• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidraulika IMT

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: rucica na imt 539

lijepše piši, za početak...

koliko sam skužio u ovom švrakopisu, plug ti nije baš idealno poštelan, a kockicom određuješ koliko će ti duboko ići plug u zemlju...
nema veze što je on "lagan", ako je dobro naštelan, moraju brazde ići jednako u zemlju, a kod tebe očito nije dobro naštelan...
probaj orati kada ti je kockica spuštena do kraja, pa ćeš vidjet...

evo kako se plug štela..
Mrki88 je napisao/la:ja mislim da znam, a mislit je drek znat!

znači, kada se zakači plug za traktor, potrebno je nariktati ga na španerima. kraj lemeša prve brazde ide sa unutarnjim rubom desne gume..
zatim na toplinku, kada je plug spušten na ravno, nariktati brazde tako da je prednja za prst,dva od poda..
zatim, nariktati ga da stoji vodoravno, i kad se ore prva brazda i kada je traktor u brazdi plug mora biti vodoravno sa površinom...

jel tako?? :supz: 8)



zatim na toplinku, kada je plug spušten na ravno, nariktati brazde tako da je zadnja za prst,dva od poda..
 
A

anel

Guest
Re: rucica na imt 539

Mrki88 kaže:
lijepše piši, za početak...

lijepo je pisano samo trebas naucit citat ne odma reagovat na 2-3 greske nismo u skoli jel tako :mrgreen:

pa tako sam ga i ja stelovo mozda nije htjeo zato sto nisam koristio rucicu ipak je on lahak .jer oro sam sa imt-eovim plugovima nemorsa ga gotov ni stelovat samo zakaci on ore :mrgreen:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: rucica na imt 539

anel kaže:
Mrki88 kaže:
lijepše piši, za početak...

lijepo je pisano samo trebas naucit citat ne odma reagovat na 2-3 greske nismo u skoli jel tako :mrgreen:

pa tako sam ga i ja stelovo mozda nije htjeo zato sto nisam koristio rucicu ipak je on lahak .jer oro sam sa imt-eovim plugovima nemorsa ga gotov ni stelovat samo zakaci on ore :mrgreen:

ma nemaš frke, malo se mislim na nekim rečenicama, ali uspijevam pročitat... ;)
ma, probaj ga opet, ali ovaj put spusti ručicu(kockastu) do kraja, trebalo bi bit ok...
 
A

anel

Guest
Re: rucica na imt 539

Mrki88 kaže:
anel kaže:
Mrki88 kaže:
lijepše piši, za početak...

lijepo je pisano samo trebas naucit citat ne odma reagovat na 2-3 greske nismo u skoli jel tako :mrgreen:

pa tako sam ga i ja stelovo mozda nije htjeo zato sto nisam koristio rucicu ipak je on lahak .jer oro sam sa imt-eovim plugovima nemorsa ga gotov ni stelovat samo zakaci on ore :mrgreen:

ma nemaš frke, malo se mislim na nekim rečenicama, ali uspijevam pročitat... ;)
ma, probaj ga opet, ali ovaj put spusti ručicu(kockastu) do kraja, trebalo bi bit ok...

nema problema,sta god nije jasno uvezi teksta samo pitaj ispravicemo bitno je samo da pomognemo jedan drugome za to sluzi forum.u svakom slucaju hvala na instrukcijama za stelovanje pluga :mrgreen:
drugi put cu probat spustik kockicu dole.

nego neodgovori ti meni znas li zasto se hidraulika ponovno dize kad onu kuglicu spustim do kraja jel to tak treba bit
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Re: rucica na imt 539

To mora tak biti i služi za brzo i sporo reagiranje kod oranja.
 
A

anel

Guest
Re: rucica na imt 539

muhanicar kaže:
To mora tak biti i služi za brzo i sporo reagiranje kod oranja.

ima to smisla kad se kuglica spusti dole hidraulika se brze dise samo sto kod mene hoce mlo malo malo vise gasa u odnosu kad je rucica gorek dignuta.

HVALA a ja mislio da nije kavi kvar :mrgreen:
 
P

playstation5

Guest
Re: rucica na imt 539

Bobo kaže:
kockicom se takodjer i tjera ulje na izvod za kipanje prikolice, ili rad s beracem kukuruza ili neki slican posao...
pa hidraulika??
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: rucica na imt 539

znaci i kad se kipa s kockicom ipak ce se ruke hidraulike dici do kraja ne? Kakva je onda razlika u kipanju s kuglicom i kockicom, meni se cini da u oba slucaja pritisak ulja iz prikolice bude jednak pritisku u cilindrima traktora :scratch
Molim vas pojasnjenje zasto je onda bolje kipati s kockicom kad se svejedno ruke dizu prilikom kipanja :?:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: rucica na imt 539

StricVujc kaže:
znaci i kad se kipa s kockicom ipak ce se ruke hidraulike dici do kraja ne? Kakva je onda razlika u kipanju s kuglicom i kockicom, meni se cini da u oba slucaja pritisak ulja iz prikolice bude jednak pritisku u cilindrima traktora :scratch
Molim vas pojasnjenje zasto je onda bolje kipati s kockicom kad se svejedno ruke dizu prilikom kipanja :?:
Ako je sve pravilno podešeno kuglicom ne možeš kipati .
Zašto? - zato jer kuglicom određuješ visinu podizanja poluga .Dakle, kada digneš kuglicu do kraja poluge se dignu do kraja i tu protok ulja stane .
Kipati možeš kuglicom kad poluge uglaviš ispod rude prikolice ili sliććno , tad hidrulika nastoji dignuti poluge na zadanu visinu a pošto ne može pumpa ulje prema kipi. jebalgavrak

StricVujc kaže:
znaci i kad se kipa s kockicom ipak ce se ruke hidraulike dici do kraja ne?
DA ,da ,yes,naTURlih ,že, et,bahwa itd
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: rucica na imt 539

puknuti kaže:
StricVujc kaže:
znaci i kad se kipa s kockicom ipak ce se ruke hidraulike dici do kraja ne? Kakva je onda razlika u kipanju s kuglicom i kockicom, meni se cini da u oba slucaja pritisak ulja iz prikolice bude jednak pritisku u cilindrima traktora :scratch
Molim vas pojasnjenje zasto je onda bolje kipati s kockicom kad se svejedno ruke dizu prilikom kipanja :?:
Ako je sve pravilno podešeno kuglicom ne možeš kipati .
Zašto? - zato jer kuglicom određuješ visinu podizanja poluga .Dakle, kada digneš kuglicu do kraja poluge se dignu do kraja i tu protok ulja stane .
Kipati možeš kuglicom kad poluge uglaviš ispod rude prikolice ili sliććno , tad hidrulika nastoji dignuti poluge na zadanu visinu a pošto ne može pumpa ulje prema kipi. jebalgavrak

StricVujc kaže:
znaci i kad se kipa s kockicom ipak ce se ruke hidraulike dici do kraja ne?
DA ,da ,yes,naTURlih ,že, et,bahwa itd

Aha, jasno no onda zasto nije pritisak ulja iz prikolice isti s pritiskom u cilindrima traktora kad se kipa s kockicom kak i treba kipati? Ako se kipa prikolica od 4 tone, a cilindri hidraulike mogu eventualno jednu tonu podici onda bi to bila velika razlika i moglo bi doci do ostecenja cilindara ili pucanja necega ne? Kak je rijesena zastita da li ima kakav iberlauf?
mislim da to opcenito na 539 nije dobro rijeseno kaj se nemre kipati bez da se podizu ruke ali kaj sad traktorek je svejedno solidna zvjerka

P.S. koliko ti jezika znas covjece skoro ko ja :lol:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: rucica na imt 539

StricVujc kaže:
Aha, jasno no onda zasto nije pritisak ulja iz prikolice isti s pritiskom u cilindrima traktora kad se kipa s kockicom kak i treba kipati? Ako se kipa prikolica od 4 tone, a cilindri hidraulike mogu eventualno jednu tonu podici onda bi to bila velika razlika i moglo bi doci do ostecenja cilindara ili pucanja necega ne? Kak je rijesena zastita da li ima kakav iberlauf?
mislim da to opcenito na 539 nije dobro rijeseno kaj se nemre kipati bez da se podizu ruke ali kaj sad traktorek je svejedno solidna zvjerka

da , zvjerka je dok ne stane ... onda je glavobolja
slažem se nije dobro riješeno .
Tlak cilndra hidraulike i tlak cilindra na kipi je u dlaku isti .
To kaj kipa digne više od poluga hidraulike traktora je stvar kinematike polužja , promjera klipa cilindra itd.
Da , kod pumpe hidraulike je iberdruk ventil ili ti sigurnosni ,no kaže @muhaničar da zna zaštekati ako dugo nije forsiran da propusti .Pa se ne s njim zajebavati jer ako zašteka pukne poklopac hidraulike .A onda ti ni 16 stranih jezika ne pomogne :lol:
StricVujc kaže:
P.S. koliko ti jezika znas covjece skoro ko ja :lol:
još i više jer imam goole translete http://translate.google.com/?hl=hr#
29qazo8.gif
 

haris

Član
Tu od
25 Ožu 2010
Poruka
119
momci tek danas sam osjetio da trebam popraviti tu rucicu sto mi ne radi jer danas sam krenuo da kipam malo veci teret i nisam mogao stala je kod treceg teleskopa i jedva je i dotle dosla posto nikada nisam to otvarao moze li samo malo upustvo poz i sta da unutra popravim hvala i pozz
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Haris, prvo manometar izmjeri jel imaš "dosta" bara , onda dalje tj. redom .
 
B

Bobo

Guest
Haris, prvo manometar izmjeri jel imaš "dosta" bara , onda dalje tj. redom .

Prvo mjerac, pa vidis koliko imas ulja u hidrauliku, zatim manometar, i dalje redom...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
koliko treba biti bara ako je sve uredu
Baš se i ne sječam kaj je točno bilo sa tom ručicom :scratch
175 bara bi trebalo biti.
 
G

galki1

Guest
momci tek danas sam osjetio da trebam popraviti tu rucicu sto mi ne radi jer danas sam krenuo da kipam malo veci teret i nisam mogao stala je kod treceg teleskopa i jedva je i dotle dosla posto nikada nisam to otvarao moze li samo malo upustvo poz i sta da unutra popravim hvala i pozz

pogledaj gumice na cevi sto vode od pumpe do ploce to ti je ispod sedista sa desne strane na ploci hidraulike drze ga dva safa odvijes njih i skines poklopcic zajedno sa cevkom ,vodi racuna da ti ne upadne u menjac.
 
Z

zeljko1986

Guest
inače, imam imt 539. hidraulika radi normalno. kockica je u nekom srednjem položaju stalno. terete na hidrauliku dižem kuglicom, i to radi normalno. prilikom kipanja je automatska kuka stalno priključena na poluge hidraulika (originalna automatska imt kuka koja se spaja na kugle poluga i na donju kuku). kipam s kuglom. poluge se diignu u maksimalni položaj, i onaj klin na donjoj kuki ograniči daljnje dizanje. tek tad se počinje dizat prikolica. ako je lagan teret, diže do kraja bez problema. ako želim zaustaviti dizanje, lagano vratim kuglicu prema dolje, i kipanje staje. a ako je veči teret u prikolici, kipam opet s kuglicom, ali na pola kipanja kipanje prestaje, onda spustim kockicu niže, kipanje se nastavlja i visinu kipanja opet reguliram na kugli. nadam se da ne radim ništa pogršno što bi moglo naštetiti hidraulici. :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: rucica na imt 539

Približno ti je dobro objasnio , mada knjiga govori da se dubina namjesti kockicama .
To u praksi ne radi tako jer je svaki plug eometrijom plužnih tjela predodređen za neku dubinu .
I zato on na svom plugu nađe poziciju kockice gdje mu plug trese .
Tako je naučio , tako mu vjerojatno odgovara dubina , tako se prilagodio plug .
 

Najnoviji postovi

Na vrh