• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
toma84 kaže:
Koliko dode takav manji od 65ks???
neznam točno ali razlika između xa 65,76,86 je negdje oko 1000-2000E..

@ŠANANA IMT 565: prednja kosa je SIP LASER 220.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
marko znao sam da si slike stavio u ovu temu, iskreno, baš sam pomislio evo sad slika... :mrgreen:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
[youtube:1p5xuwx8]Pp1bj7LZJ_Q[/youtube:1p5xuwx8]
[youtube:1p5xuwx8]DV8vhEvJHr4[/youtube:1p5xuwx8]
[youtube:1p5xuwx8]K9tnWn-DL9Q[/youtube:1p5xuwx8]
[youtube:1p5xuwx8]4byn0JUgFSA[/youtube:1p5xuwx8]
[youtube:1p5xuwx8]aiSAfXaTZHU[/youtube:1p5xuwx8]
[youtube:1p5xuwx8]WQ-dtvSvYrQ[/youtube:1p5xuwx8]
 
J

jokapz

Guest
ide ljepo 3x14" rešetkaste daske 3 radna kad je baš blato teška zemlja i ubrdo onda špera al ovak ide bez problema...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
3. radna veliš, pa to je potpuno ist traktor ko i moj same, jel probal orati u 4. radnoj s 3x14'', ja orem lakše zemlje u 1. transportnoj s 2x14'', a teže u 4. radnoj, 3. mu je prespora!
 
J

jokapz

Guest
njem je 4 dosta brza u trečoj ide onak pravo ljepo al vidjet ču s njim koliko je to km na sat....
I xt 105 ore u trećoj radnoj a mislim da oni imaju iste mjenjaće...
Prestiz ima 5 brzina koliko ti imaš na same-u
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
jokapz kaže:
njem je 4 dosta brza u trečoj ide onak pravo ljepo al vidjet ču s njim koliko je to km na sat....
I xt 105 ore u trećoj radnoj a mislim da oni imaju iste mjenjaće...
Prestiz ima 5 brzina koliko ti imaš na same-u

A ma taj prestige je potpuno isti traktor ko same explorer 95, POTPUNO ISTI ;) , samo ovaj ima zelenu haubu i crne blatobrane, a 4 ne može biti prebrza, meni je čak i prespora, al u 4 radnoj je ideano oranje na nekih 6 - 7 kmh!
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ja orem u 1. transportnoj ili 5 radnoj sa 2x14" bez ikakvih problema i kak želiš duboko sa Same-om. 4. radna mu uopće nije brza, možda ne može vuć?
 
J

jokapz

Guest
6 km/h je sasvim dovoljna brzina za oranje jer optimalna brzina je između 6 i 8 km/h veća brzina je štetna za oranje jer utječe na strukturi i teksturu tla tak da si onda sami radimo štetu... a i preko 8 km/h veliki su to udarci na prednji trap i centralni bolcni ...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
jokapz kaže:
6 km/h je sasvim dovoljna brzina za oranje jer optimalna brzina je između 6 i 8 km/h veća brzina je štetna za oranje jer utječe na strukturi i teksturu tla tak da si onda sami radimo štetu... a i preko 8 km/h veliki su to udarci na prednji trap i centralni bolcni ...

prije nego ovakve konstatcije netko iznese valjalo bi da zna šta je textura a šta struktura tla, kemijska , biološka i fizička svojstva tla, a ne lupat napamet.
ove brzine oranja su čista teorija ničim previše dokazana, osim što brojite brazde ili imate fino uzorano, do te brojke su došli oni koji izračunavaju vučnu silu sa otporom tla i samog materijala na plugu i traktoru, jer se radi o velikim otporima,onaj tko želi grubu zimsku brazdu ide polako, onaj tko želi poravnato tlo ide brzo,,to ovisi o konstrukciji plugova, vučnoj sili, jakosti traktora, vodozračnom režimu tla, .......
nikakvu štetu nečeš napravit ako oreš i više od 10 km/h, to znači da imaš vrlo dobro tlo, dobrih svojstava, samo dalje malo baci brazdu, al to naštelaš na plugu.
to što je optimalno može bit kod tebe, ali dva kilometra dalje je to možda nepovoljno jer je tlo drugačije i možda tvoja ili moja mehanizacija ne odgovara za to.
kod brzog oranja djeluje se povoljno na strukturu tla, jer se razbijaju strukturni agregati, a teksturu ili sastav tla baš i nebuš tak skoro promjenio, jer oranjem nebuš maknuo čestice praha ili gline i donio na tlo neke druge.
a i ono o nakupljanju vode preko zime slabo drži teoriju, svi su kukali 2007 kad je bila suša, a ja sam orao za kukuruze u prolječe i bili su perfektni, zašto jer sam dao biljci sve što ona treba dobit, tako da je i ta zimska brazda jako relativni pojam
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ma kak može brzina utjecat na strukturu tla, kak se šteti?
 
J

jokapz

Guest
nadam se da se admin neće ljutiti jer ovo nije predviđena tema za to....

mene su tak učili u školi laže profesor lažem i ja.... a ovo što se tiće zimske brazde mislim da nisi u pravu sve ovisi kako je tlo kakva je obrada a tu spada i gnojidba i sve ostalo.... nije isto ak ti pooreš i odma zatvoriš vlagu il ostaviš 2 dana onako friško oranje.... nemaš ni od zimske brazde ništa ak ju nezatvoriš na vrijeme jer sva voda kroz mikro i makro pore
izlazi van....
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
jokapz kaže:
nadam se da se admin neće ljutiti jer ovo nije predviđena tema za to....

mene su tak učili u školi laže profesor lažem i ja.... a ovo što se tiće zimske brazde mislim da nisi u pravu sve ovisi kako je tlo kakva je obrada a tu spada i gnojidba i sve ostalo.... nije isto ak ti pooreš i odma zatvoriš vlagu il ostaviš 2 dana onako friško oranje.... nemaš ni od zimske brazde ništa ak ju nezatvoriš na vrijeme jer sva voda kroz mikro i makro pore
izlazi van....
:lol: :lol: :lol: daj mi reci kad je zadnji put tvoj profesor bil na traktoru oral,ako upće ikad i je
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
po stoti put da se KNJIGA i PRAKSA nikad ne podudaraju :!: :!: :!:
recimo mi smo učili da podrivanje ide na 8-10 :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh