• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Cijevi su plastične,fleksibilne,narebrane,slične onima što se koriste za razvod struje po kući 25mm...

Hvala na odgovoru,pretpostavljam da su to iste kao što smo i mi probali,Francuske,kupljene kod Migiča.
Hoću reči samo da su se prilikom puštanja u pogon jaaakooo razvukle!
Zbog toga ti preporučam da ne puštaš u njih veču temperaturu od 30 stupnjeva.Govorim na pamet,al je najbolje po uputi ili dobrom proračunu,jer šteta troškova!
pozz!
 
M

Mario1

Guest
Pozz,

Imam plastenik/staklenik 500m2 i trebam u njemu 50kW...itd,itd....:?:

Matematika izračuna toplinskih gubitaka u takvim objektima se razlikuje od objekta do objekta,potrebne temperature prostora i kulture koja se u njemu uzgaja,klimatske zone u kojoj se nalazi..itd.

Iz prakse sam uvidio da ova matematika iz teksta sa slijedećek linka itekako drži vodu (na razočaranje investitora jer mu je instalirana snaga za grijanje plastenika premala) jer pokazala se itekako točna pri zadanim uvjetima,odnosno instaliranoj snazi,vanjskoj temperaturi,zadanoj temperaturi prostora koju smo trebali postići i ostalim parametrima.

link: www.komora.hr/adminmax/File/savjeti/Grijanje_plastenika1.pdf


Naime,vanjska temperatura je bila oko nule,a zadana 15oC.Prema izračunu iz gornjeg linka njegovih instaliranih 300kW je za tu razliku temperature bilo OK i taj dan su se plastenici grijali bez problema,ali kada je temperatura pala na -5oC....problemiiiii.....300kW nije dosta...treba 400 (naravno prema matematici).Puno parametara je tu u igri,pa bi se barem u planiranje grijanja takvog objekta trebale uključiti stručne osobe(koje imaju iskustva sa plastenicima/staklenicima) jer investicija nije mala i uložiti puno novaca,a ne dobiti ono što trebate....eee

Zato ne možete reći ja imam 700m2 plastenika i trebam 50-60kW za njega.Puno je tu parametara u igri.

:drinkers:
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Pošto je sada puno hladno da malo zagrijem temu o grijanju. Ja grijem samo plastenik za rasadu, grijanje je centralno patosno i funkcioniše veoma dobro. Pošto u tom plasteniku imam četiri rasadnika a imam samo dvije regulacije temperature pojavljuje se povremeni problem da bi mi trebale sve četiri regulacije. Imam neke planove za to riješenje ali nisam baš siguran da je ispravno a i koštalo bi me oko 300 E . Pošto vidim da u ovoj temi ima dosta stručnjaka po tom pitanju molio bih da mi neko kaže nešto o ovom problemu.
 

sapy

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
11
pozdrav Miladine javljam ti se iz Mirkovaca sad sam pročitao tvoj odgovor kako griješ za rasadu mene zanima samo na primer ako imaš manji plastenik da li samo ispod rasade provučeš podno grijanje i sa kojim cevima a kako onda odgore rasada ne smrzne na recimo ovim sadašnjim tep. pozdrav
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
pozdrav Miladine javljam ti se iz Mirkovaca sad sam pročitao tvoj odgovor kako griješ za rasadu mene zanima samo na primer ako imaš manji plastenik da li samo ispod rasade provučeš podno grijanje i sa kojim cevima a kako onda odgore rasada ne smrzne na recimo ovim sadašnjim tep. pozdrav

toplina je baš čudna i uvijek ide odozdola prema gore...:rolfer:
 

sapy

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
11
toplina je baš čudna i uvijek ide odozdola prema gore...:rolfer:

to mi je prijatelju jako jasno ali nisam siguran koliko to treba biti toplo da zagrije i gore a da odole opet nebude prevruće naravno volio bih svaki savjet čuti imam manji plastenik za rasadu 12x4x2m sa jednom folijom pa me zanima kako to sada najlakše zagrijati da rasada nestrada
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
to mi je prijatelju jako jasno ali nisam siguran koliko to treba biti toplo da zagrije i gore a da odole opet nebude prevruće naravno volio bih svaki savjet čuti imam manji plastenik za rasadu 12x4x2m sa jednom folijom pa me zanima kako to sada najlakše zagrijati da rasada nestrada

ako nisi ljubitelj loženja na drva, mislim da je tu količinu sadnica ipak jeftinije kupiti gotove...obzirom na veličinu i vrstu plastenika...ako ide loža kad pribrojiš sjeme, supstrat, kontejnere i još di kaj, vjeruj to je provjerena inf...
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
pozdrav Miladine javljam ti se iz Mirkovaca sad sam pročitao tvoj odgovor kako griješ za rasadu mene zanima samo na primer ako imaš manji plastenik da li samo ispod rasade provučeš podno grijanje i sa kojim cevima a kako onda odgore rasada ne smrzne na recimo ovim sadašnjim tep. pozdrav

sapy, evo kako to izgleda kod mene, plastične cijevi za patosno grijanje što se koristi po kućama a može i alkatan. Napraviš mali el bojler sa pumpom i kroz cijevi pumpa goni vodu ako imaš centralno grijanje u kući možeš se povezati i za taj sistem. Moja je rasada sva u kotajnerima od stiropola i kotajnere sam izbušio izbeđu biljaka da može topao vazduh prolaziti gore u dok radi grijanje nemože smrznuti. Tebi je zasad jedino brzo riješenje ako nemaš puno površine elekrično ćebe koje pokriva 4-6 m2.


Uploaded with ImageShack.us
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
sapy, evo kako to izgleda kod mene, plastične cijevi za patosno grijanje što se koristi po kućama a može i alkatan. Napraviš mali el bojler sa pumpom i kroz cijevi pumpa goni vodu ako imaš centralno grijanje u kući možeš se povezati i za taj sistem. Moja je rasada sva u kotajnerima od stiropola i kotajnere sam izbušio izbeđu biljaka da može topao vazduh prolaziti gore u dok radi grijanje nemože smrznuti. Tebi je zasad jedino brzo riješenje ako nemaš puno površine elekrično ćebe koje pokriva 4-6 m2.

Evo kako to kod mene izgleda, mogu unutra staviti do 24 kontejnera. Od ove godine ću koristiti kontejnere od 448 rupa što znači čak 10000 sadnica odjednom. Ovaj način koristim od samog početka, a ove sam godine promijenio stiropor jer mi je ostao viška od kuće tako da zato izgleda kao novo.
 

Prilozi

  • P2060024.jpg
    P2060024.jpg
    20.6 KB · Pregleda: 475

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Lijepo to izgleda ali to može za papriku pa posle pikiranje, a kako ti je grijanje tamo gdje pikiraš papriku, i kako griješ krastavac jer on ide iz direktne sjetve pa ti treba veći prostor.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Lijepo to izgleda ali to može za papriku pa posle pikiranje, a kako ti je grijanje tamo gdje pikiraš papriku, i kako griješ krastavac jer on ide iz direktne sjetve pa ti treba veći prostor.
To klijalište imam u plasteniku koji je dimenzija 3m širine, 1,5m visine i 20m dužine. Unutra na jednom kraju imam plinsku peć a plastenik onda pregrađujem u zavisnosti od količine kontejnera. Po sredini imam prolaz a kontejneri su sa strane. Uglavnom slika govori više iako je još od samih početaka, sada nemam noviju.
 

Prilozi

  • P4030013.jpg
    P4030013.jpg
    54.1 KB · Pregleda: 2,343
Posljednje uređivanje:

sapy

Novi član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
11
prijatelji da li griješ i sa ovim vodovodnim cjevima ili samo sa plinskom grijalicom ja bi nešto slično tako radio ali bih probao grijati sa toplovodnim kaloriferom ali nisam siguran koliko će biti toplo trebo bi za vikend da mi stigne pa ču viditi ali volio bih još neki savjet da bude sigurno onda toplo
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovo je valjda najjeftinije grijanje, bubnjara na piljevinu ;)
picture003cf.jpg

picture002do.jpg

To sam bio u gostima kod Virovitice nije moje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Verticilium da te pitam jesu li to žute naborane cijevi od električne instalacije? Ja sam jednom radio probu puštanja pare i uspjelo je. Čudo koju temperaturu izdrže.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
Ne cijevi su proizvedene za grijanje,u francuskoj.cijevi za el.instalacije se nemogu koristiti u sistemu centralnog podnog grijanja ,barem ja nisam uspio.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ne cijevi su proizvedene za grijanje,u francuskoj.cijevi za el.instalacije se nemogu koristiti u sistemu centralnog podnog grijanja ,barem ja nisam uspio.

I koliko košta metar tvojih cijevi, koliki je prečnik?
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Cijevi su3/4 cola,cijena je bila oko 4kn,morao bih pogledati da bih znao tocno

Pa dobro cijena im je ok.

Kako griješ zemlju? Koliko su ukopane cijevi? Da li su cijevi samo pod gredicama?
 

Najnoviji postovi

Na vrh