• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrauličko kočenje prikolice

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
pozdrav forumaši pošto sam več najavio a tema mi se čini zanimljiva dali neko zna nešto o hidrauličnom ventilu koji se ugrađuje na traktore za kočenje prikolice.ja znam samo da je jako skup.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Re: hidrauličke kočnice

Ako misliš na priključku koji ide na traktor koji ima uljne kočnice,i prikolica da ima uljne kočnice,sam priključak je duplo ako ne i više jeftiniji od zraka..
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: hidrauličke kočnice

konkretno radi se o traktoru same delfino koji ima odlične mehaničke kočnice ali nema kompresor i bilo bi ga komplicirano ugraditi .Koćnice trenutno nemaju nikakve veze sa hidraulikom to znači da moram početi od 0.Zanima me dali neko zna gdje i po kojoj cijeni se može nabaviti ventil koji se ugrađuje na traktor a služi za hidrauličko kočenje prikolice.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: hidrauličke kočnice

probaj pitat kod messisa 01 6547171 za nove traktore je oko 700-800 eura osim ako se u međuvremenu nisi polakomili
 
B

Bobo

Guest
Re: hidrauličke kočnice

Ispravite me ako grijesim... Zar Tomo Vinkovic nema hidraulicne kocnice za prikolicu, a na traktoru mehanicke?

Moglo bi se tu nesto iskombinirat za male novce...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: hidrauličke kočnice

Tomo Vinkovič ima na prikolici isto mehaničke kočnice kakve su na traktoru.
Samo se te kočnice na prikolici aktiviraju pomoću jednoradnoga hidrauličkog cilindra koji djeluje na ključeve kočnih papuča.
Kočni cilindar prikolice se aktivira preko hidrauličke instalacije traktora u koju se ubaci adapter za kočnice.

Hidrauličke kočnice na prikolici od TV nemaju nikakve veze sa kočnicama tipa kao na automobilu.

Nemam nikakve slike točne da prikažem, ali možda ova pomogne:

Obrisan neispravan link.

U sredinu ove slike ide hidraulički jednoradni cilindar koji se izvlači i potiskuje ključeve kočnica prema naprijed i tako koči prikolica.
Nažalost tu je cilindar skinuta, pa se on ne vidi!


Bobo kaže:
Ispravite me ako grijesim... Zar Tomo Vinkovic nema hidraulicne kocnice za prikolicu, a na traktoru mehanicke?

Moglo bi se tu nesto iskombinirat za male novce...

Bobo ako si mislio da ugradi taj adapter.
Upravu si mogao bi se ugraditi, ali naravno uz pripasivanje istog.
Cijena je negdje oko 220€

Evo slike kompleta od TV:

Obrisan neispravan link.


TOMO VINKOVIĆ nadam se da se ne ljutiš što sam posudio tvoju sliku kompleta!
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

ja na prikolici iman ovo šta je zbalija stavio,puno bolje koči pomoću hidraulike nego kad povučeš mehaničku kočnicu na prikolici(pomoću hidraulike(kiper ventila) točkovi odma blokiraju),to je prava stvar. ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: hidrauličke kočnice

Ma na ovo sam i mislio! Dakle, bolje dati 220€, nego 600-700 za uredjaj koji ce jednaki posao odradjivati.

I moj jedan kolega je pravio s hidraulicnim cilindrima kocnice na prikolici, jer na traktoru ima izvod za takve kocnice, a nema kompresor za ukopca zracne...

Sjecate se svi Coca-Cola prikolice, zar ne?

Obrisan neispravan link.

@TV: ovo sto kocis s kiper ventilom nije dobro ni po prikolicu, ni po kocnice na prikolici, ni po mehanizam za kocenje prikolice. Velike se sile tu stvaraju...

Predlazem da postelas kocnice na prikolici kako treba, te da ih spajas na normalan izvod na traktoru, a ne na izvod za kipanje. mislim, radi kako zelis, ali ovo nije bas dobar sistem kako ti radis...
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

one su spojene na nožno kočenje(kad kočim nožnom kočnicom na traktoru pomoću sajle se aktivira ventil na traktoru koji propusti ulje u sistem na prikolici,tako koči dobro(ne blokiraju točkovi),kočenje pomoću kiper ventila koristim samo radi sigurnosti kad prevozim veče terete . ;)
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: hidrauličke kočnice

Bobo upravo tako bolje dati nekih 220€ neko 600 ili više za isti uređaj koj će raditi isti posao.
Baš ne vjerujem da je toliko bolje koliko je skuplji, jedino što od TV treba malo pripasati, u odnosu na originalni za taj traktor.
Prikolice se sjećam!


Tomo Vinkovič ovo što radi baš i nije dobro, kao je već i Bobo napisao!
Tv u hidrauličkom sistemu za dizanje ima tlak od 12 MPa, u sistemu za kočenje ima 10 MPa.
Dakle ti pritišćeš cilindar sa još dodatnih 20 bara!
Jedino ako koristiš kiper ventil kad imaš veliki pretovar moglo bi pomoći!
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

zbalija kaže:
Bobo upravo tako bolje dati nekih 220€ neko 600 ili više za isti uređaj koj će raditi isti posao.
Baš ne vjerujem da je toliko bolje koliko je skuplji, jedino što od TV treba malo pripasati, u odnosu na originalni za taj traktor.
Prikolice se sjećam!


Tomo Vinkovič ovo što radi baš i nije dobro, kao je već i Bobo napisao!
Tv u hidrauličkom sistemu za dizanje ima tlak od 12 MPa, u sistemu za kočenje ima 10 MPa.
Dakle ti pritišćeš cilindar sa još dodatnih 20 bara!
Jedino ako koristiš kiper ventil kad imaš veliki pretovar moglo bi pomoći!

to i koristim samo kad sam u pretovaru!!! ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Re: hidrauličke kočnice

ja sam taj problem pretezanja rijesio lako

naime stavio sam cilindar koji napajam sa traktora izlazom za kipanje koji povlaci kljuc kocnice na prikolici ali ne povlaci je direktno nego preko jedne malo jace opruge i nema straha od kidanja posto H. cilindri ostvaruju mnogo vece sile nego pneumatika

nemam slika posto sam to sada skinuo kada sam prepravljao osovinu na prikolici

i sve je to rijeseno za neku sitnu paru
prikljucak kipanja 5 evra
crijevo H. 3m oko 15ak evra
kip polovan oko 5 evra
sve ukupno 20 evrova i jedno popodne i koci kao nevrijeme :mrgreen:
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: hidrauličke kočnice

Hvala na savjetima za tomu sam čuo da ima hidrauličke kočnice ali nisam znao kako to izgleda.Na slici je to jednostavno i sutrazovem primu da pitam za cijenu.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: hidrauličke kočnice

TOMO VINKOVIĆ kaže:
ja na prikolici iman ovo šta je zbalija stavio,puno bolje koči pomoću hidraulike nego kad povučeš mehaničku kočnicu na prikolici(pomoću hidraulike(kiper ventila) točkovi odma blokiraju),to je prava stvar. ;)
TOMO VINKOVIĆ dali imaš ti taj ventil ugrađen i ako imaš dali ti prikolica koči dok kipaš?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: hidrauličke kočnice

Majstore, ovako: nađi negdje ventil za kočenje prikolice od TV-a. To ti bude najjeftinije. Za nuždu može proći i ova varijanta s kiper ventilom, no trebaš dobro znati kaj radiš, jer je vrlo teško regulirati silu kočenja (prebrz je cilindar, jer je mali). Osim toga, cilindar na prikolici mora imati nekoliko rupa na osloncu, tako da se može regulirati maksimalna sila kočenja. Nije loša ni ideja koju je Savoris napisal: pritisak preko opruge.
Imam shemu instalacije od Tehnostroj prikolica, no na papiru. Kad stignem postal ju budem ovdje.

Nemoj Messis niti pitati, jer oni (koliko ja znam, zasad) ne uvoze dijelove sami. A i koja korist, jer ventili koji se sada ugrađuju na Same traktore imaju dva ulaza hidrauličkog ulja (od kočnica), pa ga i nemreš primijeniti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: hidrauličke kočnice

Ventil za kočenje se ugrađuje prvi u liniju tlačnog voda. Iza njega idu kiper-ventili, a tek iza hidraulika (3 točke) traktora.
Ponaša se kao prioritetni proporcionalni ventil. Znači koliko pritisneš pedalu kočnice, toliko on tlaka pusti u kočni cilindar.
Pri tome prekida/smanjuje protok ulja prema ostalim priključcima SAMO TAK DUGO DOK KOČI, a onda (iako koči prikolicu) pušta ulje pod tlakom dalje, tako da možeš kipati ili , recimo, podizati rudo prikolice.
Još nekaj: treba biti oprezan pri podešavanju "osjetljivosti" ventila, da ne dođe do rezonancije pri kočenju.

Ovaj se opis odnosi na kočni ventil za instalaciju Francuskog tipa, kakvi se i kod nas koriste. Dakle jednostavna, nesigurnosna kočnica, koja koči dok ima tlaka ulja. Zakonski se može koristiti za vozila koja se kreću do 30km/h.
Ventil sigurnosnog tipa (za Talijansko tržište i za brzine do 40km/h) ima kompliciranu instalaciju na prikolici (razvodnik, hidroakumulator....). Nemoj da ti podvale takvoga, jer nebuš mogel složiti kočnice.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

majstor kaže:
TOMO VINKOVIĆ kaže:
ja na prikolici iman ovo šta je zbalija stavio,puno bolje koči pomoću hidraulike nego kad povučeš mehaničku kočnicu na prikolici(pomoću hidraulike(kiper ventila) točkovi odma blokiraju),to je prava stvar. ;)
TOMO VINKOVIĆ dali imaš ti taj ventil ugrađen i ako imaš dali ti prikolica koči dok kipaš?

na koji ventil misliš?????
prikolica mi koči jedino kad stisnem nožnu kočnicu na traktoru ili kad hidraulično kočenje spojim na kiper ventil(onda prikolica koči kad povućem ručicu).
traktor mi ima dva izvoda hidraulike na sebi.

NEMOJTE MI ZAMIRIT NA ČISTOĆI,ODMAH NAKON SLIKANJA SAM OPRAO TOMU,BIO JE ČIST KAO SUZA,ALI IPAK JE TO RADNI STROJ PA SE OPET ZAMASTI,ZAPRAŠI,itd::

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

ako ti nije jasno reci pa ću ti detaljno objasnit.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: hidrauličke kočnice

ZJ kaže:
Ventil za kočenje se ugrađuje prvi u liniju tlačnog voda. Iza njega idu kiper-ventili, a tek iza hidraulika (3 točke) traktora.
Ponaša se kao prioritetni proporcionalni ventil. Znači koliko pritisneš pedalu kočnice, toliko on tlaka pusti u kočni cilindar.
Pri tome prekida/smanjuje protok ulja prema ostalim priključcima SAMO TAK DUGO DOK KOČI, a onda (iako koči prikolicu) pušta ulje pod tlakom dalje, tako da možeš kipati ili , recimo, podizati rudo prikolice.
Još nekaj: treba biti oprezan pri podešavanju "osjetljivosti" ventila, da ne dođe do rezonancije pri kočenju.

Ovaj se opis odnosi na kočni ventil za instalaciju Francuskog tipa, kakvi se i kod nas koriste. Dakle jednostavna, nesigurnosna kočnica, koja koči dok ima tlaka ulja. Zakonski se može koristiti za vozila koja se kreću do 30km/h.
Ventil sigurnosnog tipa (za Talijansko tržište i za brzine do 40km/h) ima kompliciranu instalaciju na prikolici (razvodnik, hidroakumulator....). Nemoj da ti podvale takvoga, jer nebuš mogel složiti kočnice.

ZJ ti je sve detaljno objasnio.nadam se da će ti sada sve biti jasno. ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: hidrauličke kočnice

Evo kak to izgleda na Štore-u. Čim nabavim ventil, ide na njega.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Re: hidrauličke kočnice

e samo jedina mana ovoga kocenja preko izlaza za kipanje je ako se traktor ugasi u nepovoljnoj situaciji onda nemas mogucnosti zakociti

nekada to moze da bude ogroman problem
 

Najnoviji postovi

Na vrh