• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hrvatske prikolice Colono

ivek23

Član
Tu od
2 Tra 2009
Poruka
38
pozz...kolike snage bi morao biti traktor za colono prikolicu 6t?? mislim da joj je masa oko 2t... sanduk je dimenzija 4x2... doljne kopcanje... širina na osovini oko 2m... nekako mi se cini da bi mom imt-u 560 nebi bilo lako!! .. moze savjeti... treba za drva vozit.....udaljenost oko 15km u jednom smjeru...radi se o dosta brdovitom terenu... i ako je clan slafko aktivan jedno pitanje za njega-- dal se na vase prikolice mogu ugraditi kombinirane kocnice jednokruzno zracno+hidraulične??
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
pozz...kolike snage bi morao biti traktor za colono prikolicu 6t?? mislim da joj je masa oko 2t... sanduk je dimenzija 4x2... doljne kopcanje... širina na osovini oko 2m... nekako mi se cini da bi mom imt-u 560 nebi bilo lako!! .. moze savjeti... treba za drva vozit.....udaljenost oko 15km u jednom smjeru...radi se o dosta brdovitom terenu... i ako je clan slafko aktivan jedno pitanje za njega-- dal se na vase prikolice mogu ugraditi kombinirane kocnice jednokruzno zracno+hidraulične??

Ivek, kaj se tiče snage traktora moguće da bi mu bilo malo teže, ovisno o težini drva koja bi uspjeli utovariti. U tom slučaju možeš razmišljati o kraćoj prikolici (5T, 3.5×2 m) ili o nekoj dimenzije po želji u nosivosti 5-6 tona.

Zbog brdovitog terena preporučam izvedbu bez opruga (veća stabilnost jer je veća širina šasije). Možemo napraviti izvedbu sa kombiniranim kočnicama, ali postoji jedna stvar koju moram obavezno provjeriti, a tiče se atestiranja i registracije. Takva opcija definitivno zahtijeva posebno atestiranje prikolice (cca. 1800 kn dodatnog troška).
 

ivek23

Član
Tu od
2 Tra 2009
Poruka
38
a znam da bi mu ova od 6t bila prevelika.. al kupujemo i traktor veci vec 2god pa nikako uvijek nesto drugo iskrsne pa zato gledam za ovu vecu.. a nebi neki polovni traktor uzimali pa zato nikako pare skupit... pa sam zato mislio kombinirane kocnice da nemoram davati 2500e za kompresor kad izvod za hidraulicke kocnice na traktoru dođe 500e.. tak da ono ostane mi jos za novo vitlo para... jos cu vidjet mozda pricekam bolji traktor... mozda naleti kakav pa makar rus bio iako ih nevolim bas... pa ce ostat i za prikolicu a i kocnice onda nece hidraulicne trebat... ak mi sto bude jos trebalo ja posaljem por... znaci mogu se prikolice narucit po drugacijim dimenzijama nego sta su u katalogu?? stvarno ok od vas ovo nema nigdje... ak se odlucim za sto ja posaljem poruku na pp ili tamo na vasu stranicu... jos jedno pitanje koliko bi me dosla osovina s gumama 12.5/80x15.3 dimenzija 70x70 (ili 80x80).. da mi moze između guma stati sanduk sirine 110cm i jos 5 cm prostora između gume i sanduka kako bi se reklo"lufta"... i koliko dodje jednokruzni zracni sustav za tu osovinu s bocom, ventilom, crijevima.. znaci jedan komplet.. naravno ak to prodajete tako... ak ne mozda znate di ima to za kupit u hrv?? hvala!!!!!
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
a znam da bi mu ova od 6t bila prevelika.. al kupujemo i traktor veci vec 2god pa nikako uvijek nesto drugo iskrsne pa zato gledam za ovu vecu.. a nebi neki polovni traktor uzimali pa zato nikako pare skupit... pa sam zato mislio kombinirane kocnice da nemoram davati 2500e za kompresor kad izvod za hidraulicke kocnice na traktoru dođe 500e.. tak da ono ostane mi jos za novo vitlo para... jos cu vidjet mozda pricekam bolji traktor... mozda naleti kakav pa makar rus bio iako ih nevolim bas... pa ce ostat i za prikolicu a i kocnice onda nece hidraulicne trebat... ak mi sto bude jos trebalo ja posaljem por... znaci mogu se prikolice narucit po drugacijim dimenzijama nego sta su u katalogu?? stvarno ok od vas ovo nema nigdje... ak se odlucim za sto ja posaljem poruku na pp ili tamo na vasu stranicu... jos jedno pitanje koliko bi me dosla osovina s gumama 12.5/80x15.3 dimenzija 70x70 (ili 80x80).. da mi moze između guma stati sanduk sirine 110cm i jos 5 cm prostora između gume i sanduka kako bi se reklo"lufta"... i koliko dodje jednokruzni zracni sustav za tu osovinu s bocom, ventilom, crijevima.. znaci jedan komplet.. naravno ak to prodajete tako... ak ne mozda znate di ima to za kupit u hrv?? hvala!!!!!

Ivek, poslao sam ti detalje u inbox pa ako trebaš kakvo objašnjenje slobodno pitaj.
 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
Imam pitanje za slafka. Zašto gornja šasija odnosno šasija sanduka ne naliježe na donju šasiju prikolice nego ide jedna uz drugu? Ovako se sanduk drži samo na klinovima i tim krajnjim nosačima. Da naliježe jedna na drugu bila bi puno čvršća. Ako bi bila previsoka, trebalo bi negdje drugdje smanjit tu visinu.
I tamo kod okretnice većina proizvođača griješi, znam ljude kojima pucaju prikolice (nekih drugih proizvođača) na tim mjestima. Tamo trebate okomita pojačanja staviti, sa svake strane profila, a ne uzdužna - koja slabo nešto vrijede. Ili sve to napravit iz jednog komada, bez varenja - izraditi "I" profil, gornji i donji dio "I" profila napraviti savijanjem, okomiti dio izrezat iz jednog komada.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Imam pitanje za slafka. Zašto gornja šasija odnosno šasija sanduka ne naliježe na donju šasiju prikolice nego ide jedna uz drugu? Ovako se sanduk drži samo na klinovima i tim krajnjim nosačima. Da naliježe jedna na drugu bila bi puno čvršća. Ako bi bila previsoka, trebalo bi negdje drugdje smanjit tu visinu.
I tamo kod okretnice većina proizvođača griješi, znam ljude kojima pucaju prikolice (nekih drugih proizvođača) na tim mjestima. Tamo trebate okomita pojačanja staviti, sa svake strane profila, a ne uzdužna - koja slabo nešto vrijede. Ili sve to napravit iz jednog komada, bez varenja - izraditi "I" profil, gornji i donji dio "I" profila napraviti savijanjem, okomiti dio izrezat iz jednog komada.

Pozdrav Tomislave!

Sanduk prikolice naliježe na šasiju u 6 linija (dvije točke naprijed, u sredini i otraga) + kugle otraga i dosjed naprijed. Ona ne naliježe direktno na šasiju prikolice (profil na profil), nego je spuštena u sam profil šasije, a time su spriječeni i mogući horizontalni pomaci u vožnji. Odlučili smo se na takav model jer nam se čini prikladnijim i nemamo pritužbi na čvrstoću sanduka zbog takvog dizajna.

Što se tiče šasije i okretišta, moram priznati da nisam uspio točno shvatiti na što misliš. Možeš poslati neke slike pa da se bolje razumijemo. Uglavnom, dva glavna profila šasije radimo iz cijelih komada, tj. gornji ide od početka do kraja, dok donji, pomoćni profil ide od kraja do okretišta (malo prije okretišta tako da se kotač može okrenuti),

Evo i slike:

 

Tomislav7

Član
Tu od
24 Velj 2012
Poruka
169
E slafko, odlično! Slika sve govori, super je to što ste stavili gornji profil iz jednog komada, na to sam i mislio. Neki stave donji profil kao što ste i vi stavili, a gornji profil samo produže, znači nemaju gornji profil po cijeloj dužini prikolice neg samo na prednjem kraju.
Da li ova dva nosača sanduka otraga (kugle) prolaze kroz cijeli profil ili je to zavareno samo s vanjske strane profila? Vidim da ste stavili okomito pojačanje tamo, što je ok!
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Da li ova dva nosača sanduka otraga (kugle) prolaze kroz cijeli profil ili je to zavareno samo s vanjske strane profila? Vidim da ste stavili okomito pojačanje tamo, što je ok!

Prolazi kroz cijeli profil. Da je samo sa vanjske strane profila moglo bi biti problema kroz koju godinu. Ovako je ipak sigurnije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh