• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

Slipac1997

Novi član
Tu od
16 Pro 2013
Poruka
7
Koliko jaja guska snese kad se hoce naleci? :D

moja bijel aguska TEK JUČER snijela svoje prvo jaje, a siva još ni nije pronijela.... svima okolo guske nose već mjesec-dva... samo moje čekaju... a šta čekaju neznam... :icon_madu:

Kod mene bijela guska pronijela prije mjesec i pol dana i prestala je nositi, a siva tek prije 6 dana pronijela...
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
imam jedan problemčić, imama pače indijske trkačice, muško staro 2 mjeseca i jako je zločesto, stalno napada male koke (cvrglinke) i čupa im perje i jede ga,jadne kokice su sve očerupane,pa ne znam dal mu fali kakvih vitamina ili nešto jer ne znam zašto to radi,jer su sve druge patke i pačići "normalni"
pa ako itko zna razlog da mi javi,unaprijed hvala
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
E, ovako .... definitivno mu fali nekih vitamina, pa probaj krenut od Kostovita ! Ako je u zatvorenom prostoru, a imas mogucnosti pustit ga van, bilo bi dobro ! To se inace zna dogadjati kad krene mitarenje, ali treba biti i oprezan kad se to pocne dogadjati, jer nerjetko jedenje perja bez intervencije hoce prec u kanibalizam ...
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
hvala na odgovoru,davala sam već kostovit,al dati ću opet,valjda su mu drugi pojeli pa za njega nije ostalo ništa
zatvoreni su ali ih puštam van dok sam doma jer još su mali da bi ostali bez nadzora
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Stavi u jednu posudu pjeska. To ponekad zna pomoci, a i raspitaj se za jos koje vitamine u veterinarskoj apoteci.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
imaju pijesak,dajem vitamine u vodu i čudno mi da je samo taj jedan lud ko šlapa,al hvala na pomoći,pitat ću veterinarku što da još napravim
 

M(trdi)B

Novi član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
18
Pozdrav
Pa eto vidljivo je da ništa neće pomoći tom patku da se smiri, to je njegovo "normalno" ponašanje.
Ja sam ovoga ljeta donio jednu patku koja je bila zlostavljana (držana je u 2 m2 a davalo joj se jes kad se ko sjetio). Jedva san nagovorio čovjeka da mi ju da, on je smatrao da je sve ok i govorio je da mu je ona kućni ljubimac. Kada je napokon popustio došao sam ju uzet. Prvih nekoliko dana kod mene nije htjela izać iz kućice bila je prestrašena jer prije nikada nije ni sunce vidjela, a sada je nevjerovatno agresivna prema svoj ostaloj peradi, zato sam ja ograđeno dvorište otvorio sa gornje strane tako da ona po volji odleti kada got želi (mošusna patka) nažalost ima lisica u okolini pa možda se i desi da se jedan dan ne vrati. Kako stvari stoje nikada više ona neće biti mirna ali eto ja sam joj pomogao koliko got sam mogao.
Šta se tiče bilo kakvih vitamina svima preporučam vitamine MUVISEL za u vodu, koji su vrh vrhova za sve domaće životinje!
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
dobra vijest,pače se smirilo,valjda si je našao nešto vani što mu je falilo,vikednom ne radim pa su bili po cijeli dan vani i cijeli vikend je bio miran
zbilja je problem što preko tjedna nema nikoga doma pa su zatvoreni,jer ne mogu ih pustit van prije posla zbog pasa lutalica,tuđih mačaka i škanjaca, ali osiguravam im ispašu svaki trenutak dok sam doma,tako da mislim da će sve biti u redu :)

