• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Re: hidrauličke kočnice

savoris kaže:
e samo jedina mana ovoga kocenja preko izlaza za kipanje je ako se traktor ugasi u nepovoljnoj situaciji onda nemas mogucnosti zakociti

nekada to moze da bude ogroman problem

Istina, no ni s ventilom za hidraulično kočenje nije drugačije: nema motora, nema kočenja. Razlika je samo pri korištenju sigurnosnih kočnica.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
savoris kaže:
e samo jedina mana ovoga kocenja preko izlaza za kipanje je ako se traktor ugasi u nepovoljnoj situaciji onda nemas mogucnosti zakociti

nekada to moze da bude ogroman problem

Istina, no ni s ventilom za hidraulično kočenje nije drugačije: nema motora, nema kočenja. Razlika je samo pri korištenju sigurnosnih kočnica.

meni se traktor nikada nije ugasio u vožnji,a i ako se ugasi okreneš ključ i ponovo ga upališ.
kad je hidraulično kočenje spojeno na kiper ventil traktor se slobodno može ugasiti jer kad vidiš da će se ugasiti povućeš ručicu od kiper ventila prema sebi,ona se vrati sama u sridnji položaj,tek kada je vratiš u položaj kad spušta kipu,priključke(onako kako uvik stoji-na nultom položaju),tek će onda otkočit traktor.kada gonim veće terete i kad gasim traktor ja povučem ručicu i onda se zakoči prikolica,kad opet upalim traktor vratim ručicu u nulti položaj i bude sve u redu. ;)

s kiper ventilom je sigurnije-stigneš zakočiti dok ti se traktor gasi,točkovi od prikolice blokiraju i nečeš udariti nigdi :!: ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: hidrauličke kočnice

a znam to sve ali recimo jedan konkretan primjer:
ides uzbrdo nemozes da uzvuces teret i dobijes kontrapaljenje, e tu nema boga koji moze da ti pomogne

sve je dobro dok traktor radi i imas potencijalni pritisak u sistemu

a ako si prethodno zakocio kocnica ostaje i posle gasenja neznam za druge modele ali kod ruskih traktora moze tako da stoji dovijeka nece se sama odkociti
 
B

Bobo

Guest
Re: hidrauličke kočnice

Ne znam kako na ostalim tarktorima, al da IMT ima taj sistem s kocnicama, nizbrdo za svaki slucaj upalis kardan preko mjenjaca, pa nek se gasi koliko hoce, kad pumpa stalno radi ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidrauličke kočnice

Stvarno ne znam kako je u na" zapadu" ..ali ovaj sistem ima toliko nedostataka da mi se gadi i o njemu kometirati,bljak ..
S obzirom na toliko nedostataka nekeko mi izgleda tipicno neprecizno prekoriran sisitem od onoga tko ga izmisli ...
TV kopira pasquali i zaboravi prekopirati blokadu diferencijala zadnjeg mosta ,IMt kopira MF i krivo prebroji broj cilindara , zaborave prekopirati onaj sistem da uz brijeg krane bez kocenja ..kod mene to zovu mačka ,itd..itd.

Kod mene su na sve tri prikolice kocnice preko sajle s mehanickom ruckom ,tj. kao parkirana na autu .
Da ne bi netko rekao da to ne valja vrijedi isti uvjet kao kod " daiz "-a od aljmas-a ...
Ako puna prikolica ne "ukopa" traktor i samu sebe na brijegu po kojem realno tako natovarena prolazi bez problema družimo se na moj racun ,ako ne zna se :blackeye ;)
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: hidrauličke kočnice

Hvala na savjetima . Danas sam zvao Primu imaju ventil 550kn tako da je odluka pala nabaviti djelove i srediti kočnice. ZJ odlično si objasnio montažu. Kočioni ventil se spaja serijski kao prvi na tlačni vod a povrat kočionog ventila je tlačni vod kiper ventila pa me zanima dali ima kočioni ventil ugrađen kakav nepovratni ventil da nebi kočio u trenutku kipanja jer mu tad zatvaramo povrat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Re: hidrauličke kočnice

majstor kaže:
Hvala na savjetima . Danas sam zvao Primu imaju ventil 550kn tako da je odluka pala nabaviti djelove i srediti kočnice. ZJ odlično si objasnio montažu. Kočioni ventil se spaja serijski kao prvi na tlačni vod a povrat kočionog ventila je tlačni vod kiper ventila pa me zanima dali ima kočioni ventil ugrađen kakav nepovratni ventil da nebi kočio u trenutku kipanja jer mu tad zatvaramo povrat.
Koliko taj kočni ventil ima priključaka?
Trebal bi imati 4:
- tlačni ulaz
- power beyond (tlačni odlaz prema kiperu)
- priključak za kočnicu
- povratni vod u spremnik ulja
Znači, uzima samo tlak kad kočiš, a kad otpuštaš kočnicu, ispušta ulje u spremnik. Dakle nemogu se pomiješati funkcije kipanja i kočenja.
Još nešto: ZA PRIKLJUČAK KOČNICE PRIKOLICE MORA BITI DRUGAČIJA SPOJNICA!!!! nego kaj je na kiperu.
Ako košta tih par kn, odmah ide na Štore-a pri meni.

Još nekaj: sajla koja ti bude aktivirala ventil, mora biti tak napravljena da ne koči prikolicu kad zakočiš samo jedan kotač. To mora tak biti.

Daj mi više podataka o tom ventilu.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: hidrauličke kočnice

Koliko ja znam taj ventili ima tri izvoda
tlačni vod ulaz
povratni vod
izlazni (radni) vod.

Kad dođe TOMO VINKOVIČ, on zna više jer ima taj ventil na TV
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Re: hidrauličke kočnice

zbalija kaže:
Koliko ja znam taj ventili ima tri izvoda
tlačni vod ulaz
povratni vod
izlazni (radni) vod.

Kad dođe TOMO VINKOVIČ, on zna više jer ima taj ventil na TV
Ako ima samo tri priključka, onda bi se moglo dogoditi da ako istovremeno kipaš kad je prikolica zakočena da ju nemreš otkočiti (jer povrat ulja od kočnice ide u izlazni tlačni vod). No nemre se dogoditi da sam zakoči radi dizanja kipera.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: hidrauličke kočnice

Ovaj ventil ima tri priključka bar mi je tako rekao majstor u masivi gdje ventil nemaju a u primi nisam pitao.Prima skladište djelova:043/241-029 najbolje da sam pitaš pošto se razumiješ iznaš šta treba pitati.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
zbalija kaže:
Koliko ja znam taj ventili ima tri izvoda
tlačni vod ulaz
povratni vod
izlazni (radni) vod.

Kad dođe TOMO VINKOVIČ, on zna više jer ima taj ventil na TV
Ako ima samo tri priključka, onda bi se moglo dogoditi da ako istovremeno kipaš kad je prikolica zakočena da ju nemreš otkočiti (jer povrat ulja od kočnice ide u izlazni tlačni vod). No nemre se dogoditi da sam zakoči radi dizanja kipera.

Evo izvod iz uputa za rukovanje traktora:

Obrisan neispravan link.

Možeš i pitati u Masivi, oni znaju više.
broj je: 043/221-103
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

nije isti kiper ventil i ventil za hidraulično kočenje,evo kako izgleda ventil hidrauličnog kočenja:

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

slika sve govori :!: ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Re: hidrauličke kočnice

Hvala Željko.
Fuš od ventila. Nađi onoga s 4 priključka (onda bum i ja zainteresiran).
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
zbalija kaže:
Koliko ja znam taj ventili ima tri izvoda
tlačni vod ulaz
povratni vod
izlazni (radni) vod.

