• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Home made vitla za šumu

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ako neko želi da pravi hidraulično vitlo, dobro bi bilo uzeti od mini bagera pogon gusenice tu je hidromotor i reduktor planetarni i samo se postavi doboš.
Jesam, jer sam mislio da će mi trebat sajla samo uz njega (zupčanike, osovine, lanac, željezo za nosače i dasku imam doma) i normalno piksa za spojit da mi napravi tokar. Ono kaj nisam znao u tom trenu je da se on vrti u lijevo, da bi mi slagač sajle mogel radit problem i da oni zupčanici u vitlu (možda bi za moje potrebe izdurali) nisu za duge staze. Računica je bila oko 4 soma, što nije isto kao 8 koliko je novo.
Smjer vrtnje se može promjeniti. Ako si zamislio da stoji kao na slici 1. Ako te zanima mogu ti objasniti.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
Ako neko želi da pravi hidraulično vitlo, dobro bi bilo uzeti od mini bagera pogon gusenice tu je hidromotor i reduktor planetarni i samo se postavi doboš.

Smjer vrtnje se može promjeniti. Ako si zamislio da stoji kao na slici 1. Ako te zanima mogu ti objasniti.
ma znam da se može promjeniti na više načina, ja znam za 3, da se okrene na opačke, preko 3 zupčanika onda mu jedan promeni smjer, hidromotora je svejedno. Ja sam reko dns da bi ga rastepli, izbacili onu kvrgu od reduktora, prepravili nosaće, okrenuli ga da stoji ko na tvorničkom da tak namata sajlu, na onu osovinu gdi je bubanj samo dat otokarit zupčanik i onaj sklop s lamelom da bude ko tvornički (mada se moglo i bez toga samo sa zupčanikom) al onda treba eventualno kratiti vodilice od slagača (il ga maknut a meni je steta ga makivat jer mi je fora) i iskreno mislim da je stari izgubil volju ko ja jučer i eto možda ipak zaživi na hidromotoru kod njegovog kolege na poslu 🤷‍♂️
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
A kako bi se ponasalo da mu ne menjas smer okretanja vec samo da prebacis sajlu sa donje strane dobosa da namotava?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Onda se sajla lomi na valjka i kad bi našpanovao sajlu slagač bi bio polomit, a u valjka nema ležaja pa bi brzo bio uništen.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
A kako bi se ponasalo da mu ne menjas smer okretanja vec samo da prebacis sajlu sa donje strane dobosa da namotava?
onda nam slagač nema svrhu jer dođe sajla pod cudim kutem, gledali smo i tu opciju već baš kako kaže Smilan, pa čak i da bi prepravljali napred onu vodilicu gdi su valjci da bi mi radili da to dođe niže, izvedivo al sve te gluposti kompliciraju pak neke druge stvari
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,972
Ako ga složiš direktno na zupčanik,teško ili nikako ćeš izvlačiti sajlu,a i opasno je bez kvačila,jer možeš lako prevrnuti traktor
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Ako imaš mogućnost traži colovski lanac b16 i takve zubčanike. Po mogućnosti mali 9 il 10 z, a veliki 50 i više.
Velikih se može naći od starih kombajna od 50 do 72 z. Traži veliki a mali možeš kupiti nije skup.
 

sasha0501

Novi član
Tu od
9 Stu 2022
Poruka
12
malog mislim da imam 11 il 12, ostalo mi od freze, a za velikog dobro da si reko da ima na kombajnu, mislim da znam tko bi mogao imati 👍
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Danas došao na red da na svom vitlu riješim doboš. Bočna ploča se potrošila od 10 mm debljine došla na manje od 6 mm slika vitlo 002.jpg te se počele razilaziti i od 32 cm na vrhu se raširila na 36 cm te mi slagač 20230315_211942.jpg ne slaže sajlu na kraju.
Šta reći 22 godine, naradilo se ozbiljno. Imao sam u planu da ga ubrzam, sa 30 :1 da napravim 20:1, ali nemam vremena za to. Možda nekad kasnije.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Koliko veliki ima zuba djeluje oko 54, col.
Radiš nekome, fiksno na traktor.
Jesi ozubljivao ili ti je izrezao neko. Kod mene im jedna firma rade vodeno rezanje, u desetu samo bi trebalo malo pročistiti. Međutim gazda lud ko struja hoće 200 eura za zubčanik od 72 z, col.
Ma počeo sam i ja neke dijelove za vitlo odradio potisne ploče za tuljke, sistem potiskanja kvačila, i stao odo za drugim uslugama.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Onaj sto je sklopljen dobos i nabaceni lezajevi sa kucistima je 56 zuba lancanik. Ovaj drugi sto je za vitlo sa lamelom je 50 zuba, ali on ce da bude dodatno usporen na prenosni odnos 1:11. Lancanici su rezani i obavezno ih malo doteram.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ne mozete da pogodite sta pravim😉
 

Prilozi

  • IMG_20230620_111258.jpg
    IMG_20230620_111258.jpg
    41 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20230620_110916.jpg
    IMG_20230620_110916.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 24

Najnoviji postovi

Na vrh