• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Herbicidi, insekticidi, pesticidi, fungicidi u ratarstvu

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
imam par pitanja u vezi totalnih herbicida..evo uzmimo za primjer CIDOKOR,jedan od poznatijih...
koliko sam informiran,najbolje je u jesen špricati njime jer tada biljke u sebe uvlače sokove,pa onda ode i u korijen,tj.podzemni dio biljke te ju tako u potpunosti uništi...

a sad pitanja: kad se pošprica njime,nakon koliko vremena se u toj njivi može ići u sjetvu?
kako uspješno uništava ambroziju?
koje doze se primjenjuju?
 
R

Ratarko

Guest
Re: totalni herbicidi

Evo ti savjet koji sam dobio od ljudi koji to rade u Vodoprivredi , znači špricaju kanale sa totalnim herbicidima . Kažu da se ne šprica u jesen nego u ljeto ! U jesen po njihovom već šikare prestaju uvlačiti herbicid u sebe kako ti kažeš do korijena . Napominjem da sam taj savjet dobio za šikare , kanale zarasle mladicama i slično a ne za ambroziju kao u tvojem slučaju , možda ima neke razlike , to ne bih znao . Kao što si vidio po slikama na forumu ja sam već svoje kanale pošpricao sa totalnim herbicidom . Sada je sve lišće otpalo sa mladica i sa vrba te sličnih gluposti koje mi rastu po kanalima . Ostale su samo grane koje se isto suše .

Po mojem mišljenju ako danas poprskaš ambroziju već sutra možeš ići sa sjetvom iako ne bih preporučio jer mora proći neki rok da biljka to apsorbira u sebe ali po pitanju sjetve nemaš nikakvog negativnog utjecaja herbicida na sjeme koje siješ i slične stvari ako si na to mislio . Osobno nisam nikada prskao totalnim herbicidom njive ali kada bih morao koristio bih onu dozu koja je propisana od strane proizvođača . Piše ti na svakom otrovu koliko ide za koju namjenu i ako tu dozu upotrijebiš uopće se ne moraš sekirati da će ambrozija preživiti , neće sigurno kao i svaka druga biljka odnosno sve zeleno što je bilo na njivi će biti uništeno . Pazi da ne poprskaš nečiji John Deere traktor jer ćeš i njega uništiti , zelene je boje , haha , ;) :lol:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: totalni herbicidi

hvala na odgovoru...ma radi se o jednoj njivi koja nije baš za neke ratarske kulture,već bi tamo posijali lucernu...proljetos sam tamo izvezo stajski gnoj i zaorao ga,ali sad je izrasla ambrozija i ostale gadosti,a rok za sjetvu lucerne se bliži,jer ne želim sijat na proljeće.pa me sad zanima kad bi pošpricao cidokorom,kako bi se ponašala lucerna kad bi ju posijao za mjesec dana..bojim se da s njom ne izniknu korovi,kao što se dogodilo na livadi koju smo proljetos sijali,i najviše je izniknulo te gadne ambrozije!

ratarko,ne boj se..nema u mom selu niti jedan johnny,bar zasada.. hehe.ali ima torpeda,a oni su isto zeleni :lol: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Re: totalni herbicidi

Ako se sjeme korova ospe, nece ti pomoci niti totalni herbicid. Kupili smo prosle godine jedan komad zemlje do naseg koji je slabo uradjen, tj, korova je uvijek bilo na toj njivi. I kasno smo poprskali (mislim da je bas bio cidokor) i ove godine korov opet iz sjemena :evil: ... Nista, kao da nije bilo prskano.

Stari je nabavio neko skuplje spricivo i sad smo se rijesili zla, no ne znam kako se zove.

Oko kuce i gospodarskih zgrada prskamo "Hercules-om" i u mjesec dana bude gola zemlja tamo gdje je poprskano, te kad do toga dodje, treba se opet poprskati i 4-5 godina si miran ;)

Nadalje, ako te ne brine zagadjivanje okolisa, poprskaj plavim dizelom pa ces vidjeti sto se dogodi, ne raste vise nista! mijenjali smo na sred dvorista pumpu niskog pritiska na 539 prije nekih 4-5 godina i tamo gdje je iscurilo goriva, jos uvijek je rupa u travnjaku. Nema sanse da se i pas ide tamo popisati, a kamo li da raste korov ;)

Svako spricivo ima svoje vrijeme djelovanja, tj. period nakon kojeg je sigurno ici raditi u njivu. Za sjetvu bi taj period bio nesto duzi, od recimo perioda za neke druge radnje (tanjuranje, oranje)
 
