• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hurlimann

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
po stoti put da se KNJIGA i PRAKSA nikad ne podudaraju :!: :!: :!:
recimo mi smo učili da podrivanje ide na 8-10 :mrgreen:

to na centimetre misliš il kmh?? :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
ŠANANA IMT 565 kaže:
[quote="marko hurlimann xa86":2q8wkag4]po stoti put da se KNJIGA i PRAKSA nikad ne podudaraju :!: :!: :!:
recimo mi smo učili da podrivanje ide na 8-10 :mrgreen:

to na centimetre misliš il kmh?? :mrgreen:[/quote:2q8wkag4]
cm
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E to je onda pravo ''duboko'' podrivanje :lol: :lol: , bilo bi dobro da je dodana jedna nula 80 - 100 cm ;)
Možda neznaju razliku izmenju podrivča i grubera (čizel pluga) :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Mozda netko mjesa pojmove PODRIVANJE i PODORIVANJE... kod mene svi PODORIVAJU strnjake, sto ce reci da plugom oru na 8-10cm, jer nema kod mene grubera i slicnih prikljucaka, pa se to normalnim plugom radi...

PODRIVANJE je ono sa "siljcima" na 80cm i te fore...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
i tako se mi vratismo na hurlimana
danas je bio kod mene hurliman xt105, 6 cilindriča, ima stakleni krov za prednji utovarivač da bolje vidi, traktorčić star 1 mjesec,vozio u gumenjaku agrodol, došao čovjek vidjet moju balirku jer si kupuje novu :D (ko bi ono mogao odma reagirat i ponudit šta da se kupi) ;)
zgodan traktor

ali zgodna kombinacija, mrcina od traktora i mali gumenjak, baš je fora :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
e to da, podoriva se sa gruberom i tako se priprma tlo za sjetvu umijesto oranja (proljeće)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
literatura;
rigolanje-50-200cm
podrivanje-8-15cm
vertikalno dubinsko rahljenje-50-100cm
krtična drenaža 25-30cm
malo sam prepisao s bilježnice...
pa ko kome onda tu soli pamet :?:
BOBO-nisam nikaj pomiješao i drugima je čudno kak tak malo :scratch
malo da se vratimo na Temu:
šta li samo svijetli :p
Obrisan neispravan link.
 
Z

zrine892

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
literatura;
rigolanje-50-200cm
podrivanje-8-15cm
vertikalno dubinsko rahljenje-50-100cm
krtična drenaža 25-30cm


nije tako....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Marko, daj promjeni desnu žarulju na poziciji napred, nemoj biti tehnički neispravan :mrgreen: :mrgreen: :lol:
 
B

Bobo

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
literatura;
rigolanje-50-200cm
podrivanje-8-15cm
vertikalno dubinsko rahljenje-50-100cm
krtična drenaža 25-30cm
malo sam prepisao s bilježnice...
pa ko kome onda tu soli pamet :?:
BOBO-nisam nikaj pomiješao i drugima je čudno kak tak malo :scratch

Mozda netko nije dobro prepisao s ploce, ili netko nije dobro procitao, pa krivi naziv napisao na plocu... uglavnom. Podorivanje treba pisati...

Rigolanje= Duboko oranje
Podorivanje=Plitka obrada poslije zetve
Vertikalno dubinsko rahljenje= Podrivanje
Krtična drenaza=Krticna drenaza

Ovo sto sam ja napisao mozes naci u knjizi, a u prepiskama se uvjek moze pogrijesiti...


DA, zbilja lijepo svijetli ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
ŠANANA IMT 565 kaže:
Marko, daj promjeni desnu žarulju na poziciji napred, nemoj biti tehnički neispravan :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Šanana zamijeno sam ;)

DEČKI: sve je prepisano s folije kak mora biti i nisam fuljao jer sam baš uspoređivao s kolegom.
 
Z

zrine892

Guest
Bobo kaže:
Mozda netko nije dobro prepisao s ploce, ili netko nije dobro procitao, pa krivi naziv napisao na plocu... uglavnom. Podorivanje treba pisati...

Rigolanje= Duboko oranje
Podorivanje=Plitka obrada poslije zetve
Vertikalno dubinsko rahljenje= Podrivanje
Krtična drenaza=Krticna drenaza


e bobo jel kritična drenaza pravi kanalice u zemlji da moze voda prolaziti?
 
B

Bobo

Guest
Da... to ti se radi s podrivacem s jednim tjelom koji na svojoj "peti" ima kuglu, ili stozac koji pravi te kanalice da voda moze otjecati... takva drenaza ti ovisno o tlu moze trajati od par sati do par godina...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
KRTIČNA DRENAŽA
provodi se na teškim,glinovitim i vlažnim tlima kao zamjena za cjevnu drenažu.pogodna je za travnjake,loša i nesigurna za oranice,siječe se tlo vertikalno,a pod manjim padom rade se drenovi za primanje i odvođenje vode u otvoreni kanal..
širina drena je 10cm
razmak između drenova 200-300cm
dubina drena 25-30cm
traje oko 3godine..
iz bilježnice :D
 
Z

zrine892

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
KRTIČNA DRENAŽA
provodi se na teškim,glinovitim i vlažnim tlima kao zamjena za cjevnu drenažu.pogodna je za travnjake,loša i nesigurna za oranice,siječe se tlo vertikalno,a pod manjim padom rade se drenovi za primanje i odvođenje vode u otvoreni kanal..
širina drena je 10cm
razmak između drenova 200-300cm
dubina drena 25-30cm
traje oko 3godine..
iz bilježnice :D


i opet netocno iz biljeznice...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
vidiš kako nas uče u školi :twisted: :twisted:
budem jednom ispisao za sve kak nam piše :!:
 
Z

zrine892

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
vidiš kako nas uče u školi :twisted: :twisted:
budem jednom ispisao za sve kak nam piše :!:


i mene su tako naucili...pa u praksi je suprotno uvijek...

kriticna drenaža se obavlja na dubini oko 50-70 cm zavisno o kojem se modelu stroja radi....
podrivač od 40-75 takoder radi isti posao kao i kriticna drenaza samo sto drenaza radi kanalice za vodu i nju je puno teže vuči...a podrivač probija nepropusni sloj zemlje..
poodrivanje...kako vi to kazete to. stroj se zove gruber....njegova namijena je za strnjake i za pred sjetvu na jesen ako uvijeti dopustaju...to znači ako nema mase,zastopavanje grubera i tako..ona u strnjaku zaorava masu i unistava travne smjese...zapravo ju podiže prema gore da dobije zraka i tako se osusi trava i nema trave...ali opet u zemlji koja se osjemenila trava izraste za mjesec-dva takoder je potredno joos jednom proči...njezina radna dubina je od 10-25 cm...mozda moze i dublje takoder sve zavisi koja je marka i proizvodac stroja i kategorija...na tom stroju gruberu moze biti pera i lastavice koja ide u zemlje...lastavica ide plice od 10-15 jer zbog svojih sirina ju je tesko zabiti u zemlju...a pera idu i do 25...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Šta ste svi zapeli za KRITIČNU drenažu!!!
Zar vam je stanje toliko KRITIČNO???
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
to je ako se ne varam Xl 150 ili 180 :scratch :scratch
računaj 70 000 +.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh