• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gornje i donje kopčanje prikolice

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
583
često po raznim temama se spominje gornje i donje kopčanje, te prednosti i mane jednog i drugog. Dali mi može netko objasniti koja je prednsot i mana pojedinog kopčanja te kako to izgleda u praksi? (znam kako izgledaju donje automatske/poluautomatske kuke na npr Imt-u ili Zetoru, al ne znam za to gornje kopčanje).
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
često po raznim temama se spominje gornje i donje kopčanje, te prednosti i mane jednog i drugog. Dali mi može netko objasniti koja je prednsot i mana pojedinog kopčanja te kako to izgleda u praksi? (znam kako izgledaju donje automatske/poluautomatske kuke na npr Imt-u ili Zetoru, al ne znam za to gornje kopčanje).

Po meni je super donje kopcanje bolja mi je upravljivost i stisce traktor dole pa kaj nisi vidio onda i kod tih zetora i imt-a gornje kopcanje,nalazi se točno ispod priključka za toplink
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod gornjeg kopcanja na papuci traktora recimo sajlu kod slepanja drva ili prikolicu,kod vucenja ako je teret jako tezak oce dizat prednji kraj traktora i naravno nestabilnije je.
Kod donjeg kopcanja to se ne dogada kod vuce teskog tereta neovisno dal je teret na traktoru ili samo vuce teret.

Kod donjeg kopcanja poluga vuce u odnosu na polozaj visine zadnjeg kraja traktora i pogonskog djela diferencijala je mala i time nema sile da podigne prednji kraj,dok kod gornjeg kopcanja je poluga na vucu puno veca i samim time lakse dize prednji kraj traktora.

Na Zetoru gornju papucu mozes stelati po visini i uvijek ju stavi dole ili kad prikopcicis prikolicu rudo mora biti u ravnini,vagi,a ne prema gore.

Sto je rudo duze na jednoosovinki manje tereta daje na papucu traktora.

Kad vuces trupac kopcaj ga sto blize traktoru i sto nize na traktor bit ce ti lakse vuc.
 

Najnoviji postovi

Na vrh