• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hidromotori

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Evo ovak,dela se o orbitalnim hidromotorima Sauer Danfoss OMT 160 i TMT 250.Prvi ima 160 cm3,drugi 250 cm3 po okretu kak je i vidljivo.Kaj mene muči je sljedeće.Radni pritisak im je jednom i drugom do 250 bara.160 je sa jednim vijencem,a 250 sa dva orbitalna vijenca.Hidromotor je reduciran reduktorom u omjeru 1:4 i kad obavlja rotaciju kod normalnog opterećenja na manometru je pritisak između 40 i 50 bara.Budući da je hidromotor na bušaćoj garnituri,laički rečeno kad svrdlo počne zaglavljivati,odnosno kad se pojavi opterećenje koje bi hidromotor trebal svladati pritisak se povećava paralelno sa opterećenjem i kad dojde do točke kad svrdlo stane,tj.nema rotacije,manometar pokazuje 120 bara i više ni makac.Pumpa koja pogoni OMT 160 je klipna pumpa 350 bara i 120 l/min max,a v sistemu su i prigušnice vjerojatno.E,sad,takav slučaj se pojavljuje i kod TMT 250.Dal je to normalno tak ili nije,neznam,al čemu onda radni pritisak 250 bara kad on dela na 40,a na 120 nema snage više,a ni momenta da okrene svrdlo.Jel te prigušnice igraju kakvu ulogu?Jel se more kak složiti da ti hidromotori delaju na 120 bara ili 180 konstantno?Znači da se napravi neki jednostavni sistem tipa PUMPA-RAZVODNIK-HIDRMOTOR i da onda imam radni pritisak od 120 bara na kojima razvija veći okretni moment ili kaj drugo.Ak je to tak tvornički onda je po meni katastrofa,jer ak proizvođač navede da more dati max.snagu od 30 kW i moment od 800 Nm na 250 bara,zakaj onda staje na 120 bara?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Evo ovak,dela se o orbitalnim hidromotorima Sauer Danfoss OMT 160 i TMT 250.Prvi ima 160 cm3,drugi 250 cm3 po okretu kak je i vidljivo.Kaj mene muči je sljedeće.Radni pritisak im je jednom i drugom do 250 bara.160 je sa jednim vijencem,a 250 sa dva orbitalna vijenca.Hidromotor je reduciran reduktorom u omjeru 1:4 i kad obavlja rotaciju kod normalnog opterećenja na manometru je pritisak između 40 i 50 bara.Budući da je hidromotor na bušaćoj garnituri,laički rečeno kad svrdlo počne zaglavljivati,odnosno kad se pojavi opterećenje koje bi hidromotor trebal svladati pritisak se povećava paralelno sa opterećenjem i kad dojde do točke kad svrdlo stane,tj.nema rotacije,manometar pokazuje 120 bara i više ni makac.Pumpa koja pogoni OMT 160 je klipna pumpa 350 bara i 120 l/min max,a v sistemu su i prigušnice vjerojatno.E,sad,takav slučaj se pojavljuje i kod TMT 250.Dal je to normalno tak ili nije,neznam,al čemu onda radni pritisak 250 bara kad on dela na 40,a na 120 nema snage više,a ni momenta da okrene svrdlo.Jel te prigušnice igraju kakvu ulogu?Jel se more kak složiti da ti hidromotori delaju na 120 bara ili 180 konstantno?Znači da se napravi neki jednostavni sistem tipa PUMPA-RAZVODNIK-HIDRMOTOR i da onda imam radni pritisak od 120 bara na kojima razvija veći okretni moment ili kaj drugo.Ak je to tak tvornički onda je po meni katastrofa,jer ak proizvođač navede da more dati max.snagu od 30 kW i moment od 800 Nm na 250 bara,zakaj onda staje na 120 bara?
Vrlo jednostavno , motor ti je neispravan tj. poderan i preko njega gubi pritisak.

A druga stvar , kaj te tera po glavi da bi htio da radi na 120 bara ako na svrdlu ima otpora kojeg svlada na 40 bara ?
Jesi siguran da nije sigurnosni podešen na 120 bara?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Puknuti,nebi rekel,jer se to događalo na tvorničkom stroju,nikakva samoizrada il tak slično.Potom sam ja ovog večeg(250)složil na svoj stroj i isto je tak.A i jedan OMT 250 se isto tak ponašal na stroju koji je direkt došel iz Atlas Copca.A htel bi da dela na 120 jer razvija veću snagu i moment kaj mi je potrebno,jer džaba meni motor kaj teoretski daje snagu od 30 kW kad je to neiskoristvo,znaš?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Puknuti,nebi rekel,jer se to događalo na tvorničkom stroju,nikakva samoizrada il tak slično.Potom sam ja ovog večeg(250)složil na svoj stroj i isto je tak.A i jedan OMT 250 se isto tak ponašal na stroju koji je direkt došel iz Atlas Copca.A htel bi da dela na 120 jer razvija veću snagu i moment kaj mi je potrebno,jer džaba meni motor kaj teoretski daje snagu od 30 kW kad je to neiskoristvo,znaš?
Kaj briješ ? Pa dođe na 120 kad se poveča otppor na svrdlu -
Valjda ti je jasno da motor radi na razlici pritiska .
E sad prigušnice normalno da mogu raditi probleme ako se netko igrao s njima ...Kad bi bila šema bilo bi lakše dokučiti problem .
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ak sam dobro shvatil 120 bar je pritisak u sistemu kad svrdlo npr "zacvika", jel?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Jasno mi je za razliku pritiska,al on krepava kad dojde na 120.Znači na tom pritisku bi on trebal razviti veću snagu da svlada taj otpor,a ak nebre ni onda opet poveća pritisak i tak bi trebal nabiti do 250 bara.Vjerojatno je prigušnica bila smanjena jer je na 150 bara izbacival sigurnosni.Recimo videl sam da elektromotor od 1,5 kW prek reduktora vrti bez problema,a hidromotor staje.Neznam,možda naklapam bzvz,al gle,ovaj veliki 250 TMT je strgal osovinu fi 35 koja je na njemu jer je bil na stroju za razminiravanje(taj koji je sad pri meni).Već sam mislil da je i razvodnik i mala creva,al nije.Neznam zakaj negde razvije takvu snagu da strga osovinu,a kod mene je imal i pumpu dobru i razvodnik i creva i onda nikud nikam,malo jače zapne i stane.A velim da bi elektromotor to uspel okretati.Ovak,ja imam pumpu od 19 cm3 zupčastu i ja bi nju del na 2500 okretaja i teoretski bi ona pogonila i hidromotor i jedan cilindar.Daj mi objasni dal bi to klapalo tak kak sam ja zamislil.Znači imaš pumpu od 19 kubika,hidromotor od 250 kubika koji na 40 l/min protoka ulja vrti 160 okretaja.Creva su unutarnjeg promjera za hidromotor 12 mm.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
.Ovak,ja imam pumpu od 19 cm3 zupčastu i ja bi nju del na 2500 okretaja i teoretski bi ona pogonila i hidromotor i jedan cilindar.Daj mi objasni dal bi to klapalo tak kak sam ja zamislil.Znači imaš pumpu od 19 kubika,hidromotor od 250 kubika koji na 40 l/min protoka ulja vrti 160 okretaja.Creva su unutarnjeg promjera za hidromotor 12 mm.
bi /valjda) znaš i sam iz iskustva da uvjek negde skupi otpora da te poslje jebe .
Nikad ne šparaj na promjeru crijeva i razvodniku , naročito od motora do kante , spoji ga mimo razvodnika ako nemaš potreba okretat kontra ..a matematiku zaboravi ..ili dodaj 30-40% :mrgreen:.
Pogledaj powera kako ga je jebala matematika .. jednostavno kojeficjenti iskoristivosti i otpora ne valjaju ..
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ma drugo mi ne preostaje.Čuj,kupil sam razvodnik i creva za 500 kuna i kaj ve,to sam imal i to sam del gore.Neznam koji vrag mu je.Budem videl u dogledno vreme kaj je,ali kad ovi v tvornici odjebu matematiku,onda nekaj više tu ne štima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne znam sad koliko ali zupčastoj pumpi gadno pada protok na pritisku .
Ti manometrom izmjeriš pritisak a ne protok .
Ako i na sustavu iz prvog posta pada protok ..onda je to to .
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
I na to sam sumnjal,al tam je klipna pumpa,pa opet isto.Neznam više stvarno.Nekak mi dojde volja da običnog zupčastog denem gore,pravi reduktor i goni.Ovi orbitalni mi fakat živce piju.Makar se more regulirati v pol okretaja,za to su odlični,a i napravljeni su da na niskim okretajima daju veliku snagu koja je izostala na kraju.Možda bi klipni (banane) bili bolji od orbitalnih?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I klipnoj pumpi pada protok ..+ na garnituri imaš cca 10 metri crijeva sim -tam..dakle x 2 , to nije zanemarivo.
Največi gubicu su u ravnom dijelu cijevovoda ....
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
A kak onda objasniti da do 100 bara dela ko avion,sve ok,logično je da povećava pritisak kad dojde na opterećenje,ali s povećanim pritiskom tj.snagom bi trebal svaldati taj otpor.Budući da recimo ni na 90 bara nebre svladati opterećenje (vrti,ali počne zacukavati,rotacija nije konstantna) on ga poveća na 120 i onda bi trebal svladati otpor,a ako nebre ni onda zakaj ne skoči na pritisak kojim bi mogel okrenuti,a manometar pokazuje 150 bara i tu ga sigurnosni isključuje.Dok recimo na hidromotorima koji pokreću gusjenice,kad dam komandu da se stroj kreće napred i pratim na manometru,odmah v startu pritisak skoči na 220 bara i drži tak i stroj ide bez ikakvog problema kam god hočeš.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kak onda objasniti da do 100 bara dela ko avion,sve ok,logično je da povećava pritisak kad dojde na opterećenje,ali s povećanim pritiskom tj.snagom bi trebal svaldati taj otpor.Budući da recimo ni na 90 bara nebre svladati opterećenje (vrti,ali počne zacukavati,rotacija nije konstantna) on ga poveća na 120 i onda bi trebal svladati otpor,a ako nebre ni onda zakaj ne skoči na pritisak kojim bi mogel okrenuti,a manometar pokazuje 150 bara i tu ga sigurnosni isključuje.Dok recimo na hidromotorima koji pokreću gusjenice,kad dam komandu da se stroj kreće napred i pratim na manometru,odmah v startu pritisak skoči na 220 bara i drži tak i stroj ide bez ikakvog problema kam god hočeš.
Jbg , vidiš koje je tvoj problem ..
Prvo pišeš da stane na 120 - sad 150 jer je tu sigurnosni a prije si pisal da imaš pumpu koja daje ziher 250 ..daj se odluči ?.
Teba zuriti i u dijagram od motora ..moment je u zavisnosti od broja okretaja
Ako su gusjenice preko prigušnice onda odmah skoči na tlak sigurnosnog ..a iza prigušnice je manji ... a možda je i iza motora gusjenice prigušni ..
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ne ne,stane na 120,a onda se popne na 150 i tu počne sigurnosni djelovati.A moguće je da gusjenice nemaju prigušnice,jer su prek T komada spojene one i dalje kam ide hidraulika za pokretanje manjih cilindara(protok zanemariv skoro) i ovog glavnog razvodnika kaj pokreće hidromotor.Moguće je da je i na razvodniku hidromotora sigurnosni ograničen?Da ga se "oslobodi" do kraja,jel bi onda mogel i veću snagu dobiti,tj.da mi ne prekine rotaciju na 120 nego recimo na 200 bara?Napominjem da je ovaj OMT 160 na tvorničkom stroju,a TMT 250 na mojem doma.I događaju se iste stvari.Ako budem išel to slagat kak treba,onda bi na razvodniku trebal otpustiti sigurnosni do kraja,zmeriti pritisak i deti ga pod opterećenje.Sigurnosni predstavlja neku vrstu regulatora protoka ili tlaka?Ja bi rekel da tlaka.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
na hidromotoru pored dva prikljucka za protok ulja ima i neki treci, kazu da on sluyi kao odusak, povrat sta vec, jeli to nuzno spojiti, i gdje vjerovatno u rezervoar. Zasad je radio sa ova dva, jedino malo ujutro kad krece treba mu vremena da se pokrene, nekih 5 min, yrak, ili sta vvec da se desi.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Drain line ili drenažni vod,ti spoji samo direkt u rezervoar i ne brini.Ja sam znal otvoriti poklopac na rezervoaru i samo ga pustiti nutra,tak mi je bilo najjednostavnije.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako nemaš prigušenje iza motora ili nekih šok ventila na motoru onda njega ne treba nigdje spajati
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
pa i ja sam tako mislio, jer kad ulje prođe kroz motor preko razvodnika se vraca u rezervoar, tako kad odradi u hidromotoru nema vise tlaka. pitam jer me jedan koji se bavi hidraulikom upozorio da nije dobro da hdromotor radi bez da se spoji taj odvod.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Hidromotori sa samo 2 priključka imaju to drugačije rešeno,da sad ne kompliciram.Ovak ti je najjednostavnije,a moreš ga probati prek T komada ugraditi na povrat ili na rezervoaru izbušiti rupu,zavariti holender i prišarafiti ga gore,da nebude "nabacano".A nije dobro da dela tak,jer onda ima višak ulja koji nema kam i onda zna delati problema,pogotovo kad je motor već pri kraju.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Hidro motori

Nije se na forumu pisalo o ovim uređajima, ja vrlo malo znam o njima,vrlo prakticni su za pogon koji ne zahtjeva veliku snagu, a nema nacina da se izvede drugacije,
 

Najnoviji postovi

Na vrh