• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

HRVATSKI POSAVAC

Ličanin

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
4
Pozdrav svima;
Šta se dešava sa ovom temom,već godinu dana nema ništa...
Jel netko ima kakva saznanja o budućnosti Posavca u EU, pošto je sad gotovo sigurno da ulazimo u tu EU!?
Da li će se voditi računa da ta autohtona pasmina opstane ili ?

Pozdrav! Da li imas hrvatske posavce? Ja planiram ove godine nabavljati konje pa me zanima milion stvari...
 
Z

zeleno zagorje

Guest
pokušat ču ja staviti nekoliko slika od naše kobile zore , ali hrvatski hladnokrvnjak,očekujemo prinovu oko 20.01., predebela je ima puno kila i dobro živi
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Pozdrav! Da li imas hrvatske posavce? Ja planiram ove godine nabavljati konje pa me zanima milion stvari...

E pozdrav prijatelju.Za sada imam samo ovu ždrebicu,posavku sa zadnjih slika što sam ovdje postavio,mislim da smo u istoj poziciji što se tiče iskustva...
 

Ličanin

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
4
Daj mi, molim te, nesto objasni...na osnovi svega sto sam ja uspio saznati, vidjeti o posavcu i hh ja ne vidim razlike po slikama...osim sto svugdje pise da je posavac sitniji...e, sad, ja bi volio visokog, teskog i jakog konja oblika posavca...sta mi predlazes? Uzeti zdrebnu kobilu ili dva zdrebeta? Ipak sam radije za HH...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Ja sam isto bio u nedoumici šta kupiti,jedan ti kaže ovo,drugi bolje je ono,gledaj nema pravila,ako nađeš mirnu lijepu ždrebicu ili kobilu možeš kupiti,ako ne uzmi ždrebad,ali ždrebad trebaš odgajat,učiti jahanju,vožnji,to je naporan posao,koji traži vremena i živaca,ne kažemda se ne isplati,ali od ždrebeta do kobile treba ponekad i 3 godine,ovisno šta kupiš,po meni je najbolje uzet uvoženu i ujahanu ždrebicu ili kobilu,po mogućnosti bređu.

