• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulika IMT

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
evo događa se sljedeče mislim stalno tak radi.
kad dignem hidrauliku do kraja gore čuje se tuckanje pumpe imal ja kaj gore ili samo prazne poluge,
zvuk isti i sa tanuračama 24 diska gore.
i ni mi jasno onu ručicu sa okruglom drškom kad počnem gurat prema dolji u jedno dijelu kad poluge dođu dolje počinje ih dizat al onda motor počinje se dušit ono ko da je pod opterečenjem.
ulje sam promjenil i opet isto istina staro je bilo ko mljeko bjelo.
i odma da pitam kaj je sa onim kockicama kam god da ih stavim niš se ne događa.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Re: hidraulika imt 533

Nemoj dizat do kraja,jer kad digneš do kraja on počne tjerat ulje u cijev za kipanje,i zato čuješ opterečenje.
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulika imt 533

Kako mi se cini da ti poluge koje reguliraju rad pumpe bas i nisu na mijestu...One polugice koje su u kucistu hidraulika.

Kockice treba u normalnim uvjetima drzati izmedju dvije tocke koje su oznacene na skali. Kad ides u oranje pomjeranjem gornje kockice reguliras dubinu oranja a donja kockica je samo granicnik za gornju...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: hidraulika imt 533

koje poluge bobo?
one koje povlače poluge ili u kučištu ispod sica?

marko mogu i samo podič od zemlje neki priključak i čuje se onak lagano da tucka nije to jako al se čuje.

al bez problema podigne tak da nabija pumpa dovoljno pritiska jedino da nije kaj u njoj krivo složeno :scratch

a jel može bit kakva greška u podiznom uređaju?
kolko vidim sliku ima karike klip,klipnjaču pa da tu nekaj propušta?
jel ko to raskapal ili ima kakvu sliku uživo?
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulika imt 533

Imas poluge koje su u kucistu ispod sjedala i koje dolaze do hidraulicne pumpe. Ili je mozda koja polugica iskocila iz lezista, ili je mozda koja savinuta. Takodjer treba pregledati polozaje granicnika "kuglice" da nije iz tog razloga sve otislo van lezista...

Lupkanje pumpe ti je sasvim normalna pojava na IMT traktorima i na to se jednostavno trebas navici. Dakako, ako lupa dok nemas nikoji prikljucak zakopcan, to nije normalno i vozi ga majstoru, ali pod tanjuracama, i jos kad se ulje zagrije, lupkanje je sasvim normalno. Trebas cuti moj 549 pod sjetvospremacem... kad ga ujutro upalim, nista, samo ga dize i radi, al kad se ulje zagrije, to toliko lupa da nije moguce. 539 ga digne i s toplim uljem se pumpa uopce ne cuje, tako da moze biti da imam lose ulje u mjenjacu 549...

na nekim traktorima se cuje pumpa, na nekim se ne cuje... to je jednostavno tako...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: hidraulika imt 533

dok podignem poluge prazne u krajni položaj onda se čuje inače ne.
al sve radi normalno diže bez problema, reko da nije slaba pumpa ili onaj mehanizam otišel dič veče tanjurače sve se podiže prvi kraj al zvuk ostaje isti.
po tom kak veliš to je normalno.
mislil sam da ne propušta nešto pa tuckanje je posljedica tog,
pumpa nabija pritisak a neš da propušta ne zadržava pritisak.
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulika imt 533

Ajde napravi mali pokus sutra... stani iza traktora i podigni rukom poluge u najgornji polozaj i nekako oznaci tu visinu. Sjedni na traktor i kockice namjesti izmadju ona dva kruzica na skali, a kuglicom dizi hidraulik skroz gore. Kad je hidraulik u krajnjem gornjem polozaju, trebao bi biti nize za 5-10cm od krajnjeg gornjeg polozajau koji si ga rukom digao.

Ako se poluge podizu skroz do krajnjeg gornjeg polozaja, kuglicom ih namjesti tako da budu ispod krajnjeg polozaja i namjesti granicnik tako da to bude gornji polozaj poluga.

Ako se poluge dizu skroz gore, onda pumpa tjera ulje a nema kud s njime. jedan od kvarova moze biti da gumice izgore od silnog pritiska, a gore rjesenje je to da ti od sile pukne poklopac hidraulika, pa ces ga morati nositi na varenje, ili u najgorem slucaju traziti drugi poklopac...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: hidraulika imt 533

Najjednostavnije riješenje - pusti komande finog hidraulika dolje i nebi smjelo bit tuckanja
 
B

Bobo

Guest
Re: hidraulika imt 533

Mora i granicnik na kuglici postelati...

Cilindar hidraulika kad dodje u gornju mrtvu tocku, pritisak ulja i dalje djeluje i na IMT 560,565,577 i slicnima se OBAVEZNO polomi poklopac hidraulika ako gornji granicnik nije postelan kako treba. Mnogi ljudi ga pomicu gore, da traktor vislje dize. Covjek je sad promijenio ulje i ono je gusce, pa hidraulik mozda i bolje dize, ali ako u praznom hodu (bez prikljucka zakopcanog) pumpa lupka pri dognutim polugama, 99% sam siguran da se radi o krivo postelanom gornjem granicniku kuglice...
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Re: hidraulika imt 533

To je izgleda visestruki problem .

Tuckanje u gornjem polozaju moze biti zbog previsoko podesenog granicnika , ali kazes da na malu kockastu rucicu ne reagira, i da opterecuje motor kad okruglu rucicu spustas prema dolje .

Da nije krivo podesena mala rucka , odnosno zastekala ili iskocile poluge u samom mehanizmu koje rucka pokrece .Skini poklopac sa strane na kojem je mjerna sipka za ulje pa malo pogledaj sto se desava kad potezes rucice .Poluge klize po vodilicama i vuku ih opruge, ako iskoce postave se u polozaj ko da je kockica skroz dignuta . onda hidraulik dize do kraja .
Kuglica ima dvije uloge .Recimo da je mala kockasta rucka na donjem polozaju granicnika .Sad kuglica djeluje samo u gornjoj polovici svog hoda i sluzi za dizanje i spustanje hidraulika. Dize hidraulik do gornjeg polozaja koji je blokiran granicnikom i spusta .Za to je dovoljna samo polovica moguceg hoda rucke , od gornjrg granicnika do polovice. Spustanje kuglice preko polovice, kad su se ruke hidraulika spustile do kraja nema vise nikakav utjecaj ako je kockica u doljem polozaju.

ALI
Ako je kockica prvisoko dignuta , ili je mehanizam rastelan , kuglica pocinje djelovati i u donjem dijelu svog hoda .Od sredine prema dolje odredjuje brzinu reagiranja na rukovanje kockicom .I to prvo od sredine brzo reagiranje , pa prema dolje sporije .
Pa kad spustas kuglicu prema dolje od sredine hidraulik se pocne dizati .

Da jos zakompliciram , na sve djeluje i poteznica-toplink preko opruge i poluge za regulaciju vucne sile .To automatski podize plug kad je otpor prevelik, pa kad se rastela traktor misli da je preopterecen i podigne hidraulik do kraja ,preko svih granicnika.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: hidraulika imt 533

ajd redom
misliš na onaj okrugli poklopac u kojeg ulazi mjerač?kod desnog kotača
znači ulje mora van.
ova gornja za top-link mi se i čini nekak labava jel unutra kakva feder(opruga) koja se sa vremenom rastegla ili stisla'

koliko sam svatil kad bi okruglu ručku gurnul skroz dole nebi se smjelo događat da diže poluge
a to može bit da kockice nisu na položaju.
a tam je farbal neko nekad pa se niš nevidi nikakve oznake.

da i probal sam ne digne skroz do kraja kad okruglu ručku gurnem do kraja gore ima još lufta za podič poluge.
i krivo sam napisal prazne kad su do kraja gore nečuje se tuckanje sam kad je neki teret gore.
 
A

agroslavonac

Guest
Re: hidraulika imt 533

daniels kaže:
evo događa se sljedeče mislim stalno tak radi.
kad dignem hidrauliku do kraja gore čuje se tuckanje pumpe imal ja kaj gore ili samo prazne poluge,
zvuk isti i sa tanuračama 24 diska gore.
i ni mi jasno onu ručicu sa okruglom drškom kad počnem gurat prema dolji u jedno dijelu kad poluge dođu dolje počinje ih dizat al onda motor počinje se dušit ono ko da je pod opterečenjem.
ulje sam promjenil i opet isto istina staro je bilo ko mljeko bjelo.
i odma da pitam kaj je sa onim kockicama kam god da ih stavim niš se ne događa.
Lupa ti klip u glavnom cilindru jer ti nije dobro naštelovan graničnik koji se štelije na sledeći način.
Prikači plug po mogućnosti dvobrazni i podigni ga nekoliko puta da odzračiš sistem tada postavi onr duple ručice za vuču između ona dva kružića na sredini podesi obrtaje oko 1400 do 1500 zatim podigni plug.Graničnik je ispravno podešen ako je osni razmak između onog dvodjelnog klina ispod toplinga i gornjih osovinica ramena 300 mm. Kad postigneš taj razmak tu stegni graničnik koji ogreničava polugu za položaj i nesmije biti lupanja.
Što se tiče da se poluge dižu kad je ručica za položaj gurnuta do dole to je normalna pojava kod ispravnog hidraulika zato postoji prorez u donjem kvadrantu u koji se postavlja graničnik milimetar prije nego se počnu podizati poluge......
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: hidraulika imt 533

dečki hvala. :prayer: :partyman: :drinkers:
probam sutra pa javim.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: hidraulika imt 533

evo nariktal one kockice,stavil dole granočnik šeraf da kuglica nemre skroz dole.
sad se čuje tuckanje sam kad traktor radi na leru niš strašno.
 
Z

zfilip44

Guest
Re: hidraulika imt 533

Agroslavonac do sada njbliži u dijagnozi. Uglavnom sve točno osim glavnog klipa u hidraulici. Čestitam.
 
L

las2

Guest
Re: hidraulika imt 533

primjetio sam i ja tupkanje ispod sjedala kad sam zakačio tanjuraču, a traktor je radio u ler-gasu. kad je prazan nisam obracao pažnju ali baš ću vidjeti dali sečuje.
kad upalim traktor i zakačim plug,tanjuraču...bilo koji priključak... neće ga podići ako nedam više od pola gasa, a kasnije ga diže i u leru.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: hidraulika imt 533

...... gusto ulje ?? :scratch ili izradjeno ulje :scratch
a imam ja servisnu knjigu za 533 pogledat cu pa cu napisati , samo dok je nadjem , inace knjiga je prva liga sve je objasnjeno do najsitnijeg detalja sa slikama rasklapanja sklopova , podesavanjima , dijagnozama kvarova , specijalnim alatima , ma ima sve zivo ako nekome nesto treba nek se javi
inace ima mnogo stranica da bi je skenirao
 
L

las2

Guest
Re: hidraulika imt 533

Neznam kakvo je ulje. Probati cu potražiti kada je zadnji put mjenjano
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: hidraulika imt 533

moje je bilo ko mljeko kad sam ga mjenjal.
provjeri si ulje kakvo je ili ga jednostavno zamjeni.
meni diže hidrauliku dok ga počnem anlasat.
a to tuckanje na leru kolko sam shvatil je normalno koji god sam gledal isto radi.
čim daš malo gasa niš se nečuje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh