• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidro izvodi

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kako se najjednostavnije iz dva dvoradna hidro izvoda na traktoru mogu napraviti četiri? Postoji li neki ventil s prebacivanjem ili nešto slično? Pomagajte!

Ako tema već postoji, molim moderatora da prebaci...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ovo bi vio skretni ventil (to je njemu i dovoljno koliko sam razumio) a mene zanima kakav mora bit elektricni ventil koji moze bit upravljacki...da mozes s njime radit komandom?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Eh,sad, pošto se je ne kužim u to, i ne vidim ovdje glavu ni rep, da vidimo...
Znači, imam dva crijeva koja idu direkt iz poklopca hidraulike,i na krajevima imaju žensku utičnicu. Da izbacim ta crijeva,i napravim druga koja mogu spojiti na taj razvodnik, i na njega pošarafim ženske utičnice,to bi bilo to? Sa strujom odabirem na koje izlaze ide ulje, a sa polugom iz kabine puštam ulje ko i do sad?
I gdje ovaj ventil ima tu elektronsku kontrolu? To se posebno kupuje?

EDIT- to bi onda ovako nekako izgledalo? Ova dva crijeva idu u postoječe utičnice i služe kao dovod ulja?

 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
Upravo to.
Struja ide preko običnog on-of prekidača. Nema struje imaš jedan par, ima struje koristiš drugi par.
Imam nekaj takvog rabljenog na lageru pa ako si zainteresiran javi se na pp.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Jasno ko dan, puno hvala! Nego, još jedna stvar. To mi treba za vario plug, i samo me još interesira kad budem mrdao širinu brazde u radu, to jest, koristio jedan par utičnica, dal će drugi par u koji će biti uštekan cilindar za okretanje pluga držati konstantan pritisak? Da se ne bi desilo da koristim jedan cilindar na plugu, a drugi da polagano popušta, jer onda sve pada u vodu. Ili to ovisi o samoj kvaliteti izrade ovog ventila? MUHA- prvo moram pogledati plug, da vidim dal se uopće isplati uzeti ga, a onda mi budu trebali dodatni izvodi, i čujemo se!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Svaki cilindar na plugu bi trebal imati blokirani ventil, koji se otvara tek pod tlakom za suprotni smjer ("pilot operated check valve"), tzv. "kocku".
Ni ovaj preklopnik ni ventil nisu predvideni za držanje tlaka.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Netreba takav ventil (kocku) ako ima zaključavanje i dvoradni celinder .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ovo bi vio skretni ventil (to je njemu i dovoljno koliko sam razumio) a mene zanima kakav mora bit elektricni ventil koji moze bit upravljacki...da mozes s njime radit komandom?
na komandu se stavi tipkalo , na vrh ili ko okidač pištolja .
Kad upravljaš jednim radiš kao prije a kad upravljaš drugim stisneš prekidač i pomičeš ručku ,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Pa tak je to I izvedeno na upravljačkoj palici prednjeg utovarivača (joystick), za, recimo, hvatač za bale.
 
Posljednje uređivanje:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
meni je to isto malo neozbiljno...to su dosta veliki sokovi na taj element koji otvara i zatvara.
Ja sam pretpostavlja da takav elektor ventil mora bit masivniji
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Dali postoji takav ventil na 12v sa 3 para izvoda ? Tako nesto bi mi trebalo za prednji utovarivac na traktoru .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
meni je to isto malo neozbiljno...to su dosta veliki sokovi na taj element koji otvara i zatvara.
Ja sam pretpostavlja da takav elektor ventil mora bit masivniji
nije to bager :icon_super:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
nije to bager :icon_super:
a meni triba za bager:icon_blackeye:
Moram izvuc jos 2 komende na granu a htio bi ih imat na postojecim jojsticima...znaci mora bit elektro
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne mora biti elektro ,ima takav ventil s s ručicom
ali ako ga montiraš na granu kak bi ga upravljao iz kabine?.. a ako mehaničkog ugradiš ispod haube moraš razvlačiti još dva crijeva ..

na bageru je ključan moment protok , ovaj vetil kojeg rastežemo je do (mislim) 70 litara , ali ne radi par sati u komadu kao na bageru , radi 20 sekundi dok okreneš plug ili stisneš , /spustiš balu na utovarivaču itd.


da se ne bi sad tu previše filozofiralo ( je ne bum više a vi kak hočete) , s hidroulikom se može dokle vam dostigne mašta , samo treba eure (ili kune )
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Svaki cilindar na plugu bi trebal imati blokirani ventil, koji se otvara tek pod tlakom za suprotni smjer ("pilot operated check valve"), tzv. "kocku".
Ni ovaj preklopnik ni ventil nisu predvideni za držanje tlaka.

Netreba takav ventil (kocku) ako ima zaključavanje i dvoradni celinder .

Na ovom plugu cilindar za okretanje ima onu kocku, ali cilindar varia nema, samo dva crijeva idu u njega. Jel bude to onda problem?

meni je to isto malo neozbiljno...to su dosta veliki sokovi na taj element koji otvara i zatvara.
Ja sam pretpostavlja da takav elektor ventil mora bit masivniji

Ovakav ventil kakav je @puknuti postavio ima 5 kila, tako da nije baš mali, bar se meni čini dosta masivan...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na malčeru imam dvoradni cilindar za pomak lijevo-desno, a na traktoru i par brzih priključaka. Ručka za upravljanje ima tri položaja 1-0-2. Iz položaja 1 i 2 se, čim je pustim, automatski vraća u srednji položaj (0). Cilindar ostaje uvijek u položaju u kojem sam otpustil ručku. Dakle ulje se ne može vratiti natrag u nijednu cijev ako je ručka u sredini (položaj 0).
Mišljenja sam da tak funkcioniraju svi dvoradni ventili.

Ako sam dobro shvatil dosadašnju diskusiju, dodatni ventil (kradljivec) se ugradi između postojećeg razvodnika (ventila) i brzih priključaka. Služi isključivo da preusmjeri tok ulja, a stari razvodnik (ventil) sprečava ili omogućava povrat ulja.
Dakle, možeš isprobati sa postojećim izlazima. Ako je povrat sada sprijećen, bil bu i nakon ugradnje kradljivca.

Varam li se, neka me netko ispravi.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
302
Sve si dobro shvatio i to ce tako funkcionirati samo je pitanje do kada jer tim razvodnicima nije namjena da drze tlak. Zato se ugraduje "kocka" koja drzi tlak da bi se rasteretio razvodnik. Uvijek ces sa rucicom otvarati dotok ulja samo sto ces strujom (dugmetom) odrediti na koju stranu to ulje ide.
Konkretno na malceru nakon sto ga pomaknes vise nema nekog velikog bocnog naprezanja pa je to ok, ali nije dobro punu kipericu dici u zrak i ostaviti da ju razvodnik tako drzi.
 
Na vrh