Kad dođe TOMO VINKOVIČ, on zna više jer ima taj ventil na TV
Ako ima samo tri priključka, onda bi se moglo dogoditi da ako istovremeno kipaš kad je prikolica zakočena da ju nemreš otkočiti (jer povrat ulja od kočnice ide u izlazni tlačni vod). No nemre se dogoditi da sam zakoči radi dizanja kipera.
Ja mislim da može jer kad se otpusti kočnica ulje iz cilindraide u povrat tako da bi moglo i u cilindar. Meni to ne smeta tako da ću ga svejedno ugraditi osim ako se ne pojavi neki sa četri priključka a da nije preskup. Kad sam se počeo raspitivati o tom ventilu prije par godina koštao je 5000kn iodmah sam odustao.Misliosam nešto iskombinirat sa običnim jednosmjernim al sad je uletjelo ovo od tome.Još ču malo sačekat moždanas razgovor odvede do još bolje prilike a onda u akciju.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
Hvala Željko.
Fuš od ventila. Nađi onoga s 4 priključka (onda bum i ja zainteresiran).

Nema problem, ako znam odgovorim.

Što drugo reći nego: "Koliko para toliko muzike!" :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Re: hidrauličke kočnice

majstor kaže:
ZJ kaže:
zbalija kaže:
Koliko ja znam taj ventili ima tri izvoda
tlačni vod ulaz
povratni vod
izlazni (radni) vod.

Kad dođe TOMO VINKOVIČ, on zna više jer ima taj ventil na TV
Ako ima samo tri priključka, onda bi se moglo dogoditi da ako istovremeno kipaš kad je prikolica zakočena da ju nemreš otkočiti (jer povrat ulja od kočnice ide u izlazni tlačni vod). No nemre se dogoditi da sam zakoči radi dizanja kipera.
Ja mislim da može jer kad se otpusti kočnica ulje iz cilindraide u povrat tako da bi moglo i u cilindar. Meni to ne smeta tako da ću ga svejedno ugraditi osim ako se ne pojavi neki sa četri priključka a da nije preskup. Kad sam se počeo raspitivati o tom ventilu prije par godina koštao je 5000kn iodmah sam odustao.Misliosam nešto iskombinirat sa običnim jednosmjernim al sad je uletjelo ovo od tome.Još ču malo sačekat moždanas razgovor odvede do još bolje prilike a onda u akciju.

Da, samo razmisli malo o čemu smo prije razgovarali. Ventil za kočenje prikolice mora biti PRVI u liniji, a ovaj s tri priključka mora biti ZADNJI jer iza njega mora biti povrat ulja bez tlaka. Ne sviđa mi se i gotovo!
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: hidrauličke kočnice

Ne znam baš previše kako radi taj ventil, jer ga ja nemam,
a ni jedan TV u mojoj okolici.
Ja sam se još prije raspitivao o tom ventilu,
ali nitko nije zna objasniti kao se spaja i radi.
Najme ja imam TV sa hidrauličnim volanom i ako ga stavim prvog ne budem mogao motat normalno volan,
a ako ga stavim zadnjeg možda on ne bude dobro radio kočni ventil.
Još će se malo raspitati o njemu, pa kad saznam više napišem i stavim gore!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Re: hidrauličke kočnice

marko hurlimann xa86 kaže:
Za Hurlimann ko moje je cijena 850E....
Da, ali samo ako ga naručuješ s traktorom. Naknadna ugradnja je x2!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Re: hidrauličke kočnice

Majstore, izgleda da nebu niš' od naših hidrauličnih kočnica za prikolicu. Naime, ovi za TV (s tri priključka) koraju biti zadnji u liniji, pa ih ni ti niti ja nemamo jednostavno načina tak spojiti. Malo sam se raspital u Primi, kod Hittnera...nemaju drugačije samo takve. Izgleda da su ti kočni ventili proizvodnje PPT.
 

Najnoviji postovi

Na vrh