• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulična instalacija IMT 533/539

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Tako je spojeno:

imthidraulika.jpg
[/IMG]

Kao sto kaze kolega ilegalac, drugo crijevo na trecem ventilu sluzi za rasterecivanje ventila kad se poluge spustaju, mogao je i biti začepljen, ali tada bi se otvarao nepotrebno sigurnosni ventil...Treci ventil ima i mogucnost plivanja, tako da je isto kao i da sam spustio kuglicu do dna
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Tako je spojeno:

imthidraulika.jpg
[/IMG]

Kao sto kaze kolega ilegalac, drugo crijevo na trecem ventilu sluzi za rasterecivanje ventila kad se poluge spustaju, mogao je i biti začepljen, ali tada bi se otvarao nepotrebno sigurnosni ventil...Treci ventil ima i mogucnost plivanja, tako da je isto kao i da sam spustio kuglicu do dna

ček pa ti i kad nekoristiš dodatnu tj, kad je na ventilu isključena možeš na dodatnoj dizat i spuštat zadnje poluge , ako je na komandi hidraulika dignuto
ili...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Ne, može se samo spuštati, pustaš ručku dize se opet, ili ako povučes rucku do kraja ona ostaje blokirana i rucke ostaju dole iako je kuglica gore...
 
G

GROF

Guest
., lip TI pozdrav forumašu i majstore hidraulike; Pjero!.-

., evo gljedam ove tvoje slikice - izboljšanja hidraulike., ča si napravil?, vu hidrauliku na svome traktoriću., svaka čast i moj osobni rešpekt na preciznoj i pedantnoj izvedbi.-

., aj Bog!, čitamo se ...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Recimo da na staromodnom IMT 533 ili 539 se sada može prikačiti nešto sofisticiranije i traktor izgleda malo modernije. Kao što sam stavio dva izvoda, moguće ih je staviti tri, četiri, ili više, samo je pitanje dodatnih troškova i stvarne potrebe. Nisam majstor hidraulike, već pneumatike, svakodnevno imam toga na poslu u tvornici, ali po principu, hidraulika je slična tako da i to nije mi ni najmanji problem. Prvi put kad ću morati otvoriti veliki poklopac ispod sica, zamijeniti ću još karike na cilindru i staviti gumene kao na običnim dvoradnim cilindrima i ako nije skupo i ispolirati kod servisera cilindra strojno unutrašnjost cilindra...tako da bi bilo još rješeno i propadanje zbog karika ručke pri velikom teretu.....
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ne, može se samo spuštati, pustaš ručku dize se opet, ili ako povučes rucku do kraja ona ostaje blokirana i rucke ostaju dole iako je kuglica gore...

znaći možeš:mrgreen:
ti spuštaš, a samo se diže:oops:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Kad je slavina u normalnom radu, nema se šta dirati po ručkama....Ulje koje tjera u podizni cilindar je pod velikim tlakom a sa dodatnom ručkom ako je diraš taj tlak ga preusmjeriš u povrat tako da padaju ručke
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Pjero, kad si već sve to tak lijepo složil, mogel si i priključnice montirati kak Bog zapoveda. To su push-pull spojnice (bar mi tak izgledaju), pa si ih trebal montirati segerima za ploču, a ne ovak sa šarafima. Puno je komotnije za spajanje, jer trebaš samo jednu ruku.
Ovu hidrauliku na fergusonu nebum nikad skužil. Kaj nebi problem padanja bilo moguće riješiti jednim nepovratnim ventilom, tak da netrebaš jednu ručku trošiti za upravljanje unutarnjom hidraulikom, baš kak na većini ostalih traktora?? Mislim da bi to išlo, samo bi ovaj razvodnik trebal biti s "power beyond" izvedbom.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
power beyond :gitarist: moglo bi se i to, bas me zanima ako ce to s tim sistemom tako napraviti! Taj ventil bi stalno odrzavao potrebni protok prema podiznom cilindru...i rucke nebi nikad propadale, a uz to bi došla i prateca elektronika i senzori da bi držale konstantno u zeljenoj visini ili reljefni ventil koji bi stalno mjerio visinu rucke....Pitanje glasi: Koliko to košta?

I sta fali prikljucnicama? Da, push pull su makar i ja nisam znao dok slučajno nisam povukao prsten. Da bi se prije sjetio, vjerojatno bi ih prije zakačio segerima za ploču. Sad je kasno. Nisam ih uopce platio, standard spojke 20,5mm, sa druge strane zaserafljeni nipli 1/2" sa bakrenim podloškama sa obje strane i stisnuto muški na tom limu od 3mm, ma nema ni kap ulja da curi.....
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Krivo si shvatil. Na razvodniku imaš 3 priključka:ulaz, tlačni povrat (power beyond) i povrat bez tlaka. Dok niti jedna ručica za vanjsku hidrauliku nije aktivirana, normalno koristiš unutarnju hidrauliku, a čim ju potegneš, unutarnja stane tak dugo dok je vanjska aktivirana. Neznam kak radi hidraulika na fergusonu (jel tlačni vod daje uvijek tlak ili samo kad je ručica za podizanje poluga okrenuta prema gore, i jel to izvedivo, odnosno jel hidraulika na traktoru djeluje poput kipera, tak da se ulje po istoj cijevi vraća kad spuštaš poluge dolje.

Glede priključnica: rupe na ploči su trebale biti promjera kao vanjski prsten na spojnicama, a spojnice drže dva segera s jedne i druge strane noseće ploče.
Probaj jel možeš osloboditi utikač na način da povlačiš i pritiščeš gornji prsten. Spojnice mi izgledaju kao takve.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Lijepo bi bilo, ali po meni neće ići tako...Hidraulika imt je tako izvedena da kad spustiš ručku za poluge sa unutarnjom hidraulikom vanjska nebi više radila. Pumpa radi uvijek ali ne tlači uvijek jer ima ugrađene poluge sa ventilom unutar kartera za odrzavanje visine. Uvjet je da pumpa radi stalno je podići kockice do kraja i preusmjeriti to ulje u podizni cilindar preko tog beyond razvodnika? Kako onda održavati konstantno visinu priključka? Mislim da ako bi se moglo na podiznom cilindru napraviti rupu, od nekih 8 mm da kad klip dođe do dog polozaja da stane, i da ulje procuri...Ali onda bi poluge bile dole, ili sasvim gore....i nebi ništa propadalo....A za održavati poluge npr sredini i da radi dodatna hidraulika...to bi bio problem.

Što se tiče spojnica, znam kako je trebalo biti, ali sad neću više skinuti dole...Meni se tako sviđalo, i tako sam napravio....a da bi znao prije za taj sistem push pull vjerojatno bi i napravio. Za skiniti crijevo se moze sa jednom rukom. Samo povičeš prsten prema sebi i crijevo samo iskoči. A da bi bio spojen sa segerima bilo je dovoljno povuči crijevo. Danas sam malo bolje pogledao i izmjerio, nemam mjesta za postavljanje u push pull. Imam slobodnih 2,5 cm iza sica, a potrebno bi bilo oko dodatnih 5 cm. To je trebalo prije predvidjeti samo je trebalo sjetiti se. Meni je dobro i tako.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
OK Pjero, sad sam naučil nekaj više o MF hidraulici. I jasno mi je zakaj nemre drugačije.
Da sam shvatil prije kaj hoćeš napraviti, bil bi ti rekel za push-pull.
Drago mi je da si zadovoljan :p
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
OK Pjero, sad sam naučil nekaj više o MF hidraulici. I jasno mi je zakaj nemre drugačije.
Da sam shvatil prije kaj hoćeš napraviti, bil bi ti rekel za push-pull.
Drago mi je da si zadovoljan :p

Nema beda ;) vjerujem da će neko samo još poboljšati moju doradu....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I svrha svega toga:
Novi malčer star 2 dana :rolleyess:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=52wfmBym4Lk[/YT]
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
I svrha svega toga:
Novi malčer star 2 dana :rolleyess:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=52wfmBym4Lk[/YT]

Ovo mi sa sviđa a naroćito na FERKU 539 , malo ih je a možda i jedini koji može raditi sa tim malčerom , prava stvar za vinograde i voćnjake ,,,,,,,, 5 ,,,,,,,:gitarist::gitarist::gitarist:
ČESTITAM !!!!!!!!!!!!!!!!
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
fenomenalno sređeno!! ovo se zove opravdana ljubomora :finga:
neka te sve to dugo i sretno služi!

:partyman:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
I svrha svega toga:
Novi malčer star 2 dana :rolleyess:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=52wfmBym4Lk[/YT]

mislim da sam se zaljubio:weedman:
kolega kako si zadovoljan malčerom i koliko debelo granje bi mogao iči sa čekičima

malo sam gledao prospekt i vidim da je neobično lagan stroj
a još neobičnije, ako sam dobro shvatio da mu je dovoljan traktor od 900kg
ja sam se raspitivao za gramipov takav i odustao kad su mi rekli da treba traktor od 4,5t
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
mislim da sam se zaljubio:weedman:
kolega kako si zadovoljan malčerom i koliko debelo granje bi mogao iči sa čekičima

malo sam gledao prospekt i vidim da je neobično lagan stroj
a još neobičnije, ako sam dobro shvatio da mu je dovoljan traktor od 900kg
ja sam se raspitivao za gramipov takav i odustao kad su mi rekli da treba traktor od 4,5t

Da, stroj je sasvim lagan, ali 539 jedva da stoji dole sa prednjim kotačima jer je i težina dosta pomaknuta unazad...da bi bio 50kg teži nebi išlo bez prednjih utega. Prezadovoljan sam, stroj radi perfektno, robustan je, i zanimljivo kako radi to glatko na tom traktoru....Sa 72 noža melje zelene grane do 2 cm i ne ostane niti jedan komadić, sve ko piljevina...Sa čekićima bi moglo i deblje ali onda sa travom ne radi neki posao...Mislim da kako oni pise da s traktorom od 900kg bi bilo jako opasno za radit, pogotovo za čistiti kanale, ponekad se i ja bojim radit sa 1500kg na nagnutim terenima. Ovaj vikend sam čistio 2 polja maslina, gušt je raditi s time.
 
Na vrh