• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hlađenje grožđa, mošta i vina

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Zaleđene boce iz škrinje ili suhi led.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Hladnjača, klima, itd...

Sve ovisi o prostoru i mogućnostima...
 

Tracer

Novi član
Tu od
27 Ruj 2012
Poruka
6
Molim prijedloge za hlađenje mošta?:(

Most smo napunili u plasticne vrecice, stavili u skrinju i smrznuli, i nakon toga ispraznili vrecice u posudu sa mostom. Hladio sam 2 inoxice od 650 l, potrebno je bilo cca 10 vrecica od 3 l da se primjetno rashladi. Neznam tocnomkoliko se rashladilo u stupnjevima jer nisam mjerio.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
kad smo brali dan prije smo u škrinju stavili oko 50 boca vode od 1,5l
drugi dan smo taj led gore kleti otpelali i stavili u škaf s moštom da se hladi
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
mi smo otakali odma kak smo mleli i kipali u plastični bedenj...stavljali smo odma karnistere po 5 litri smrznute nutra i vinobran da se taloži...kad smo stavili u inoxice prvi dane je bilo dobro dok nije zakipelo...onda je diglo poklopac s bačve pa smo morali malo rashladit da ne kipi tak jako
 
Q

quercus0_0

Guest
ako imas mogucnosti manji laktofriz onu sondu stavis u kacu ili vec gdje, podesiš temp i bez brige si kod nas to dosta koriste i posuđivaju jedni od drugih
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Re: hlađenje grožđa mošta i vina

A za rashladit oko 2000L mošta, za hladnu stabilizaciju i kontrolirano vrenje, koja je snaga hlađenja potrebna?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Re: Vinski podrum

Dali klima od 3.5kW, vanjska jedinica, nije inverter, bi se dala prenamjeniti za hladiti jednu bačvu od 19hl?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Može komotno i na više načina. niti ne treba inventer, lakše je fix speed prenamijenit za tako nešto.

Kolega ima sređeno preko klime hlađenje bačvi. s 1 klimom hladi mislim 6 x1000L a mogla bi i više .
Vanjska jedinica je postavljena normalno a unutarnja odnosno samo isparivač je uronjena u jednu bačvu mislim 300-400lit punu vode koju hladi na nekih 4-7°C.
Hlađenje mošta je izvedeno inox spiralama u svakoj bačvi a kroz koje prolazi ohlađena voda iz prve bačve koju je ohladila klima... Svaka bačva ima svoj termostat/timer i pumpu...
Jednostavno i ne preskupo. Dobro je što se to sve može složit od klime s pregorenom elekronikom a kakvih je puno njuškalo i mogu se nabavit za male pare...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Rekao mi je majstor klime da bi se moglo 25 metara bakrene cijevi ϕ10 zamotati u spiralu, napuniti plinom i to ubaciti u inox bačvu od 100 litara. Naravno preko druge spirale hladnom vodom u vino.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Dali je ko razmislio ili već koristi hlađenje mošta suhim ledom -79°C?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Moze se, zasto ne, nije bitno cime hladis, bitno je da je temp. Uvijek priblizna 17°C ili onoj temp koja je potrebna za ono sto se proizvodi.

Samo mozda mali problem u tome sto je velika razlika u temp. Izmedju Mosta i Medija hladjenja, odnosno tog suhog leda, nevjerujem da bi se dobila neka reakcija znacajna, ali sve je moguce.

Naime, i ja sada pisem bezveze, mada smo i mi jedno vrijeme kada treba hladiti most u podrumu jer tamo nemamo klimu za burad sprovedenu, ubacivali boce s zamrznutom vodom, odnosno ledom u bacve, samo to je daleko visa temp. Nego ona suhog leda.

Ali ne vidim da bi bilo nekog problema.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Zna li tko koliko može hladiti mošta točionik snage 0,6kW ili po specifikacijama kompresora link
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
A možda kao i protočni sistem, nisam o tome razmišljao, ima 2 spirale ukupne površine 0,6m2.
Onda bi trebalo cirkulirati vino kroz stroj?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E sad, tu bi se trebalo paziti na cirkulaciju da se mošt ne mješa previše jer se miješanjem zagrijava pa i to treba uzeti u obzir, ali mislim da bi se dalo složiti u oba slučaja, e sad koliku količinu bi moglo hladiti, ne bih znao, ja imam Chiller 8kW koji hladi antifriz i s njim hladim bačve 3 x 2.000L i to mu je soldino, mogao bi još eventualno dvije bačve, ali najlakše je staviti da noću pušta temp. dok preko dana samo održava.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
@Pjero ne treba cirkulirati mošt kroz sistem nego voda kroz spirale koje su u bačvama a tu vodu hladiti sa točionikom, sutra vidim kod kolege koji ima tako složeno koliko može hladiti.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Izgled aparata
 

Prilozi

  • WP_20220904_001.jpg
    WP_20220904_001.jpg
    36.8 KB · Pregleda: 35

Najnoviji postovi

Na vrh