• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jako ciienim forumaše majstore, a posebno one koji su spremni svoje znanje staviti drugima na raspolaganje.
Kad bi meni vitlo toliko skratilo put u šumu kak je to napisal kolega Kupljenec za sebe, vjerojatno bi bilo na listi prioriteta prije nekih drugih stvari. No, svatko najbolje za sebe zna kaj mu je prioritetno i koje rupe mora prvo zatvoriti te, shodno tome, odlučuje kad bu kaj nabavil/napravil/poduzel.
Moje mišljenje ne mora nitko uvažavati, a ako nekome pišem iritantno, molim ga da ne čita moje postove.
 

Kiki96

Član
Tu od
6 Stu 2020
Poruka
76
Ak neko slučajno treba vitlo 😉🤣
11 500kn je istaknuta cijena..
Nije moj oglas i ne kuzim se bas, samo prenosim..
 

Prilozi

  • Screenshot_20210107-120057_Facebook.jpg
    Screenshot_20210107-120057_Facebook.jpg
    39.8 KB · Pregleda: 57

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
IMG_20210331_100848.jpg IMG_20210331_100902.jpg IMG_20210331_100921.jpg
U srijedu sam se sreo sa covjekom kome sam prije jedno sedam godina pravio ovo vitlo. Traktor je 577, vitlo je od ruskog kamiona sa slagacem. Nemogu se sad tacno sjetit parametara al mislim da je bilo 1:40, pa je ubrzano preko lancanika i dbojeni prenosni odnos je 1:15. Ovo je jedno od vitlova u koje se isplati ulagat, jer je puzno kolo od visokog kvaliteta. Navitlu je 16 mm sajla.nekih 120 metara. Zaboravio sam poslikat jedan detalj, na ovom traktoru sam ugradjivao vanjske kocnice, hidraulicne dobos kocnice od kamiona. I kocnice fenomenalno rade. Sad kad sam pisao sjetio se kocnica, vidjet cu da i to negdje poslikam, jer moze nekom posluzit.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Taj čova je daleko od mene, pa to neće biti ubrzo ali ču ti javit kad poslikam i poslaču ti porukom, sad kad sam pisao sjetio sam se , da su kočnice bile očajne te sam ugradio od TAM ( djca) nekog civilnog neznam koji je. Uglavnom smo prilagodili doboše na poluosvinu, malo je bilo zeze oko tegova ali smo i to riješili, a nosače pakni smo u centru proširili da prijeđe preko kućišta ležaja poluosovine i sa dodatnim pločama smo nosač pakni zavarili za trubu. Uglvnom se dobro pokazalo. Ali ako misliš nešto razmišljaj o varijanti diskova, oni su sad dostupniji.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
Imam u planu raditi si vitlo preko hidromotora pošto sam nabavio vitlo 8t od 110ke (tak mi je rekao čovjek, ali meni se čini da nije od 110ke). Vitlo je preko puža koji je žučkaste boje, omjer je valjda 1:30 (nismo jos isprobali točno) sa slagačem sajle. U planu mi ga je napraviti da ima posebno svoju pumpu i svoj rezervar za ulje tak da dns sutra može na bilo koji traktor se prikopčat bez nekih ceremonija. Meni konkretno bi gornja granica bila nekih 6 tona pošto bude trenutno (dns sutra ko zna) za 539 za vlastite potrebe. Ako ima netko ko se kuži u hidrauliku za kakvi savjet bio bih zahvalan. Kao i ukoliko netko zna koju više o vitlu bio bih isto zahvalan.

Oni savjeti preskupo, neisplativo, opasno, to nikad ne bude ništa od toga i slično me ne zanimaju jer da sam takve slušao nikad ne bi ništa doma radio.
 

Prilozi

  • IMG_20221025_173507.jpg
    IMG_20221025_173507.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 39

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Hm , dal' ovo nije sa dajca ? Odnosno TAMa 5000 .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Mislil na hidrostatički pogon umjesto kardana?
S kojim razlogom? Kak bi bila progonjena pumpa?
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
Hm , dal' ovo nije sa dajca ? Odnosno TAMa 5000 .
mislim da nije, jer njih nisam vidio na netu sa slagačem, a i oni imaju onu neku ručku sa strane koju moj nema. Naišao sam na sličnog mojem i pisalo je da je skinut s Unimoga 🤷‍♂️
Mislil na hidrostatički pogon umjesto kardana?
S kojim razlogom? Kak bi bila progonjena pumpa?
Mislio sam kupit multiplikator, naravno pumpu i hidromotor i komandu. Multiplikator bi pogonio naravno kardanom, ukratko tipa kalača. Razlog jer mi se čini najjednostavnije, pošto mi vitlo vrti u lijevo, a i ima slagač sajle koji bi ostavio i iskoristio (znam da se može dobiti preko 3 zupčanika da dobijem da se vrti u desno. može se okrenuti i vitlo ali onda bi mi vitlo vislo, a ja bi htio da ipak stoji jer tako manje trpe nosači na samom vitlu a i mislim da bude lakse sajlu razmatat i vuć ako ju hidromotor vrti nego ju vuć s bubnja sam preko slagača)
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Puzni vijak celicni i puzno kolo od bronze. U kakvom su stanju jesi otvarao , pregledao lezajeve.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
vjerojatno točno, nismo ga otvarali jos jel ga je malo teško okretat pošto je po vlasnikovom stajalo otprilike 10g, a i htjeli bi slozit mu nosač da stoji da možemo vidjet koji je točno prijenos da možemo dalje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Nešto ću napisati a ti vidi i razmisli. To vitlo je od prage. Pužno kolo je gusano. Možda si naišao na varijantu bronze, ali sumnjam. Zavojnica nije cementirana već sirovi čelik. Sve ovo provjeri ako vidija olovkom zagrebes zavojnicu nije cementirana. Druga mana zubčanik je vijcima spregnut sa dobošom i to je još jedna loša strana. Kad budeš odmotava to je presporo, a takav način odmotavanja pravi labavu sajlu u središtu dobosa. Na tom vitlu samo vrijedi taj slagač. Kupio sam takvo vitlo I kad sam vidio da je gus zubčanik osjekao sam slagač a ostalo bacio na otpad jer ne vrijedi ulagati u nešto što nemože da radi funkcionalno. Ako nekog interesuje i od 110 i 150 kako izgleda zubčanik od loše aluminijske bronze, brzo izgori i ispuca u radu, nemože da otplati uloženo.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
549
Pokusavali su neki ovde kod mene da prave vitla za traktor od tih 110-ki i 150-ki i to za ozbiljniji rad nije. Ako neko razmislja na tu temu bolje da zna na vreme.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Ja sam imao napravljeno od T150 i to je za mene očajno bilo. Za cijeli dan nisam mogao više od 10 metara drva isajlati. Jedanput dovučem i ono vruće, drugi put ono vrelo, treći put ono kuva i iz njega ključa ulje i izlazi gore na iber, i to na jebenih 1000 o . Pokušavao sa hlađenjem ulja, pumpa hladnjak sistem 20l ulja, jednu sezonu radio i prestalo da cirkuliše ulje. Kada sam ga otvorio u ulju jedno 3 kg bronze otišlo u špenu, te se natalozilo u kuçištu. Onda odlučim da iskonstruišem sadašnje vitlo i napravim sami vrh. Sutra ću poslikat šta je i kako izgleda pùžno kolo nakon tog rada. Ali nije samo to problem, već duga osovina koja se od naprezanja savine i semering koji zatvara kućište kad se opteretiti ispusti veću količinu ulja. Na vitlu 110, 150 i tom od prage je semering do doboša oko 180 mm, i kad se skop nategne dolazi do curenja ulja.
Zbog tog iskustva sam se i registrovao na forum da ako neko želi da čuje moje mišljenje

Neko od kolega forumaša je radio to vitlob od prage, video sam slike, ali poslije što je napravio nisam video ni jednu sliku rada ili neki video. Ako se neko od kolega sjeti nek to potvrdi.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
A budemo vidjeli, ako ga budemo rastepali budem slikao pa stavio tu, moram priznat da si me sad bacio u razmišljanje. Budemo se posavjetovali sa jednim čovjekom koji servisira hidrauliku tu u mom kraju, pa stavili na papir i vidjeli kaj bude na kraju. Meni osobno ne bi trebalo puno, godisnje za kakvih 30tak m drva, svasta smo napravili od priključaka da nam bude lakše, pa reko zašt ne i to, ali više glava je uvijek pametnije od jedne. Onak čist informativno koliko bi vrijedio slagač samo
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,311
Zar se ne bi mogli staviti pravi ležajevi na osovinu i gore veći lančanik a na hidromotor manji umjesto puža? Kad već ima slagač onda da ga iskoristi.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Nemožeš baš lako to vitlo da rastaviš. Davno je bilo ali sam morao praviti priručni alat da izčupam osovinu iz kućišta. Sa obe strane je čini mi se napresana. Ne pomišljaj udarcima izbiti osovinu, samo ćeš je proširiti i dalje nema. Stavi sliku sa bočnih strana da se podsetim da nebi fulnuo pa ti kažem kak da je rastaviš.
 
Na vrh