• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

hranilica za svinje ručni rad

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
mislim napraviti hranilicu za svinje pa nisam siguran u neke dimenzije ovo bi bila skica


Uploaded with ImageShack.us

znaci razmak kuda smjesa pada "B" i visina prolaza smjese od korita "A"
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
koliko si stavio dimenziju "A" na ovom protutipu?
Ovu pod "B" bi možda bilo najbolje da izvedeš tako da možeš podešavati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mislio sm da to trebaš profesionalno tj. jedno 20 metara .
Ali iz iskustva mogu reći da ovakva kopanja ne valja .
Ne valja zato jer odojci nasline , nanose vode u smjesu i ona se ukiseli ,naročito u kutevima gdje gotovo nikad ne pojedu do kraja .
Smjese treba davati u obocima i toliko koliko pojedu .
Ako je to neka mješavina /pripravak tj. kombinacija koncentrata , šrota itd. možda još iprođe .
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
uz ovakvu hranilicu bi trebala ići i tzv. nipl pojilica tj. da svinje sisaju vodu a ne da je piju iz neke posude ili pojilice, tako je voda uvijek čista i neće doći u dodir sa koncentratom. Pojilicu bi naravno trebalo staviti podalje od hranilice. Mada postoje i tzv. vlažne hranilice kod kojih je pojilica montirana u samom koritu hranilice i svinje dok piju vodu ujedno kvase smjesu. Tako puno bolje jedu smjesu. Samo neznam dali za takav način ishrane treba neka, da tako kažem, specijalna smjesa tj. neka koja je prilagođena tom vlažnom načinu ishrane ili može ići i ova "obična" koja se daje kao suha.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
koliko si stavio dimenziju "A" na ovom protutipu?
Ovu pod "B" bi možda bilo najbolje da izvedeš tako da možeš podešavati.

dimanzija A je uvisini kosine a dimenzija B se moze regulirati max je 5cm
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Mislio sm da to trebaš profesionalno tj. jedno 20 metara .
Ali iz iskustva mogu reći da ovakva kopanja ne valja .
Ne valja zato jer odojci nasline , nanose vode u smjesu i ona se ukiseli ,naročito u kutevima gdje gotovo nikad ne pojedu do kraja .
Smjese treba davati u obocima i toliko koliko pojedu .
Ako je to neka mješavina /pripravak tj. kombinacija koncentrata , šrota itd. možda još iprođe .


mješavina ječma zobi tritikale +kukuruza smjese i superkoncentrata

a ovo za 20 metara nisam razumio
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
uz ovakvu hranilicu bi trebala ići i tzv. nipl pojilica tj. da svinje sisaju vodu a ne da je piju iz neke posude ili pojilice, tako je voda uvijek čista i neće doći u dodir sa koncentratom. Pojilicu bi naravno trebalo staviti podalje od hranilice. Mada postoje i tzv. vlažne hranilice kod kojih je pojilica montirana u samom koritu hranilice i svinje dok piju vodu ujedno kvase smjesu. Tako puno bolje jedu smjesu. Samo neznam dali za takav način ishrane treba neka, da tako kažem, specijalna smjesa tj. neka koja je prilagođena tom vlažnom načinu ishrane ili može ići i ova "obična" koja se daje kao suha.

ima poilica


Uploaded with ImageShack.us

a probao sam skinuti ono cijev na toj poilici onu koso odrezanu pa ostane samo pipak da bi dok jedu sami navlazivali hranu to bi šljakalo samo ako je hranilica relativno mala (uska) da dok jede uvijek ju malo dodirnuje i da bude nizio pritisak vode da na prska jer se onda preplaše

zasada jedu iz korita a piju iz poilica vidjet cemo kako ce ici dalje ovo je samo zamijena da ne moram ih ici nahraniti ujutro prije posla
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
kod vlažne hranidbe na duže korito moraš imati više pojilica barem dvije ili tri. Tako će hrana na više mjesta biti vlažna a svinje će same izmješati suvi i vlažni koncentrat. Kod ovakvog načina ishrane korito nesmije imati oštrih uglova iz kojih svinje ne mogu dohvatiti hranu, jer će onda po tim uglovima ostajati hrane koja se zbog vlage vrlo brzo kvari.
mješavina ječma zobi tritikale +kukuruza smjese i superkoncentrata

a ovo za 20 metara nisam razumio



Kakav je super koncentrat u pitanju? Koliko toviš svinje tj. od koliko do koliko Kg težine? Mislim da ovas (zob) ne ide u smjesu za tovne svinje.
Ovo za 20 m vjerovatno se odnosi na dužinu korita i naravno dovoljan broj svinja da iz njega jedu tj. na profesionalni tov.
 
Posljednje uređivanje:

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
kod vlažne hranidbe na duže korito moraš imati više pojilica barem dvije ili tri. Tako će hrana na više mjesta biti vlažna a svinje će same izmješati suvi i vlažni koncentrat. Kod ovakvog načina ishrane korito nesmije imati oštrih uglova iz kojih svinje ne mogu dohvatiti hranu, jer će onda po tim uglovima ostajati hrane koja se zbog vlage vrlo brzo kvari.




Kakav je super koncentrat u pitanju? Koliko toviš svinje tj. od koliko do koliko Kg težine? Mislim da ovas (zob) ne ide u smjesu za tovne svinje.
Ovo za 20 m vjerovatno se odnosi na dužinu korita i naravno dovoljan broj svinja da iz njega jedu tj. na profesionalni tov.


SO-DO40 dodajem u smjesu. Zasto svi misle da se sa Ovsom se ne mogu goiti svinje???? kod mene on momentalno predvladava u recimo 70-90% jer imam samo njega
duzina ovog korita ili ti ga njegova širina je 1m je je komad lima 1x2m mislim da niti jedan tov ma koliko bio profesionalni nema korito od 20 metri

svinje "tovim" .... pa koliko naprave kolju se od 29. "novembra" pa sve do kraja 1.mjeseca
(110-220kg)
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Mozes ti toviti svinje ovasom,medutim rezultati su slabiji nego pri dodavanju neke druge zitarice.
I naravno da ako je imas,da ces nju koristiti da neces kupovati druga krmiva.
Ona ima dosta vlaknine,samo usporedbe radi ima oko 4 puta vise vlaknine od kukuruza.

Jedno vrijeme je meni ponestalo jecma,pa sam od susjeda kupio zob,ali nisam iso sa vise od 15% u smjesi.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Mozes ti toviti svinje ovasom,medutim rezultati su slabiji nego pri dodavanju neke druge zitarice.
I naravno da ako je imas,da ces nju koristiti da neces kupovati druga krmiva.
Ona ima dosta vlaknine,samo usporedbe radi ima oko 4 puta vise vlaknine od kukuruza.

Jedno vrijeme je meni ponestalo jecma,pa sam od susjeda kupio zob,ali nisam iso sa vise od 15% u smjesi.

ovako Ja sam iz Istre i mi tovimo prvenstveno radi pršuta (na istarski nacin) za dobiti takvo meso koje se može osušiti na buri nesmijes ili moras sto manje dodavati kukuruza a što vise ječma i zobi.
plan je za recepturu ječam zob i tritikale u istim omijerima plus neki superkoncentrat 2-3% i kukuruza max 10% a zadnji mjesec tova izbaciti koncentrat i kukuruz (kod nas je mišljenje da kukuruz previse deblja i svinja bude masna a njezina mast (slanina mekana) svinja mora imati vise od godinu dana da bi imala 200kg radi zrelosti mesa nesmije biti neki intezivni tov.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
@maiky
Zar nemaš kukuruze u toj smjesi? Nisam neki stručnjak za ishranu svinja, al mislim da ti je ova trenutna smjesa lošeg sastava. Imaš li na tom super koncentratu uputstvo koliko ga ide u smjesu. Inače mislim da tu moraš uključiti kukuruze i još neko drugo žito npr. pšenicu, tritikale ili ječam a zob smanji.
Na ovu dužinu korita od 1m možeš staviti dvije pojilice, na svakom kraju po jednu. Tako sam viđao da su postavljene na sličnim hranilicama.
Ja u ishrani svinja koristim super koncentrate od Sana, uz to još stavljam u različitim procentima (zavisno od uzrasta): tritikale,ječam, kukuruz, mekinje... Uglavnom pratim njihove preporuke za smjesu za pojedine uzraste.
Svinje tovim samo za svoje potrebe, u proljeće ih kupim sa težinom od oko 25-30 Kg i hranim negdje do kraja Novembra, isto kao i ti pa koliko naprave.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
@maiky
Zar nemaš kukuruze u toj smjesi? Nisam neki stručnjak za ishranu svinja, al mislim da ti je ova trenutna smjesa lošeg sastava. Imaš li na tom super koncentratu uputstvo koliko ga ide u smjesu. Inače mislim da tu moraš uključiti kukuruze i još neko drugo žito npr. pšenicu, tritikale ili ječam a zob smanji.
Na ovu dužinu korita od 1m možeš staviti dvije pojilice, na svakom kraju po jednu. Tako sam viđao da su postavljene na sličnim hranilicama.
Ja u ishrani svinja koristim super koncentrate od Sana, uz to još stavljam u različitim procentima (zavisno od uzrasta): tritikale,ječam, kukuruz, mekinje... Uglavnom pratim njihove preporuke za smjesu za pojedine uzraste.
Svinje tovim samo za svoje potrebe, u proljeće ih kupim sa težinom od oko 25-30 Kg i hranim negdje do kraja Novembra, isto kao i ti pa koliko naprave.

ovo sto sam zadnje izmiješa je išlo na nekih 6 vreca zobi jedna vreca kukuruza i 10kg superkoncentrata
sljedeci vikend cu opet mliti biti ce 3vrece ječma na 3 vrece zobi i pola vrece kukuruza i 5kg superkoncentrata.
+ svinje dobivaju cuke (buče) i suhu lucernu (baliranu)

kod mene je kukuruz 2.20kn/kg!!!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
ovo sto sam zadnje izmiješa je išlo na nekih 6 vreca zobi jedna vreca kukuruza i 10kg superkoncentrata
sljedeci vikend cu opet mliti biti ce 3vrece ječma na 3 vrece zobi i pola vrece kukuruza i 5kg superkoncentrata.
+ svinje dobivaju cuke (buče) i suhu lucernu (baliranu)

kod mene je kukuruz 2.20kn/kg!!!!



Jel ti ovaj super koncentrat neki premiks vitamina i mikro elemenata ili sadrži i neke proteinske komponente? Ako sadrži proteinske komponente kao što su soja i suncokret onda ga stavljaš premalo. Imaš li mogućnost da važeš ove komponente što stavljaš u koncentrat? Vreća može biti 37, 43 ili 52 Kg teško je primjetiti razliku, ako imaš kakvu vagu onda počni vagati ove žitarice, nemoj ih stavljati tako od oka. Tako svaki put praviš drugačiju smjesu, iste su žitarice al su im odnosi postotaka drugačiji.

Kako ti se pokazala lucerka u ishrani svinja, kako je jedu? Dali buče daješ svježe ili kuvane? Ja u ishrani koristim samo koncentrat i vodu, ništa više. A kukuruz je kod nas nešto jeftiniji oko 1,75 kuna. Imaš li mogućnost da kukuruz kupiš negdje u unutrašnjosti tamo je vjerovatno puno jeftiniji.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Jel ti ovaj super koncentrat neki premiks vitamina i mikro elemenata ili sadrži i neke proteinske komponente? Ako sadrži proteinske komponente kao što su soja i suncokret onda ga stavljaš premalo. Imaš li mogućnost da važeš ove komponente što stavljaš u koncentrat? Vreća može biti 37, 43 ili 52 Kg teško je primjetiti razliku, ako imaš kakvu vagu onda počni vagati ove žitarice, nemoj ih stavljati tako od oka. Tako svaki put praviš drugačiju smjesu, iste su žitarice al su im odnosi postotaka drugačiji.

Kako ti se pokazala lucerka u ishrani svinja, kako je jedu? Dali buče daješ svježe ili kuvane? Ja u ishrani koristim samo koncentrat i vodu, ništa više. A kukuruz je kod nas nešto jeftiniji oko 1,75 kuna. Imaš li mogućnost da kukuruz kupiš negdje u unutrašnjosti tamo je vjerovatno puno jeftiniji.

Ovako:
neda mi se vagati iskreno! i mislim da i nije bas toliko bitno svinja je svejed i bitno je da ima dobar tek, iz mojeg iskustva (30-tak godina) meni ne valja da je svinja na brzake utovljena jer onda meso nije "zrelo" a niti mast (slanina)
Superkoncentrat "SO-DO40" dodajem ga najvise jer ima dobar miris pa tu smjesu svinje radije jedu.
lucernu jako vole ludi su za njom i mislim da im je zdrava ima dosta proteina jer kod nas nema Soje (mora se kupiti) jedino sto je poslije (ne pojedu stabljiku) moras izbaciti van kad cistis
Buce ili cuke dodaje sirove stavim na 4 komada i bacim im ludi su za njima znam da tu nema neke hranjive vrijednosti ali za probavu je dobra
zadnji sam kukuruz kupio kod tasta (Vž) jednu tonu i nesto sam vec doveo usput autom kad idemo u posjet platio mu je po 1,8kn/kg
do sad sam kupovao u agrariji kukuruznu prekrupu TENA prije je bila cijena oko 1kn a sada je 2,2 ili vise ali ju ne treba samljeti...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
@maiky
Dokle si stigao sa hranilicom, jesi još išta radio na njoj?
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
@maiky
Dokle si stigao sa hranilicom, jesi još išta radio na njoj?

Hranilica odrađuje svoje drugi dan :)
sutra radim novu ali os pocinčanog lima tako da ju ne moram poslije slati na cinčanje
susjed ima limarsku radnju radimo kod njega mislimo ju tačkasto zavarivati samo još neke stvari moramo doraditi
ovu "staru" sam samo pofarbao sa temeljnom bojom
odojci jedu cak i malo previse....

slika prije farbanja



Uploaded with ImageShack.us
 
S

salinjo

Guest
Pozdrav,

zanima me jesi li razmisljao o uzgoju crne slavonske svinje na otvorenom za prsute? Ja ih imam u Dalmaciji u Pirovcu, isto ih drzim radi prsuta. Po mojim saznanjima i istrazivanjima njihovo bi meso trebalo biti idealno za prsute. Ja sam tek poceo, eksperimentalno. Imam 11 nazimica, nerasta i 2 tovljenika. Sljedece zime planiram prvo klanje, a prve, pokusne prsute u ljeto 2014. Dug je to proces i puno je jos nepoznanica ali mislim da ce kvaliteta biti vrhunska. I ta svinja definitivno nece biti ''na brzake utovljena''.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Pozdrav,

zanima me jesi li razmisljao o uzgoju crne slavonske svinje na otvorenom za prsute? Ja ih imam u Dalmaciji u Pirovcu, isto ih drzim radi prsuta. Po mojim saznanjima i istrazivanjima njihovo bi meso trebalo biti idealno za prsute. Ja sam tek poceo, eksperimentalno. Imam 11 nazimica, nerasta i 2 tovljenika. Sljedece zime planiram prvo klanje, a prve, pokusne prsute u ljeto 2014. Dug je to proces i puno je jos nepoznanica ali mislim da ce kvaliteta biti vrhunska. I ta svinja definitivno nece biti ''na brzake utovljena''.

mislim da ce kvaliteta biti super jedino sto ja ne proizvodim tako puno recimo da tovim 10-tak tovljenika, od toga 3-4 za sebe (prsute) a ostalo za prodaju, zasd sam na dvije krmače a mislim iči na 4 (mala proizvodnja) orijentiram se na odojke....
neznam kako bi išli "crni" odojci i slavonska svinja je dosta masna za odojke
Kad mi budu u turnusu sve 4 krmace mislim ubaciti jednog nerasta pasmine Durok za promijenju, sad sam na nestro mješamo švec-njem. landras (ženke) a nerasti isto landras+jokšir. uvijek ostavljam svoje ženke več 30-tak godina .
 

Najnoviji postovi

Na vrh