• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Holder ED2 motokultivator

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Dečki pustite vi sad pjeskarenje i kompresore!
Nego čiji je motor na Holderu?
Pošto ima rezervar za naftu i ulje trebal bi biti 2taktni dizel?!
Kakv zvuk ima kad radi?
Inače stroj je za 5! Ja ga farbal nebi jer če farbanjem izgubit dušu ;)
Ti njega pošrafi i dži tehnički tip-top a farbu pusti kak je švabo pofarbal!
Si videl koliko na ebayu traže za takve stroje?
Mislim da si skroz povoljno prešal ako je mehanika u redu!
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

2 taktni, sachs diesel, 16 ks, 499 ccm

gore je sve original, original pločice sa natpisima u vrlo dobrom stanju, mehanika radi bez imalo problema.
samo treba ocistiti kočnice, odnosno pakne, i promijeniti sajlu ručne kočnice, ali to ne smatram kvarom, a instalacija je već pripremljena nova, jer je ova od dotrajalosti istrunula.
pali ko od šale, a zvuk je relativno tih i nježan, za razliku od moje Honde F620 koja je također odlična ali bruji ko vrag.

budem probao snimiti jedan kratki filmić da vam pokažem
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Kako to radi s podmazivanjem ? susretao sam dvotaktne dizel ali s uljem u koritu /karteru :scratch
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

možda sam pogriješio, možda ipak nije 2 taktni, ali mi pretiho radi da ne bi bio. uglavnom, potrošnja je minimum minimuma, hehe, vodeno hlađenje radi odličan posao, nemazacukivanja, kašljucanja i ostalih neželjenih elemenata u radu
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

U principu radi ko benzinac 2taktni.
Samo on klipom samo usis otvara a za ispuh ima ventil!
Ja bi jednog takvog samo da ga tu i tam zapalim i slušam :mrgreen:
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

evo jedan mali update. govnarskog tipa... :D

danas popodne sam išao malo testirati Holder, davidim koliko i kako vuče. imao sam kod ovaca nekih 1m3 djubra (gnojiva, sranja, kak vam paše...), a teren je lagana nizbrdica, odnosno uzbrdica kada sam kretao. za početak sam stao lagano potkoso, utovario tih 1 kubik gnoja (koji navilak više manje), a pretpostavljam da je to protuvrijednost nekih 700-800 kg. prilikom pretanja, sporog naravno, nije bilo proklizavanja iako su pogonske gume dosta slabe i izlizane, i na putu mi se našao jedan hupser dok sam još bio na laganoj kosini. i sve je prošlo po planu. po ravnom je išlo bez problema i onda opet nizbrdica, i lagana prva brzina, automatsko kočenje motora, i sve je prošlo bez ikakve brige. gume na prikolici su mi također slabije i dotrajale, ali to su sve sitnice.

uglavnom, jako sam zadovoljan, za sad. nema roštanja i struganja motora prilikom napora. sa malo više pola gasa sam odradio čitav posao. odlično!!!
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Dal jako dimi 2takt kad ga stisneš pod teretom?
Imaš kočnice na prikolici?
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

moram reći da jedini dim koji izlazi iz auspuha je onaj pri samom paljenju. (mašina u leru, kvačilo stisnuto, gas na laganom minimumu, povučen čok, i kurblaj, hehe), a kad ga zatutiram ili ga tjeram pod teretom pod jačim gasom, dim je gotovo neprimjetan.

imam kočnice na Holderu, ali pakne su pohrđavile, treba očistiti, a prikolica ima svoje kočnice, da, odnosno, ručna kočnica kao iz kaubojskih filmova kakve su imale i kočije, n aprincipu natezanja sajle koja steže pakne, a osovina ručne košnice se miče iznad zupčanika za kojeg se zeger jednostavno zakvači i ostane zategnuta. naravno, treba i nju malo pošpanati :lol:
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

našao sam na njemačkom forumu detaljne specifikacije, liste dijelova i praktički sve potrebne kataloge ;)
evo mali update.
google translator je preveo, tako da možda koje slovo fulam...

proizvođač - Fichtel & Sachs AG
naziv motora - D 500 W
princip rada - 2 taktni
broj cilindara - 1
zapremnina - 400 ccm
okretaji - 2200/min
snaga - 10 ks (ipak nije 16 kako mi je rečeno, ali nisam baš pretjerano razočaran)
hlađenje - vodeno
spojka - Fichtel & Sachs jednom suho ( ? ne znam jel prijevod točan, hehe)
prijenos - 4 brzine naprijed, 1 natrag
brzina - 2,4 - 13,5 km/h
PTO - 1000/min 8 (pojima nemam kaj je to)
upravljanje - ručka upravljačkih i blokada diferencijala s kombinacijom
kočnice - prepoznatljivi, 2 unutarnja cipela kočnice djeluje na (pretpostavljam da su to pakne, tak sam vidio na slikama)
masa - 390 kg (i bez priključaka ga je nemoguće voziti, hehe, prevagne me :lol: )

zbog nemogućnosti nabavke nove gume ripnjače 18'', kakva se prestala proizvoditi tko zna već kada, nabavio sam felge sa utezima od tomovinkovića 73.g. ne znam jel serija 400 ili 500, ali nij eni pretjerano bitno jer sam ih dobio za badava, 2 felge i 2 utega od 50-ak kg za 200 kn. tokar mi samo bude izbušio nove rupe, također za smiješnu cijenu. nove gume su nekih 300-400 kn komad, a to ćemo na sljedeću plaću.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Di ćeš felge i gume od tomice na motokultivator, preveliko je to, nek ti onaj tko uvozi gume nabavi traženu dimenziju, ako nisu sposobni nek se pokopaju. PTO je broj okretaja kardana.
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

očito me nisi skužio, ovo čudo što ja imam je veće od goldonijevog motokultivatora, i on gore ima kotače 18'', a tomini su 16'', tako da ja zapravo stavljam manje ;)

ak sve uspijem zbaviti, sljedeći tjedan budu na Holderu
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Samo nemoj ništa švasat po originalnim felgama!
Njih stavi na najže ;)
Na kojem si bil to forumu?
Ak buš imal kakvih problema sa prijevodom njemačkog slobodno me pitaj može i pp!
Uživaj sa Holderom :supz:
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

nisam mislio prčkati po originalima, ali nisam te skužio, kamo da ih stavim? najže??? :D

evo link od foruma, ima još jedan ali ovaj je samo za Holder strojeve
http://www.myholder.de/modules/info/ind ... ntent=3:20

a skinuo sam si i repair manula za mašinu
http://www.einachser.org/holder/Sachs/D500W%20Rep.htm

kad će biti potrebno prčkanje po mašini, i kolega mehaničar je bio godinama u njemačkoj, ali sad znam kome da se obratim ak kaj zapne, tnx...

evo jedan dobar video, da vidite kak izgleda, s time da je moja prikoliva volumenski veća, i kotači su ispod prikolice, ne pored, ali meni između ostaloga, Holder treba upravo za ovakav posao.
http://www.youtube.com/watch?v=Ci49smnqBvQ
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

sokol2503 kaže:
očito me nisi skužio, ovo čudo što ja imam je veće od goldonijevog motokultivatora, i on gore ima kotače 18'', a tomini su 16'', tako da ja zapravo stavljam manje ;)

ak sve uspijem zbaviti, sljedeći tjedan budu na Holderu
Neznam dali si se možda raspitival za protektirane gume :scratch
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

muhanicar kaže:
Neznam dali si se možda raspitival za protektirane gume :scratch

pretpostavljam da su to neke ''zaštićene''? daj pojasni.
uglavnom, zvao sam 3 dobavljača kod mene, vulkala, direkt goodyear u zagrebu, i nemaju uopće 18'' rumu sa ripnama da bi mogla biti pogonska. ima u vulkalu 18''ica i ima i goodyear ali to su gume kao što ima imt na prednjim kotačima, sa središnjim kanalima ili sa laganom ripnom, ali sve u svemu, to je više manje slik guma za ovu vrstu posla.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

Protektirane ili obnavljane.
Znači zalijepe ti gore nove ripne ako su bokovi gume dobri. Znam da nije najsretnije riješenje ali ....

Neznam dali bi ti ovo pasalo. To je 10,5/80-18 10PR AT603 TL BKT Skoro 1100kn :scratch


Uploaded with ImageShack.us
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

reparatura gume ne dolazi u obzir jer je ova stvarno dotrajala, raspucana je skroz, od starosti, puna je ''pora''.
a ovo mi je svakako malo puno preskupo, a i mislim da je montažna rupa manja od 18'' ili mi se to čini sa slike jer je profil gume visok, a i mislim da je malo preširoka, ipak imam felgu gdje je seriska guma bila 7.00 u odnosu na ovih 10.5

tražio sam svakakva rješenja, ali mislim da mi je ovo sa malom prepravkom tominih felgi, trenutno, a i dugoročno najefikasnije, najisplativije i možda najkvalitetnije rješenje.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

e ja bi isto neš pito nemam holdera ali me zanim koliko to ima konja zas je to tako veliko zas ima tako velike kotače meni ti izgleda glomazno malo sma surfo na netu pa to te ubije dok frezaš s tim stavrno ne kontam zas je to tako veliko.... :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

sokol2503 kaže:
proizvođač - Fichtel & Sachs AG
naziv motora - D 500 W
princip rada - 2 taktni
broj cilindara - 1
zapremnina - 400 ccm
okretaji - 2200/min
snaga - 10 ks (ipak nije 16 kako mi je rečeno, ali nisam baš pretjerano razočaran)
hlađenje - vodeno
spojka - Fichtel & Sachs jednom suho ( ? ne znam jel prijevod točan, hehe)
prijenos - 4 brzine naprijed, 1 natrag
brzina - 2,4 - 13,5 km/h
PTO - 1000/min 8 (pojima nemam kaj je to)
upravljanje - ručka upravljačkih i blokada diferencijala s kombinacijom
kočnice - prepoznatljivi, 2 unutarnja cipela kočnice djeluje na (pretpostavljam da su to pakne, tak sam vidio na slikama)
masa - 390 kg (i bez priključaka ga je nemoguće voziti, hehe, prevagne me :lol: )

heh, stroj je proizveden 1959. godine, a tada je ovakav stroj od 10 ks bio vrhunac. ako usporediš bilo kakav stroj vidjet ćeš njegov razvoj kroz desetljeća. što se tiće prizvodnje i izvedbe, to je čisti švabo, i mislio je na sve, od diferencijala, do špere, pa kad voziš prikolicu bilo po cesti, ravnom ili neravninama, zapravo je relativno lako za upravljati i kontrolirati. ipak je to stari stroj, nije kao današnja moderna dostignuća, ali je jako dobro zamišljen i izveden. još nisam orao s njim ili radio slične poslove, ali pretpostavljam da ako ga sad mogu bez problema kontrolirati, da ći moći i prilikom oranja i ostalih sličnih poslova.
 

sokol2503

Član
Tu od
21 Srp 2010
Poruka
90
Re: Holder ED2 motokultivator - pitanja

sutra je Velika Gospa, kod nas veliki blagan, a i skuplja se rodbina, pa sam malo priredio dvorište i okučnicu i to je bila prava prilika da konačno maknem agacijeve stupove koje su tata i susjed dovezli prije par mjeseci za ogradu. izrezao sam ih na 1.8m i natovario na Holdera da vidim, opet, koliko može nositi/vuči, a i zakačio sam autoprikolicu iz čiste znatiželje kada je kuka već gore, hehe. I opet, ide bez problema :lol:
evo koja slika i mog dugogodišnjeg pomagača, Honda F620













imam još i odlične drvene stranice, duple, znači mogu napraviti kutiju do 3 visine originalne, a ovi sivi nastavci, odnosno rogovi su mi od Honde male, slučajno sam se sjetio da bi mogli pasati, a da ne moram slagati stranice. uglavnom, i ovako loše i napola prazne gume dosta dobro podnose ovoliki teret, a pretpostavljam da bi sa novima išlo bez problema do vrha rogova. ja ću uglavnom prakticirati ovakav transport, a neka računica mi kaže da bi to moglo biti preko 3m drva...

 

Najnoviji postovi

Na vrh