• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
moje patke uopće ne lete, a i kako se gegaju teško prelaze više prepreke tako da vjerujem da bi ti i ogradica od pol metra bila dovoljna, naravno, ako tvoj vrt ne bi bio jedina paša.
doduše ja imam obične domaće patke, ne indijske trkačice.

ja sam nabavila jednodnevne pačiće i ako si često oko njih i u ruku i simo tamo oko njih, i daješ im iz ruke cvijetove maslačka koje obožavaju, brzo se priviknu i manje više prestanu bojati. tako da meni moje patke odmah dođu čim me vide, jedu iz ruke, i mogu ih bez problema uhvatiti i primiti u ruke....iako pritom nisu najsretnije.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
ok, hvala na savjetima! usput, koja je minimalna površina na kojoj bi patke mogle obitavati..? pretpostavljam da zimu ne podnose najbolje pa da bi ih trebalo i smjestiti negdje u neki topliji prostor, jelda?
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
koliko kvadrata ide po patki proguglaj,možda je već ranije pisano o tome
ne znam dimenzije jer moje slobodno hodaju po cijelom dvorištu
krupnije rase ne lete jer su preteške,a drugima se samo malo podreže jedno krilo da izgube ravnotežu za let ,pa ni one nikud ne idu
dobro podnose zimu,obožavaju kad pada kiša koliko god hladno bilo,ali kad idu spavati trebalo bi ih staviti u suho i topije mjesto,ne treba im grijalica,bitno je samo da od nikuda ne puše i da je zatvoreno
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Jel se jaja guske, koja služe za nasad, čuvaju vodoravno položena ili kao i kokošja sa tupim krajem prema gore?
Labudasta guska mi nese, pa bi bilo šteta ako će željeti sjesti.
 

bozo123

Novi član
Tu od
19 Svi 2014
Poruka
18
Imam par labudastih gusaka(kanadske)guska je nasjela na 10 jaja koliko treba da se izlegnu....poz
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Imam cca 80 pataka za klanje. U nedjelju ću probnih pet zaklati. Stare su točno 2 mjeseca (ležene 01.04.2014)
Muči me čišćenje. Najprije, pomaže li o naj stroj za čerupanje pilića? Ima li netko iskustva s time?
Načuo sam i o nekom čišćenju s mješavinom parafina i voska, ali ne znam kako to ide. Zna li netko više o tome?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima...
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
patku nije problem očistiti,u vodu za šurenje se stavi šaka soli i patka se drži u vodi duže nego pile,puno duže ali ne toliko dugo da koža otpadne s nje,treba procijeniti situaciju,malo se izvuče van i povuče perje,ako lagano ide sve s nje onda je to to
jer patke su vodene životinje i perje im je takvog sastava da voda klizi s njega,a imaju i ono paperje koje ih grije pa je zato treba dobro namočiti da voda dođe do korijena pera

ja tako radim i ne treba mi puno više vremena za očistiti patku od pileta
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Pomoć: Jel zna netko šta nedostaje jednoj guski, pretpostavimo gusaku, pošto frajer ima kukmu na glavi, no čerupa sve redom, a star tek 2 tjedna...neki vitamini ili nešto drugo?
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
kostovit bi trebao pomoći,i muvisel u vodu,i dal ide na ispašu? moj patak je tako radio kao mali i nakon što je počeo ići na ispašu našao si je valjda nešto u nekoj travi pa je prestao
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Muvisel smo im već prije stavili u vodu, još nisu išli na ispašu, većini guskica je tek tjedan dana, a ovaj 'glavni' je u manjini, tj. stariji su, i imaju dva tjedna...vidit ćemo kak će reagirat, danas im polagano maknuli žarulju preko dana tj. ugasili, pa ćemo vidit...inače večeras im dao par listova salate, prvi put, čisto da vidim kak će reagirat i doslovce htjeli se potuć međusobno kak im se sviđalo :) Tnx na savjetu...inače imam u planu prebacit ih na zelenu površinu tj. travu, ogradit im tu livadu kroz koju teče potok, i nek uživaju...
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Izgleda da je pomoglo, da ne ocopram kak mi kažemo, no prestao je ili barem smanjio jer sad pred nama ne vidimo da čerupa, a i ostale su bolje....tj. ne primjeti se da ih još čerupa...no sad mi jedna guskica počela kao 'hroptat', tj. ko da kašlje i ko da ima nešto u grlu, probao joj po vratu, no ništa se ne osjeti da bi joj nešto zastalo unutra, onak nekak teško diše...'porođajne muke'
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
možda ima štucavicu,nemam pojma kak se to liječi al mojim pilekima je znalo za dan dva prestat samo od sebe
drago mi je da je gusak posto dobar :)
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Tnx Peradarka...Vidit ćemo šta će se događat...uglavnom nešto je problem, jer jutros našli jednu guskicu uginulu nažalost, od čega pojma nemamo, imaju piti uvijek i unutra te vitamine mivusel, dobro jedu, tj. još uvijek su na koncentratu...malo salate dobiju kroz dan (sasjeckana na malo) i evo baš ih jutros prebacili van u dvorište, malo jedan dio ogradili, stavili veću posudu za vodu i stavili posude s hranom i nek uživaju, natkrili malo, čisto da imaju neki hlad i radi eventualnih grabežljivaca...nikad se ne zna...zasada su zadovoljne kolko je suditi po njima...piju,jedu, spavaju - odmaraju i trčkaraju
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
a što bi moja veterinarka rekla,kad nešto ugine iz čista mira to je prirodna selekcija,onaj neki postotak mortaliteta,gdje ima blaga ima i kvara,seljački rečeno
meni su guščići uginuli,prvi dan kad sam ih pustila van u roku pola sata su se skljokali i uginuli,dva komada,valjda su nešto krivo pojeli, i ostao mi je samo jedan,ne znam dal je muško ili žensko,ali kad skužim kupit ću parnera ili partnericu,inače se druži s pačićima
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
To je živa istina, tko jači taj tlači, u ovom slučaju, tko jači taj preživi...
Ajoj, meni je zasada samo taj jedan, nadam se i jedini...baš mi nekak krivo...namjeravao sam ih sve ostavit za matično jato, da mogu jaja dobivat s vremenom...a ne moš mislim to još odredit, doduše sve zavisi valjda kolko su stari, po mojoj nekoj logici, jesam dijete sela, no guske od davno nismo imali, al mi se čini da su gusaki jači, jači vrat i jači kljun, ovaj moj s kukmom, mora da je muško :) vidit ćemo...
šta imate još osim ovog jednog guščića? mi krenuli u ovo, onako ajmo reć ugodno s korisnim pokušat ostvarit, naravno ne očekujemo ništa preko noći...inače, znate imat puno guski?pokušavali smo nabavit pazinske purane, mlade, no ništa...jednostavno ih nema tu kod nas....
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nikad nisam imala guske,ovo sam prvi put kupila 4 guščića,tako da ne znam koja su im spolna obilježja,a osto mi taj jedan pa nemam ni s čim usporediti

moje životinje su samo hobistički za moj gušt,volim perad,i voljela bi svašta imati samo treba imati mjesta i love,a toga baš nemam :)

imam nešto patki,par domaćih purica,nabavit ću morke i prepelice.....lani sam imala nezgodu da mi je pas podavio sve što sam imala,tako da sam od ove godine krenula opet od nule
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Imam još cca 80 pataka za klanje. Točnije, za klanje će biti za cca 2 tjedna. Nadao sam se da će mi popasti svu travu i da ću ih na kraju prodati. Ne uspijeva ni jedno ni drugo. Jedu šrot u ogromnim količinama, a ja ga kupujem po 180 kn/100 kg. Patke stoje na njuškalu već 2 tjedna i nitko me još nije ni nazvao. Nazivan cijena na njuškalu je 40/kg za očišćene. Što da radim? Nemam tako veliku škrinju, a i 80 pataka jest ćemo dvije godine... Molim neku ideju.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Uf, onda preživjeli nek bude u društvu patkica, bit će mu definitivno lakše nego samome...istina, lijepo je imat životinje, no sve je to briga, a i ko što sama kažeš treba mjesta i financijski sve izdržat...imo sam ko klinac hrpu raznih životinja (psi, mačke, ribice, kornječe, zamorci, hrčci, ptice-zebice, nifme,tigrice, slavuj...) dalje da ne nabrajam :)
Ovo sad smo nabavili da vidimo kak će se ponašat tj. ako uspijemo proširit onda bi probali s tim malo ozbiljnije se bavit, ako ne, onda ćemo frižidere-hladnjake - zamrzivače napunit i to je to....mada, sam iskreno ove guskice nabavio kao matično jato, tj. radi budućeg dobivanja jaja...mi smo mislili purice nabavit baš radi mesa, pazinske, no nigdje nema....tako da zasad tapkamo u mraku šta se toga tiče...
Samo hrabro, bitno da nisi od minusa krenula, jer da jesi, onda bi već teže bilo ;) Žao mi zbog prošle godine...

maliodpalube
Jel si pokušao još gdje drugdje plasirati osim prek njuškala? Pokušaj npr. na obiteljska poljoprivredna gospodarstva koji ti imaju određeni oblik turizma - npr. smještaj pa onda nešto moraju i jest ili možda nekog na moru naći pa da ti to dolje proba plasirat...malo mi se čini da si se u vrijeme zeznuo, sve bliže smo ljetu i ljudi ajmo reć izbjegavaju 'tešku hranu', da sam na tvom mjestu pokušao bi ih do jeseni ishranit, pa onda malo korigirat cijenu i vidit šta će se događat ili tak ili možda da sad odmah pokušaš korigirat cijenu?Ne kažem da je cijena previsoka za proizvođača, vjerojatno je još i premala, s obzirom na sve troškove koje si imao, no ako ih želiš sad riješit, onda mislim da možda ideš na onaj sistem količina/cijena i osim gore prijedloga pokušaš u restorane neke plasirat...
Nadam se barem da će jedna ideja upalit...ako ništa, javi da upalim zamrzivač drugi i da ga napunimo ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh