• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Zna li neko da li na kamionskom virlu od kraza koje ima samokocioni puz moze da se nasteluje nekako da taj puz ne koci nego kad namota da bude slobodno za odmotavanje, jer kad zapne negde ne mogu iskopcati lako spojnicu, a napravio bih drugi sistem za blokiranje dobosa.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
To ti je princip rada i nemoze drugačije. Nemoze se slobodno vratiti pužno kolo bez okretanja zavojnice kao i pomeranje matice na vijku(šarafu). Mogao bi samo prepravit zubčastu spojku u lamele, kao na lkt vitlovima, a dobio bi rad kao i bilo koje drugo vitlo nablamele, recimo krpan. Neznam na kom traktoru to koristiš, ak je imt, postoji varijanta da odmotava vitlo, mjenjač u rikverc, reduktor u pogon i okreneš u mjestu točkove dok ne pusti spojka.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Najluđe što sam vidio je da je lik ugradio zamajac i alnaser na slično pužno vitlo , i kada hoće da otpusti salu samo malo alnaserom odmota , kilavo izugleda i komplikovano ali fonkcioniše.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Na krazovom možda i može je je velik ugao na zavojnici ili većeg koraka na kolu, dok od fapovim nebi je je mali ugao zavoja malo klizanje unazad, prosto sila bi ga blokirala.
Zna li neko da li na kamionskom virlu od kraza koje ima samokocioni puz moze da se nasteluje nekako da taj puz ne koci nego kad namota da bude slobodno za odmotavanje.
Želja ti nije loša ali onda bi to bilo ovako kao kad ključem stigneš maticu na vijku(šarafu) te ga prstom vratiš unazad ili čak da ga porožeš nazad bez odvajanja, to ne može ni u teoriji. možda ti je sad jasnije jer pùžno kolo je vijak i otvorena matica.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Pitao sam ovo jer mi se desava ponekad da kada navitlam nesto teze i stisnem kvacilo, ono se samo odmota dok malo ne popusti, onda opet malo pustim kvacilo, okrene kojo put kardan i ono zakoci, ne odmotava se kada vucem za sobom, a opwt se desi kad negde lupi u panj da krene da se odmotava unazad. Mislio sam samo da nema neka fora da se to olaksa, popusti, da se skroz slobodno olrece unazad.

Najluđe što sam vidio je da je lik ugradio zamajac i alnaser na slično pužno vitlo , i kada hoće da otpusti salu samo malo alnaserom odmota , kilavo izugleda i komplikovano ali fonkcioniše.
Procitao sam nesto slicno na forumu ali ne bih bas tiko da budzim po vitlu. Takodje traktori mi nemaju kardan preko tockova da bi mogao unazad tako da okrenem inace mi ne bi padale ovakve ideje na pamet 😂
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Na krazovom možda i može je je velik ugao na zavojnici ili većeg koraka na kolu, dok od fapovim nebi je je mali ugao zavoja malo klizanje unazad, prosto sila bi ga blokirala.
Ak je ovo meni , možda se nismo razumjeli , čovjek je ugradio zamajac na kardan i tu ga ''alnasuje'' u nazad.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Velika sila ga vrati ali ne dovoljno da nestane pritiska na spojnica.
Kojim traktorom radiš.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Radim 99% sa kinezom 45ks duplakom. Vec 5 6 godina radim sa njim oko 200m godisnje u proseku i nema problema. Jedino me eto to otpustanje sajle muci kada zaone negde ili kad se trebam pomeriti a zatezeno mnogo.
received_3898760883479568.jpeg received_191566729081876.jpeg
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Lako resiv problem. Ugradi hidraulicni cilindar koji ce da ukljucuje/iskljucuje kandzu. Ona moze da se iskljuci i pod opterecenjem samo je potrebna veca sila.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Jedan period će ju potezati da isključi, a poslije trebat će drzat da sama ne izkače. Kad se pohabaju površine nalijeganja.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Dvosmerni hidraulicni cilindar, on otpusta, a ujedno i drzi. Nece uvek kad iskljucuje da bude pod opterecenjem jer se njemu to samo povremeno desi da ostane napeto.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Radim 99% sa kinezom 45ks duplakom. Vec 5 6 godina radim sa njim oko 200m godisnje u proseku i nema problema. Jedino me eto to otpustanje sajle muci kada zaone negde ili kad se trebam pomeriti a zatezeno mnogo.
View attachment 65880 View attachment 65881
Kako ide bez slagača. Imas neki ubrzivač za to vitlo. Kad razmotaš svu sajlu kako ide kad sva krene na jednu stranu uz valjak, moraš vršiti manevar.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Lako resiv problem. Ugradi hidraulicni cilindar koji ce da ukljucuje/iskljucuje kandzu. Ona moze da se iskljuci i pod opterecenjem samo je potrebna veca sila.
Dvosmerni hidraulicni cilindar, on otpusta, a ujedno i drzi. Nece uvek kad iskljucuje da bude pod opterecenjem jer se njemu to samo povremeno desi da ostane napeto.
Na ovom vitlu je viljuska na kandzi za iskljucivanje povezana na ovu polugu - rucku kojom iskljucujem tako da bi je cilindar odmah slomio ili rasirio, vec mi se to jednom desilo i kod rucnog iskljucivanja

Kako ide bez slagača. Imas neki ubrzivač za to vitlo. Kad razmotaš svu sajlu kako ide kad sva krene na jednu stranu uz valjak, moraš vršiti manevar.
Pa ide dobro sada kada je ostalo 30ak metara sajle 😂😂. Inace dok je imalo 80 m mora se paziti i poprilicmo upravljati traktor prema mestu izvlacenja. Ubzivac nema sad za sad, radim na 720 okbrtaja kardana ide, ne bi bilo lose da je malo brze ali bar ovako izvlacim uglavnom 2 do 3m drva bez problema jer nemam lamelu i nemam problema sa kidanjem salje, traktora, prevrtanjem i ostalim problemima

Razmisljao sam isto o suzavanju a produbljivanju dobosa, dobio bih na boljem slaganju sajle a brze bi i vitlao jer bi bio veci precnik, nego mi se ne da sve seci i variti ispocetka
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Razmisljao sam isto o suzavanju a produbljivanju dobosa, dobio bih na boljem slaganju sajle a brze bi i vitlao jer bi bio veci precnik, nego mi se ne da sve seci i variti ispocetka
Možeš da ti neko odsječe 12mm ploču za stranu. Napravi kruznicu unutarnju koja je prečnika cijevi doboša. Tu ploču presječeš na pola. Staviš na željenu širinu i tako je pokvario. Takođe možeš odsjeći takav prsten od nekih 7-8 cm I to povariš na drugu stranu da povećaš prečnik sadašnje strane doboša.
Mada bi ja radije napravio slagač za sajlu. Bez slagača nema brzog rada. A ujedno čuva sajlu od neželjenih gnječenja. Može sa dve ili tri koloture. Ima tu konbinacija koje bi to lijepo odradile. Može i dvostruka zavojnica ali je ona zahtijeva održavanje.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Slagac sajle preko koturaca ne bi bio mogu na ovu sirinu dobosa sigurno. Navartiti prstenove na sadasnje stranice dobosa je najmanji problem, veci je problem sto je virlo uramljeno tacno do ivica dobosa i sve bi se to moralo poseci i uraditi sire.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Mogu koloture pokriti sve širine doboša. Radio sam za takvo vitlo, sa tri koloture. IMG_20170302_085106.jpg
Nemam prave slike od toga ali ti na ovom mogu pojasniti. Ova gore ruka koja nosi koloture, je okrenuta bočno, može i prema trektoru biti, odnosno u kom pravcu želiš. Na sredini je na ležaju a drugu stranu pridržavaju valjci. Kada bi bila podloga ispod valjaka kružna ova ruka bi išla za 360 stepeni bez probleme. Ruku vodi sama sajla koja popunjava prazan prostor u dobošu. Naravno i oko ovog ima dosta posla. Ali kad je dobar reduktor šteta ga je ne opremiti da radi dobro. Iz iskustva tamo gdje nema slaganja sajle ona se troši duplo brže.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,685
@smilan, a na koji se način održava sajla napetom, da se poslije slagača ne iskriža?
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Hvala na ideji kolega, pratio sam po forumima dosta, video sa da rade slicno nesto i po yt, posla ima dosta da se to uradi, posebno jako bi trebalo da se uradi za vitlo ove snage, da imam svoj stug i masine odradio bih to vec odavno, ovako nikako da se nakanim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh