• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Poz,
nakon dužeg traženja sam kupio mutu kosor. Ide prvo na detaljnu provjeru kod majstora.
Na prvu ću morati promijeniti gume, barem jednu (izašle sajle iz gume) i sajlu gasa.
Motor se čini ok, vidio sam da je oko čepu ulja motora zauljeno.
Auspuh je skoro pa nov ima male naznake hrđe, ali se još vidi boja. rekao bih da nije puno radila.
Pločica se skroz izlizala pa nisam mogao pročitati koji je motor, lombardini je ali jedino se vidi serijski broj.
Motor je upalio nakon malo poguranca (nije dugo radio kako je rekao prijašnji vlasnik).
Majstor je dao remote palac gore po zvuku motora :), a ostalo ćemo vidjeti.
Cijena je mislim jako povoljna pa se nešto mora i uložiti. Jedino što mi se ne sviđa i upalo mi je u oko je jedan ne potpuno okomito zašarafljen šaraf na mjestu gjde se motor montira na getribu, ostali su svi kako treba. Trebati će zamijeniti i zaštitne gume na ručkicama (mislim da je to od kuplunga ili brzina da voda nede u getribu...

Uglavnom pitanje nakon dugog uvoda. Koje gume i gdje kupiti ? Felge su 12 cola, gume 4.00-12 Sava su trenutno. Da li se kotač mora skidati sa freze za zamjenu gume ?

Gledao sam da kupim i manje 8 cola kotače ako pomaže u radu, ako će time sporije ići (manje opterećenje po nekoj logici). Da li to što pomaže, tj. da li se uopće mogu staviti manje kotači da ne zapinje po zemlji kod kod rada ?
I da sjetio se na kraju, koje se boje koriste za farbanje motokultivatora, htio bih ju očistiti i ofarbati ako je negdje hrđava da nede dalje, a i da ljepše zgleda :)
Hvala na pomoći.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Gume 4,00-12 4PR, montiral sam ih susjedu.
Da, skineš felge i onda ide. OVE baš nisu neka sreća, ali budu dobre.
S manjim kotačima bude freza gurala zemlju i getriba gurala pokošenu travu tak da manje nemaju puno smisla. Možda 5,00-10, kakve idu na Mondial, ali ne pašu rupe.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Gume 4,00-12 4PR, montiral sam ih susjedu.
Da, skineš felge i onda ide. OVE baš nisu neka sreća, ali budu dobre.
S manjim kotačima bude freza gurala zemlju i getriba gurala pokošenu travu tak da manje nemaju puno smisla. Možda 5,00-10, kakve idu na Mondial, ali ne pašu rupe.
Hvala. Što im fali ? Za malo frezanja i više košnje valjda budu dobre ?
I ako ima tko trebam manual za mutu kosor. Kod kupnje je rastavljena, sada mi slijedi sklapanje pa ako zapnem da mogu negdje pogledati, iako obično ne zapnem :).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Getriba je ista.
Razlika je u ručkama i to kaj Kosor ima blatobrane.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Evo ti i par slika.
- Dijelovi mjenjača:
49495fb2.jpg

- Sastavljena "piramida" s inverterom i kardanskim vratilom
Gornjim (dupli) zupčanik je od 2.-3. brzine:
522329b7.jpg
Primjedba:
Nek te ne zbuni: ova getriba je od kosilice i nema 1. brzinu.
Na Maestralu / Kosoru na piramidi lijevo je izglodan još jedan manji zupčanik, kao i jedan veći (od prve brzine) na gornjoj (mjenjačkoj) osovini koji ide prije ovog pomičnog zupčanika 2.-3. brzine.




- Montirana mjenjačka osovina s pužem (puž je iza lagera, ne vidi se). Ova poluga lijevo ti je "vilica" invertera:
bc2bdb0a.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
- Piramida na mjestu:
9b6c1b8f.jpg

- Kandža cestovne brzine i zupčanik rikverca:
fb8d740d.jpg

- Spojnička osovina sa zadnjim poklopcem:
6a9f162e.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
- Puž i pužno kolo:
6de14408.jpg
Primjedba:
Rekoh: ova getriba je od kosilice i nema diferencijal i šperu, već krutu osovinu).
Zato ima samo jedan bubanjs s kočnicom na lijevoj strani, te ove zaštitne cijevi.
Isto tak, puž i pužno kolo su suprotnog smjera od onog para na Maestralu/Kosoru.



I gotovo...
6837affa.jpg

4436d56f.jpg
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Poludio sam danas kod slaganja. Nede ručka na mjesto nikako. Nakon sat vremena skužim da je guma unutrašnje strane ručke podignuta centimetar dva, 2 minute posla.

Na pločici se ne vidi model, ali rekao bih da je ovo LA300 motor, ako se može prepoznati sa slike ?
I još pitanje oko čoka, sa slike na motoru baš nije jasno. Ima tri položaja pomiče se horinzotalno. Ako je početni položaj prema rezervaru, da li je to otvoren ili zatvoren čok.
U kojem položaju mora biti kada se pali ?
I nema prekidač da ga se odmah ugasi. Se to može naknadno dodati ?
I još jedna stvar treba skinuti felgu ali nakon što sam odšarafio 4matice ne mrda ni mm.
Da li sam nešto zaboravio ?



muta.jpeg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,758
Ako ne piše (a obično da) za čok, ono off-on, onda skini filter i pogledaj u rupu na rasplinjaču u kojom je položaju leptir.
A za gašenje, ako nema prekidač, možda negdje viri žica koja ide gore na ručke
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Izgleda kao LA300.
Čok je otvoren kad oolugica stoji uzduž (u smjeru radilice) motora.
Na 45 stupnjeva je polu-čok, a zatvoren je kad polugica stoji poprek (okomito a smjer radilice).
Ppri paljenju dodaš gas do kraja, te ga vratiš na 1/3-1/2, tatvoriš čok i povlečeš starter.
Kad primi, odmah vrni čok.
A toplo pališ samo z pol gasa ili i s pol čoka.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,745
Prije će biti DMB 300, ako ima (modul paljenja) na desnoj strani (od rezervara - suprotno od karburatora) onda je DMB, modul paljenja je Rudi Čajavec i na sebi ima gumb za gašenje. Ako je pak to promijenjeno nekim drugim modulom, treba ugraditi gumb za gašenje.
Ako nema modula onda je LA300, on ima platine.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Svski Maestral/Kosor originalno ima sklopku OFF/ON na lijevoj ručki, iznad kuplunga.
Ako nema, ugradi ju. Ponajviše radi sigurnosti.
 
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
59
Sklopku ću čim prije staviti, sigurnost je na prvom mjestu.
Valjda ju ima neki dućan u Zg-u. Ako ne bu dostava radila.
Bilo mi je čudno kako treba potrošiti gorivo da se ugasi :).
Za čok mi je sada jasno. Polugica vodoravno, čok otvoren, okomito zatvoren.
Nema oznaka za čok, sve sam pregledao, osim slike s lijeve strane (gledano od ručki) koje baš i nisu jasne. Valjda se misli da se to prvo nauči od nekog poznatog pa nije bitno.

I otvaranje zatvaranje goriva je drugačiji od onog što sam vidio na drugim slikama. Većina ima za otvaranje ili leptir ventil ili kao na kuglastom ventilu malu ručicu.
Kod mene se šarafi kao kapica ventila kod gume.

Modul mi se čini da ima, iako mi se ne čini da je tvornički :).
Ima sa lijeve strane modul (gledano od ručki) (ako je to to 2cmx3cm) , zasarafljen pored kučista gdje ide gas sajla.
Kučište gdje je gas, nema poklopac. Fali tih nekih sitnica po njemu..

Skinuo sam felgu za minutu uz komad daskice i čekić, jučer nikako.
Danas sam namontirao gumu i opet mina na pumpanju, ubio me ventil, to definitivno treba ima alat za ventil da ga se izvadi van da se može napumpati.
Sajla gasa je sređena za minutu (barem nešto od prve :)).

Nakon par minuta potezanja, micanja ručice čoka na slijepo :) je upalila.
Probao sam malo napred nazad funkcionira, ali mi nije jasan kuplung,

Kada stisnem kuplung ako je u brzini svejedno ide polako, ako je analogija sa auta ne bi smio ići. Tu vjerojatno nešto ne valja. Uz to se jako teško stišće kuplung.
I još nešto koja je uloga ulja u filteru zraka ? Dodatno filtriranje zraka i/ili dodatno podmazivanje ? Benga je 95 ili ima smisla stavljati 100?

Budući da je muta pokretna ide sutra kod majstora na pregled, pa ćemo vidjeti da li će trebati još nešto mijenjati..
Hvala na pomoći..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Ako kuplung "puzi" onda treba zamijeniti veći lager.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
917
:unsure:

Mislio da je benzinac!
Zamijenio sam crijevo, makao sam staro izbisalo i samo sam nabio obicno crijevo kao od goriva i stavio stege. Na poklopac od filtera (sa rezervoara) je bilo 2cm naslage nekakve prljavstine, nevjerovatno kakvo je smece ta nafta! Medjutim, obzirom da nijesam znao da u rezervoaru dodje onaj filter vratio sam poklopac ne ocistivsi ga :cautious::cautious:. Tako da cu to kad ispraznim rezervoar...

MTK je upalio posle nekoliko puta, nijesam znao da treba da se odsrafi sraf vazduha da bi nafta procirkulisala.... Nakon toga sam upalio i mtk sad radi mnogo bolje, ali se cuje kad je malo zemlja tvrdja a dok freziram kao da gas prekida. Na jedno mjesto mi se cini da po malo zmari nafta, ne znam sad tacno kako se zove taj dio dodje naspram rezervoara, podsjeca me na amortizer :ROFLMAO: :ROFLMAO:

ps. na ovo sam mislio, dje je oznaceno crno tu sam primijetio kao malo nafte, e sad nisam 100 posto siguran da mi mozda nije prilikom punjenja kapnulo..ali sve u svemu, ako nije, sta je problem?

Sklopku ću čim prije staviti, sigurnost je na prvom mjestu.
Valjda ju ima neki dućan u Zg-u. Ako ne bu dostava radila.
Bilo mi je čudno kako treba potrošiti gorivo da se ugasi :).
Za čok mi je sada jasno. Polugica vodoravno, čok otvoren, okomito zatvoren.
Nema oznaka za čok, sve sam pregledao, osim slike s lijeve strane (gledano od ručki) koje baš i nisu jasne. Valjda se misli da se to prvo nauči od nekog poznatog pa nije bitno.

I otvaranje zatvaranje goriva je drugačiji od onog što sam vidio na drugim slikama. Većina ima za otvaranje ili leptir ventil ili kao na kuglastom ventilu malu ručicu.
Kod mene se šarafi kao kapica ventila kod gume.

Modul mi se čini da ima, iako mi se ne čini da je tvornički :).
Ima sa lijeve strane modul (gledano od ručki) (ako je to to 2cmx3cm) , zasarafljen pored kučista gdje ide gas sajla.
Kučište gdje je gas, nema poklopac. Fali tih nekih sitnica po njemu..

Skinuo sam felgu za minutu uz komad daskice i čekić, jučer nikako.
Danas sam namontirao gumu i opet mina na pumpanju, ubio me ventil, to definitivno treba ima alat za ventil da ga se izvadi van da se može napumpati.
Sajla gasa je sređena za minutu (barem nešto od prve :)).

Nakon par minuta potezanja, micanja ručice čoka na slijepo :) je upalila.
Probao sam malo napred nazad funkcionira, ali mi nije jasan kuplung,

Kada stisnem kuplung ako je u brzini svejedno ide polako, ako je analogija sa auta ne bi smio ići. Tu vjerojatno nešto ne valja. Uz to se jako teško stišće kuplung.
I još nešto koja je uloga ulja u filteru zraka ? Dodatno filtriranje zraka i/ili dodatno podmazivanje ? Benga je 95 ili ima smisla stavljati 100?

Budući da je muta pokretna ide sutra kod majstora na pregled, pa ćemo vidjeti da li će trebati još nešto mijenjati..
Hvala na pomoći..
slikaj mtk malo bolje iz vise uglova...moguce da je kvacilo lose...
 

Prilozi

  • Opera Snapshot_2021-05-27_105053_www.youtube.com.png
    Opera Snapshot_2021-05-27_105053_www.youtube.com.png
    35.1 KB · Pregleda: 14
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,327
Sklopku ću čim prije staviti, sigurnost je na prvom mjestu.
Valjda ju ima neki dućan u Zg-u.
Može bilo kakva sklopka, koju možeš ugraditi, dakle i ona sa stare veš mašine. Na Mondiala sam ugradil mali kip-šalter, poput OVOGA. Meni je najbolji takav kip, može biti i veći, jer vidiš položaj u kojem je i najlakše ga je aktivirati ako ti zagusti.
Ili potezni ili preklopni...važno je da je jedan kontakt na masi, a s drugog kontakta povlečeš žicu i spojiš ju sa žicom koja izlazi iz modula paljenja-
Bilo mi je čudno kako treba potrošiti gorivo da seugasi :)
Na kraju rada najbolje je zatvoriti pipu da se ugasi kad potroši gorivo. Za to je nekoliko dobrih razloga:
- ne ostane benzina u fergazeru pa nemre niak dojti u motor (na LA300 nemre, ali na nekima more)
- Ne ostane benzina u L-cijevi, jer ju benzin brzo razjede

I otvaranje zatvaranje goriva je drugačiji od onog što sam vidio na drugim slikama. Većina ima za otvaranje ili leptir ventil ili kao na kuglastom ventilu malu ručicu.
Kod mene se šarafi kao kapica ventila kod gume.
Tak je bilo i na moja dva LA300 motora. Niš tome ne fali, samo nema položej rezerva.

Benga je 95 ili ima smisla stavljati 100?
95, jer je to motor s niskim stupnjem kompresije (oko 7). Bilo bi dobro dodati nadomjetak za olovo, da ne gore ventili:
639013-1-30954893-jpg.jpg

Modul mi se čini da ima, iako mi se ne čini da je tvornički :).
Ima sa lijeve strane modul (gledano od ručki) (ako je to to 2cmx3cm) , zasarafljen pored kučista gdje ide gas sajla.
Novi su manji od nekadašnjih Čajavca.

I još nešto koja je uloga ulja u filteru zraka ? Dodatno filtriranje zraka i/ili dodatno podmazivanje ?
Filtracija zraka. Natočiš ga do onog prstena, na kojem piše "nivo ulja".

Kada stisnem kuplung ako je u brzini svejedno ide polako, ako je analogija sa auta ne bi smio ići. Tu vjerojatno nešto ne valja. Uz to se jako teško stišće kuplung.
Kuplung...hmmm, rastavi ga pa pogledaj stanje.
Prva stvar: pogledaj koliki je slobodni hod ručice i vozi li se vilica po duk-lageru?

Ak ti bude trebalo slika kuplunga, vrati se cca godinu unatrag u ovoj temi ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh