• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nemoj im stalno davati šrot,i gdje ga tako jeftino nabavljaš?mene 50 kg kuruza košta 100,00 kn,imam mlin pa šrotam sama,inače išrotano je skuplje nego kuruza u zrnu
pusti ih preko dana da popasu travu,a navečer im natrpaj hranilice,uštedit ćeš na hrani a biti će ti od koristi
a što se prodaje tiče,ljudi nemaju love,cijena im je previsoka kad patka u konzumu se prodaje po 19,00 kn po kg,istina da je to meso odurno i putovalo je 6 god do nas,ali svi gledaju jeftinije,tu nemaš zarade ni s cijenom od 40 kn/kg ali bar si neku lovu za hranu vratiš
probaj ovo što je kladionicar predložio,želim ti sreću da ih se riješiš :)
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
U Dugom Selu kupujem kod seljaka. Nazovem i on mi pripremi 100 kg. Patke su stalno vani. Samo preko noći ih zatvorim radi lisica.
Danas sam na samju kupio i 5 guščića. Nadam se da će biti barem dvije guske za nagodinu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Dakle, bio sam danas u Sesvetama na sajmu i ostao zgranut kad sam neku bakicu upitao pošto su patke (velike za klanje - veće od mojih). Po 30 kn komad. Može i dvije za 50 kn...
'Alooo.... (?!)
Pa jednodnevne sam plaćao po 10 kn i hranio dva i po mjeseca. Svaka je pojela šrota, smjese i superkoncentrata najmanje za tih 25 kn, pošto ih bakica prodaje. Tko je tu lud?!
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
o tome ti pričam,ja žive prodajem za 70 kn/kom,(pojele su više financijski)i ne dam ih ispod,nije mi ih sila za prodati jer ih nemam na veliko,pa ako ne prodam stavim u kištru, imam kvalitetno meso za sebe i znam što jedem
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
....imam kvalitetno meso za sebe i znam što jedem

Pa da... ali i na sajmu ili direktno kod seljaka u dvorištu također dobiješ domaće i dobro. I, sudeći po mojim patkama, znatno jeftinije nego da ih hranim sam...
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Šta se tiče hrane, mi zasada još uvijek imamo svoje, tako da nam ne predstavlja neki problem, naravno početnu smjesu - koncentrat kupujemo i kod nas je u Zagorju trenutno cijena 46,50kn za 10kg startera - početna smjesa za do 3 tjedna guske i pačiće - rekli nam da neka ih i mjesec dana time, no vidit ćemo...počeli davat i zeleno - salata, a i van ih nosimo na travu, tako da imaju izbor...inače, razmišljam slično kao i Vi, u smislu da bi od nekog opg-a nabavio npr. kukuruz i onda šrotao...nije nam problem, jer imamo potrebnu mehanizaciju, pa ćemo vidit...okvirno računam 1kg ruženog kukuruza po 2kn, e sad na veću količinu, mislim da bi se dao i neki popust dobit...inače, navodno da ima neka smjesa u ktc-u, cca 200-injak kn koja se potom mješa sa šrotom i još nekim stvarima i da je to jako dobro za hranjenje...mada nisam sklon nešto previše tome, vidit ćemo...
A šta se prodaje tiče, upravo to kak kaže maliodpalube, tko je tu lud?? Treba uzet u obzir činjenicu da ta bakica najvjerojatnije nije računala sve dok je odhranila tu patku i da joj je u konačnici bolje dobit išta ili ništa...moja pretpostavka da je doma nasadila ispod kvočke pačja jaja i od tud pačići, pa nije imala nabavu npr. po 10kn ko što maliodpalube kaže, potom ima vjerojatno svoju hranu koju doma sama proizvede na vlastitoj njivi i također isto ne računa kod prodaje, naravno rad, muku, vrijeme kad se tako nešto radi nema se običaja računat i to je to...
Ne bi htio nekog reklamirat, no ima tu jedan frajer kod nas počeo sa patkama prošle godine i kolko vidim na njegovoj stranici prodaje ih čak po 65kn/kg, dal šta proda i kako mu ide, pojma nemam...no ako koga interesira, javim mu preko poruke adresu stranice pa nek vidi...osobno, po meni to je previsoka cijena...no tko voli nek izvoli...
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
A nemojmo zaboraviti niti onu standardnu našu praksu da je skuplje -bolje?!
Jedno je kada odeš na sajmište i kupiš domaću patku ko od te bakice, ili pak neka firma...opg, dobro izreklamirana...pa neka je i skuplje, oni dubljeg džepa će radije kupiti takvu patku nego otići na sajmište...
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Koji su to dubljeg džepa? Do prije 4-5 godina sam ih poznavao nekoliko, ali sad više ne poznajem nikoga.
Ja nemam ni njive ni mehanizaciju. Ali znam za dosta zemljišta koje se ne obrađuje i za koje bi vlasnici bili sretni da ih netko obradi. Bi li se isplatilo posijati kukuruz? S tim da svu obradu moram platiti (oranje, sijanje, branje...). Jedino ne bih špricao, jer bih onda svakako po kukuruzu posijao grah, pa bih ga ručno okopavao (frezom i motikom). Bi li mi taj kukuruz bio jeftiniji od ovoga kojega sad kupujem? Dakako, ne računam svoj rad, koji se ionako nikad ne računa.
Može li netko tko se razumije nabaciti neku računicu. Primjerice, jedan hektar ću oranje platiti - toliko, tanjuranje - toliko, sijanje.... itd. A normalan prinos suhog zrna za šrotanje iz toga hektara bit će... opet nemam pojma koliko. Molim nekog znalca da mi ove šupljine popuni brojkicama.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Sinoć nisam uspio zatvoriti patke (bio sam na hitnoj) i danas ih dvadesetak nađem na dvorištu - odgrižene i pojedene samo glave. Trupla ostala netaknuta. Strašno...
Je li to lisica, lasica, tvor... koji vrag?!
Da ne govorim da mi je tuča prekjučer poravnala vrt...
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Baš mi žao zbog toga, stvarno nemaš sreće...a obično kad je kod nas lisica onda sve ode, ništa ne ostane, tako da stvarno ne znam šta bi moglo bit u pitanju, al pretpostavljam da lisica nije...

Inače, prije si spominjao neke računice, pa eto, nisam imao mira i reko da izračunam dokle sam došao do sada i di sam i šta sam:
10 guski
7 patki
25 pilića
ukupno:42 kom, od čega jedna guskica uginula, dakle trenutno 41 komad, nadam se da će na tome ostat
sve staro 3 tjedna, ide im i 4. nekim guskicama
zasada pojeli svi zajedno:5 vrećica koncentrata po 10kg, s tim da od tih 5, dvije su u tijeku i u svakoj po 5kg, a 3 u potpunosti riješene
-jedni vitamini
Sve zajedno do sada me došlo, ravno:902,83 kn(nabava životinja, hrana, vitamini)
S time da nisam uračunao u tu cijenu sljedeće:
- struju dok im je svjetlila na početku- cca tjedan dana
-vodu koju piju
- krmu-sijeno koje im stavljam ispod njih
- kutije(ograde) u kojima jesu
-rad svih angažiranih oko njih

- uz napomenu da dobivaju dnevno salate nešto koja nije nigdje uračunata i da ih se stavlja van na ograđenu zelenu površinu da grickaju i uživaju što također nije uračunato

eto, čisto malo predodžbe šta je sve potrebno za cca 40 komada sitnih životinja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Sinoć nisam uspio zatvoriti patke (bio sam na hitnoj) i danas ih dvadesetak nađem na dvorištu - odgrižene i pojedene samo glave. Trupla ostala netaknuta. Strašno...
Je li to lisica, lasica, tvor... koji vrag?!
Da ne govorim da mi je tuča prekjučer poravnala vrt...

Saga se nastavlja. Sinoć sam te patke našao već u sumrak, pa mi se nije dalo odmah ih zakopavati. Onako, na brzinu izbrojio sam ih dvadesetak. Jutros sam već u 7:00 došao tamo, naoružan lopatom i štihačom, ali od njih dvadesetak našao sam 9 cijelih i dva krila. Ograda je loša - farmerska žica bez parapeta. Na zemlji samo uz žicu privezane daske, jer su mi patke izlazile van kroz žicu. Zemljište je cca 1500 m2, uglavnom u visokoj travi i koprivama. Prošao sam duž ograde i nigdje se ne vidi da je provaljeno. Lisica je ipak velika, vidjelo bi se da je kopala rupu ili trgala žicu. No, ovih je desetak ubijenih pataka noćas nekako moralo biti izvučeno van ograde.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
A nečiji pas?? ako je ograda relativno niska...
Jer imam belgijskog ovčara, koji bez problema skače 1,5 m sa mjesta, tj. bez zaleta, a isto ima zanimljiv način papanja kokica, naime, pojede im apsolutno svu iznutricu i to nekako tako da perje i koža ostanu netaknuti. jednostavno ko da si kokoš "presvukao".... izuzev rupe na vratu...

jel ni čopor lasica, tvorova ili sl. ne bi mogao odnjeti 10-tak pataka...
ali čopor ili par većih pasa bi...
ili obitelj lisica...
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Može li netko tko se razumije nabaciti neku računicu. Primjerice, jedan hektar ću oranje platiti - toliko, tanjuranje - toliko, sijanje.... itd. A normalan prinos suhog zrna za šrotanje iz toga hektara bit će... opet nemam pojma koliko.


nisam znalac niti neki stručnjak,ali jedno je sigurno,ako ti žito treba jeftinije ti je saditi i imati svoje nego da svaku vreću kupuješ,a da se bez ikakve mehanizacije isplati i kad sve moraš platiti skupo je,to stoji,al dati ću ti primjer s balama sijena,plaćam košnju,plaćam baliranje i sve, ne računam rad da te bale treba složiti ali mi je ipak jeftinije sama napraviti svoje nego kupovati ak uzmeš u obzir da je bala 10,00 kn,i još k tome ne znaš kakvo sijeno će ti ko uvaliti,pokislo ili slično
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Pozdrav svima,

Za vikend bi mi se trebale izleći patkice pa me zanima dal ih čime tretirate kad se izlegu neko cjepivo ili posebni vitamini?
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
fuvicin u vodu,kasnije muvisel,grijanje im je potrebno tri tjedna života,nakon toga slobodno mogu bauljati po vani,i trebaju imati vode toliko da mogu cijeli kljun zagnjuriti unutra i ne smiju nikada ostati bez vode
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
dal imaju taj muvisel i fuvicin u slobodnoj prodaji ili mora veterinar pripisati?
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Za muvisel znam da ima, a fuvicin stvarno ne znam...jel se izvaljale?

Inače, ovaj tjedan počeo davati guskama i patkama, kao i pilićima superkoncentrat u smjesi sa šrotom(mljeveni kukuruz) i malo šrotane pšenice, sve zajedno pomiješano, zasada da ih ne ureknem jedu bez frke...svakodnevno idu van u improvizirani ograđeni prostor i uživaju na travi....

pošto je došlo vrijeme da im napravim neki objekt za spavanje na otvorenom u ograđenom prostoru, slušam sve ideje, prijedloge prije nego počnem išta radit...htio bi složit nešto montažno, pokretno, da se može premještat, a opet da imaju dosta mjesta...čitao sam negdje podatak da odrasloj guski treba 0,5m2 prostora za spavanje...šta mislite o ideji da se od paleta sastavi neki objektić, s tim da se na palete zabiju daske da ne može ništa do njih, nit odozdo nit odozgo, da im se iznad palete sa strane napravi kao neka žica kroz koju bi dobivali zrak...kao npr. kak se na kući dignu gredice da se gradi tavanski stan, tak bi ja na te gredice ili u njih ubacio tu žicu-rešetke i onda gore neki krović...

slušam sve prijedloge i ideje....
hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
hvala na informaciji
patkice su pocele kljuvati jaja sutra se ocekuju prve da se izlegnu:(mm):
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
problem....jučer jedna patkica uginula, večeras opet jedna patkica...ne znam šta se događa...ujutro ih pustimo na ispašu, u ograđeno, ništa preveliko, imaju mjesto gdje imaju zaklon od sunca, doduše jučer i danas im uzurpirali pilići to mjesto pošto i njih stavili unutra, da i oni okuse miris i okus trave...no eto, nešto se događa, svaka pomoć dobrodošla...ne znam šta bi moglo bit...vrućina?neka bolest, možda od pilića?al pilićima ništa...stvarno ne znam, jednostavno prestanu pit, jest, kretat se, teško dišu kolko primjetio, da im nije prevruće vani? stvarno ne znam...ili možda kak bi Peradarka rekla - prirodni mortalitet?
 

Najnoviji postovi

Na vrh