• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki...što se tiće dozvola za struju,građ. dozvola za kotlovnice idr.
Pitanje ti je na mjestu i dobro bi bilo to raspravit,makar je meni struja ikotlovnica 10 m od plastenika.Jesu li potrebne dozvole?
Pozdrav!

Pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?

Ja neznam dali su dozvole potrebne ili nisu to daleko bolje zna temtation a moje mišljenje je da je bezveze raspravljati o nečemu što nije moguće provesti u djelo (molim da se nitko ne uvrijedi) ako su potrebne dozvole i ako su preskupe onda sve otpada i sve drugo postaju samo maštarije šta bi bilo kad bi bilo. Ja planiram naslonit jedan plastenik samo za presadnice na zgradu gdje obavljm sjetvu pikiranje i druge poslove ali svedno smatram da treba počet od početka a ne od kraja.
 
S

salel

Guest
prošle godine sam bio kod jednog vrtlara u deželi koji već godinama ima plastenik sa svim priključcima i to u centru sela a nema dozvole.Kaže da je već tri puta dobio rješenje o rušenju,on se žali a sezone prolaze.Procjenio je da će još dvije godine moći izbjegavati neizbježno.Istina on bi ga rado legalizirao ali ne može radi prostornog plana.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
prošle godine sam bio kod jednog vrtlara u deželi koji već godinama ima plastenik sa svim priključcima i to u centru sela a nema dozvole.Kaže da je već tri puta dobio rješenje o rušenju,on se žali a sezone prolaze.Procjenio je da će još dvije godine moći izbjegavati neizbježno.Istina on bi ga rado legalizirao ali ne može radi prostornog plana.

Zbog toga treba krenuti od početka tj. od dozvola ako su potrebne i koje a dalje svatko može odlučivat za sebe dali želi legalno ili želi imati problema sa zakonom kad se znaju potrebne dozvole onda je lako odlučiti koji način grijanja je najpovoljniji za svakog pojedinca i normalno je da neće svima odgovarati zato svatko radi grijanje po svojim mogućnostima i potrebama.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Naravno da su potrebne dozvole,svi mi to znamo,ali ne želimo znati...
Kad se već radi nekakav sistem grijanja treba ga napraviti tako da u slučaju nadzora od strane inspekcije imaš mogućnost legalizacije,a ne napravit nešto bez veze,pa poslije cvilit ko štakor,kak ti nisi niš znal kaj sve treba...

Nisam znao zato što za termogen ništa nije potrebno a kotlovnicu još nisan radio i nema u planu još barem nekoliko godina dok ne napravim sve plastenike koje namjeravam praviti a kad se odlučim za grijanje sigurno ću najprije saznat koje sve dozvole trebam da nemam problema sa zakonom moje mišljenje je da je legalan rad je najjeftiniji i najisplativiji.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Zemlja je puno bolji medij za transport i akumulaciju topline,nego zrak,pogotovo ako je određene vlažnosti,u biti vlaga je najbitniji element da bi takav sustav mogao funkcionirati...
Za navodnjavanje se koriste posebne porozne cijevi,koje za razliku od sistema kap po kap,navodnjavaju komletan prostor u zoni korijena biljke...
Obično se izvodi niskotemperaturno grijanje,gdje temperatura vode na bi trebala prelaziti 40 C (obično je 38 C),a cijevi se ukapaju na dubinu od 35 cm,da nisu preblizu korijena,te da se zemlja može obrađivati...
Prednost ovakvog sistema grijanja je ušteda do 40% energije u odnosu na klasično grijanje,gdje su cijevi samo unutar plastenika,a druga stvar je da u slučaju prestanka rada peći ili cijelog sistema uslijed kvara,zemlja je akumulirala dovoljnu količinu topline,pa biljke neće doživjeti nikakav stres...
Ako je netko bio u Padovi na sajmu prošle godine,imalo se stvarno šta za vidjeti,što se tiče grijanja biomasom...
Talijani inače svu biomasu koriste za grijanje,a to im je dovoljno za svega 50% njihovih potreba,ostalo uvoze...
Mi koristimo svega 9% proizvedene biomase,ostalo izvozimo ili ostavljamo da trune na njivama...

Jedna stvar me muči. Ako su cijevi zakopane u zemlju, a zemlja za prenošenje topline mora biti vlažna, neće li to uzrokovati preveliku vlažnost u plasteniku uslijed isparavanja vlage iz tla oko cijevi? Koliki je rizik od gljivičnih oboljenja?
 

seljanka

Novi član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
23
Zemlja je puno bolji medij za transport i akumulaciju topline,nego zrak,pogotovo ako je određene vlažnosti,u biti vlaga je najbitniji element da bi takav sustav mogao funkcionirati...
Za navodnjavanje se koriste posebne porozne cijevi,koje za razliku od sistema kap po kap,navodnjavaju komletan prostor u zoni korijena biljke...
Obično se izvodi niskotemperaturno grijanje,gdje temperatura vode na bi trebala prelaziti 40 C (obično je 38 C),a cijevi se ukapaju na dubinu od 35 cm,da nisu preblizu korijena,te da se zemlja može obrađivati...
Prednost ovakvog sistema grijanja je ušteda do 40% energije u odnosu na klasično grijanje,gdje su cijevi samo unutar plastenika,a druga stvar je da u slučaju prestanka rada peći ili cijelog sistema uslijed kvara,zemlja je akumulirala dovoljnu količinu topline,pa biljke neće doživjeti nikakav stres...
Ako je netko bio u Padovi na sajmu prošle godine,imalo se stvarno šta za vidjeti,što se tiče grijanja biomasom...
Talijani inače svu biomasu koriste za grijanje,a to im je dovoljno za svega 50% njihovih potreba,ostalo uvoze...
Mi koristimo svega 9% proizvedene biomase,ostalo izvozimo ili ostavljamo da trune na njivama...
ako su cijevi 35 cm pod zemljom temperature 40*C koja bi temperatura bila na površini zemlje a koja na 35cm iznad zemlje ak je vani -10*C što se može desiti i u ožujku.Mislim da bi to bilo prehladno za rajčicu.Ja cijevi držim na zemlji a na salatu bacim agril pa da vidiš miline ispod,tak sam planirala po noći pokrit i rajčicu dok se još ne veže
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Imam dijagram temperatura,ali ga ne mogu stavit u post...
To ti je slično kao podno grijanje u kući,ako je kuća hladna,treba ju 2 dana grijat da bi mogao boraviti u njoj,ali kad se zagrije,samo se održava temperatura,mali su gubici...
Ista stvar je sa plastenikom,kad se zemlja ugrije na 22 C,teško se to može rashladit,pa makar vani bilo i -10 C...jer je ogromna površina grijanja,a gubici su manji,nego kod drugih sistema...

Dobro si ti to objasnio, biljki je jako bitna temperatura zemlje i to je po meni najbolji sistem grijanja plastenika.Loženje na biomasu se uklapa u ovo .
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Za sve one koje zanima grijanje plastenika na biomasu,bit će predavanje na tu temu u Ludbregu,28.02.2011 s početkom u 18h...
Više detalja o predavačima i temama možete naći na stranicama Udruge cvjećara Ludbreg...

Ja i vjerovatno i većina neće moći ići u ludbreg ali se nadam da ćeš nam ukratko prenijeti najvažnije sa predavanja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
znam da debelo kasnim, al bio sam na tom predavanju u ludbregu...i niš konkretno osim kaj se gura grijanje na pelete...bio je gazda firme lisjak i jedna firma koja radi podna grijanja na nogometnim igralištima i u halama, pa bi to primjenili u povrću i cvijeću, par podataka o ponašanju biljaka s grijanjem podloge u usporedbi s grijanjem atmosfere...i tak...

ono što će u ovoj temi biti interesantnije je ovo

1 litra loživog ulja daje ekvivalent toplinske snage od 10 kw (približno)
1 kg peleta daje od 4.5 -5.5 kw (ovisno o tome da li je agropelet ili iz kvalitetnijeg drveta) standard 12% vlage
1 kg drveta (od 12 do max 15 % vlage) daje od 3 do 3.3 kw toplinske energije

dakle litra lože za dvije kile peleta
ili litra lože za tri kile drveta (grab, agacija, hrast, bukva)
ili litra lože za četiri kile drveta (ostalo manje kvalitetno drvo)
ili litra lože za metar kubični zemnog plina
sad se možemo igrati parametrima i cijenama

1 kw električne energije je = nisam točno siguran, ali čini mi se oko 0.8 kn
1 kw toplinske energije iz lož ulja je = 0.7 kn
1 kw toplinske energije iz peleta je = 0.27 kn
1 kw toplinske energije iz zemnog plina = neznam jer nemam plina u blizini
1 kw toplinske energije iz kupljenog drveta je = 0.1 kn
to oko drva moram malo raščlaniti
dakle, jedan prostorni metar drveta (uzimam grab kao najkvalitetniji) na 12 % vlage je težak prosječno oko 800 kg
800 x 3.3 = 2640 kw
prosječna cijena graba je oko 250 kn + piljenje 20 = 270
270 : 2640 = 0.1
cijena drvenog kilovata može porasti ako se uzme npr. joha koja na 12 posto vlage teži 500 kg za prostorni metar uz iskorištenje od 3 kw/kg, što ne može parirati kvalitetnijem drvetu niti kilažom niti ogrjevnom snagom, ali ukupna cijena takvog kilovata neće prijeći polovinu cijene kilovata iz peleta, dakle max oko 0.18 kn/kw

naravno, treba uzeti u obzir i iskorištenje u pećima, način grijanja, te činjenicu da je razlika u grijanju plastenika s jednom folijom i onog s dvije folije u odnosu 10:1, znači da za obični plastenik s jednom folijom treba otprilike 10 puta više topline.

a najljepša je računica ako imate svoju šumicu...al to ću pustiti vama samima...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Samo da napomenem da metar dužni tih cijevi od Uponora koje se zakapaju u zemlju košta otprilike 4,00 EUR,tak da ni to za nas povrtlare...
Ja sam konačno uspio nabaviti cijevi za podno grijanje i u proljeće ću ih instalirati u dva plastenika,pa ćemo vidjeti kako će to funkcionirati,peći su isto već kupljene...
Sve skupa će me koštati oko 10 000 EUR sa dimnjakom i kompletnim puštanjem sistema u rad...

10tis. EUR investicije za dva plastenika ukupne površine....?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
temptation, propustio sam negdje podatak kojim gorivom griješ?
pelet?
koliko kw na sat ti treba toplinske energije kod njemačkog standarda od -16 stupnjeva celzija, te kolika je debljina folije i sloja zraka između njih?
visina, širina i dužina plastenika također igraju ulogu...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
puffer, iliti spremnik topline se računa na principu 50-60 l zapremine na 1 kw, tak da si ti svoj triput premali zamislio...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
puffer, iliti spremnik topline se računa na principu 50-60 l zapremine na 1 kw, tak da si ti svoj triput premali zamislio...

Ne nužno. Taj odnos ionak niš ne znači. Tim više da ako bude podno grijanje tla, trebat će i manja snaga, jer budu i manji gubici (radi niže temperature u prostoru plastenika.
Važno je jedino da netreba prigušivati peć tijekom kurenja. A može se ne puniti do kraja kad je vani toplije.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Samo da napomenem da metar dužni tih cijevi od Uponora koje se zakapaju u zemlju košta otprilike 4,00 EUR,tak da ni to za nas povrtlare...
Ja sam konačno uspio nabaviti cijevi za podno grijanje i u proljeće ću ih instalirati u dva plastenika,pa ćemo vidjeti kako će to funkcionirati,peći su isto već kupljene...
Sve skupa će me koštati oko 10 000 EUR sa dimnjakom i kompletnim puštanjem sistema u rad...

Ajd da se i ja još malo ukljućim,naime temptation daj objasni od čega su te cijevi što si ih nabavio.Inaće ja svoj plastenik od 700m/2,samo dogrijavam sa termogenom od 100 kv,što znaći 100 tisuća kalorija,a gorivo je loža i to na 1 sat efektivnog rada potroši 10l .Za mene na taj naćin ne dolazi u obzir zimska proizvodnja koja traži grijanje.Već sam pisao o tome da sam se ija pripremao za podno grijanje pa mi ostala peć Buderus od 150kv,isto bi prodao ako ima zainteresiranih.Jedan moj poznanik je konstuirao peć na turbinsko zagrijavanje ulja sa elektomotorom od 1,2kv i dobiva grijanje na nekih 100m2,sa tem. od30 stupneva,a potrošnja struje mu je mjesećno oko 300 kn(to je zaćetak projekta,probni pa ćemo vidjet), zanimljivo je reći da razmišljamo i o baterijskom pogonu,umjesto elektromotora (sistem kao na traktoru,bateriju puni alternator ili dinamo)pa su troškovi potrošnje 0 kuna.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ajd da se i ja još malo ukljućim,naime temptation daj objasni od čega su te cijevi što si ih nabavio.Inaće ja svoj plastenik od 700m/2,samo dogrijavam sa termogenom od 100 kv,što znaći 100 tisuća kalorija,a gorivo je loža i to na 1 sat efektivnog rada potroši 10l .Za mene na taj naćin ne dolazi u obzir zimska proizvodnja koja traži grijanje.Već sam pisao o tome da sam se ija pripremao za podno grijanje pa mi ostala peć Buderus od 150kv,isto bi prodao ako ima zainteresiranih.Jedan moj poznanik je konstuirao peć na turbinsko zagrijavanje ulja sa elektomotorom od 1,2kv i dobiva grijanje na nekih 100m2,sa tem. od30 stupneva,a potrošnja struje mu je mjesećno oko 300 kn(to je zaćetak projekta,probni pa ćemo vidjet), zanimljivo je reći da razmišljamo i o baterijskom pogonu,umjesto elektromotora (sistem kao na traktoru,bateriju puni alternator ili dinamo)pa su troškovi potrošnje 0 kuna.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?

Eh, ne može biti potrošnja 0 Kn. Nešto mora tjerati alternator. Uglavnom baš me zanima kako bi se to moglo izvesti jer ako je na 220V potrebno 1,2 KW nema alternatora koji može dati toliku snagu, a i da ima treba uložiti snagu od 1,2KW + energija koja se izgubi na trenje, zagrijavanje itd, što iznosi barem još + 50% na ovih 1,2 KW.
Ne može akumulator tjerati motor koji tjera i alternator kojim se sam puni. :) Uglavnom, Uložena energija je uvijek veća od dobivene. A koliko je veća ovisi o faktoru korisnosti, a on je oko prije spomenutih 50 ili nešto više %.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pitanje za johabija...

700m2 plastenika nekakvih prosječnih dimenzija potrebuje oko 40 kw na sat pod uslovom da imamo dvostruku foliju i prostor između nje od minimalno 10 cm.
Ukoliko taj isti plastenik ima samo jednu foliju potrebno je čak oko 650 kw na sat i to pod uslovom da se prostor grije na 25 celzijevaca...s time da je vanjska temperatura oko - 15
na temperaturi od oko nule izvana, takav plastenik troši oko 25 kw s dvostrukom i nešto više od 450 kw s jednostrukom folijom...

logično je da termogen od 100 kw troši 10 litara loživog ulja, jer je ogrjevna snaga jedne litre lože 10 kw...

ali nije u skladu niti s jednim od ovih mojih parametara izračuna potrošnje plastenika...

zato pitam, jedna folija ili dvije?
 
Posljednje uređivanje:

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
pitanje za johabija...

700m2 plastenika nekakvih prosječnih dimenzija potrebuje oko 40 kw na sat pod uslovom da imamo dvostruku foliju i prostor između nje od minimalno 10 cm.
Ukoliko taj isti plastenik ima samo jednu foliju potrebno je čak oko 650 kw na sat i to pod uslovom da se prostor grije na 25 celzijevaca...s time da je vanjska temperatura oko - 15
na temperaturi od oko nule izvana, takav plastenik troši oko 25 kw s dvostrukom i nešto više od 450 kw s jednostrukom folijom...

logično je da termogen od 100 kw troši 10 litara loživog ulja, jer je ogrjevna snaga jedne litre lože 10 kw...

ali nije u skladu niti s jednim od ovih mojih parametara izračuna potrošnje plastenika...

zato pitam, jedna folija ili dvije?
odgovor na upit...
Dupla folija i krovna i boćna,a folija je od 200 microna!
 

Najnoviji postovi

Na vrh