E sad posavac ili hladnokrvnjak,to nebi komentirao,svako ima svoj ukus....
Inače posavac je poluteški konj,a hrv.hladnokrvnjak teški konj,oba su bili radni konji,sa ovih prostora,obadva su se razvijali pod utjecajem uvoznih pastuha(ardenske,belgijske,poljske,mađarske krvi,uglavnom hladnokrvne krvi,ali bilo je i toplokrvnih i punokrvnih),neki više neki manje,bila je to dosta heterogena populacija,ali sada se to već donekle ujednačilo i sada se može prepoznati i razlikovati HH i HP od recimo belgijanca ili poljskog hladnokrvnjaka.To je sve rezultat uzgojno selekcijskog rada koje se sprovodi u našem konjogojstvu zadnjih dvadesetak godina.
I posavac i hladnokrvnjak su raskoljenih,cijepanih butova,sa žlijebom po leđima i biraj takve primjerke prilikom kupovine.
Ima još nešto, Hrv. hladnokrvnjak može biti šarac(šarene boje),dok kod posavca nije šarena boja dozvoljena,onda dalje,HH je dozvoljeno uvažanje hladnokrvnih pastuha iz inozemstva i parenje sa domaćim kobilama,da bi se popravilo određeno svojstvo i takva ždrebad je HH,dok kod posavac nema toga,znači HP može pariti kobilu HP da bi ždrijebe dobilo papire,čip i žig da je čistokrvni hrv.posavac,posavaca ima kod nas i u Sloveniji i to je to,postoji i suradnja udruga tj. saveza između te dvije države.Al posavac je i ovdje i tamo isti,s tim da sam gledao slike sa izložbi u Sloveniji i mogu reći da imaju izuzetnih primjeraka,fantastičnog izgleda,nebi se kladio tko ima bolje primjerke,jedino u Sloveniji je brojnost manja.
E sad šarci su posebni,nekako drugačiji,ali da li je to baš do kraja autohtono,to je druga stvar,jer nekada naši stari nisu imali šarce,to je došlo kažu tek 70-ih godina prošlog stoljeća,sve je relativno i može se tumačiti na više načina,ali meni je posavac originalniji,izvorniji i što je bitno nema dovođenja pastuha iz vana,znači to je to,nastajanje je završilo i pasmina je formirana,ujednačena,nekako mi ne leži pojam autohtono uz križanje sa recimo poljskim hladnokrvnjakom i pečat djeteline na lijevom butu. Ja imam crne slavonske svinje koje su autohtona pasmina,koja je svojedobno nastala planskim križanjem tri pasmine,stvorila se željena svinja i ona kao takva obitava i preživljava od onda,e sad kako bi ona bila autohtona da na nju pustimo nerasta Landras ili Jorkšir pasmine,ona bi se promijenila i po vanjskom izgledu,boji,plodnošću,randmanu itd. a sve to bi mogla potvrditi i DNK analiza,to više nebi bila autohtona pasmina,nego križanac. Radi toga ja nisam za daljnje oplemenjivanje i "razvodnjavanje" krvi domaćeg autohtonog hrv.hladnokrvnjaka,jer imamo i kod nas izuzetnih rasplodnjaka iz domaćeg uzgoja,smatram,a sad šarci to je stvar uzgojnih udruga,priznati su i po meni trebaju ostat među HH,one slike sa sajma što sam stavio od HH i HP su dovoljne,to su i jedni i drugi prekrasni konji,impozantni,ko želi krupnijeg i snažnijeg konja tu je HH,tko želi sitnijeg i pokretnijeg ima posavca.
A strane hladnokrvne pasmine neka budu zasebne i odvojene i po papirima i po selekciji,treba se znati što je belgijski brabant,što je poljski hladnokrvnjak,mađarski itd. a opet tko želi neka križa njih sa posavcom i hladnokrvnjakom,ali onda takva ždrebad nebi trebala nositi čipove i pečate koje nose čistokrvni HH i HP,to je samo moje mišljenje i ne želim nikoga prozivati niti umanjivati važnost bilo koje udruge niti pojedinca,a bilo bi mi drago da netko iz konjičkih udruga i saveza da neko objašnjenje i pravila o svemo ovome,jer kažem sada su te dvije pasmine izuzetno kvalitetne i dignute na jedan visok uzgojni nivo,što svjedoči i osvaanje šampionske titule hladnokrvnog pastuha Rička na svjetskom prvenstvu u Veroni,pa bi svima trebalo biti u interesu da se ljestvica podigne još više,jer za to imamo i znanja i potencijala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ličanin

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
4
Apsolutno sam saglasan sa tvojim objasnjenjem! I ja sam misljenja da ne treba mjesati babe i zabe!! Ja cu ti sada objasniti moju zelju za vecim konjem, ali nemoj mi se smijati, molim te. He, he, malo je djecija, ali...ja sam visok skoro 2m, imam oko 125kg, volim velike stvari, traktore, masine, aute, pse...pa samim tim i konje!! Koju visine i tezinu po tvom iskustvu doseze HP, a koju HH? Napominjem da mi se puuuuno vise svidja oblik, vrat, griva, rep od HP...ako uzmem zdrebad od 6mj koliko ja mogu uticati na njihovo postizanje max dimenzija i koji nacin preporucujes?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Moja posavka je u grebenu visoka 148 cm,kazu da je i to iznad nekog prosjeka,e sad posavke su do nekih 150 cm,pastusi nešto viši,a hladnokrvnjak je i duži i viši,pa tako je kod njih 160-170 normalna visina za kobile,a ima i onih od 150. Gledaj ovako, ti nemoj gledati pečat i koje je pasmine,gledaj šta ti se svidi od te dvije pasmine i to je to. A imaš i Belgijanca koji je veliki,jak,impozantnih dimenzija,ogroman je,sve preko 1 tone,a veliki su i poljski hladnokrvnjaci i mađarski,u Gudovcu je jesenas bila kobila mađarski hl. sa ergele Šarić teška 1300 kg,tako su rekli,biraj po svom ukusu.
A ždrebad je lutrija,morao bi vidjeti njihove stvarne roditelje(ne one na papiru ha ha ha), da bi imao donekle uvid u njihov genetski potencijal,onda je bolje uzimati veću ždrebad od nekih 18. mjeseci,tu već vidiš dužinu,oblik glave,širinu,visinu... možeš bolje izabrati... A sad ti možeš uticati u nekoj mjeri na njegove dimenzije,ali opet nesmiješ ga forsirati sa hranom,da ne odu noge,nesmiješ ga toviti kukuruzom,tako da nemožeš previše tu uticati,ali svakako pravilna i do granice izdašna hranidba dakako utiče na krajnje dimenzije. Ako ti misliš jahati toga konja onda mora bit HH,posavac bi te teško nosio.
Sretno sa kupovinom
 

Ličanin

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
4
Hm...ma gledao sam tu Šaricevu madjarsku kobilu...ne svidja mi se to! Kao tenk je! Vise mi lici na rasplodnog bika nego na konja...uf!! Belgijanci su mi posebno ruzni!! Ma u pravu si ti...necu ja gledati pecat nego ljepo musko i zensko zdrebe naci do 20 mjseci starosti i to je to. Sa prethodnim objasnjenjem sam ti samo htjeo docarati da bi zelio konje oblika HP ali malo vecih dimenzija. Hvala ti na objasnjenjima svakako.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Obiđi par najboljih uzgajivača HP ili zovi u savez u Martinsku Ves,oni raspolažu sa svom dokumentacijom i imaju stvarni uvid tko ima kakve konje,znaju i šta se trenutno prodaje,tako da će ti najbolje biti ta solucija,jer imaš posavaca i većih,što se vidi i na slikama po netu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ja sam isto bio u nedoumici šta kupiti,jedan ti kaže ovo,drugi bolje je ono,gledaj nema pravila,ako nađeš mirnu lijepu ždrebicu ili kobilu možeš kupiti,ako ne uzmi ždrebad,ali ždrebad trebaš odgajat,učiti jahanju,vožnji,to je naporan posao,koji traži vremena i živaca,ne kažemda se ne isplati,ali od ždrebeta do kobile treba ponekad i 3 godine,ovisno šta kupiš,po meni je najbolje uzet uvoženu i ujahanu ždrebicu ili kobilu,po mogućnosti bređu.

E sad posavac ili hladnokrvnjak,to nebi komentirao,svako ima svoj ukus....
Inače posavac je poluteški konj,a hrv.hladnokrvnjak teški konj,oba su bili radni konji,sa ovih prostora,obadva su se razvijali pod utjecajem uvoznih pastuha(ardenske,belgijske,poljske,mađarske krvi,uglavnom hladnokrvne krvi,ali bilo je i toplokrvnih i punokrvnih),neki više neki manje,bila je to dosta heterogena populacija,ali sada se to već donekle ujednačilo i sada se može prepoznati i razlikovati HH i HP od recimo belgijanca ili poljskog hladnokrvnjaka.To je sve rezultat uzgojno selekcijskog rada koje se sprovodi u našem konjogojstvu zadnjih dvadesetak godina.
I posavac i hladnokrvnjak su raskoljenih,cijepanih butova,sa žlijebom po leđima i biraj takve primjerke prilikom kupovine.
Ima još nešto, Hrv. hladnokrvnjak može biti šarac(šarene boje),dok kod posavca nije šarena boja dozvoljena,onda dalje,HH je dozvoljeno uvažanje hladnokrvnih pastuha iz inozemstva i parenje sa domaćim kobilama,da bi se popravilo određeno svojstvo i takva ždrebad je HH,dok kod posavac nema toga,znači HP može pariti kobilu HP da bi ždrijebe dobilo papire,čip i žig da je čistokrvni hrv.posavac,posavaca ima kod nas i u Sloveniji i to je to,postoji i suradnja udruga tj. saveza između te dvije države.Al posavac je i ovdje i tamo isti,s tim da sam gledao slike sa izložbi u Sloveniji i mogu reći da imaju izuzetnih primjeraka,fantastičnog izgleda,nebi se kladio tko ima bolje primjerke,jedino u Sloveniji je brojnost manja.
E sad šarci su posebni,nekako drugačiji,ali da li je to baš do kraja autohtono,to je druga stvar,jer nekada naši stari nisu imali šarce,to je došlo kažu tek 70-ih godina prošlog stoljeća,sve je relativno i može se tumačiti na više načina,ali meni je posavac originalniji,izvorniji i što je bitno nema dovođenja pastuha iz vana,znači to je to,nastajanje je završilo i pasmina je formirana,ujednačena,nekako mi ne leži pojam autohtono uz križanje sa recimo poljskim hladnokrvnjakom i pečat djeteline na lijevom butu. Ja imam crne slavonske svinje koje su autohtona pasmina,koja je svojedobno nastala planskim križanjem tri pasmine,stvorila se željena svinja i ona kao takva obitava i preživljava od onda,e sad kako bi ona bila autohtona da na nju pustimo nerasta Landras ili Jorkšir pasmine,ona bi se promijenila i po vanjskom izgledu,boji,plodnošću,randmanu itd. a sve to bi mogla potvrditi i DNK analiza,to više nebi bila autohtona pasmina,nego križanac. Radi toga ja nisam za daljnje oplemenjivanje i "razvodnjavanje" krvi domaćeg autohtonog hrv.hladnokrvnjaka,jer imamo i kod nas izuzetnih rasplodnjaka iz domaćeg uzgoja,smatram,a sad šarci to je stvar uzgojnih udruga,priznati su i po meni trebaju ostat među HH,one slike sa sajma što sam stavio od HH i HP su dovoljne,to su i jedni i drugi prekrasni konji,impozantni,ko želi krupnijeg i snažnijeg konja tu je HH,tko želi sitnijeg i pokretnijeg ima posavca.
A strane hladnokrvne pasmine neka budu zasebne i odvojene i po papirima i po selekciji,treba se znati što je belgijski brabant,što je poljski hladnokrvnjak,mađarski itd. a opet tko želi neka križa njih sa posavcom i hladnokrvnjakom,ali onda takva ždrebad nebi trebala nositi čipove i pečate koje nose čistokrvni HH i HP,to je samo moje mišljenje i ne želim nikoga prozivati niti umanjivati važnost bilo koje udruge niti pojedinca,a bilo bi mi drago da netko iz konjičkih udruga i saveza da neko objašnjenje i pravila o svemo ovome,jer kažem sada su te dvije pasmine izuzetno kvalitetne i dignute na jedan visok uzgojni nivo,što svjedoči i osvaanje šampionske titule hladnokrvnog pastuha Rička na svjetskom prvenstvu u Veroni,pa bi svima trebalo biti u interesu da se ljestvica podigne još više,jer za to imamo i znanja i potencijala.

Nikola vidim da si upoznat s problematikom uzgoja HH u HR. Vidim da si spomenuo Riđana... hm.... bilo bi interesantno Ričku izvaditi krv, svašta bi se tu pokazalo.
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
Prije svega lijep pozdrav kolegi Nikoli i svima ostalima ljubiteljima konja!
Slažem se sa ovim šta Nikola piše samo bi da dodam da sam ja kupio dva ždrebeta HH od jednog "poznatog i velikog" uzgajivača te vrste konja.Kad smo ja i moja supruga birali ždrebad presudno je bila simpatičnost i mirnoća ždrebeta a što se tiče proporcija pogotovo onih koje određuju pasminu tu smo slabi jer smo 100% amateri pa smo tek poslije od ljudi koji se više razumiju saznali da su nam ždrebad super i u tipu.Opet napominjem kupili smo ždrebad čistokrvnu(sa papirima) ali glavni cilj mi je da imam nekoliko kobila koje će da pasu u dvoru a da su lijepe debele i šta je naj važnije mirne i poslušne.Prije dvije godine sam bio na ergeli kod čovjeka u Daruvaru koji ima Hanoverce čistokrvne,ali najvažniji detalj za koji mi je rekao je da kad želi raditi papire za svako njgovo ždrebe prvo mora poslati krv u NJemačku upravo zato da se prati i odži "čistoća", i tek onda može da radi papire. Slažem se da je kod nas upitna čistoća rase ali pitam ja vas zar je bolje stanje u drugim granama stočarstva.Selekcijski rad nam vode obrazovani po uredima koje je netko postavio zbog nekoga a na terenu su većinom šusteri kojima je bitno da se sve plati a ostalo ....!
Evo mojih ljubimica

To je mlado ždrebe rođeno 01.03.2013.-


Ovo je starija rođena 23.04.2012. što znači u travnju će biti dvije godine.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Kod nas je veliki problem i to što postoje neki "uzgajivaci" koji konje od ranog proljeca pa do zime drže u lonjskom polju i onda se ti konji pare svako sa svakim. Time se uništava pasmina jer se vrlo cesto ne zna ko je otac ždrebetu koje kasnije bude upisano pod pastuha prema tvrdnjama vlasnika, a pastuh možda ni nije iste pasmine.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Neznam kako je sa Posavcima al sa HH se naveliko mulja sa papirima. Prije nekih godinu i pola razgovaram sa jednim konjarem i ponudi mi ždrebicu križanu HH i Gidran al kaže na papiru je čisti HH zbog poticaja. Isto tako sam vidio da se HH kobile kod mnogih uzgajivača pod svašta pripuštaju a na papiri čisti da bolje nemogu biti, tako da sam mišljenja da nažalost polako ali sigurno sa tim i sa uvozim zanih belgijaca i poljaka i njihovim puštanjem u ugoj uništvamo našu autohtonu pasminu i moram u potpunosti izraziti slaganje sa onim što je član nikola75 napisao par postova prije.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
I ovo je skroz tocno. Kade bolje razmislim svi "poznatiji" uzgajivaci HH imaju ponekog belgijanca, poljaka, pa cak i peršerona za "poboljšanje" rase. To je križanje a nikakvo poboljšanje rase ali šta ceš...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
susjed je prodao prije dva tjedna jednu posavku u zagorje na vagu, 13kn/kg..
nekrecem se u krugu hladnokrvnih konja ali imam dojam da je situacija kao i s punokrvnim pasminama, trziste je potpuno zamrlo..
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ko da je zavladal neki zavjet šutnje. Govorka se da talijani otkupljuju ždrebad po 16kn/kg a kobile po 12kn/kg ali nikako da dođem do nekakvog kontakta. Sad znam za dva veca uzgajivaca koji imaju svaki po 20 - 30 ždrebadi za prodati i znam da ih nigdje ne oglašavaju što znaci da vec imaju dogovoreno kam bu to otišlo, isto navodno za italiju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
i ovo je islo navodno za italiju,i ja sam cuo za tih 16kn ali nikoga koga znam nije toliko dobio...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Nemam pojma, sve neka naklapanja i poluinformacije a niko ne zna ništa konkretno
 

Najnoviji postovi

Na vrh