• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična instalacija IMT 533/539

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Zamislio sam se malo poigrati maštom, na mnogo mjesta sam pročitao da se ne može, ali bi probao jednog dana to strpati na mom IMT 533.
Dakle ideja je rad sa dodatnom hidrauličnom instalacijom uz korištenje zadnjih poluga. Dva dvoradna razvodnika sasvim je dovoljno. Ulje koje izlazi iz kutije pod tlakom prolazi troputnim L ventilom i ovisno gdje je okrenut, šalje ulje, prema razvodnicima, ili bypass prema podiznom cilindru. Dok je ručka prema gore, kao na crtežu, isti princip je kao da je sa gornjim poklopcem uz tlačenje voda A na jednoradnom dodatnom ventilu. Kad se okrene prema dole, ulje napaja hidroventile i taj dodatni jednoradni ventil koji mora da diže i spušta zadnje poluge neovisno o radu hidrauličnih razvodnika. Zanima me mišljenje realne funkcionalnosti.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovo si ti doradio moju sliku , sve je OK ali ti razvodnik 3/ 3 ne treba ako je u igri slavina 3/2 kao na orginal slici .
Kad je slavina na jednom položaju koristiš hidrauliku traktora kao da dorade ni nema , a kad koristiš ta dva 4/3 razvidnika ne radi hid. od traktora ali kuglica mora ić u kranji položaj (gore)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Zamislio sam se malo poigrati maštom, na mnogo mjesta sam pročitao da se ne može, ali bi probao jednog dana to strpati na mom IMT 533.
Dakle ideja je rad sa dodatnom hidrauličnom instalacijom uz korištenje zadnjih poluga. Dva dvoradna razvodnika sasvim je dovoljno. Ulje koje izlazi iz kutije pod tlakom prolazi troputnim L ventilom i ovisno gdje je okrenut, šalje ulje, prema razvodnicima, ili bypass prema podiznom cilindru. Dok je ručka prema gore, kao na crtežu, isti princip je kao da je sa gornjim poklopcem uz tlačenje voda A na jednoradnom dodatnom ventilu. Kad se okrene prema dole, ulje napaja hidroventile i taj dodatni jednoradni ventil koji mora da diže i spušta zadnje poluge neovisno o radu hidrauličnih razvodnika. Zanima me mišljenje realne funkcionalnosti.
Cilindar se napaja prije tih tvojih ventila, pa bi se prvo podigle poluge, a tek onda ostalo.
A to je več izmišljeno.

11559391.jpg
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Ja mislim da poluge bez ulja se nebi podigle. Ulje koje napaja razvodnike uzeto je s cijevi br 26 na šemi. Onaj mali gornji poklopac treba eliminirati i napraviti priključak za cijev tlačnog i radnog voda.Kad su obje kockice podignute(original na traktoru) Ulje teče preko te cijevi, prelazi razvodnike i vraća se u karter. Kad se onaj jednoradni razvodnik pomiče, tak tada se napaja cilindar za dizanje poluga na traktoru
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja mislim da poluge bez ulja se nebi podigle. Ulje koje napaja razvodnike uzeto je s cijevi br 26 na šemi. Onaj mali gornji poklopac treba eliminirati i napraviti priključak za cijev tlačnog i radnog voda.Kad su obje kockice podignute(original na traktoru) Ulje teče preko te cijevi, prelazi razvodnike i vraća se u karter. Kad se onaj jednoradni razvodnik pomiče, tak tada se napaja cilindar za dizanje poluga na traktoru
To je to , ali .....
1. nemaš kontorlu vuče priključka kao kaj je plug ,itd.
2. poluge ti propadaju jer cilidar hid, traktora nema gumene brtve nego čelićnu kariku(aj to možeš srediti ako otvoriš i ugradiš gumenu brtvu)

..po meni je bezveze taj tvoj 3/3 razvodnik(ti ga zoveš jednoradni)
1. On nije baš jeftin
2 ti imaš upravljanje polugama kad prebaciš slavinu 3/2
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
To je to , ali .....
1. nemaš kontorlu vuče priključka kao kaj je plug ,itd.
2. poluge ti propadaju jer cilidar hid, traktora nema gumene brtve nego čelićnu kariku(aj to možeš srediti ako otvoriš i ugradiš gumenu brtvu)

..po meni je bezveze taj tvoj 3/3 razvodnik(ti ga zoveš jednoradni)
1. On nije baš jeftin
2 ti imaš upravljanje polugama kad prebaciš slavinu 3/2

Mislio sam kao upravljanje raznim atomozerima ili pokretnim malčerima, tamo nisu potrebne kontrole vuče, naravno uz prepravak, ili bez, cilindra koji se nalazi iznad hidraulike. Ionako sam probao sa ugašenim traktorom, prikopčana freza drži gore oko 3 min,Taj razvodnik 3/3 nije bezveze. Moguće je to sve uzeti sa jednog starog viličara koji ima komande za pomak, nagib i za dizanje cilindra i ne vjerujem da sve 3 ručke prelaze 200€, možda i puno manje. Taj za dizanje cilindra je jednoradni jer se ulje vraća kroz istu cijev. Upravljanje polugama je moguće u bilo kojem smjeru troputne slavine. Razlog tog jednoradnog (jednosmjernog) ventila ili razvodnika je upravljanje polugama za dizanje,i to bez TRENUTNOG pada poluga za dizanje dok istovremeno je u rad i dodatna hidraulika. Normalno je dok se vozi po cesti troputna slavina se okreće u normalni položaj da nebi došlo do propadanja poluga i radi sigurnosti. Tek tad originalne kockice vrše svoju pravu ulogu. Bezveze je posmak oruđa a da grebe po zemlji.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ja mislim da poluge bez ulja se nebi podigle. Ulje koje napaja razvodnike uzeto je s cijevi br 26 na šemi. Onaj mali gornji poklopac treba eliminirati i napraviti priključak za cijev tlačnog i radnog voda.Kad su obje kockice podignute(original na traktoru) Ulje teče preko te cijevi, prelazi razvodnike i vraća se u karter. Kad se onaj jednoradni razvodnik pomiče, tak tada se napaja cilindar za dizanje poluga na traktoru
Predpostavljam ja kak si ti to zamislil, ali problem je to održavanje priključka u zraku kak ti je Puknuti i opisal. Na to sam i ja mislil samo sam se malo krivo izrazil. Nije da to nebi na taj način radilo samo mislim da bi bilo dosta komplicirano za raditi.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Ipak ide u realizaciju, hidraulični blok Badestnost model A1A1K16CKZ1 i troputnu slavinu pronašao sam ih dosta povoljnim u Sloveniji s kojeg sam i skinuo DDV :D
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ovaj povratni vod tu nebu igral ;)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Povratni vod je bio spojen na tlačnoj strani, na desnoj.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Sad ja tebe ništ ne kužim :scratch
Pa i lijeva i desna je tlačna, tj to je isti kanal.
Povrat ide na lijevu stranu, ali na drugo mjesto.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Jesi li 100% siguran? Ja sam probao kroz taj otvor gurati unutra odvijač dobrih 20cm i nema nikakvih prepreka. Ali nije bilo lako skinuti taj čep. Imbus ključ je proklizao tako da sam morao zavariti maticu M12. Na koje mjesto ide onda povrat?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kaj 100%. Ponekad i više, pa i onda najebem :lol:

To je potpuno isti kanal, a ti ako ne vjeruješ skidaj čepe i gurni nekaj malo dulje unutra. Imbus na čepovima je colov.
Evo ti i slikica. Crveno je kanal, a na zelenu strelicu možeš spojiti povrat (što je i preporučljivo jer je bolje nego na čep na mjenjaču).



Uploaded with ImageShack.us
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Idem odmah vidjeti. Pogledati ću i detaljnije onaj čep na desnoj strani. Hvala.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Kaj 100%. Ponekad i više, pa i onda najebem :lol:

To je potpuno isti kanal, a ti ako ne vjeruješ skidaj čepe i gurni nekaj malo dulje unutra. Imbus na čepovima je colov.
Evo ti i slikica. Crveno je kanal, a na zelenu strelicu možeš spojiti povrat (što je i preporučljivo jer je bolje nego na čep na mjenjaču).



Uploaded with ImageShack.us

Potvrđujem, uvijek sam mislio da je to samo čep iznad hidraulike :madmana: Dobro je da nisam još naručio cijevi....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Malo izmjena:weedman:
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Treba mi za ovohttp://www.zanon.it/cro/product_18.php. Važno mi je da dok radi dodatna hidraulika, da poluge ostaju u zraku makar i na kratko vrijeme i bez pomicanja trosmjerne slavine. Tako da sve komande su u nizu i da ne bude komplicirano za raditi.
 

Ruddy

Član
Tu od
17 Ožu 2009
Poruka
212
Treba mi za ovohttp://www.zanon.it/cro/product_18.php. Važno mi je da dok radi dodatna hidraulika, da poluge ostaju u zraku makar i na kratko vrijeme i bez pomicanja trosmjerne slavine. Tako da sve komande su u nizu i da ne bude komplicirano za raditi.

jesi ti to šta iskombiniro i napravio,ako jesi daj koju sliku ili još bolj video....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Nešto sam napravio, makar radim kako stignem jer imam još jedan imt, sad mislim prije napraviti rollbar i na njega nekako prikačiti ručice jer na blatobranu se tresu. Za koji mjesec će biti sve gotovo jer imam sve komponente osim izrade cijevi.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh