• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hajdina - heljda

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

IMA LI TKO SJEME HELJDE, NAIME U ZG SAM ALI HTIO BIH POSIJATI KAO POSTRNO NEKIH 800 M2 HELJDE ZA PROBU.
JEL NETKO ZNA NEŠTO VIŠE O KULTIVIRANJU, KAD SE SIJE, .....I TRAŽIM SJEME...JAVITE SE
 

profnekbiol1

Član
Tu od
9 Svi 2009
Poruka
52
Re: HELJDA-HAJDINA KAŠA KAO PROIZVOD

ej, ima li tko da zna tko prodaje ili ima heljdino, tj. hajdino sjeme..jer još par dana se može sijat
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
IMA LI TKO SJEME HELJDE, NAIME U ZG SAM ALI HTIO BIH POSIJATI KAO POSTRNO NEKIH 800 M2 HELJDE ZA PROBU.
JEL NETKO ZNA NEŠTO VIŠE O KULTIVIRANJU, KAD SE SIJE, .....I TRAŽIM SJEME...JAVITE SE

Imam sjeme hajdine i pocinje se sijati sad, ako ste zainteresirani javite se na mail: jbozic91@gmail.com
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam sjeme hajdine i pocinje se sijati sad, ako ste zainteresirani javite se na mail: jbozic91@gmail.com

A kak se pobira? Z kombajnom za žito ili?
Jel treba još neka dorada da se dobija takva kakva je v dućanu?

Znam da sam naporan, sorry, ali se me zanima.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
A kak se pobira? Z kombajnom za žito ili?
Jel treba još neka dorada da se dobija takva kakva je v dućanu?

Znam da sam naporan, sorry, ali se me zanima.

Zanje se ko i ostalo zito, kombajnom za zito, al kad se pozanje onda je u ljuskicama i potrebna je posebna obrada da se dobi cista hajdina kasa kao iz ducana.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zanje se ko i ostalo zito, kombajnom za zito, al kad se pozanje onda je u ljuskicama i potrebna je posebna obrada da se dobi cista hajdina kasa kao iz ducana.

Fala Karlo.
Znaš li možda kakva je dorada, kojim strojem i jel isplativo samo za svoje potrebe?
Možda netko radi doradu iz usluge?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Čuli ste za nju? Kupili u trgovini precijenjenu ukrainsku ili bjelorusku kašu koju naši trgovci kupuju na veliko i prepakiravaju na kilu.... cijena oko 30 kn za kg,povremeno se pojavi i ispod 20 kn no to brzo ljudi razgrabe. Naravno,ne piše zemlja porijekla - pogledajte drugu sliku na ovom linku i sve bu vam jasno zašto ne piše: http://hr.wikipedia.org/wiki/Černobilska_katastrofa ...ne bi to kupil da znam da je raslo u tom kraju. OK,Černobil je bil prije 25 godina,no držim se onoga: "ako si bliže peći,toplije je".

U Podravini i Međimurju su prije 20 godina polja bila puna hajdine. Nakon pokošenog ječma posijala se hajdina koja bi do pojave prvih mrazeva dozrela i time bi ljudi dobili 2 žetve na jednoj površini te riješili problem korova jer je odlična za tu primjenu... u prva 2-3 tjedna sliči zelju,razvije široke listove kojima zatvori sklop i zamrači tlo pa korovi ne mogu rasti. Bilo je uslužnih mlinova po selima.

Uvozom gotove kaše prestala se sijati kod nas,lakše je uvesti kašu za (onda) 6 kn po kili na polici trgovine nego se zajebavati s uzgojem... tako je bilo i s češnjakom.... mrkvom.... i dok ljudi prestanu sijati skoči cijena. Želiš li to jesti? Plati. Ili posijaj (ah... :( nitko nema sjeme,nitko ne zna čime se sije,sadi,kosi,melje).