R

Ratarko

Guest
Re: totalni herbicidi

Vidi kako kod nas rade neki ljudi .
U rano proljeće prirede zemlju za sjetvu šećerne repe . Onda nakon jedno dva - tri tjedna siju repu na tu pripremu iz koje su već počeli nicati korovi , neki su možda i 10 cm visoki !!! Nakon što posiju repu uzimaju totalni herbicid i prskaju cijelu njivu . Repa niće koji tjedan -dva iza toga u totalno čistoj njivi !
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: totalni herbicidi

e pa da...ratarko,dobar savjet,pa cidokor ne djeluje na sjeme,već folijarno... ;) svaka čast,imaš piće!
 
R

ROKI

Guest
Re: totalni herbicidi

Totalac se koristi kad je biljka u porastu (dok raste), a ne kad počne venuti (kraj vegetacije) jer onda neusvaja pesticid. Kad biljka ima najveći porast onda je i usvajanje, a samim tim i translokacija pesticida u sve djelove biljke, pa tako i u korjen, najbolja i tada treba prskati. Recimo sirak treba pustiti poslije žetve da naraste do nekih 30-ak cm visine i onda ga oprskati, a to ti u biti važi i za ostale korove. Bitno je da se korovi neosjemene prije prskanja. Utrošak vode pri aplikaciji totalnog herbicida treba bit veći nego kod rada sa ostalim pesticidima i kreće se oko 300 do čak 400 l/ha zato da se biljke što bolje "navlaže". Dobro je koristit i okvašivač da bi prijanjanje na list bilo što bolje. Doza totalca po ha ovisi o korovu (korovima) koje prskaš, a to ti piše u uputstvu (tamo ti piše i kada trebaš prskati odredjene korove, u kojoj fazi njihovog razvoja su najosjetljiviji). U sjetvu možeš ići bez vremenskog ograničenja jer su totalci kontaktni, a ne zemljišni pesticidi, što znači da uništavaju samo zelene djelove biljaka (one na koje padnu, tj. s kojima su u kontaktu). Da nebude zabune, kada padnu na list biljka ih usvaja i šire se cijelom biljkom tako da ona cijela umire (korijen, stabljka, listovi... sve) što je i cilj totalca-uništiti cijelu biljku, a ne samo njen nadzemni dio. Po pravilu poprskani korov mora ostati mjesec i više dana (ovisi koji pestcid koristiš, ali svi su tu negdi) netaknut nakon prskanja. Znači treba se strpiti da se pesticid raširi cijelom biljkom i da se ona u potpunosti osuši. Jer ako korove zaoreš odmah nakon prskanja nisi ništa napravio jer korovi koji se šire rizomima (korjenom) i svi ostali korovi moraju jedno vrijeme "funkcionirati" ("živiti") da bi se pesticid aktivirao u svi njihovim djelovima i uništio ih do "temelja" ili još bolje "srezo ih u korjenu". ;)

Uništavaju SVE samo trebaš pročitati koliko l/ha treba potrošiti da bi se odredjeni korov uspješno uništio!

OPREZ sa totalcima jer pale SVE što taknu!!!


Ovaj savjet ti košta dva ladna Osječka kad se vidimo. ;) :lol: :lol: :lol:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: totalni herbicidi

ROKI kaže:
Ovaj savjet ti košta dva ladna Osječka kad se vidimo. ;) :lol: :lol: :lol:

;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: totalni herbicidi

Kud ćemo mi sa svim tim cugama , treba to popit ljudi moji ?
icon_beer.gif
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: totalni herbicidi

lako ćemo mi popit te cuge,nego trebamo se mi nać negdi svi zajedno.. :lol:
po meni najbolja prilika je jesenski sajam u gudovcu...zar ne?
 
P

paor

Guest
Re: totalni herbicidi

češnjak je lijek za sve bolesti osim one koju ti imaš

tako je i sa totalcem
iskrčio sam jedan kanal i već drugi put prskam poniklu ružicu, kukinju i divlje jabuke,
sirak po okolnom strnjaku je crko za 4 dana, koštanj za 7

ako ni sad ne uspije onda ću brenerom :scratch
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: totalni herbicidi

paor kaže:
ako ni sad ne uspije onda ću brenerom :scratch

ma najlakše je sve zapalit,,,još ako se koje prase nađe u korovu, pa okrenit malo na ražanj, pa usput i neku fešticu napravit..,, ;)
 
M

mitta

Guest
Re: totalni herbicidi

kad spricate sa herbicdi stavite malo kristalno gnojivo pa da vidite
 
R

Ratarko

Guest
Re: totalni herbicidi

mitta kaže:
kad spricate sa herbicdi stavite malo kristalno gnojivo pa da vidite

Nisam baš razumio na šta misliš , jel možeš malo objasnit ?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: totalni herbicidi

evo danas sam bio u polj.ljekarni i raspitao se za CIDOKOR..kaže da po jutru ide najmanje 3 litre a cijena jedne litre je 60-ak kuna..a pošto meni treba za 3 jutra,to je oko 540 kn...a kaže i da nakon špricanja mjesec dana minimalno nema ništa od te njive...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: totalni herbicidi

Decki vratimo se malo u proslost, kakav su totalni herbicid koristili nasi djedovi? Oranje stranjaka 2-3 puta i nema korova
 
R

ROKI

Guest
Re: totalni herbicidi

To sam čekao da netko napiše! Prije se tako radilo, 2-3 oranja strnjaka sa konjima svaki put malo dublje i to se oralo kad se moglo! A mi sad smo pametni pa oremo kad oćemo pa onda nije ni čudo što su nam zemlje teške ko vrag za orat kad ih oremo i kad je blato i kad je snijeg. Kad treba prašit strnjak da korovi neprerastu i neosjemene se mi pare od žita u šlajbok pa na more i HI LIFE, a korov nek raste jer: Ta ima "erbicid koji će to utamanit kad se vratimo sa mora, jel! ;) Prije je ferac vuko 2 brazde prvom brzom di god si htio, a sad 1 vuče 3. sporom malte ne. :shock: I samo krkaj min. gnojivo bez stajnjaka, za strukturu tla niko nepita. Ponegdje nas je napredak unazadio umjesto da nas unaprijedi.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: totalni herbicidi

potpuno se slažem sa vama...ali kako se mogu riješiti bagre koja oranjem se jooš više širi jer se samo razvuče korijen,pa ionako sam mislio samo ovaj puta pošpricati cidokorom,jer ta njiva nije rađena nekih 12 godina..inače i ja sam protiv herbicida,špricam ako baš moram...
 
Č

Čugi

Guest
Re: totalni herbicidi

ROKI kaže:
To sam čekao da netko napiše! Prije se tako radilo, 2-3 oranja strnjaka sa konjima svaki put malo dublje i to se oralo kad se moglo! A mi sad smo pametni pa oremo kad oćemo pa onda nije ni čudo što su nam zemlje teške ko vrag za orat kad ih oremo i kad je blato i kad je snijeg. Kad treba prašit strnjak da korovi neprerastu i neosjemene se mi pare od žita u šlajbok pa na more i HI LIFE, a korov nek raste jer: Ta ima "erbicid koji će to utamanit kad se vratimo sa mora, jel! ;) Prije je ferac vuko 2 brazde prvom brzom di god si htio, a sad 1 vuče 3. sporom malte ne. :shock: I samo krkaj min. gnojivo bez stajnjaka, za strukturu tla niko nepita. Ponegdje nas je napredak unazadio umjesto da nas unaprijedi.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: totalni herbicidi

ROKI mudro zboriš ali nije moj djed morao posijati 50 ha repe svake godine da bi opstao od konkurencije odnosno na tržištu.
Nije on vozio vadilicu za repu od 40 tona ukupne mase po njivi ili kombajn od 15 tona . Njegova kola koja je vukao sa kobilom Zorom su bila 350 kg teška a isto toliko su mogla i povesti tereta . Moja prikolica je 7,5 tona teška prazna a poveze 18 tona tereta ... Eto zato mi danas teže oremo a ne zato što ne oremo 3 puta na godinu nego jednom . Moje podrivanje sa gruberom koje napravim dva puta do oranja na jesen su možda jednako duboko napravljeni kao što je moj djed orao sa kobilom Zorom . Moj djed nije imao ovakvih korova kakvih ja danas imam . Ma ima tu puno toga ali nemam volje više pisati jer vidim da mi je bilo bolje sa djedom u kolima i malom sjekiricom kada smo išli krčiti kanale nego sada kada imam Masseya sa klimom , pneumatskim ovjesom , zračnim - grijanim sicom , cd-radio playerom te malčerom zahvata 2,20 metara koji krči šikaru za 3 sata kakvu smo djed i ja krčili tri tjedna .
 

Najnoviji postovi

Na vrh