inače Fuvicin dajem dok su jako mali,a dalje Muvisel

p.s. svaka čast što ste "spasili" patku :)
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Uh ovo bi bilo dobro da pitate člana puknuti -on je exspert za takve stvari ...sretno s patkom..
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Prvi put u životu hranim patke. 01.04. sam od Bakmaza kupio 100 pačića. Dao mi je i 5 gratis. Prva tri tjedna sam ih držao na piljevini u prostoru dimenzija 200x280 cm. S vodom sam ratovao na razne načine i piljevinu morao mijenjati svaki tjedan. Svu bi vodu razlile i ispod sebe napravile kaljužu, iako su do posuda s vodom mogle samo glavom kroz rešetke. No, napredovale su vrlo brzo i u tri tjedna bile tri puta veće od jednako starih pilića (crveni teški). Nakon trećeg tjedna pustio sam ih u manji ograđeni dio dvorišta. Osim problema s vodom (skoro svakih sat vremena), sve je bilo okej. Prdvečer bih ih vratio u zatvoreno, na suhu piljevinu i ujutro ponovno puštao. Budući da u nastambi preko noći nisu imale ni hranu ni vodu (ni žarulje), ujutro bi, čim otvorim vratašca, nastao pravi stampedo. Nakon 3 dana popasle su sve travkice u tom ograđenom dijelu i pustio sam ih po cijelom dvorištu (cca 3000 m2). Odmah su se okupile pred radionicom u 2-3 lokve vode. Do večeri i spremanja na spavanje više nije bilo ni kapi u tim lokvama. Moju vodu, složenu s plovkom od vodokotlića skoro nisu ni taknule. Već sam to prvo veče primijetio da jedna nije baš vesela. Ujutro sam je našao uginulu. Sljedeći dan još 2-3 uginule, a danas 4. I još četiri kunjaju i njih sam odvojio. Budući da preda radionicom (stolarskom) ima baš svega i svačega (vijaka, plastike, papirića...), je li moguće da su nešto jele? Dečki iz radionice mi kažu da im je prehladno... Moja je mama cijeli život hranila po desetak pataka i kaže da se ne sjeća da joj je ikad ijedna uginula. Sutra me cijeli dan nema tamo. Otići ću ujutro samo ih pustiti van i napuniti hranilice (šrot i superkoncentrat). Navečer ću ih vratiti u zatvoreno i sve me strah što će se desiti...
Ima li neko mišljenje ili iskustvo? Primijetio sam da ugibaju ili kunjaju uglavnom one manje (nije mi jasno ni zašto nisu sve jednake veličine). Molim pomoć....
Zaboravih napomenuti da su mi u ova 4 tjedna od 105 pilića uginula samo dva i to odmah na početku. Njih ne puštam van.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Vrlo vjerojatno da su nesto pojele... Meni se slicno znalo dogoditi sa puranima. Pojedu kamenje i fajrunt.... pocne kunjat, ne jest, padat na kilazi i ako stignem reagirati na vrijeme dobro, ak ne .... lopata....
Najsigurnije ti je jednu uginulu " otvorit " i vidjeti kaj je u zelucu....
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
I ja vjerujem da su nešto pojele, jer i ja imam otprilike isto stare patke (tjedan dana starije, ali su vani ziher već desetak dana ako ne i više) i također su mi vani cijeli dan, i uživaju na ovim kišurinama i blatu i sretne su i vesele, samo moje više ne dobivaju ni koncentrat... samo šrot i mješani šrot i kaj si same nađu u dvorištu i kruh.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
moja patkica je progutala špagu za vezanje bala,30 cm špage joj je virilo iz kljuna,a ostatak je bio u želudcu,odsjekla sam sa škarama višak i molila se,nije jela par dana al na kraju se oporavila,da bi desetak dana kasnije njen partner to isto napravio,i njemu sam osjekla špagu u razini kljuna i on je preživio
al zbilja sve treba sklanjat jer patke svuda ruju i sve gutaju i jedu,i moraju imati velike količine vode jer i ako jedu šrot i koncentrat i nemaju vode,uginuti će
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
e ovako, sinula mi jedna luda ideja :D da nabavim jednu patku, eventualno dvije da im ne bude dosadno...

sad me interesira, lokacija je na jednom kvarnerskom otoku... postoji zatvoreni kokošinjac sa manjim dvorištem sa 20ak kokoški i pijetlom...

patku bi držao na jednoj manjoj livadi ispred kuće ali bez nadzora, znači na otvorenom... koja vrsta patke je najpitomija i dal je pametno uopce ih drzati na otvorenoj livadi (napada li ih jastreb?)? Da li moram raditi poseban prostor za patku ili je mogu navečer zatvarati zajedno sa kokoškama? Neki posebni uvjeti za nju ili je tretman isto kao i za kokoške?

držanje patke u vrtu sa zasađenim povrćem nije pametno jel? :icon_scratch:

treba mi neko sredstvo koje bi tamanilo puževe i crve kojih ove godine ima previše kod mene, pa sam se sjetio patki :eek::

hvala :eek::
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Na otvorenom možeš držati patke ako nema lisica i drugih četveronožaca .
Što se tiće povrća ono će stradati sigurno prvo a onda možda i koji pužić.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
a kakve su za pripitomiti? ono, da mi dolaze na moj glas i sl... ili barem da ne bjeze od mene :) znam da pitam gluposti al nisam nikad imao iskustava...
probao bi prvo sa jednom patkom, jel moguce ili trebam bar dvije da im ne bude dosadno?

thx
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
patke su jako društvene,i najidealnije bi bilo da ih imaš 3-4 kom,jer patnja je ako je jedna sama,a jako su miroljubive,lako se pripitome,ne baš da jedu iz ruke,mada je i to moguće ali da idu za tobom i da se motaju oko nogu,to da,i glas vlasnika poznaju
moje stalno hodaju za mnom po dvorištu i dođu kad ih zovnem

i patke jako bučkaju po vodi,trebalo bi im improvizirati bazenčić da se imaju di kupati,i uvijek mora imati pristup vodi jer bez nje ne može progutati hranu
jede sve
za puževe su najidealnije indijske trkačice,i nose i najviše jaja,samo nemaju instinkt leženja,tako da jaja nesu svuda
 
Posljednje uređivanje:

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
thx! ok, uzet cu ih onda dvije za pocetak pa cemo vidjet...
za vodu sam cuo, to nece bit problem
u slucaju da budem morao ipak ograditi vrt, koju visinu ograde moram postavit?

i zadnje pitanje, sto je bolje nabaviti, male pačiće ili već odrasle patke?

thx
 

Najnoviji postovi

Na vrh