• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulika IMT

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,110
Znam kak zgleda... menjal sam ga prije ohoho godina dok nisam nabavil novu pumpu.

Uglavnom, danas sam namontiral prikljucak za kipanje i otisel.do susjeda da mi pokaze kak to radi jer on ima imt539 i kiper prikolicu.
I sad...ja se pravim bedak veci neg jesam i pitam kak i kaj a on veli kad dizes, obadvije rucke potegnes do kraja gore (mam sam si mislil jebate kal on ima srece...)
Ja lijepo potegnem malu gore i prikolica kipa. Stavim ju na sredinu, prikolica stane...stavim ju dolje...prikolica pada...

Bil sam si sav vazan jer sam prije dosta godina uz Muhinu pomoc postelal hidrauliku i to fakat dela .

Nije 100 posto na oznakama jer nisam imal dinamometar nego vagu za purane 😁 ali ok je...

Sve u svemu, zadovoljan sam.
Sad jos nabaviti povoljnu kipericu dok sam jos pri snazi za lopatu i udri.
Malo bu riskantno jer nemam zracnu instalaciju na traktoru ali bum pazil...nema mi druge.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,554
Znam kak zgleda... menjal sam ga prije ohoho godina dok nisam nabavil novu pumpu.
Cilj slike je bil da shvatiš zbog čega šteka radi godina neupotrebe.
Zato je rastavljen ;)

mam sam si mislil jebate kal on ima srece.
Ako ne diže prikolicu do kraja onda nema veze, nema se kaj dogoditi.
Kuglica (duža ručica) kad je sve ispravno, ne može kipati. Samo digne poluge i ulja na kiper izvod nema.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,110
To je jasno...zasteka i ne odreagira.
Netko mi je napisao nedavno da ako blokiram ruke od hidraulika tako da kao podize rudo od prikolice, da se i sa velikom rucicom moze kipati.
 

julij cezar

Novi član
Tu od
28 Tra 2024
Poruka
25
Kako se kipa sa imt hidrauliku lepo je na youtube objasnio peter grbic. Mislim, da se veliku rucicu stavi na polozaj fast a onda se polako digne malu rucicu do trenutka, kada pocne kipati. Tako se fiksira malu rucicu sa sarafom, a onda malu rucicupomaknes malo gore i kipa, malo dole stane, jos malo dole, pada. Tako i ne mozeš raditi štete, da pukne hidraulika
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,382
To je jasno...zasteka i ne odreagira.
Netko mi je napisao nedavno da ako blokiram ruke od hidraulika tako da kao podize rudo od prikolice, da se i sa velikom rucicom moze kipati.
Ja tako radim na IMT 539, dok 560 ima 4 izvoda hidraulike.
Na 539 znaci stavim onu torpedovu ploču s puno rupa na sebi ,skopčam crijevo i pazim dok radim. poteznica-manji-traktor-kopcanje-ruke-hidraulike-slika-110928370.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,554
To je jasno...zasteka i ne odreagira.
Netko mi je napisao nedavno da ako blokiram ruke od hidraulika tako da kao podize rudo od prikolice, da se i sa velikom rucicom moze kipati.
To je istina i to je bolji sistem kipanja od onog kojeg Perica objašnjava jer su poluge dole i nije rame uprto u kučište diferencijala.
Jednom prilikom upitah ja njega da mi malo pojasni kak preko istog ventila za upravljanje možemo dobiti različite sile kipanja jer tvrdi da kockicama kipamo 3 tone, a kuglicom može diči 15 tona.
Odmah me pital kaj nisam pogledal video u kojem objašnjava položaj zareza u odnosu na pločicu.
Naravno da sam pogledal, ali tam se priča o brzom i sporom spuštanju čemu ti zarezi i služe, a ne o nečemu kaj bu odredilo snagu hidraulike u dizanju.
Sa naglaskom na spuštanje, a ne dizanje kod kojeg dolazi do lomova.
Zbunil se čovek.....

Snagu, ili ti silu, može odrediti samo neki sigurnosni ventil, a on je samo jedan, isto kao i razvodnik preko kojeg upravljamo.
Istina, na njega idu dvije poluge ali su upravljane različitim mehanizmima pa jedna od njih može odrediti zadanu visinu dizanja dok druga baš i ne.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,382
Ja osobno po viđenom,mislim da je kipanje s kuglom brže u odnosu na kocku,a to sam pripisivao većem protok ulja,a pumpa ima istu snagu u oba slučaja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,554
Brže je i zato jer ne diže poluge pa tek onda prikolicu pa ne treba čekati...
Sama brzina dizanja prikolice bi trebala biti malo brža samo zato jer kockica (kad radiš po Perinom) ne otvori razvodnik do kraja (da bi mogel zaustaviti i spustiti), ali ako digneš kockice do kraja brzina dizanja bude ista kao i kad kipaš kuglicom na tvoj način ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,554
Ono kaj je Petar objasnil je pravilan način kipanja, tak je zamišljeno da se to radi ali taj način ne garantira da neko nebu digel prikolicu do kraja ni da sigurnosni nije zaštekal i opet postoji mogučnost pucanja poklopca bez obzira kaj je kipanje izvedeno na školski način.
Treba oko uvjek biti na prikolici jer dovoljan je djelič sekunde.....
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,403
Najsigurnije kipanje je preko kocka ventila(kaj sam ugradil na 567 skupa sa dvoradnim razvodnikom), tad se poluge ne podižu i nemre doći do loma poklopca, jedino kaj može doć do pucanja vertikalne cijevi ak je sigurnosni neispravan...
Malo skuplje rješenje od same cijevi, ali ima i više opcija raspoloživih odma.
 

Najnoviji postovi

Na vrh