• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulični top-link

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
kolege imam problem
nabavio sam hidraulični cilindar kojeg bih želio iskoristiti kao topling jer imam hand made viljuškar,naime kada ga podignem želio bih ga kao kiper otkloniti prema dolje pa sam mislio ako mogu sa ovim cilindrom
ako netko zna kako da to napravim molio bih pomoć,kako spojiti,kakva komanda,crijevo i sl.
SRETAN USKRS
.us/img299/5122/1001503.jpg[/img][/url] :scratch
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: hidraulični topling

Za taj cilindar bi trebao imati dvostrani razvodnik neki traktori imaju takav kiper ventil samo što je jedan izlaz blindiran,ako imaš takav ventil onda samo spojišcijevi na razvodnik i to je to.a ako imaš jednostrani kiper ventilnajbolje da spojiš cijev tako da ti hidraulika cilindar uvlači a sila teža izvlači.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: hidraulični topling

Imam IMT 533 i nisam nikada koristio hidraulični izvod,mislim da se nalazi ispod sjedala
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidraulični topling

Tebi uz 533 trebaju pune tacke dijelova ,nije da je nemoguce ali je zajebito .
1. razvodnik s dvijre rucke pa viljuškar uglaviti tako da se ne diže s polugama
2. još kompliciranije i skuplje
3 . još,još skuplje
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulični topling

Bez hidraulicnog razvodnika na 533 neces nista moci napraviti u smislu nagiba vilicara...

Najbolje ako ne i jedinorjesenje je nabaviti razvodnik s dvije (ili tri rucke ako imas bocni pomak na vilicaru) i onda na ulaz razvodnika ulje dovesti iz kiper ventila a povrat na onaj veliki vijak kroz koji se toci ulje u mjenjac traktora...

Drugo rjesenje je ugradnja takvog razvodnika na traktor, ali to je neisplativo, jer uz razvodnik neces moci koristiti poluge hidraulika...


U obadva slucaja moras napraviti ukocenja podiznih poluga.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidraulični topling

Bobo kaže:
Bez hidraulicnog razvodnika na 533 neces nista moci napraviti u smislu nagiba vilicara...

Najbolje ako ne i jedinorjesenje je nabaviti razvodnik s dvije (ili tri rucke ako imas bocni pomak na vilicaru) i onda na ulaz razvodnika ulje dovesti iz kiper ventila a povrat na onaj veliki vijak kroz koji se toci ulje u mjenjac traktora...
Kako se ulje dobije na kiper ventil? tako da se poluge dignu do kraja . Hoce li to biti prakticno za korištenje?

Kaj nitko nije slikao onaj stari 533/539 na sajmu u Gudovcu s viljuskarom ..Tamo stoji vec nekoliko godina ,valjda ga koriste na farmi ..tamo na njemu ima pametnih riješenja .
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulični topling

Napisao sam da na poluge treba staviti ukocenja tako da se zablokiraju i da se moze dobiti stabilan protok ulja...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidraulični topling

Bobo kaže:
Napisao sam da na poluge treba staviti ukocenja tako da se zablokiraju i da se moze dobiti stabilan protok ulja...
dobro , ako ti tako kažeš ;)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: hidraulični topling

sory što zamaram sa možda jednostavnim problemima-
a kako se blokiraju poluge?
:scratch
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulični topling

Pa recimo da uzmes ona dva flaha od poluautomatske kuke ( sto povezuju kriz i kuku) te jedne krajeve tih flahova stavis na vilicar prije nego sto poluge traktora nateknes, a druge krajeve stavis, recimo, na onaj klin sa zglobom, ispod klina za top link...

Ak ne shvacas, mogu ti skicu napraviti na sto mislim...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidraulični topling

Bobo kaže:
Pa recimo da uzmes ona dva flaha od poluautomatske kuke ( sto povezuju kriz i kuku) te jedne krajeve tih flahova stavis na vilicar prije nego sto poluge traktora nateknes, a druge krajeve stavis, recimo, na onaj klin sa zglobom, ispod klina za top link...
dobra ideja ..nego taj u Gudovcu ... (nikako da ga zaboram ) top link , odnosno nagib nije imao gore gdje se kopca treca poluga ..nego nekakav izvod ispod sjedala (ako me pamcenje služi ).
E sad , kako postaviti rucke upravljanja hid. traktora kada radimo s vilj. ..jer ,kako dolazi opterecenje na toplink pocinje reagirati kako kod oranja :scratch
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulični topling

Na slici se sve dosta solidno vidi.

Flahove koji drze kuku umijesto na kuku spojis na klin sa zglobom (sve je lijepo oznaceno) a zelenim sam ti oznacio kako te flahove namjestis na vilicar.

dakle, prvo na osovinice stavis flahove, pa poluge traktora i to osiguracima osiguras. Top link postavis i poluge podizes sve dok ti se rupe na krajevima flahova ne poklope tako da kroz njih mozes proturiti klin sa zglobom. Nakon toga, spojis podizni cilindar vilicara na kiper izvod traktora i kad krenes dizati traktorske poluge (mozes i kuglicom i kockicom, svejedno je) poluge ce stajati zbog ukocenja, a vilice ce se poceti podizati od zemlje.



Hidraulicni top link ti je dosta komplicirano za napraviti i tu onda moras postavljati dodatni razvodnik i kemijati kojecega, tak da ono... preporucam da stavis obicni top link i dobro ga podmazes ako se radi o laksim podizanjima i mislim da ces ga lako moci rucno navrtati po potrebi...

A kad ste toliko zapeli za traktor s Gudovackog sajma, evo ga:



Ovo je IMt vilicar koji se spaja na hidraulicnu instalaciju traktora i kad radis s njim kuglica je u polozaju FAST a kockice su skroz gore. na taj nacin ulje prolazi kroz razvodnik koji se nalazi na vilicaru te pomocu rucica na razvodniku upravljas vilicarom. IMT vilicar ne treba posebna ukocenja, jer da ga zakopcas, moras skidati poluge s traktora...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Re: hidraulični topling

zvonis01 kaže:
shvatio sam,puno hvala-pozdrav
Preslab ti je taj cilindar za top link, pogotovo za viličar. Mora biti puno većeg promjera od same klipnjaće (svijeće) koja izlazi van. I treba ti dvostruki prigušni ventil na cilindru (kocka), da ti se on ne otvara (da ne puzi).
Ukratko, kak ti je puknuti rekel, pune tačke dijelova. Zapravo se ne isplati.

Potraži malo i pogledaj kak je to član Vinogradar napravil.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: hidraulični topling

i onda još jedno pitanje- koliko 533 može tak dignut a da prednji kraj ne ode u zrak :?: :scratch
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: hidraulični topling

Mi smo nagib viljuškara riješili tako da smo treću točku na viljuškaru stavili visoko, i prilikom podizanja poluga stup viljuškara se naginje na traktor, a kad spustim stup stoji okomito u odnosu na zemlju. Tako smo mi riješili, a čini mi se da je to i praktičnije riješenje od ovog sa hidr. toplinkom.
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulični topling

To stoji, samo sto 533 nema razvodnik koji je neovisan o podiznim polugama tak oda poluge moraju bizi ukocene u jednom polozaju...
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: hidraulični topling

Možda da zamjeni 533 za Deutz/Torpedo 4006, tu su negdje po cijeni, tamo imaš hidraulike dovoljno i jednostavno se nadograđuje ako je potrebno.
 
A

agroslavonac

Guest
Re: hidraulični topling

DF&Torpedo kaže:
Mi smo nagib viljuškara riješili tako da smo treću točku na viljuškaru stavili visoko, i prilikom podizanja poluga stup viljuškara se naginje na traktor, a kad spustim stup stoji okomito u odnosu na zemlju. Tako smo mi riješili, a čini mi se da je to i praktičnije riješenje od ovog sa hidr. toplinkom.
Šta se dešava kad hoćeš sa veće visine da zahvatiš paletu a viljuškar je nakrenut prema traktoru :roll:
 

Najnoviji postovi

Na vrh