Da razjasnim neke stvari: od parcele-dvije heljde se ne budete obogatili. Više sjemena sam podijelil nego prodal (ok,budem kombajniral tu heljdu tak da to nije baš tak loše - još jedna žetva :) ). Da nebi sad netko računal : kupim 15 kg sjemena i dobijem 400 kg kaše za prodaju ili za sjeme. Uuuu... vidi love!
Hajdinu sam posijal prvenstveno zbog domaće kaše,pa zbog brašna a koliko čujem od pčelara odlično medi (jer jako dugo cvate). Tražio sam sjeme 2 godine,nitko ga nije mogao nabaviti... pitao Savjetodavnu službu,poljoapoteke,uvoznike sjemena...
Znam da neću prodati neke velike količine sjemena (niti ih nemam) no ovime želim pomoći ljudima da ne lutaju,tko treba za svoje potrebe da sazna nešto o toj biljci i da si nabavi nekoliko kg sjemena.

Ima dosta literature po netu,ima i rasprava po raznim forumima no pravila ovog ne dopuštaju linkove na "slične" forume. Potražite i pogledajte.
Nekoliko linkova na publikacije i stručne članke:

http://www.komora.hr/?page=savjeti,13,191

http://www.gospodarski.hr/Publication/2011/8/heljda-proteinska-biljka-budunosti/7460

http://poljoprivredaiselo.com/2010/06/heljda-zdrava-planinska-zitarica/

Link na Googleov prijevod engleske stranice Wikipedije,ako znate engleski ili neki drugi jezik imate izbornik s lijeve strane pa kliknite. Ne pokušavajte na hrvatski -samo je nekoliko rečenica.
http://translate.google.hr/translat...tf=1&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Buckwheat


Kratki opis je gotov,uzgoj i prerada u sljedećim postovima. (Da... i mlin za kašu ;) )
************************************************
 
Posljednje uređivanje:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Evo, da se i ja ukljucim u tu temu. Mi sijemo heljdu svake godine iza zita, cca. od 800 do 2000 cetvornih hvati, zavisi kako koju godinu. Mnogi ni ne znaju sta je to, pa pitaju sta je to posijano. Prekrasno izgleda parcela kad hajdina pocne cvijetati i prosle godine bilo pcela da se sve zujalo. Nazalost, ona treba vlage u tocno odredjenim momentima, kad treba stabljika porast i kad se treba ozrniti. Prosle godine nije bas uspjela kod mene jer nije bilo padalina kroz ljeto kad je trebalo. Nikla je van i dugo dugo bila veoma niska, vec smo je mislili pretanjurati, onda je pala neka kisica i ona rasla ko gljiva poslije kise. Iza toga opet nije bilo padalina kad se trebala ozrniti i rezultat toga je bila zetva praznih ljusaka. Ako nema vlage u pojedinim periodima njenog razvitka, ili sjetva propada ili je prinos smanjeni i to dosta.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ja sam posijal nakon ječma,isto je bila jaka suša ali je nakon dva tjedna palo malo kiše i iznikla je. Kao i sve kulture treba vlagu no s obzirom kakva je bila prošla godina zadovoljan sam s prinosom i kvalitetom zrnja. Bilo je praznih no te sam riješio još u kombajnu - s pojačanim vjetrom.

Par dana prije košnje sam nasumce isčupao jednu biljku,istresao zrnje s nje u kantu,prebrojao i bilo je 118 sjemenki na njoj.... od toga 30 praznih,baš zbog suše.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Kod mene prinos bio smanjen za 30-40% sigurno ako ne i vise.. Nadam se da bude ove godine bolje..
Motohod jel ti hajdinu prihranjujes cime? Pretpostavljam da folijarno nikako... jer bi se unistila vozeci po njoj..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
kak ne, ja kupil od motohoda 15 kil i zaradil bum bogatstvo...:supz:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
kak ne, ja kupil od motohoda 15 kil i zaradil bum bogatstvo...:supz:


...naravno,prinos bude bar 5 tona od toga sjemena,ako ne 7 (ma zajebancija!)
hehehehehe!!!

Daj malo nahvali robu,da rasprodam kaj mi je još ostalo :)
**************************

2: karlo:
ničim je ne prihranjujem niti špricam. Posijaj i zaboravi :supz: a onda kakva je godina. Korov sama potamani a ako je gnojna zemlja onda polegne - tak da ništa od gnojenja.
Nije ko kukuruz ili pšenica da moraš nekoliko puta gaziti traktorom po njoj.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
da se nebi krivo razumijeli ja sam itekako za domaću al samo želim reći da sam bio čuo pa da raspravimo malo o temu, jer tip mi je izgledao visoko obrazovan i rekao je da je jedino heljda otporrna na zračenje, tako da nju ni ''oštetilo'', slovenci je dosta siju, kaže mi lik da je ima 15tona i tako... valjda bu i poli nas počela... ja čim pripremim njive ići će malo i heljde pa nadam se da će biti još tog sjemena i koliki je prinos na hektar?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
da se nebi krivo razumijeli ja sam itekako za domaću al samo želim reći da sam bio čuo pa da raspravimo malo o temu, jer tip mi je izgledao visoko obrazovan i rekao je da je jedino heljda otporrna na zračenje, tako da nju ni ''oštetilo'', slovenci je dosta siju, kaže mi lik da je ima 15tona i tako... valjda bu i poli nas počela... ja čim pripremim njive ići će malo i heljde pa nadam se da će biti još tog sjemena i koliki je prinos na hektar?


U heljdi ima puno rutina,koji je snažni antioksidans i koristi kod liječenja ljudi koji su ozračeni radijacijom.

Buckwheat (hajdina)

Like miso and seaweed, buckwheat may provide protection from radiation. It is one of the best sources of the flavonid rutin which may protect against radiation by scavenging free radicals (rutin may also protect people from bleeding and bruising. According to information on rutin at the Online-vitamins-guide, it is the active ingredient in rue tea as well. (Rue tea is supposedly used by some women to induce miscarriages and pregnant women may feel safer taking buckwheat rather than rutin supplements.)


Evo link na tekst u kojem preporučaju Japancima (Fukušima - zadnji reaktor kaj je odletel u zrak) konzumaciju hajdine
http://c-e-whitehead.suite101.com/fukushimas-radiation-antidote-in-seaweed-miso-buckwheat-a365236

Prinos ovisi o godini,treba vlagu kod nicanja i kod početka cvatnje...
Prošla godina je bila jako sušna ali me veseli da je unatoč toma hajdina dala rod. Količine me ne zanimaju,glavno da napravim kašu za osobne potrebe a ako ima kaj viška - super ;)

............
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Sjetva

Sjetva?

Priprema tla - kao i za kukuruz te ostale kulture. Samu sjetvu sam obavio ručno,nije mi se dalo zafrkavati s žitnom sijačicom zbog male količine sjemena koje sam imao na raspolaganju. Ne smije biti pregusta jer onda samo ide u visinu i ne razvija mnogo sporednih grančica... a na njima su cvijetovi. Ako je prerijetka može između hajdine probiti korov a onda je to problem.
10 kg sjemena je dovoljno za 400 četvornih hvati. U američkoj literaturi preporučiju 30-36 biljaka na četvorni jard ( otprilike 40 biljaka na četvorni metar). Tlo ne treba biti gnojno da ne polegne,ako imate koju lošiju parcelu probajte na njoj posijati. Uz trenutnu cijenu gnojiva od +400 kn po metru,čini mi se da bude jako puno zemlje pogodne za sjetvu heljde.

Puno informacija o hajdini,sveučilište Sjeverna Dakota:
http://www.ag.ndsu.edu/pubs/plantsci/crops/a687w.htm (engleski) ili tko ga ne zna,evo kako to Google robot prebaci u hrvatski:
http://translate.google.hr/translat...www.ag.ndsu.edu/pubs/plantsci/crops/a687w.htm

Čudni je prijevod ali kaj mogu - naučite engleski ;)
Ako tko ima kakav link od Rusa,nek ga postavi...

Evo link na zanimljiv tekst o uzgoju - engleski:
http://www.jeffersoninstitute.org/pubs/buckwheat.shtml

...i Google hrvatski -

http://translate.google.hr/translat...w.jeffersoninstitute.org/pubs/buckwheat.shtml
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh