• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Zar se ne bi mogli staviti pravi ležajevi na osovinu i gore veći lančanik a na hidromotor manji umjesto puža? Kad već ima slagač onda da ga iskoristi.
Da sve može, ali to nije najbolje rešenje, imaš gubitak u prenosu snage. Imaš skup skolp pimpa+hidromotor+rezervoar, sistem se grije pa je obaveza i hlađenja, prečistac ulja. Pa vidi koja je razlika.
Ili neka samo dva lančanika i lanac sa odgovarajućim odnosom.
 
  • Like
Reactions: ZJ

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
@jocc, hidraulično je stiskanje kuplunga (umjesto poluge i špagi)...
Pogon vitla je i dalje mehanički ;)
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Nevidim dobro, nema veze. Jocc ovo je dobro vitlo, ali prenos snage nije hidraulični već mehanički - lančanik. Hidraulika služi za upravljanje za potiskivanje kvačila i drži spregnut kotur da je sajla napeta te vrši odmotavanje sajle. Ali glavi prenosni odnos je mehanički. Ovakav sistem je podesan za daljinska upravljanja i te izvršne komande odrađuje hidraulični sistem.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa nije ovo ful hidraulično , hidraulični uključivač a koliko vidim ima i hidro pripomagač što je odlična stvar.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Ovo je samo primjer, možda nije najbolji ali ne treba se toga strogo držati. Ako čovjek ima volju zašto da ga ne složi tako, ako funkcioniraju pogoni na strojevima zašto ne bi i jedno vitlo. Bolje da tko ima iskustva preporuči kakav hidromotor da uzme.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Trebaju ozbiljne komponente za to .

Recimo klipna pumpa 100ccm minimalno . Da se izbjegne multiplikator . Sa njom bi dosta izbjegao grijanje ulja.
I neki hidro motor isto klipni ili možda čak i zvjezdasti , zavisi šta je planirao od redukcije i koji sistem da radi .
Razvodnik primjeren tome , bez 80l nema priče.
Filter naravno .
Crijeva odgovarajuća protoku.

Opet tu ostaje niz nepoznanica i problema koje treba riješiti .

Kažem skup i komplikovan sklop umjesto kojeg mogu da odrade posao i sva lančanika.
Ali ajde , razradit ćemo i hidro varijantu.

Ja imam na traktoru naprijed umjesto trgova jedno malo hidro vitlo koje sam napravio za samoizvlačenje. Lijepa stvarčica ali nije to za neki trajni rad , jednostavno je pumpa hidraulike slaba ( malo kilovata) da bi se napravilo nešto jako i brzo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ovo je samo primjer, možda nije najbolji ali ne treba se toga strogo držati. Ako čovjek ima volju zašto da ga ne složi tako, ako funkcioniraju pogoni na strojevima zašto ne bi i jedno vitlo. Bolje da tko ima iskustva preporuči kakav hidromotor da uzme.
Gledaj ja razumijem želje ali one su nekad daleko.
Ja ću samo da dam svoje mišljenje a neko ko želi da pravi nek vidi gdje i kako. Uglavnom hoću da naglasim ono što se nezna ili nemože pretpostaviti jer onako ko nije sa ovim radio nezna u šta se upušta. Da se napravi vitlo treba dosta matrijala koji ima cijenu, ako neko plaća rad obrade dijelova i varenje i to je ozbiljan novac, i na to sve još želi ovu hidrauličnu varijantu samo to ga izlazi najmanje 500e, pa sve ukupno pređe neko novo vitlo koje je funkcioniše. Ali nezna šta tačno dobija. Ja znam šta će da dobije zato i pišem i tom.

Ovako izgleda od t150 zubčanik poslije rada. Pukotine na zubcima i ovaj zubcanik je izgubio pola debljine zuba.

20221110_094013.jpg
To je bronza koja nije za ovu upotrebu al bronza. Treba da bude bakarna bronza.
Budem sutra
Jedna ispravka to vitlo od prage nema na sebi semering u kućištu do doboša već ima azbesnu špagu koja nemože da zatvori ulje. Po mojim procjenama tu je jedino vrijedno pomena ovo. 20221110_094918.jpg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ma postoji nekoliko modela tih vitlova koji su kvalitetni. Recimo Maribor je radio dve vrste vrlo kvalitetni vitlova, ugrađivani na fap 2226 i za navlačenje raketnih platformi. Zatim ruski kamioni ural i kraz imaju strašne vitlove.
Pre desetak godina sam jedno od fap 2226 ugradio na timberčeka i čovjek još radi, bila korekcija na dvodonošno vitlo.
Unapred dve tri stranice ove teme ima vitlo koje sam radio od kraza odlično radi. Ima i nekih za koje nisam znao poreklo a veoma kvalitetni.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Mene je oduvek zanimalo kad citam ovde po forumu malo, malo pa neko hoce vitlo sa hidro pogonom, sta ljude tera na to?
Lanac i dva lancanika, em jeftino, em jednostavno i nista vise ne treba vecini korisnika.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Čuj , ako bi se stavila neka blentava pumpa sa varijabilnim protokom moglo bi se napraviti strašno moćno vitlo .
Ali slažem se da dva lančanika rade radnju za malo para
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Moze svasta da se napravi, pitanje je samo ima li neko mogucnost i potrebu.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Zašto da netko ne radi ako ima volje i sredstava? Ja sam napravio prednji hidraulik za ursusa ne zato da mi je bio neophodan nego da sebi dokažem neke stvari, čovjek treba istraživati i učiti. Puno puta su me izrade koštale više nego gotova stvar u dućanu al ako je volje da čovjeka tjera na kreativnost i rad treba onda ići u projekat, nebitno da li je stvar u vitlu ili nećem trećem.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
Mene je oduvek zanimalo kad citam ovde po forumu malo, malo pa neko hoce vitlo sa hidro pogonom, sta ljude tera na to?
Lanac i dva lancanika, em jeftino, em jednostavno i nista vise ne treba vecini korisnika.
mene osobno je to što se moje vitlo vrtilo u lijevo i ima slagač sajle, moja ali isključivo moja pretpostavka je bila da će me preko hidro pogona u startu doći malo više, ali sam mislio da ću riješit problem vrtnje u lijevo jer bi mi bilo onda svejedno na ručki samo premjestio crijeva i dobio bi smjer vrtnje koji mi treba, a ujedino sam mislio si olakšat izvlačenje sajle koje mi se činilo da bi moglo biti poprilično teško preko svih tih zupčanika i svega. Ali to je bilo samo moje mišljenje jer nisam bio upoznat s time.

@smilan
kao što sam i obećao, bočne slike. Nakon tvojih poruka dao si mi ozbiljno razmišljanje, najmanji problem je kupit i složit nešto ako znaš da si dobio na kraju ono što si planirao, ali ovdje nije tako na žalost. Dobili smo dns jednu drugu ideju kako bi se to ipak dalo iskoristi, jednostavno izbaciti reduktor i ostaviti bubanj i slagač i složiti ga preko zupčanika, ali kako sam malo čitao ovdje ja sam htio lamelu, što naravno opet komplicira stvar je to treba tokaru bla bla i na kraju smo dosli do zaključka da bi nas to na kraju došlo malo manje ako bi sve ispalo kak smo mislili (al to nikad nije tak, bar od početka ove priče) pa smo došli do zaključka da nam je najbolje prodati ovo i kupiti tvorničko vitlo, radi ih čovjek u našoj blizini, kopiju krpana 4t i riješit se čorava posla. Još jednom hvala na savjetu 👍
 

Prilozi

  • IMG_20221110_164228.jpg
    IMG_20221110_164228.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 33
  • IMG_20221110_164238.jpg
    IMG_20221110_164238.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 33

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Zašto da netko ne radi ako ima volje i sredstava? Ja sam napravio prednji hidraulik za ursusa ne zato da mi je bio neophodan nego da sebi dokažem neke stvari, čovjek treba istraživati i učiti. Puno puta su me izrade koštale više nego gotova stvar u dućanu al ako je volje da čovjeka tjera na kreativnost i rad treba onda ići u projekat, nebitno da li je stvar u vitlu ili nećem trećem.
Ne kazem ja da ne treba da radi, vec me cudi zasto neko komplikuje i poskupljuje nesto. Kad vec spomenu URSUS i prednji hidraulik, bas sam poceo da pravim jednom coveku za C 360.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
možda jer neki ljudi žele nešto posebno kaj nema nitko, možda si neko želi dokazat nest, a možda ima viška para, a možda jednostavno nezna u kaj se upušta
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
mene osobno je to što se moje vitlo vrtilo u lijevo i ima slagač sajle, moja ali isključivo moja pretpostavka je bila da će me preko hidro pogona u startu doći malo više, ali sam mislio da ću riješit problem vrtnje u lijevo jer bi mi bilo onda svejedno na ručki samo premjestio crijeva i dobio bi smjer vrtnje koji mi treba, a ujedino sam mislio si olakšat izvlačenje sajle koje mi se činilo da bi moglo biti poprilično teško preko svih tih zupčanika i svega. Ali to je bilo samo moje mišljenje jer nisam bio upoznat s time.
Ja sam razumeo da si ti planski kupio to vitlo za taj projekat, sad kapiram da nisi.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
Jesam, jer sam mislio da će mi trebat sajla samo uz njega (zupčanike, osovine, lanac, željezo za nosače i dasku imam doma) i normalno piksa za spojit da mi napravi tokar. Ono kaj nisam znao u tom trenu je da se on vrti u lijevo, da bi mi slagač sajle mogel radit problem i da oni zupčanici u vitlu (možda bi za moje potrebe izdurali) nisu za duge staze. Računica je bila oko 4 soma, što nije isto kao 8 koliko je novo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh