi se dobilo manjim zakretanjem noževa...:icon_e_confused:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Traži rabljeni rotacijski plug. To ti bude najprije gotovo.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
@Bubamarac

Evo iz druge teme kako izgleda traktorska roto drljača, a ima tu i snimaka u radu. Možda dobiješ još neku ideju, ili ako ništa da vidiš kakva su tamo rješenja pa da prilagodiš nešto slično. :)

http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=1080790&postcount=1006

@ZJ

Neće on gotovo već sve sam da pravi, džaba ubjeđivati. :D
Vjerujem da će kad to završi napraviti još nešto pa na kraju od mute nastanu transformersi. :lol:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
U Dalmaciji??:icon_rofl:
Znaš li ti prijatelju šta su to vlake??
To su parcele na "skalama".
Većinom prilično uske i duge, pa ima po jedna svako 2 metra visine, izmedju njih suhozid...
U dalmaciji su rjetke parcele koje su ravne.U komadu, ka moje 2..
Možda oko Zadra ili Metkovića.
Ostatak Dalmacije ima skakavce koji se mogu okrenit na tim uskim vlakama, i koji se mogu uvalit medju redove loze.Vučnih freza nema u Dalmaciji možda 10-20..
Ić kupovat nešto po Slavoniji, pa priko pošte, gledat oću dobit bloket umisto nećega, ma lakše mi je i kombajn napravit!!:icon_blackeye:

Ovako dobijem informacije, pa bolje "znam šta oću", pa napravim šta mogu i kad mogu.
Najbitnije je da znam šta oću i da se uvjerim da će mi to šta oću valjat.
I da ako ne bude valjalo ne košta puno love za baciti..

Ovo sa ovim noževima bi moglo bit dobro, i prihvatljivo je jer je rizik mali.
ako "popušim" 200kn, neće nebo past.
Napisat ću ostalima da nevalja..:icon_eyes:
 

Najnoviji postovi

Na vrh