• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hajdina - heljda

Nugy1

Novi član
Tu od
13 Svi 2012
Poruka
22
Čistil je gazda John Deera dok sam ja z Zmajčinom protutnjal kraj njegove hiže, pa sam mislil da je tebi kosil.

Ja nisam nikoga tražil za ljuštenje, ljuštim ju sam.... budem stavil slike.

De su slike? :(clap):
 

Zahar

Novi član
Tu od
20 Svi 2013
Poruka
13
Ja nisam nikoga tražil za ljuštenje, ljuštim ju sam....

Kako ljustis,imas svoj stroj?
 

dosuh

Novi član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
12
Heljda

Imam nekih 2 do 3 duluma oranice...nebih volio da se zatravi ...prosle godine sam sijao psenicu totalno me izdala, ove godine namjeravam posijati heljdu..kakvi su vasi utisci s njom,dali bi se to meni iplatilo posijati I otprilike koja kolicina sjemena bi meni bilo dovoljno za to zemlje.. ???
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nesto se slabo heljda spominje. Nije vrag da je svi siju na psenicu. Moja je dobro krenula. Sad samo cekat. I trazit kombajn.
 

Prilozi

  • 20140709_164806.jpg
    20140709_164806.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 147
  • 20140709_163858.jpg
    20140709_163858.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 153
  • 20140709_163903.jpg
    20140709_163903.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 162

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Kaj za nju treba posebni kombajn???

Jel mi možeš objasniti cijelu agrotehniku uzgoja heljde?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ma jok. Nego kod nas nema malih kombajna. A u to vrijeme nece ni jedan bit adaptiran za psenicu.
A gle, i meni je prva godina da je sijem. Djed je sijao 60-ih i 70-ih, ali za zelenu gnojidbu. Ali, koliko sam shvatio, posijes i cekas :D:
Nema zastite (gusi korove) a ne trpi bas gnojidbu. Ako ova uspije, iduce godine ide na 5 jutara, iza zita i na 2 jutra iza jecma. Ako se i ne proda sve, iskorovit ce se zemlja, dobit cu jos jednu zetvu, a svinje je obozavaju...
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Moja je preko metar visina, sijana u svibnju kao prva kultura.... točno je u vezi korova, ispod nje nema ničega drugog.

Kombajn ko kombajn za žito... samo se podesi.

IMT 555 - pročitaj temu od početka, sve ti piše o agrotehnici
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
evo, i moja bacila cvijet. prošli put je bila malo iznad gležnja, sad je do koljena došla :)
 

Prilozi

  • 20140720_194023.jpg
    20140720_194023.jpg
    50.4 KB · Pregleda: 112

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Pozdrav ekipa ubacujem se u temu i nisam je do danas bas pratio pa me zanimaju neke stvar, jel ima kakav odkupljivac kod nas koji otkupljuje heljdu??? i kakva je cjena otprilike???
 

dex001

Član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
87
Jel moguče dvaputa na godinu sijati heljdu? Ako da onda bi se prva trebala sijati oko ožujka - travnja?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Jel moguče dvaputa na godinu sijati heljdu? Ako da onda bi se prva trebala sijati oko ožujka - travnja?

Moguće je. Ali tako da rano sijanu heljdu visoko pokosiš a ona iz korijena brzo potjera nove grančice i listove. Amerikanci heljdu koriste za silažu i na taj način imaju tri otkosa godišnje a samo jedamput siju. Ovu što je na slikama budem pokosio običnom kosom, visoko i ostavio par dana da se posuši. Onda s žitnim kombajnom poberem. Inače je praksa košnja hajdine nakon prvih mrazeva, tako da zelena masa ne smeta kombajnu... točnije - nema zelene mase nakon mraza.
To je tzv swathing (ne znam kak se to kod nas zove....). Biljka je zrela, pokosi se i ostavi nekoliko dana kaj se posuši - evo video:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=t3KPQllC2WQ[/YT]

Prošle godine sam najkasniju sijao polovicom kolovoza, no ubio ju je onaj rani mraz u rujnu. No da je bila još mjesec i pol (koliko je bilo lijepo vrijeme) bila bi za kombajniranje.

Imam jednu parcelu posijanu početkom svibnja, prije ni ne možeš sijati zbog mraza. Sad je oko metar i pol visoka - slike su u nastavku. Poslikao sam tlo ispod, nema korova pod njom.... hajdina odlično potamani korove. Bolje nego herbicid.











Zadnja slika je za pčelare!

Na drugoj parceli sam posijao hajdinu prije tjedan dana, predkultura pšenica. Ta bude čekala do mraza. Sad ima 2 lista... slike od nje nemam, moj gluphone nema kameru. Gornje slike slikane fotoaparatom.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
dvofazna žetva ;) poljaci to dosta rade. i ja o tome razmišljam. pretpostavljam da će bit bit i veći prinost, tj. da će bit jednolika zrioba. kosiš je strižnom ili rotacionom? bojim se da bi je rotoaciona prviše rasula.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Nisam to još probao...sad bude prvi put.
Kositi ću s strižnom. Za dva do tri tjedna bi trebalo biti zrelo ovo što sad cvate.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
nakon višednevnih kiša, sve je poleglo. jedino je sreća što nije poleglo do zemlje. ali i dalje je katastrofa. mislim da bi mogla i žetva uskoro ako se više prosuši zemlja...




 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
e dajte mi recite koliki je prinos heljde po ha jer sam jako zainteresiran a i otkup nije problem
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
meni je prvi put, a kažu da je oko 2 t/ha. ovdje ima malo više od 1 kj, ali sumnjam da će biti tona uz ovoliko kiše. znači, trebalo bi ti barem 20 kj za neku ozbiljniju proizvodnju. i nemoj je nikako sijati kao osnovnu kulturu. to sam ja napravio ove godine, a vidim da sam mogao komotno postrno posijat.
 
Na vrh