• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Istina da je drvo bagatela,ali ako malo pratiš što se sprema u ovoj državi,nije teško zaključiti da Hrvatske šume i vode neće još dugo biti hrvatske...
Još prošle godine vode su pretvorene u trgovačko društvo,a najava poskupljenja voda od čak 100% je znak da će ići u prodaju...
Sad je samo pitanje što ćemo prvo prodati,šume ili vodu?
A kad stranac kupi naše šume,neće više biomasa trunuti u njima ,a drva biti bagatela...
Postat ćemo jedna od najjadnijih država u ovom dijelu Europe...

Sve mi je to poznato ali moje mišljenje je da će vrlo brzo prolaziti samo veoma rana i veoma kasna proizvodnja iz tog razloga pokušavam naći neko rješenje kako bi sa što manje troškova grijao plastenik a ove peći dali na šječku ili pelete bi bilo najbolje rješenje barem po mome. A mislim da jako grešiš da ćemo postat najjadnija država u ovom dijeli evrope mi to već jesmo.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Istina da je drvo bagatela,ali ako malo pratiš što se sprema u ovoj državi,nije teško zaključiti da Hrvatske šume i vode neće još dugo biti hrvatske...
Još prošle godine vode su pretvorene u trgovačko društvo,a najava poskupljenja voda od čak 100% je znak da će ići u prodaju...
Sad je samo pitanje što ćemo prvo prodati,šume ili vodu?
A kad stranac kupi naše šume,neće više biomasa trunuti u njima ,a drva biti bagatela...
Postat ćemo jedna od najjadnijih država u ovom dijelu Europe...

Kad postanemo to i kad se ljude dotjera na prosjački štap onda će se pobunit. Dok je večini dobro, manjina nema šanse. Ovo s vodom podsjetilo me na Boliviju i njihov grad Cochabambu gdje su pravo na distribuciju vode dali firmi u vlasništvu američkog Bechtela i čak zakonom proglasili ilegalnim sakupljanje kišnice, cijene vode su skočile 300 posto a stanovnici Cochobambe to nisu prihvatili i izašli su na ulice. U prosvjedima je policija ubila jednog mladića ali su se na kraju stanovnici Cochobambe uspjeli izboriti da se zakon povuče i Bechtel je morao otići. Malo offtopica ali nadam se da ne zamjerate.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kad postanemo to i kad se ljude dotjera na prosjački štap onda će se pobunit. Dok je večini dobro, manjina nema šanse. Ovo s vodom podsjetilo me na Boliviju i njihov grad Cochabambu gdje su pravo na distribuciju vode dali firmi u vlasništvu američkog Bechtela i čak zakonom proglasili ilegalnim sakupljanje kišnice, cijene vode su skočile 300 posto a stanovnici Cochobambe to nisu prihvatili i izašli su na ulice. U prosvjedima je policija ubila jednog mladića ali su se na kraju stanovnici Cochobambe uspjeli izboriti da se zakon povuče i Bechtel je morao otići. Malo offtopica ali nadam se da ne zamjerate.

Ima previše onih koji ma je ovako ili onako dobro pa se neće bunit kao ni dosad sad ćeš vidjet kad bude trebalo isplatit poticaje seljci u koje i sebe ubrajam neće nimalo biti složni i ovi gore će da nas vrte kao malu djecu.

Dali netko zna kako se izračunava kolika je potrebna snaga peći u kw npr. za plastenik površine od 900 m2 ili volumena 3000 m3.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ima previše onih koji ma je ovako ili onako dobro pa se neće bunit kao ni dosad sad ćeš vidjet kad bude trebalo isplatit poticaje seljci u koje i sebe ubrajam neće nimalo biti složni i ovi gore će da nas vrte kao malu djecu.

Dali netko zna kako se izračunava kolika je potrebna snaga peći u kw npr. za plastenik površine od 900 m2 ili volumena 3000 m3.

Imaš na ovoj stranici kalkulator za izračun

http://www.termogeni.com/master/index_cr.php

Pozdrav!
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
To su izračuni za zidane objekte,ne za plastenike...




Ako staviš u rubriku vrsta izolacije bez izolacije a što naši plastenici i jesu može nam pomoći okvirno u izračunima .
Pozdrav!
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Po kojem god računu računali treba peć sa puno kilovata i još dok se uzme rezerva ode to, e sad koliko bi ta peć trošila peleta na sat nakakav prosjek samo zbog izračuna isplativosti investicije pod uvjetom da plastenik nema praznog hoda ili ćemo i dalje bez grijanja što neće biti dobro.

Eurovoće iz orahovice je do sada grijalo plastenike na plin i sada pregovaraju da preurede na košticu od višnje zbog izuzetno velikih troškova plina.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=8RHcQ-ommtM&feature=related[/YT]
Evo ovaj energent gotovo svi imamo u izobilju,da ne kažem da ga svake godine mnogi ostavljaju da trune na njivama...

Slamu svi daju džabe ako nemaš balirku baliranje kod mene je 2,5km po bali to bi se dalo iskoristiti mislim da bi to bilo jako dobro.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=8RHcQ-ommtM&feature=related[/YT]
Evo ovaj energent gotovo svi imamo u izobilju,da ne kažem da ga svake godine mnogi ostavljaju da trune na njivama...

Savršeno!!!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja čak razmišljam o opciji da pravim i sječku od orezanih stabala iz voćnjaka,za koju godinu bit će oko pet ha pa bit će toga. treba samo naći podatke o sistemu kako se to radi i kolika je iskoristivost. imam nekih podataka ali nedovoljno. da nepričam o ljusci od lješnjaka.....nije mi jasno samo ovo o trajanju peći,to mora duže trajati.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Evo da vam se i ja malo ubacim u raspravu o grijanju plastenika. Imam dva termogena na ložu,od 100 kw, a potrošnja im je svakome 10 litara na sat. Već 9 god. ne usudim se grijat na minusu sa njima ,jer na ovakve prodajne cijene, nisam rentabilan. Imam već 6god. peć od 250kw,buderus isto planirajuć u ono vrijeme prebacit se na toplu vodu. Pokus smo radili u okolici ZG , pod nadzorom jednog profesora sa agron. fakulteta, cijevi plastične rebraste gibljive iz francuske( preko pok. Migiča).Pušteno u pogon sistem je odradio 20 sati i sve cijevi su se razvukle cirka 5m.
Napominjem da su pl. cijevi bile predviđene za to.Kad sam drugi dan vidio što se desilo, potpunosti sam odustao.
Pozdrav!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
A koju temperaturu vode ste puštali u sistem?
Inače su te cijevi predviđene da se zakapaju u zemlju,ja sam ih probao nabaviti u Italiji,ali ih više na proizvode...
Vidio sam vani da rade razvode sa okitenkama,ali kod njih je problem gibljivost i manja površina grijanja od narebranih...
Upravo mi je u tijeku izrada projekta i troškovnika podnog grijanja od strane jedne njemačke firme,pa ću vidjeti koliko će ta zabava na kraju koštati...

Pa u kotlovnici je bilo 80 st., dok na kraju cijevi nekih 50m. dužine je bila 60 st. ai vračala se u kotlovnicu sa nekih 30st.. Razmišljali smo i mi da je možda pre velika temp., ali smo morali malo jače inače nema topline.Poslije sam doznao da se ukopavaju u zemlju, e sad pitanje šta bi bilo kad bi bilo. Velika je to investicija mislim da je 1m, tih plast. , rebrastih cijevi koštao 1dm (u ono vrijeme)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja sam isto malo proučavao tu sječku,gledao neke kotlove,iskoristivost,uglavnom to je dosta skup sport,a najveći problem je vlaga...
Ova peć na videu je u rangu Centrometalovih peći,što se tiče trajnosti,a loži se svaka 3-4 dana...

pa nije vlaga problem,barem nebi trebala biti,nakon što obavim rezidbu sječka stoji do zime,znači pola godine i više. kako misliš svaka tri dana da se loži? ja u kući imam stadlerovu peć 65kw i radi bez problema već 13 godina,kao nova je,staru što sam imao prije ove durala je od 1982 kad smo uveli centralno grijanje do 1998,isto stadlerova. jedino možda ove gdje se loži sječka i briketi itd. prije pregori zbog puno veće temperature u ložištu,ali takve peći za tu namjenu bi se trebale tako i napraviti,možda oni koriste obične peći koje služe za drva a ne za bio masu,jer takve su peći skuplje.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pa u kotlovnici je bilo 80 st., dok na kraju cijevi nekih 50m. dužine je bila 60 st. ai vračala se u kotlovnicu sa nekih 30st.. Razmišljali smo i mi da je možda pre velika temp., ali smo morali malo jače inače nema topline.Poslije sam doznao da se ukopavaju u zemlju, e sad pitanje šta bi bilo kad bi bilo. Velika je to investicija mislim da je 1m, tih plast. , rebrastih cijevi koštao 1dm (u ono vrijeme)

2005 g miško koji je radio kod Migića mi je rekao da te cjevi rebraste što su tada imali nisu dobre baš zbog rasrezanja i još je nešto bilo u vezi samog spajanja sad se više ne sjećam što i da ih ne uzimam vjerovatno je znao njihovo ponašanje u radu.Te cjevi je ugrađivao Metalon plastenici u Donjem miholjcu,Dinjevcu,Kutini i na drugim mjestima a projekte za grijanje je radio spominjani profesor sa fakulteta u Zg. i kod njih su radile ali je profesor radio dobre proračune. Tada sam kupio termogen 120kw i posle ga prodao zato što ga više nisam smio uključiti zbog potrošnje a loženje na biomasu zasad izgleda najisplativije.
 

seljanka

Novi član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
23
Pa u kotlovnici je bilo 80 st., dok na kraju cijevi nekih 50m. dužine je bila 60 st. ai vračala se u kotlovnicu sa nekih 30st.. Razmišljali smo i mi da je možda pre velika temp., ali smo morali malo jače inače nema topline.Poslije sam doznao da se ukopavaju u zemlju, e sad pitanje šta bi bilo kad bi bilo. Velika je to investicija mislim da je 1m, tih plast. , rebrastih cijevi koštao 1dm (u ono vrijeme)

u cijevi ne smije voda iznad 60*C,a i peć bi trebala biti blokirana da se voda ne grije jače,pa se cijevi nebi rastezale.Kriva je informacija da se ukopavaju u zemlju jer kako bi se onda zemlja obrađivala,jedino da se zakopaju pol metra.a cijena je nekih 5kn plus pdv po metru(otprilike)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Od goriva,još uvijek su najisplativija drva i biomasa,ali budući da u Hrvatskoj tržište biomase nije razvijeno,već se ona ili baca ili ostaje trunuti na njivama,ostaju jedino drva...
[Tu su po meni najveći problem dozvole,za peć snage preko 50kw (koja koristi sistem grijanja pod tlakom) trebala bi kotlovnica...opet ako staviš instalaciju struje u plastenik i termogen,trebaju ti također idejni projekt i dozvola...

Sve ovo oko peći na sječku slamu ili pelete ili bilo šta drugo postaje potpuno nevažno ako se nemaju odgovori na pitanja koja je postavio temptation volio bi kad bi netko znao odgovore pa da se onda može nešto planirat.
 
S

salel

Guest
Ova peć na videu ima akumulaciju vruće vode od (ne znam koliko litara),ali vidi se na videu (pored dimnjaka),ali nije manja od 5000 litara...
Znači naložiš peć,nafilaš temperaturu vode u akumulacijskom spremniku na (recimo 70 C) i miran si min 3 dana,a možda i više,sve zavisi od vremena...
Takve peći odlaze puno prije,nego ove automatske na pelete...isto vrijedi i za ove na sječku,zbog prevelikog postotka vlage prilikom loženja...

točnije, 30000 litara
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
u cijevi ne smije voda iznad 60*C,a i peć bi trebala biti blokirana da se voda ne grije jače,pa se cijevi nebi rastezale.Kriva je informacija da se ukopavaju u zemlju jer kako bi se onda zemlja obrađivala,jedino da se zakopaju pol metra.a cijena je nekih 5kn plus pdv po metru(otprilike)

Velim to su bili prvi uradki (pokusi), sa prof. iz a. f. i Migičem (mislim da je iste godine čovjek umro), a sad poslije se to usavršilo , ali ja sam odustao.Međutim zanima me, ako imaš ti ili tko drugi, grijanje sa tim cijevima, kako to sad funkcionira(jel se može negdje pogledat).Mi smo cijevi stavljali iznad zemlje,međutim zar nebi bilo dobro ukopat cijevi 10 cm , pokraj korjena biljke.Korjenu je bitna temperatura zemlje.
Siki...što se tiće dozvola za struju,građ. dozvola za kotlovnice idr.
Pitanje ti je na mjestu i dobro bi bilo to raspravit,makar je meni struja ikotlovnica 10 m od plastenika.Jesu li potrebne dozvole?
Pozdrav!

Pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ova peć na videu ima akumulaciju vruće vode od (ne znam koliko litara),ali vidi se na videu (pored dimnjaka),ali nije manja od 5000 litara...
Znači naložiš peć,nafilaš temperaturu vode u akumulacijskom spremniku na (recimo 70 C) i miran si min 3 dana,a možda i više,sve zavisi od vremena...
Takve peći odlaze puno prije,nego ove automatske na pelete...isto vrijedi i za ove na sječku,zbog prevelikog postotka vlage prilikom loženja...

a kako se ugrije ta voda u spremniku,jel kroz vodu prolaze cijevi smotane u spiralu kroz koje ide vruća voda iz peći pa griju vodu ili? nevjerujem da cijela količina vode cirkulira kroz peć pa se grije,ne kužim?
 

Najnoviji postovi

Na vrh