• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Grijanje plastenika

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Lijepo ste to sve objsanili ali nije tako. Ove zelene cijevi nisu za vodu (kupatila). Ovaj proizvođač (Peštan) ima druge cijevi za vodu sa debelim zidom i one su duge 4m a ove moje su tankog zida, čini mi se da je 2mm, i prodaje se u kolutu od 100m i namjenski su rađene za patosno grijanje u kućama ili stanovima i imaju garanciju čini mi se 50g.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Lijepo ste to sve objsanili ali nije tako. Ove zelene cijevi nisu za vodu (kupatila). Ovaj proizvođač (Peštan) ima druge cijevi za vodu sa debelim zidom i one su duge 4m a ove moje su tankog zida, čini mi se da je 2mm, i prodaje se u kolutu od 100m i namjenski su rađene za patosno grijanje u kućama ili stanovima i imaju garanciju čini mi se 50g.

e, onda ako su tanje trebalo bi da bolje i griju.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Prošle zime kad je bilo -26stepeni, ispod plastenika ja sam imao na rasadi još jedan najlon i u rasadi je bilo +15 stepeni a temperatura u kotlu je bila izlazna 70 stepeni, tako da sam ja sasvim zadovoljan ovim cijevima i što je još bitno uopšte nisu skupe.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Prošle zime kad je bilo -26stepeni, ispod plastenika ja sam imao na rasadi još jedan najlon i u rasadi je bilo +15 stepeni a temperatura u kotlu je bila izlazna 70 stepeni, tako da sam ja sasvim zadovoljan ovim cijevima i što je još bitno uopšte nisu skupe.

Nije loše :scratch koliko se sjećam bile su oko 0,4 km kako ti reče. Vjerujem da su sada skuplje jer je tad i alkaten bio jeftiniji. Sad je oko 0,75 km. Baš ću da se raspitam.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Nazvaću sutra pa ću pitati koja je trenutna cijena ovih cijevi Peštan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Te zelene se kod nas upotrebljavaju samo za vodovod nisam vidio niti čuo da netko to koristi za grijanje.

@Kontam piši koji je to uređaj.

Rotacijom vode u uskom prostoru dolazi do momentalnog zagrijavanja tekučine zbog velikog koeficijenta trenja. Najbrži način je ovaj, pa mikrovalka, pa grijači u vodi, pa rešo...
Sa 11 kw ugrije kuću za 4-5 min. Problem je jer je uređaj previše dimenzioniran. Ovaj bi ovisno o gubicima mogao zagrijati 20 000 m2 plastenika.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Rotacijom vode u uskom prostoru dolazi do momentalnog zagrijavanja tekučine zbog velikog koeficijenta trenja. Najbrži način je ovaj, pa mikrovalka, pa grijači u vodi, pa rešo...
Sa 11 kw ugrije kuću za 4-5 min. Problem je jer je uređaj previše dimenzioniran. Ovaj bi ovisno o gubicima mogao zagrijati 20 000 m2 plastenika.

Daj nemoj za..ebavat :mrgreen: što ga onda nisi ugradio sebi? (ili jesi) :scratch Koji ćeš se onda k... baviti poljoprivredom kad si izmislio prepetomobil? :madmana:

'ajd daj i meni teh. crtež (imam i ja prijatelja tokara :mrgreen:) da napravim jedan. Ja ću smanjiti na 2 000 m2. (proporcionalno bi valjda i snaga motora trebala biti manja, osim ako nije u logaritamskoj funkciji?)
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Rotacijom vode u uskom prostoru dolazi do momentalnog zagrijavanja tekučine zbog velikog koeficijenta trenja. Najbrži način je ovaj, pa mikrovalka, pa grijači u vodi, pa rešo...
Sa 11 kw ugrije kuću za 4-5 min. Problem je jer je uređaj previše dimenzioniran. Ovaj bi ovisno o gubicima mogao zagrijati 20 000 m2 plastenika.

....i onda još ubaciš šodera i da vidiš trenja,i umjesto vode ulje.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
He he nisam ja to izmislio :)
http://www.youtube.com/watch?v=yh_-DUKQ4Uw
Ima shema i sva objašnjenja na netu.

Od svih komentara na jubitu ovaj mi se najviše sviđa:

"How stupid video... Even the electric heating system of my grandmother is no NO FUEL NO GAS NO WOOD NO GREEN HOUSE GASES....
For making work that stupid big motor there you will so muck energy that maybe its better if you use your grandmother's heating system..
At something else... in most of the countries the electrical power comes from fuel burning... so still its not no fuel.... "
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
mogao si nam to i prevesti da se nemučimo.

Ovako, pošto naslov videa kaže "FUELLESS HEATER NO FUEL NO GAS NO WOOD NO GREEN HOUSE GASES " odnosno u slobodnom prijevodu; bezgorivni grijač, nema goriva, nema plina, nema drva, nema stakleničkih plinova.

Tip komentariše; "Kakav glup video..čak i elektro sustav grijanja moje babe nema goriva, nema plina, nema drva, nema stakleničkih plinova... za sam rad se koristi glupi veliki motor, on će ionako rasipati energiju koju ćete bolje iskoristiti ako koristite sustav grijanja vaše babe.
I još nešto...u većini zemalja električna energija dolazi iz sustava koji koriste sagorijevanje energenata..tako da uopšte nije bezgorivni..."

Tak...nekako..
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
tako je glupo napisao sve to da i prevoditelj nije u stanju to prevesti:shock:
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
tako je glupo napisao sve to da i prevoditelj nije u stanju to prevesti:shock:

Ma, jasan je kontekst. Slobodno se može prevesti kako hoćeš. Mene je najviše nasmijalo to što tip spominje svoju babu :lol:




Imal' iko viziju koliko se može umanjiti površina(dužina) plastičnih cijevi ako se koriste metalne za grijanje po podu? (odnosno, ako je preporuka 4m 1/2cola alkatena na m2 površine, koliko bi trebalo 1/2 cola metalne)
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,414
ja sam stavio 3 cijevi 3/4 stim da mi je tunel nekih 1.3-5 m širok i dovoljno je (ako misliš na tunele, za rasadu) ,a u drugom imam od 1cola isto
 
Posljednje uređivanje:

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
ako misliš na tunele, za rasadu

Ne. Mislim grijati biljke u plodonošenju.

Kad sve iskalkulišem, a ponajviše termičku provodnost i u kalkulaciju ubacim: alkaten oko-0,45 W(mK), čelik 52 W(mK), aluminijum 229 W(mK), pa cijene svega, proizilazi da mi je najbolje malo stisnuti zube i kupiti aluminijske cijevi.;)

E, pošto se radi o velikoj disipaciji za brzinu protoka vode i presjek glavnog voda ću se morati raspitati kod komšije :mrgreen: (komšija inače 30 godina radi klimatizaciju, uglavnom grijanje, od toplovoda iz gradske toplane do gradskog klizališta i šire) NAravno mislim u sistem uključiti i jedan akumulator (čisto da mogu spavati noću :mrgreen:)
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja ne mogu vjerovati da se "sprdate" uređaju koji mehaničku energiju pretvara u toplinsku? Jel se vi zezate ili što? Jedinstven uređaj koji recimo Petulli kad krene bura ili neke vjetrusine, kad je hladno pomoću vjetrenjaće da besplatno grijenje kad je najpotrebnijie! A zamislite primjenu Cabageu i Verticiliumu ako imaju pored Drave parcelu da kako voda teće okreće turbinu i imaju grijanje 24 h / dan i 365 dana u godini besplatno!!! Vi niste vidjeli na slikama konačnu verziju niti spoj, tako da nije lijepo se sprdati ;) A spomenimo da je uređaj krajnje jeftin za proizvesti. Dostupnos topline 24 h (uz rijeke) ne sadržava bakar za generator, svaki tokar može uraditi takav uređaj. Jeftin i nikakav high tech uređaj a korist višestruka. Poznavajući Republiku Srpsku bolje nego svoj džep mogu zaključiti da bi primjena te primitivne tehnologije dovela proizvodnju povrća i voća na zavidnu razinu u EU. Poz i samo konstruktivno.

E da probajte googleati izraz hidrotoplana... Tako je, ne postoji, ja sam ga izmislio! Pitam se kako ;)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
ja sam stavio 3 cijevi 3/4 stim da mi je tunel nekih 1.3-5 m širok i dovoljno je (ako misliš na tunele, za rasadu) ,a u drugom imam od 1cola isto

Kakva ti je razlika kod 3/4 i col?

Ja ne mogu vjerovati da se "sprdate" uređaju koji mehaničku energiju pretvara u toplinsku? Jel se vi zezate ili što? Jedinstven uređaj koji recimo Petulli kad krene bura ili neke vjetrusine, kad je hladno pomoću vjetrenjaće da besplatno grijenje kad je najpotrebnijie! A zamislite primjenu Cabageu i Verticiliumu ako imaju pored Drave parcelu da kako voda teće okreće turbinu i imaju grijanje 24 h / dan i 365 dana u godini besplatno!!! Vi niste vidjeli na slikama konačnu verziju niti spoj, tako da nije lijepo se sprdati ;) A spomenimo da je uređaj krajnje jeftin za proizvesti. Dostupnos topline 24 h (uz rijeke) ne sadržava bakar za generator, svaki tokar može uraditi takav uređaj. Jeftin i nikakav high tech uređaj a korist višestruka. Poznavajući Republiku Srpsku bolje nego svoj džep mogu zaključiti da bi primjena te primitivne tehnologije dovela proizvodnju povrća i voća na zavidnu razinu u EU. Poz i samo konstruktivno.

E da probajte googleati izraz hidrotoplana... Tako je, ne postoji, ja sam ga izmislio! Pitam se kako ;)

:scratch ..ebi ga Kontam kad sam ograničen :mrgreen: Prvo što mi je palo na pamet je struja :rolfer: Super je to, sam' što kod mene lično trenutno najviše ima magle :mrgreen:, od rijeke sam daleko (mada bi onima pored Vrbasa bilo idealno, sam' što bi se tu odmah umiješala država jer i njima treba para), a vijetra ima samo pred kišu tako da onda moram otvarati plastenike zbog pritiska iznutra da ne odlete u komšijino dvorište. :mrgreen:

Bilo bi super da imam bar jedan od resursa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh