• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Husqvarna motorka

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
To ti je ko obična bemve 3-jka i M3.
Ja bi kupil M3, samo zato kaj ih nema svatko... pa tak i 550/560XP
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,348
Razlika u snazi je 13%… Nije baš zanemarivo. Na debljim drvima se osjeti. Na granju ne…
Dobro si to rekao da to nije zanemariti ako neko pita razliku. 1ks više i 1000 obrt više je na radni dan mnogo u razlici. A ko neradi nemože osjetiti razliku, pogotovo kad tvrdi nešto što mu je neko rekao A I taj drugi nije radio da mu je iskustvo.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja odgovorno tvrdim kao profil šumar, znači ja koji sam profesionalac da tih par okretaja i pola konja ne znači ništa, a vi živite i dalje u uvjerenju da znači, a najbitnije je da i vi niste probali al tvrdite suprutno.
Iskreno dal vama znači kaj ako se pile drva 4 sata ili 4 sata i 3 minute više? Pa dečki stanite malo i slušajte riječ stručnjaka.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,590
Kaje to? Ja velim kak je, a sad ko se imalo kuži u šumu zna o čemu pričam🙂🍻🍺😉
Ja kuzim da tii zajebavas ljide a nisam tak dugo tu 😁
Sto se tice 545 i 550xp razlika se osjeti itekako, ak radis par metar drva za sebe mozda se i ne isplati razlika u cjeni, ali ako radis puno i cesto onda se isplati itekako. Iako cuo sam da 550xp i 560xp izgore upravo zbog velike snage i brzine strpane u relativno malo kubika ja sa svojom nisam imao nikakvih problema a imam ju 4 godine. Nedavno sam ju slao na servis kod Blazevica i jedino sto su promjenili je rezni set i svjecica. Iako sto god covjek odluci mislim da nece pogrijesiti
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
E to volim kad ti napišeš to, jer ti si jedini relativan u tom poslu, jedini ti radiš drva na veliko.
I baš mi drago da si potvrdil moju tvrdnju😉💪🙂🍺🍻👍👌⛄❄️🎻🎸🚛
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Čovjek je profesinalac i potvrdil je moju tvrdnju da je 550xp osjetno jača/brža 😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Prevedeni bitni dio opisa:

Kome su namijenjene XP® motorne pile?
Serija XP® podiže Husqvarnine profesionalne motorne pile na sljedeću razinu performansi, nadmašujući očekivanja visokokvalificiranih stručnjaka za njegu stabala i šumarstva diljem svijeta. Dok je serija Professional idealna za profesionalce koji koriste motornu pilu do nekoliko sati dnevno, serija XP® je dizajnirana za one koji pile koriste cijeli dan. Bolje performanse ("Extra Performance") omogućuju brže rezanje, veću produktivnost i u konačnici veći profit za korisnika.

Više snage:
XP® motorne pile imaju povećenu snagu i poboljšani omjer snage i težine korištenjem drugačijih poklopaca na kanalima za punjenje. One povećavaju omjer kompresije u komori za izgaranje, što povećava silu na klip i generiranu snagu. Ova dodatna snaga znači povećanu produktivnost, omogućujući vam da radite na težim poslovima bez zamjene pila.

Brže ubrzanje:
XP® motorne pile imaju veće kanale za punjenje, koji omogućavaju veći protok mješavine goriva i zraka, stvarajući veće ubrzanje i okretni moment tamo gdje vam je potrebno. Uštedjet ćete vrijeme tijekom kresanja grana i piljenja, s impresivnim odzivom na gas.

Viša brzina vrtnje:
XP® motorne pile uključuju indukcijski svitak koji je podešen za veću maksimalnu brzinu vrtnje, što rezultira većom brzinom lanca. Kao rezultat toga, veća je brzina piljenja.

Raspon snage:
Konačno, XP® motorne pile imaju naglašeno područje u kojem razvijaju više snage i okretnog momenta unutar određenog raspona brzine vrtnje. Kada koristite pilu unutar ovog raspona, osjetit ćete znatno veću snagu i bolje performanse. Osim toga, na modelima XP® opremljenim AutoTune™, samopodešavajući rasplinjač optimizira smjesu zraka i goriva kako bi odgovarala radu motora unutar toga područja snage. Te dvije osobine daju veće ubrzanje na svim pilama unutar raspona od 40 do 70 ccm, kao i veći okretni moment u nižem području brzina vrtnje na pilama veće zapremine.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
serija XP® je dizajnirana za one koji pile koriste cijeli dan.
Kad bi još ti stručnjaci izmislili čovjeka koji bi pilu bilo kakvu držal u rukama čitav dan....

Meni osobno je na mojoj koja ima rezervar skoro litru taj rezervar za jedan dan puna kapa posla. Ajd, i dva bi okrenul dnevno, ali više baš i ne.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Evo malo sam proučil. Koliko sam skužil xp ima veće kanale za usis u odnosu na ostale pile. Također ima i “stuffer plates”. Neznam kak se to veli na hrvatskom ali to su ploče koje smanjuju volumen u kućištu radilice i tako povećavaju tlak smjese kod ulaza u cilindar i povečavaju snagu. Osim toga i “struja” je prilagođena za veće brojeve okretaja. Ako sam nekaj krivo skužil ispravite me. Ali ne čini se baš ko beznačajne razlike u tehnici…
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,964
Takve ploče je Trabant imal u motoru, a na našim biciklima mi na sličan način smanjujemo karter radi boljeg mješanja goriva i večeg tlaka prema kanalima ;)

Struja je najvjerojatnije variabilna.
 

popopboat

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2021
Poruka
159
"X-torq" motor i XP nisu povezani, kod Stihla se zove "2-mix"
X-torq je isljučivo zbog manje ispušnih plinova, i eventualno manje potrošnje, a razlika snage zanemariva.

Lijevo cilindar od Husqvarne 359, desno 357XP
IMG_20211219_223828_1680x782.jpg

IMG_20211219_223924_1400x1050.jpg IMG_20211219_223932_1400x1050.jpg

357 - 56.5cc - 4.4ks
359 - 59.0cc - 3.9ks

357 jača iako ima "manje" kubika, ali 359 se friziranjem lako podigne iznad 357.

Praktično xp pile su obične, ali frizirane hehe
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,513
Video nije radi xp nego samo da se vidi kako radi… Vidim da piše x-torq…
 

Najnoviji postovi

Na vrh