• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

HRVATSKI POSAVAC

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Konj košta puno! Imam 7 komada i da me koštaju samo poticaj bio bih sretan čovjek! Samo želim reći da ti računica ne valja, ali samo naprijed. Zanima me rezultat i zaključak nakon nekog vremena! Tolko od mene!
 
H

Helena

Guest
Jaga kaže:
Konj košta puno! Imam 7 komada i da me koštaju samo poticaj bio bih sretan čovjek! Samo želim reći da ti računica ne valja, ali samo naprijed. Zanima me rezultat i zaključak nakon nekog vremena! Tolko od mene!
Jaga mislim da si u pravu ,prije par dana sam išao kod jednog lokalnog uzgajivača čistokrvnih engleskih asača ,s namjerom da kupim muško ždrijebe . Odustao sam odmah po dolasku na imanje nakon par minuta razgovora sa vlasnikom ,upravo iz tih razloga .sve sam to drugačije zamišljao
 
Z

Zdrebica

Guest
Zob- 1.50 kn / kg x 360 kg = 540 kn godišnje
- s tim da kuruzu imam svoju,ne kupujem
Sijeno bala 10 kn 10-20 kg bala x 200 = 2000 kn godišnje
2 x inekcija protiv parazita godišnje 150 kn x 2 = 300 kn godišnje
70 bala slame x 4 kn = 280 kn godišnje
-Vitamini Grovit ili Kostovit mjesečno 30 kn 2 kg (nije obavezno)
-mineralni kamen 2 x godišnje 35 kn x2 = 70
Opremu bez sedla sam platila oko 1200 kn
Obrezivanje ne plaćam jer to sami radimo
Veterinar nedaj Bože da zatreba
Antitetanus-po želji

Osnovne potrebe godišnje za jednog Posavca = 3190 kn
 
G

Guest

Guest
Kod mene je zob 1 kn a roto bale su meni isplativije i jedna kosta 180 kn i to lucerka a da kupim 6 njih rasporedim na jednu godinu i jedna ima oko 350 kg a to znaci 1050 kg sjena za 6 mj s tim da bi konj bio vani na pasi oko 6-8 sati i navecer bi dobio sijena ako si po noci zeli prigricnut i pola kile zobi navecer a ujutro bi isto dobio pola kile zobi i onda na pasu i tako svaki dan...a konj bi dobio 4-6 kg sijen svaku vecer a po zimi i vise jer nema trave...a onda je to dovoljno za hranu mislim na nove od poticaja a sjeme za pasnjak, slamu, opremu, cetke, ljekove ...cemo kupit sa novcima iz naseg džepa a ne od poticaja...!
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Bok.Ne bi ih koristio za rad ,jer se u danasnje vrijeme zemlja brze i lekse obradi traktorom,imao bi ih za jahanje i za voznju kola(ako bi ih uspio nauciti),zato me zanima je li bolje uzeti neke starije ili mlade kobile,a kasnije sam mislio ostavit jednog dobrog i kvalitetnog pastuha i imatiga samo za oplodnju ,posto u mom kraju ima hrpa posavki :D ,imam nekih 40-ak ovaca i 6jutara ogradjenog pasnjaka pa sam ih mislio imati s njima,a i okolo moje zemlje je šuma pa bi ih moga pustati van.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Je li mozda znas koliko se plača jedan skok na kobilu(koliko znam jos je ne mogu oplodjivati veterinari :scratch ) :?:
 
G

Guest

Guest
A ja neznam koliko kosta skok na kobilu(mislim da ce Jaga znati) a ako nisi iskusan sa konjima onda ti je bolje uzeti malo starije od 6 godina na dalje ali trazi uvozene i ujahane...a sta bi im napravio stalu pa ih svaku vecer spremao u stalu ili bi ti bile od proljeca do jeseni vani i u zimu u stalu pa ih hranit sa sjenom i kuruzom(kao uzgajivaci posavaca koji imaju vise grla 20-50 pa i vise) ili nekako trece?A super ti je ova ideja za imati pastuha i to pogotovo ako imas puno kobila u okolici...a mozes pustit kobile pod nekog pastuha i zadrzati musko zdrebe i neka ti bude rasplodni pastuh a ne da ga kupis..!
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
500 kn kod nas! Dok se ne primi! Pastuh da bi imao pripusnu dozvolu mora imati radni ispit i proći odabire od strane selekcije i Sred. saveza uzg. hrv. posavca. Mora imati mislim i 3 god. starosti. Bolje je kupiti pastuha koji je već formiran i s papirima nego uzgajati 3 god. mačka u vreći pa ako nije dobar onda si na ničemu! Ja sam sa svojim pastuhom imao stvarno sreću i ne bi ga dao ni za što! Može ga jahati dijete, vozi sam i u paru,a za skok miran i pametan i potomstvo zagarantirano! :) :) :) :) :)
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Mislio sam,napraviti neku štalicu za njih,u proljeće bi ih pustio na pašu ali da stalno mogu doći do stale gdje bi ih cekalo sijeno,pa sve do kasne jeseni kada zatvaram ovce ,tada bi i njih zatvorio u njihovu i nornalno ih hranio ujutro i popodne sa sijenom ,zobi i kukuruzom sve do proljeća.Moj djed je imao dvije kobile i jednog patuha(prije nekih 25g,),s kobilama je radio,a pastuha je samo hranio i drzao ga za oplodnju,za njega nikad nije zakacio ni plug ,ni kola...,bio je crne boje sa bijelom lisom na celu,a grivu je imao do koljena,konj je bio miran i poslušan i odličnog drzanja,pa sam i ja htio tako nesto...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Kad bi onda kupio prvo te dvije kobile i odvezao i pod pastuha s papirima i kada se ozdrijebe,ako bude jedno musko zdrijebe , ostavim ga za te dvije kobile ,pa me zanima jel smije njen pomladak kada odraste nju oplodit ili nesmije posto su u srodstvu.Ako smije jel se zdrebci mogu prodati ili je i za to potreban papir tko im je otac
 
G

Guest

Guest
ja mislim da nije moguce napraviti papire zdrebetu kojemu je otac majcin sin...a ja sam mislio da sa tim pastuhom oplodujes druge kobile, koje nisu srodstvu sa tim pastuhom...
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Ovi konjušari kod mene vecinom drze konje u stali do proljeća,pa ih prevoze u lonjsko polje ili mlačko polje (polja uz savu i šuma),pa se tamo svi konji pomiješaju zato sam mislio da se i oni u srodstvu pare
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Nema tog skakanja sina na mamu! Ne znam od kuda vam ta ideja! Ljudi iz neke sredine gdje koriste pastuhe koji su u daljnjem srodstvu svakih 5-10 godina kupe pastuha iz nekog udaljenijeg mjesta koji nije u rodu s njihovim kobilama! U Savezu sada vode i evidenciju linija kobila i pastuha da se ne bi dešavala ovakve stvari!
Nešto me zafrkava imageshack - imam super slikica! :) :)
 
Z

Zdrebica

Guest
aa griva mu je do zemlje...kak održavaš takvu grivu???? P R E K R A S N O
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Iskreno i ne održavam! Samo počešljam tu i tamo prije vožnje ili jahanja. :lol: :lol:
 
Z

Zdrebica

Guest
a ja mislila ti to sigurno svaki dan rasčešljavaš :lol:

kolko je visok pastuh?
 
P

palestinac

Guest
POZDRAV :)
ZA PAR DANA KUPUJEM ŽDREBICU POSAVKU ! MOLIM VAS NA ŠTO MORAM OBRATITI PAŽNJU KOD ŽDREBETA ?
 
Na vrh