• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi u ratarstvu

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: totalni herbicid

Najbolje da napraviš veči šoping- zimske gume za avto, glifosfat i ureu.:biggrin:

A može usput u Mađarskj i jeftino popraviti zube ili napraviti most - ak mu zubi ne fale, mi smo tu da mu počupamo dva - tri.
Bolje pet - šest, tak da mu se više isplati.
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Re: totalni herbicid

Nedavno sam kupio u Donjem Miholjcu Gallup 360 po 41 i nešto sitno kuna litra ako se dobro sjećam. Ali nekako mi se čini da je Total 480 bio bolji ipak je veća koncentracija glifosata.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: totalni herbicid

Pa da, čim je veća količina aktivne tvari, to je bolji.
Još ako mu dodaš ureje....
Pa to i radi razliku u cijeni, količina aktivne tvati po litri herbicida.
To oodređuje i potrebnukoličinu po hektaru, i kada sve na kraju zbrojiš, cijena /ha je svima tu negdje podjednaka.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: totalni herbicid

Krajnja cijena najcesce ovisi o prodavacima odnosno o marzama koje oni stavljaju ali i rabatu koji postizu ovisno o kolicinama prodanih preparata ali naravno ovisi i o nacinu i roku placanja, kako prodavaca tako i krajnjeg kupca,,,

Na koji nacin urea pomaze u suradnji sa total herbicidom?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: totalni herbicid

Puno pitaš m,ene neznalicu.
Ja se držim onoga što znam - informacija je dobivena od doktora fitopatplogije, još pred dvadesetak godina, a on sve preporuke daje isključivo na temelju svojih osobno provedenih pokusa.

Ovo je fragment njegove preporuke -

U mikro-pokusima provedenim 2007. i 2011. godine u međimurskom vinogorju kombinacija herbicida na osnovi glifosata (npr. u 100 lit. vode = Total 480 SL u količini 1 lit. + 5 kg UREA) + Pledge 50 WP (100 g/100 lit. vode) ili Chikara WG (75 g u 100 lit. vode) je zadržala dovoljno učinkovito herbicidnu traku ispod trsja cijele vegetacijske sezone bez naknadnog porasta korova tijekom ljeta ili početkom jeseni (izuzev višegodišnjih korova koji rastu iz podzemnih organa, npr. slak, preslica).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Re: totalni herbicid

Jo,
malo sam zbunjen doktorovim navodom, odnosno onim dijelom gdje tvrdi da ne suzbija višegodišnje korove koji rastu iz korijena. Ja sam uvijek mislil da glifosat prek zelene mase ulazi u biljku i uništava korijen. doduše za preslicu znam iz iskustva da ju glifosat ne uništava, ali ne znam razlog. Možda ima premalo zelene mase pa ne primi dovoljnu dozu. No, slak i ostale višegodišnje korove (npr. kupina, štavelj, gacija i sl.) sam uspješno rješaval s Herculesom koji je na bazi glifosata.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: totalni herbicid

Ne bih ti znala, znam da je i meni jednom bio rekao da će se slak oporaviti u slijedećoj sezoni nakon tretmana gligosatom, ali da će ga Basagran suzbiti definitivno.
Inače, on radi pokuse sa svakim novopridošlim pesticidom na tržištu - kada se lansira neka nova aktivna tvar.
Ima tu možda neka druga caka, ali sad me muž pita za večeru, pa bumo poslije.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Re: totalni herbicid

Johabica, ova caka s ureom je na istom principu kao i kad daješ djetetu sirup s željezom pa ga malo "poboljšaš " s nečim slatkim da prevariš dijete. Biljke vole dušik, po domače bi rekli da su pohosne za njim, pa uz dušik u sebe povuku i glifosat. A ovo za slak izgleda da je istina jer sam baš danas gledao prijateljevo strnište špricano s totalcem, sirak i ostala gamad je suha, a slak je ponovno zazelenio.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: totalni herbicid

Odgovor prirode: biljke se navikavaju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Re: totalni herbicid

Štavelj (ščav) ju ne šljivi. :icon_madu:
Jači je i brži. :(devil):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: totalni herbicid

Johabica, ova caka s ureom je na istom principu kao i kad daješ djetetu sirup s željezom pa ga malo "poboljšaš " s nečim slatkim da prevariš dijete. Biljke vole dušik, po domače bi rekli da su pohosne za njim, pa uz dušik u sebe povuku i glifosat. A ovo za slak izgleda da je istina jer sam baš danas gledao prijateljevo strnište špricano s totalcem, sirak i ostala gamad je suha, a slak je ponovno zazelenio.

Sad, da li dušik djeluje kao nosač ili katalizator, ili kao kompanjon, ne znam, malo smiješno, ali nikada mi nije palo na pamet potražiti informaciju o tome, no on je i desikant - djeluje fitotoksično ako se primjeni u prevelikoj dozi. Znam da je u krumpiru letalna više od 3,5 % na sunčanom danu sa temperaturom oko 30 stupnjeva - osobno isprobano :mur:, a preko 5% u normalnim vremenskim uvjetima . Sad jel 5 ili 5,5, tanka je granica nakon koje nema povratka, ali tu je negdje, neovisno o vremenskim uvjetima.
Inače je koriste i voćari (za viogradare ne znam, nisam čula a niti vidjela preporuku) kao desikant nakon berbe, kako bi lišće otpalo u kompletu i spriječio se na zaostalom razvoj bolesti i štetnika kroz mirujući period.
Tom primjenom dio dušika uđe u stablo i služi kao startna energija na proljeće kada vegetacija krene, a dio ostane u listu kojega skuri.
Po tome zaključujem da je ipak suučesnik u totalizaciji, pomaže primarnom udaraču da da završni štih.

Ako tko ima volje, može proguglati, možda saznamo nešto konkretnije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Re: totalni herbicid

Ne smetaju mladoj lucerni? Ima li ih u jako malim pakiranjima? Ščav se obično pojavi lokalno pa bi bilo dovoljno pošpricati samo mjesta gdje ga ima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh