• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hajdina - heljda

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Nemoj ograditi njivu,nek meso dođe do graha.... i onda žicom koju nisi stavio u ogradu uloviš meso.
Ili ga upucaš,ak smiješ. U biti,po zakonu ne smiješ ništa od gore navedenog.

Jedi grah i prdi :)

Bolje prditi od graha doma :butthead: , nego od srnetine u Lepoglavi... :madmana:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
He-he-he :)

Tip koji je kombajniral kukuruz mojem susjedu se napravio glup pa mi je prošle jeseni traktorom i dvorednim beračem pogazio metar širine po heljdi - kao on je mislil da je to neki korov !

I time je rasipao zrno po međi... koje je sad niklo u međi,preživjelo je ovu jako hladnu zimu i -2o °C !

Slikano 27.4,po visini biljaka stare su oko 10 dana... nije bilo mraza. Što znači.... da mogu ići posijati heljdu.


hosting images
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Nemoj ograditi njivu,nek meso dođe do graha.... i onda žicom koju nisi stavio u ogradu uloviš meso.
Ili ga upucaš,ak smiješ. U biti,po zakonu ne smiješ ništa od gore navedenog.

Jedi grah i prdi :)

Da,melje se s ljuskom koja se odsije sitom,brašno propadne a ljuska ostane. Brašno je sive boje tak da vjerojatno ima i koja ljuska zdrobljena....[/QUOTE]

moze jos malo pojasnjenje? jer neznam dali tu mislis na integralno brašno ili?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Nasipaš zrnje heljde u mlin,podesiš ga i ono što iscuri (mješavina ljuski i brašna) prosiješ sitom. Ljuske se ne samelju,ostanu listići kao da heljdu oguliš ručno... vidiš gornju sliku zrnja heljde? U situ ti ostanu mali crni trokuti,ljuska se zdrobi u te tanke listiće,dok se kod kaše pri mljevenju (nije isti mlin!) ljuska skine gotovo cijela i ostane u obliku zrna... samo što zrna nema unutra.

Da,neka vrsta integralnog brašna,vjerojatno ima koji komadić ljuske u brašnu ali je jako mali i većina ih se može prosijati sitom,van iz brašna.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
dobro, pa kaj sam samo ja posijal za 1. maj?
ljenčineeee....:rolfer:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
Nasipaš zrnje heljde u mlin,podesiš ga i ono što iscuri (mješavina ljuski i brašna) prosiješ sitom. Ljuske se ne samelju,ostanu listići kao da heljdu oguliš ručno... vidiš gornju sliku zrnja heljde? U situ ti ostanu mali crni trokuti,ljuska se zdrobi u te tanke listiće,dok se kod kaše pri mljevenju (nije isti mlin!) ljuska skine gotovo cijela i ostane u obliku zrna... samo što zrna nema unutra.

Da,neka vrsta integralnog brašna,vjerojatno ima koji komadić ljuske u brašnu ali je jako mali i većina ih se može prosijati sitom,van iz brašna.

heljdina kaša je oljuštena heljda jel tako? znači kao takva se može sva samljeti i to bi tada bilo heljdino integralno brašno... a kao neoljuštena heljda ja mislim da nije dobro takvu mljeti, neznan na kakav mlin ti to mislis da ljusku nemoze samljeti ?!?!?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ako oljuštiš heljdu onda dobiješ kašu... ne vidim razlog čemu kašu mljeti u brašno? Mlin je na kamen a ljuske od sirove heljde su jako žilave i jako tanke tako da ih mlin ne zdrobi.

Dobiti heljdinu kašu nije baš tak jednostavno kako svi misle,postoji određeni postupak obrade zrnja prije mljevenja u specijalnom mlinu... no o tome više dok dođe vrijeme za mljevenje. Sad ju treba prvo posijati.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Jel znate koju firmu da otkupljuje heljdu ili mlin koji otkupljuje? I kak se krece otkupna cijena?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Jel znate koju firmu da otkupljuje heljdu ili mlin koji otkupljuje? I kak se krece otkupna cijena?

Znam. Ne znam još cijenu. Ovisi kak bude godina. Kaj imaš viška? Koliko?
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Viska ima 300 - 400kg, a mozda i vise.. Al planiramo postrno ove godine zasijati 1.5 hektra.. A kakva je cijena bila do sad?
 
Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Viska ima 300 - 400kg, a mozda i vise.. Al planiramo postrno ove godine zasijati 1.5 hektra.. A kakva je cijena bila do sad?


A zakaj buš sijal hektar i pol ako ne možeš prodati ni ovih 300 kila?

Misliš da budeš lakše prodal 3000 kila????

Cijena i otkupljivač budu tu objavljeni prije žetve hajdine... znači pod kraj godine.
Nemam još ništ na papiru,no ja imam kupca za moju hajdinu. Prodana je a još niti ne raste. Budem se raspital da li trebaju još,no vjerojatno ne budu poslovali s nekim tko ima 400 čhv hajdine nego trebaju proizvođača koji ima nekoliko tona. Nema smisla da sad tu napišem da bude kila XX kuna kad može biti XY kuna nakon žetve,pak vidiš da se ni za pšenicu ne mogu dogovoriti a ima je milijune tona...
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Zato velim da nam je u planu sijati 1.5 hektra postrno. Pokusavam najti kam je tolku kolicinu plasirati. Jer ako ne uspijem najti, ne bude tolka povrsina ni zasijana sigurno. Kaj bum z njom doma...
Daj mi reci, kak je bila cijena prosle godine za otkup?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Zato velim da nam je u planu sijati 1.5 hektra postrno. Pokusavam najti kam je tolku kolicinu plasirati. Jer ako ne uspijem najti, ne bude tolka povrsina ni zasijana sigurno. Kaj bum z njom doma...
Daj mi reci, kak je bila cijena prosle godine za otkup?

Nisam ju prodaval na veliko,to je dogovor tek za ovogodišnju žetvu. Cijena na PP. Top secret. Državna tajna....
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
samo te pratim...:shock:

Tvoja je već 10 cm visoka... mogel bi to malo poslikati ;)

Sve vas muči mlin za kašu....

Ovo je ploča koja se vrti i vuče zrnje unutra (mala... nabavio sam fi 40 a dolazi mi i fi 70)

http://i221.photobucket.com/albums/dd145/theboss314159/Untitled.gif

A ovo crveno je žilava guma,specijalna za prehrambenu industriju po kojoj gornja ploča vrti zrnje i ljušti ga na toj gumi.

http://i221.photobucket.com/albums/dd145/theboss314159/Untitled.gif
Elekromotor,kučište i fali ventilator koji ispuhuje ljusku iz kaše.

To je kratki opis...
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
naj me gristi, kaj to može očistit kašu?
kolko na vuru?
i jel bi bilo možda bolje kad bi se napravilo odma u seriju, tri-četiri takva kamena samo razmak smanjivat?
ha????
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Pak nije to mlin za cement da treba toliko operacija.

Taj mali dela,ali nije baš neki kapacitet. Za osobne potrebe je ok,no meni treba veeeliki mlin. budući da ništa od kamena iz Slovenije,dobil sam jednoga fi 40 iz Njemačke a trebali bi dojti još i fi 70.... jer je ovaj 40 donešen za probu.

Taj mlin koji imam mogu usporediti s IMT 533. Radi,i polako napravi ko i veliki stroj.
No ja želim veliku mašinu :) Zašto? Zato što kao i sve drugo v poljoprivredi,moram imati stroj velikog kapaciteta jer mislim povečati površine pod heljdom.

Ovog malog mlina prodam tebi Darijus.... kapacitet mu je dovoljan za svu heljdu kaj raste na poljima od Karlovca do Ogulina ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
mda...danas gledo helju koja bi trebala bit "10 cm velika"...
prti se van tu i tam, niš baš značajno, ali ako gledamo da je prva prava kiša na nju pala tek prekjučer reklo bi se da je to ok, kaj ne?

ali ak ne izajde sva...uuuuuuuuuuuuuu....:axe:
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Cekaj malo... Kolko vidim gornja ploha tarna je kamen, a donja je guma.. Pa bi se dalo mozda sloziti da mlin za brasno predelam tak da bude i za ljustenje hajdine.. Stavi se na donji kamen ta guma koju ti imas... kaj velis na tu ideju?
 

Najnoviji postovi

Na vrh