• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Kad sam pitao kod odabira MTK za rad između ostalog i sa Berta rotacionim plugom, dobio sam odgovore:
@hodor:
Ne znam kakav je taj berta plug, YT meni nije dovoljan, ali ako je to slično ko na Muti, onda je to jedno veliko sranje.
@Krumpironja:
...rotaciski plug je sranje o tome se vec pričalo plitko ide i dobar je samo za pjesak...ako imas takvu zemlju ok...
Hvala @tosimoto za opovrgavanje ovakvih izjava tj. za video i izjavu :drink:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Da, ali ovo je sipka zemlja. Bertini plugovi na YT rade na sličnoj zemlji.
Pitanje je kak bi to radilo na ilovači, ili pak na kamenitom tlu, poput Krumpironjinog.

Usput, Bertin plug je iza MTK, bliže nogama, ali je zato cijeli stoj manji ;)
Ovih Mutinih se da najti u bescjenje, ali su dugački "kak sprovod" ;)
 

tosimoto

Novi član
Tu od
17 Svi 2014
Poruka
6
Re: Rotacijski plug

U kojoj to brzini ideš? Nekak mi se čini brzo :icon_redface:


orem u prvoj brzini, točkovi su 12 cola pa je možda malo brže ali ide odlično, vidim neki kažu da je zemlja sipka i sl. zemlja je crnica nije sipka klasična Baranjska crnica samo taj plug radi kao glodalica pa svaku zemlju usitni
ovo je bio stari šljivik koji nije preoran najmanje 70 godina i ima čak i zaostalih (istina sad već dosta trulih) panjeva koje vadi bez problema a dubina je oko 20 cm iako nije spušten plug do kraja znači može još malo dublje ali meni nije potrebno samo da skinem travu i njeno korjenje i poravnam zemlju od starih i novih krtičnjaka
Ja sam jako zadovoljan plug sam kupio za 500 kn + moji troškovi dostave jedino bih zamjenio kad bih uspio naći lopatice jer su ove malo potrošene iako to ništa ne smeta
danas nastavljam s oranjem :(y):
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Kako sam strojar - ovo mi je jako poznato.
Rotacijski plug radi kao i prstasto glodalo. Ima glodala koja glođu otvrdnut čelik do 70 HRc, tako da je ovaj način obrade i za jako tvrdu zemlju ;-)
Klasični plug mi je više kao nož dubilice, provlakačice ili blanjalice (koju su zamijenile gotovo potpuno glodalice). :(rofl):
Dužina priključka mu je loša osobina, ali ima kotače za stabilnost - oslonac. Berta plug ima kraću polugu do osi rotacije pluga pa ga je moguće držati i bez oslonaca/željeznih kotača. I jednan i drugi dizajn su jako dobri :)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ja proba okrenit volan i ubacit mutu,(onu za kosit), da "kosi" u prvoj, sa frezom priključenom..brzina je ok..prva je sporija od rikverca taman koliko triba..samo šta mi je lagana freza pa moram dizat ručke da potone..možda bi funkcionirala ok kad bi okrenija nože,(jer su ovako naopaki),i kad bi na frezu stavija kakav uteg..jer mi ovako freza vrti kontra kola,i kola,na pofrezanom blago klizaju kad dignem ručke,i ukopam ju..mislija sam da će bit gadno frezat s frezom isprid traktora,ali nije..okretniji je puno i upravljiviji,u "kosilica modu"..ali mi odnosi masa nevaljaju..fali piza na frezi..ima još jedna nuspojava..izbacuje zemlju naprid i ustranu,jednostavno ostane udubljenje koje je onda opet plitko...
ali za potuć travu koja je onako "hrabro krenila",iza ovih kiša-odlično!!!
ima još jedna vrlo poželjna nuspojava..stine lete naprid...ne u moje noge...
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Kupio sam strižnu kosu i dobio jedan motor koji je u boljem stanju od mog, na mom je blok na 2. specijali valjda (klip je 77) i napuknut je kod jednog šarafa na glavi, pušta kompresiju malo al svejedno radi, samo je pitanje do kad...
Ovaj koji sam dobio je u dobrom stanju (bar mi tak izgleda), klip je 75.5 ili 76, koja je to specijala?
Kolko bi koštala generalka za LA300 i dal se isplati slagat takav stari motor uopće?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
Da li je isplativo? To je sve relativno i zavisi u kakvom je stanju motor kojeg namjeravaš raditi. Ako ga namjeravaš raditi, treba ga rastaviti i vidjeti u kakvom stanju je i što bi trebalo raditi. Mogu ti povući jednu pararelu, čisto radi usporedbe. Ja sam skoro nabavljao dijelove za G200 i blok je na obradi. Dijelovi koje sam kupio su: klip, karike, klipnjača, platine, semerinzi, ležajevi, set brtvi cca 1300 kn, obrada još nije gotova tako da cijenu obrade mogu reć cca 400 - 500 kn. Sve zavisi što treba mijenjati i gdje nabavljaš dijelove i koliko te košta obrada ?:icon_razz:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Ak računaš da dobiš novog kineza za manju cijenu od popravka LA300 - ne isplati. Drugi je razloga taj da imaš tih rabljenih motora u ponudi za cijenu manju od cijene popravka, pa kad dotraje - jednostavno ga promijeniš.
No, LA300 starije generacije je napravljen od kvalitetnih mateijala (blok, radilica...), i kad se jedanput složi dugo traje. Pitanje je jedino jesu li ovi novi dijelovi, koji se mogu kupiti, na razini kvalitete ovih starih. Ak znaš da je motor bil dobar i misliš ga dugo imati, isplati se ga popraviti, ali nije ekonomično.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Kineza nebum kupil sigurno...
Mislim da kad ovaj nebu više za upotrebu idem po novi Lombardini ili Subaru...
Nekak mi se ne ulaže tolke novce u tak stari motor...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Tu imaš praf. Ak se da zakrpati...ak ne - neisplativo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
... A ovak je ispal Maestral s Lombardini LGA340, 11ks, motorom. Još ga nisam stigel probati. Mislim da mu razrada bude pod frezom.

S lijeve strane:

...desne strane. Bojal sam se budu li kotači smetali filteru zraka, ali sve fino paše. Čak se da i suziti.

Odozgora. Ne paše mi poklopac mjenjača od prije, pa ga budem modificiral

S pogonom strižne kose

Od naprijed. Fali još bull bar i parkirna noga (to još moram napraviti).

Napominjem da je MTK iz 1989. Kupljen '99., obnovljen i dorađen.
Na ovim slikama je motor na brzinu postavljen gore, jer mi je smetal u garaži. Sad još treba riješiti sklopku za gašenje, brojač sati i okretaja, vjerojatno i svjetlo (motor ima alternator).

Utezi su moje izrade, nekih 20-tak kg po kotaču. Mislim da sad nebudu niti trebali kad je motor donesel 10-tak kg kao protutežu.
 
Posljednje uređivanje:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
@sina
Ja bi od ta dva LA300 sastavio jedan dobar za u rezervu. Promijeniti karike, dihtunge i semeringe, namjestiti da radi i u podrum snjim ako zatreba. Dok bi platio mašinsku obradu i nove dijelove možeš kupiti pola novog motora (što si naveo lombardini ili subaru), a opet imaš mušičav LA300 koji je dosta skup u eksploataciji i loše riješen konstrukcijski.
 
Posljednje uređivanje:

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Nije ni to loša ideja, možda ga složim da pogoni pumpu za vodu...

Kak provjerit u kakvom je stanju radilica?
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Pozdrav svima ! Recite mi kako se kopča plug na mutu 8 KS, starije godište. Kupio sam polovni kultivator ali nisam dobio nikakvu spojku za plug, a na plugu su samo dvije rupe za bolcn ( klin ). Hvala
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
to je rotacioni plug?mislim da muta nema drugačiji..
ili je neka prerada..tada će muta bit muka..
osim ako zemlju ni netriba okrećat ,ako je tako meka..
može slika pluga i mista di bi se triba kačit,da vidimo o čemu pričamo..:(wait):
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Ima li netko plug za razgrtanje i vađenje krumpira za Mutu 8 KS stari tip sa okruglim tipom kopčanja. Ili barem neku fotku pluga za razgrtanje sa adapterom kako bi se mogao prikopčat na Mutu. Bio bih zahvalan...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Stvar ti je jednostavna. Daš istokariti okruglu cijev, da izgleda kao ona na frezi, i na nju poprečno zavariš U profil, na kojem se vertikalno izbuše rupe, tak da koristiš način prihvata kao na MTK Labinprogres.
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Da, to mi je jasno. Ali, plug za razgrtanje i vađenje krumpira ide na onu stranu gdje se kopča prikolica ( njemu ne treba pogon kardana ), a tamo je komad cijevi u koji ulazi rudo prikolice i to se zbog prikolice miče lijevo - desno. Ne znam da li sam sad bio jasniji...
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Svi plugove za ogrtanje i vađenje krompira koje sam za sada vidio se kače kao i ostali priključci. Ovako nešto.

big-11472371_2014-03-18-17.31.05.jpg


Ne vidim potrebu za kačenje umjesto prikolice, pogotovo što bi se plug pomijerao lijevo-desno i taj način spajanja nebi bio ni približno čvrst kao ovaj koji se inače koristi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh