• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidrofor

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
more i tak, ali onda postoji mogućnost da se treći bimetal ne zagrijava i dolazi do nepravilnog savijanja kod (pra)starih sklopki
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kakve veze ima , preopterečena sekcija izbaci / isključi napajanje svih fazi ( na 3 f )spoju ..isto se dogodi kad se na 3f motoru radi nekih okolnosti preotereti samo jedna faza
 

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
nekadašnji bimetali su imali konfiguraciju da su tri bimetala spojena bakelitnim štapićem i onda uslijed savijanja pritišću okidač koji prekine, u tom slučaju kad se dva hoće savinuti uslijed prevelike struje onaj treći hladan ih koči jer su povezani krutom vezom. nije to sad da on koči nenormalno ali kad već raspravljamo:(giggle):
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
ja sam spojio je tak da na l1 stavio fazu a na l2 nulu treca ostala prazna...pitao sam par elektricara kako je pravilno,neki su me blijedo gledali neki mi rekli da ok kako je spojeno,a neki da prespojim l1 na l2 na l3 tako i izlaze s tim da udem na l1 i izadem na l3 prema motoru al ne ko na predhodnoj slici nego ovak kako napisao.a meni nis nije jasno.sklopka ima tipke start stop
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Pravilno je da, recimo, fazu prepeljaš kroz 1-2, pa kratko spojiš 2-3, a odlaz prema motoru sa 4, a nulu kroz 5-6 (ulazi gornji lijevi i gornji desni, a izlazi donji srednji i desni).
Na svim bimetalima i MZP moraju biti spojena sva tri pola da bi ispravno radili.

Inače, upitna je zaštita 1-f motora na takav način, ali bolje ikaj nego nikaj.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
najbolje da kupim sklopku koja ide na monofazni motor i znstalaciju jer po ovom il ja izgorit il motor
 

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
Pravilno je da, recimo, fazu prepeljaš kroz 1-2, pa kratko spojiš 2-3, a odlaz prema motoru sa 4, a nulu kroz 5-6 (ulazi gornji lijevi i gornji desni, a izlazi donji srednji i desni).
Na svim bimetalima i MZP moraju biti spojena sva tri pola da bi ispravno radili.

Ova tvoja solucija je najbolja jer se dobije dvopolno prekidanje, ok je to zaštita za preopterećenje, samo se mora pravilno podesiti na struju par % veću od nazivne, btw jednofazni motori nisu opterećeni problemom nesimetrije faza te često neki imaju u namotajima ugrađeni bimetalni prekidač tzv. klixon koji u slučaju pregrijavanja isključi i onda se treba čekat određeno vrijeme da se namot ohladi do ponovnog uklopa.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Motor koji ima klixon dovoljno je spojiti preko obične grebenaste sklopke.
Da, klikom je jedina prava zaštita jednofaznih motora.

Struja na bimetalu ili MZP se podešava na nazivnu struju motora. Ionak je tolerancija termičke zastite 20%.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
e sad kako da znam dali motor ima klikson?inace to je motor grundofs i peterostepena pumpa...dali mozete nacrtat shemu kako da to prespajam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,692
Fazu dopeljaš na 1 (gornja lijeva klema), komadom žice kratko spojiš 2-3 (donju lijevu i gornju desnu klemu), a na 4 (donja srednja klema) spojiš fazu koja ide prema motoru.
Nulu dopeljaš na 5 (gornja desna klema), a sa 6 (donja desna klema) odvedeš nulu prema motoru.

Jel sad jasnije?
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
e sad mi je jasno jer prvi put skuzio krivo i zvucalo mi ko kratki spoj a sad shatio sta htio rec.probat cu tak pa test da vidim sta bit
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da li ima neka potopna pumpa relativno malog kapaciteta ..tako da se spaja na npr 1/2 cola okiten..da dobaci cca 10 metara u vis i do prve otvorene posude ?

Samo da nije ona ruska !!
 

Najnoviji postovi

Na vrh