• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ova rebrasta crijeva sam nabavio u Beogradu i čini mi se da su tada bila koliko se sjećam oko 1E dužni metar, predpostavljam da su sada jeftinija, a ova druga za kuće za grijanje patosa su bila 0,20 E a kupio sam ih negdje iza Brčkog neko mjesto nemogu da se sad sjetim koje, mislim da imam negdje njihovu v.karticu.

I kako te služe ova za podno grijanje? Kojeg su presjeka?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Sutra ću poslati slike a ova za podno grijanje sam radio prije dvije godine i zasad nema nikakvih problema, cijevi su pola cola i vare se isto kao i one plastične cijevi za vodu, kupio sam onu mašinicu ra varenje i sve sam uradio sam.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Sutra ću poslati slike a ova za podno grijanje sam radio prije dvije godine i zasad nema nikakvih problema, cijevi su pola cola i vare se isto kao i one plastične cijevi za vodu, kupio sam onu mašinicu ra varenje i sve sam uradio sam.

Mislim, kakvo je iskorištenje odnosno kako isijavaju toplotu, koliko ih treba po m2?
Ovih rebrastih za plastenik valjda ide 4 dužna metra na metar kvadratni.


Ja planiram ubaciti u sistem i akumulator od min. 3000l. Ako ne nađem ništa gotovo da je jeftino, onda ću praviti sam koliki budem mogao sigurno preko 3000l.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja u sistemu na struju imam oko 200l a na ugalj zajedno sa kućom neznam možda oko 300l. Što se tiče isijavanja toplote lošije je od ovih rebrasti, na dva metra širine plastenika imam 10 redova rebrastog crijeva fi 32, a ovih patosni fi pola cola imam čini mi se 16 redova to je odprilike 16x 14= 224 m crijeva na 28 m2 ili 8 m crijeva po 1m2.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ja u sistemu na struju imam oko 200l a na ugalj zajedno sa kućom neznam možda oko 300l. Što se tiče isijavanja toplote lošije je od ovih rebrasti, na dva metra širine plastenika imam 10 redova rebrastog crijeva fi 32, a ovih patosni fi pola cola imam čini mi se 16 redova to je odprilike 16x 14= 224 m crijeva na 28 m2 ili 8 m crijeva po 1m2.

Ja stalno važem između alkatena i crijeva za podno. Sa alkatenom sam radio i radim (on je sada oko 0,75 km pola cola) treba ga momački zagrijati da se osjeti da je proradio. Rebrasta ne znam gdje da kupim u BL za tu namjenu. Jednostavno mislim da ih nema. Gdje sam god pitao bio je ???
E, sad da znam da financijski metalna mijenjaju alkaten sa istim učinkom (pa makar i malo da su skuplja ) uzeo bi njih. Ujedno bi napravio sistem k'o što se radi da guram lotre i ambalažu (kolica) preko njih. Pošto nemam pojma koliko bi mi se financijski i termički takav sport isplatio, vjerovatno ću po starom.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Metalne cijevi dosta bolje prenose toplotu od alkatana.

Jasno, ali šest metara od pola cola je negdje oko 15 km. E, ako proporcionalno cijeni mijenjaju alkaten onda u redu. Znači metar metalne bi trebao mijenjati 3,3 metra alkatena ( toplinski ) da bi financijski bilo proporcionalno. Nemam iskustva i ne znam je li to slučaj. Ako neko ima, volio bi da kaže. Ne da mi se kopati i tražiti koeficijente i proračune.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ništa bez probe.

Probao bi, al' ostari' ja probavajući :mrgreen: Ionako mi je 38g. dok još par puta probam mogu i u pemziju :mrgreen: ( da je kakvo žensko moglo bi se probavati i do pemzije :supz::mrgreen: )


Ma, da je manje od 200m2 ili još gore na godinu oko 1200 nije problem. Šta ja znam, alkatena imam pa ću možda dokupiti još koliko mi fali pa za godinu ili dve na trajniju i efikasniju varijantu ma koliko koštala.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Evo slike.

Miladine, ove zelene mi liče na klasične cijevi za razvođenje vodovodne instalacije, il' su samo slične.
Ja koliko znam (a kretao sam se deset godina po gradilištima zbog prirode prethodnog posla) za podno su one tanke bijele, neke su samo plastične, a neke su metalne (bakar, al.) plastificirane u bijelo. Šta ja znam, možda su prije bile zelene?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja imam vodovodne cijevi ove zelene u kuči za vodu hladnu i toplu ,jednom na centralnom mi je peč bila na100stupnjeva i cijev je izašla iz zida van nekih 30cm jer nije bila žbukana nego svakih metar samo zagipsana i mislil sam da če jednostavno puknuti kad sam ohladil peć i cijev se povukla nazad na svoje mjesto još danas je u funkciji zato nevidim razlog da nebi bila dobra za grijanje plastenika bolja od ohitenke koja je dosta lošija..
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
I mi smo malo izmišljali toplu vodu ;) UZOR: http://www.youtube.com/watch?v=yh_-DUKQ4Uw

fotografija0802.jpg

fotografija0803.jpg

fotografija0804.jpg

fotografija0812.jpg

fotografija0897.jpg

fotografija0921.jpg

fotografija0961.jpg

fotografija1004.jpg
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ja imam vodovodne cijevi ove zelene u kuči za vodu hladnu i toplu ,jednom na centralnom mi je peč bila na100stupnjeva i cijev je izašla iz zida van nekih 30cm jer nije bila žbukana nego svakih metar samo zagipsana i mislil sam da če jednostavno puknuti kad sam ohladil peć i cijev se povukla nazad na svoje mjesto još danas je u funkciji zato nevidim razlog da nebi bila dobra za grijanje plastenika bolja od ohitenke koja je dosta lošija..

Ne vidim ni ja, samo što još nisam izračunao kolika je razlika u cijeni. Ova zelena se proizvodi u dužini od 4m koliko ja znam. E, sad za dužnih 40m ja trebam napraviti 11 spojeva + + +
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ne vidim ni ja, samo što još nisam izračunao kolika je razlika u cijeni. Ova zelena se proizvodi u dužini od 4m koliko ja znam. E, sad za dužnih 40m ja trebam napraviti 11 spojeva + + +



Te zelene se kod nas upotrebljavaju samo za vodovod nisam vidio niti čuo da netko to koristi za grijanje.

@Kontam piši koji je to uređaj.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Te zelene se kod nas upotrebljavaju samo za vodovod nisam vidio niti čuo da netko to koristi za grijanje.

@Kontam piši koji je to uređaj.

Sa tim cijevima neki spajaju radijatore za grijanje vidio sam u jednoj radioni,samo za grijanje plastenika po mojem skromnom znanju bi bolje bile metalne cijevi koje bolje isijavaju toplinu od plastike bar tak mislim da bi bila bolja iskoristivost topline...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Sa tim cijevima neki spajaju radijatore za grijanje vidio sam u jednoj radioni,samo za grijanje plastenika po mojem skromnom znanju bi bolje bile metalne cijevi koje bolje isijavaju toplinu od plastike bar tak mislim da bi bila bolja iskoristivost topline...

Jeste, najbolje su bakarne ili aluminijske :weedman: E, sad. Mi bi se svi je..ali, a da nam ne uđe :mrgreen: i zato težimo da za što manje para dobijemo što više.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Cjena se nadomjesti sa količinom okiten je za sada najjeftiniji pa ga se može staviti i više nego duplo i da opet bude najpovoljniji.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Cjena se nadomjesti sa količinom okiten je za sada najjeftiniji pa ga se može staviti i više nego duplo i da opet bude najpovoljniji.

O tome i govorim.
Ako smo spremni uložiti u metalne određenu sumu, onda ako u zamijenu uzmemo alkaten, njega možemo i predimenzionisati za iste pare.
 

Najnoviji postovi

Na vrh