• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Guske i patke

  • Temu pokrenuo Mister x
  • Datum prvog posta
D

Deirdre

Guest
da al sam mislio da ne kupujem sve to nego naprimjer kukuruz i jecam..dal bi ta dva sastojka bila dovoljna ? :D
posto imam samo 5 pataka odraslih ( i 20-tak tek izlegnutih pa da ne kupujem toliko puno vreca hrane bez veze..

kukuruz sigurno a sad neznam dal zob ili jecam ili im je cak samo kukuruz dosta ?
 

M(trdi)B

Novi član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
18
da al sam mislio da ne kupujem sve to nego naprimjer kukuruz i jecam..dal bi ta dva sastojka bila dovoljna ? :D
posto imam samo 5 pataka odraslih ( i 20-tak tek izlegnutih pa da ne kupujem toliko puno vreca hrane bez veze..

kukuruz sigurno a sad neznam dal zob ili jecam ili im je cak samo kukuruz dosta ?

Pa više manje svako daje ono što trenutačno ima ...
Ja rijetko kad dajem kukuruz svojim patkama i oped su dobro ugojene i dobre kilaže , najčešće jedu pšenicu i žito ( zato jer smo bez kukuruza ostali ) , naravno tek izlegnute trebaju imat određeni tip prehrane ( nekakav koncentrat kojeg ti preporuci tvoj veterinar) + nikako nemoj zaborati uzet vitamine koji se dodaju u vodu ( to ti je jako dobra preventiva od bolesti , ne kažem da će ti se obolit , ali oped bolje spriječit nego lječit ) ja imam patke već 5 g i prvi su mi se puta lani obolile tako da su mi dvije uginule a ostale nisu mogle stajati na nogama pa je dosao veterinar davali smo ima neke vitamine i neznam ni ja točno šta već ...
 

Dejana1707

Novi član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
14
Dobro jutro svima...e ovako,,,moj gospon i ja smo krenuli u uzgoj malih kljunaša :D...imamo čak 7 racica...5 bijelih i 2 lijepe crne..:)...sad su stari negdje oko mjesec dana i čini mi se da lijepo napreduju..hranimo ih sa ispašom, prekrupom pomješanom sa ppt1-do te salatom koprivom i tako...e sad nas zanima dali se moze nekako ostaviti patak i patka za jaja..imamo inkubator pa smo mislili i tako dobivati pačiće..kupljeni su na placu,pa mislim da su to tovne pasmine..pa da su samo za škrinju i tanjur..savjeti?...i da..preko dana su vani a po noći ih spremamo u veću gajbu da nebi nestali jer smo blizu šume..:)...unaprijed hvala...
 
D

Deirdre

Guest
mozes ostavit patke samo ovisi koji ce ti bit omjer musko zenskih,to ces tek kasnije vidit.. a ovisno o vrsti zavisi dal treba inkubator ili ne,,mosuone su rodzene za inkubiranje :D
meni je zelja nabavit one chery valley tovne samo neznam di,,i onda ih inkubirat ispod mosuonih..

mene zanima kako oznacit patke,onim prstenom na nozi ili cime drugim posto sad imam puno mladih i kad odrastu necu ih razlikovat od ovih starih..
 
D

Deirdre

Guest
Patka izvela svojih 18 bebacha :icon_mrgreen:

182nh4


182ns8


http://prntscr.com/182ns8

http://prntscr.com/182nh4
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ma jel ima ljepseg prizora !!?
I ja ocekujem prinove kroz koji dan. Purice i pilice ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Imam pet guski a nemam pojima šta je muško a šta ženskoni kak odrediti spol pa ako može koji savjet i dali ko po slici može reći koliko ima kojeg spola samo da nisu svi muški onda je koma...
fotografija0251z.jpg
 
D

Deirdre

Guest
imao sam ja par gusaka,tesko je preko slike, kazu da gusani imaju krupniji vrat i glavu al moji su bili svi slicni,tako da tesko dok ne pocne vrjeme parenja i gusani postanu agresivni dok su guske malo plasljive.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Neznam ni sam koliko su mi neki rekli da mužjak ima deblji i manji vrat a ženka duži vrat po tome koliko ja vidim da bi bio jedan muški a ostale ženske kad bi to bilo onda je dobro a možda ja vidim šta bi ja htio
 
D

Deirdre

Guest
vidit ces kad bude vrjeme, nema druge :D

nego sa kolko mjeseci je pravo vrjeme za klati patke japanke/mosuone ? i sta preporucujete,cerupat ili gulit
 

M(trdi)B

Novi član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
18
Pa vidi , nakon 6 mjeseci bilo bi najbolje ako dobiju na težini tj. ako su po tvojem mišljenju dovoljno ugojene , a drugi čimbenik i jako važan čimbenik je to da ne mjenjaju perije ( ako je njihovo dvorište puno perija onda ih nemoj ubijat još)

mi kod kuće uvjek čerupamo, jednostavno ne volimo baš meso bez kože kad se patka peče nekako previše osuši ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
C

caplja

Guest
moje guske samo pasu i jedu detelinu vrlo malo kukuruza pojedu iako je kukuruz uvjek prid njima, kljucnu par zrna... sto mi je ciniti da dobiju u kilazi? hranjene su koncentratom dok su bili mali (4 tjedna) i mjesavinom, no kad sam ih dovela i pustila u dvoriste, mjesavinu ni da pogledaju samo pasu, onda sam im pocela davati kukuruz, to malo kljucnu tu i tamo uz travu, pocele su i mali letit po dvoristu, tako nece napredovati, za kljukanje su jos premladi, imaju samo 3 mjeseca...
Tko ima neki savjet za mene?
Hvala unaprijed na odgovoru
Lijep pozdrav
caplja
 

M(trdi)B

Novi član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
18
ZA početak jednostavno ih zatvori ...
nema ti smisla očekivat nekakvu veliku kilažu ako su na ispaši ...
a i iako nije baš hunamo držat ih u zatvorenome ( niko nevoli bit zatvoren pa tako ni životinje) one će sa raznim sjemenkama (kukuruz pšenica itd.) i MALO zelenog dobiti na kilaži a i meso će biti bolje , bit će mekše ( neznam zašto) i neće biti žilavo i tvrdo da ga moraš rezat sa brusilicom ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

M(trdi)B

Novi član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
18
za sve vas koji mislite držat indijske patke samo ću napisat da te patke PLIVAJU JEDNAKO KAO I OSTALE ( gdje got sam čitao o njima pisalo je da nemogu plivati) te iz jaja izlaze od 28 do 33 dana ...
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
Ima tko onog bijelog gusana za prodati ? Ukrala ga lisica, guska je sama pa joj je glupo vani.
 

M(trdi)B

Novi član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
18
Pozdrav

Evo nekih mojih pitanja pa ako netko slučajno zna nešto o ovome ili je samo načuo nešto neka napiše svaka nova informacija bit će dobra ...

Evo prije par dana jedan me moj poznanik pitao da li želim uzeti patku od njega jer njemu da je dosadila i da je ne želi više držati , naravno da sam ju uzeo jer kad sam vidio u kakvim je uvjetima drži došlo mi je da njega zatvorim u prostor veličine 2x2 i da on živi u vlastitm fenkalijama dvije godine ... Tek kad sam došao kući primjetio sam da se ova nova patka razlikuje od mojih ( iako su po mom mišljenju i ova nova i ostale mošusne vrste ) moje patke mužjaci i ženke imaju crvenu kožicu oko očiju dok ova ima perije . E sad ja sam čitao da postoje brazilske , indijske i turske mošusne patke a dalje od toga nisam ništa našao tako da ne znam KAKO IZGLEDA BRAZILSKA, INDIJSKA I TURSKA MOŠUSNA PATKA tako da je to 1. pitanje ...
Nadalje u traženju informacija pročitao sam da BILO KOJA VRSTA PATKE KRIŽANA SA MOŠUSNOM DAJE POTOMSTVO KOJE NE MOŽE DOBITI POTOMSTVO , DA LI JE TO ISTINA ? Jer ako je to istina da li moram izbjagavati križanje mojih pataka sa ovom koja je različita od njih ?

Eto to je sve od mene , a ako se neko razumije ili ima bilo kakve informacije nek se javi ...
 
D

Deirdre

Guest
sa koliko mjeseci starosti je idealno za klanje mosuone/japanske patke ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh