• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Idilična, predivna, jedina EU

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Ajkula, nisi jedini.

Ali, ono kaj valja kupujem od njih (Zvijezda, Ledo, Jamnica, ponešto PIK Vrbovec...i tu negdje priča završava), s gledanjem zemlje porijekla na pakiranu. Ako je stranjsko, onda radije kupim stranjsku marku, ali za manje para (kuna).
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma sve 5 ali ja sam okorjeli ANTI EU ,gdje se toliko nameće uvieta i pravila općenito ne završi dobro po drugu stranu,tj.malog čovjeka,jer ima jedan refren iz pjesme BOŽE ČUVAJ SIROTINJU,BOGATI SE ZA SEBE POBRINUŠE,surovo ali istinito
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Možda me nisi shvatil. Ak je neki "hrvatski" proizvod proizveden u Madžarskoj ili Austriji, radije kupim jeftinijeg istog takvog samo ne pod "hrvatskom" markom (naravno ako nema baš originalnog HR proizvoda).

Glede eu, nek nam Bog pomogne. Ni ja ne vidim nikaj dobro u njoj.
Eto, trgovinski "rat" između BiH i HR je jedan od primjera gdje i BiH i mi gubimo. A na čiju korist?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
ma sve 5 ali ja sam okorjeli ANTI EU ,gdje se toliko nameće uvieta i pravila općenito ne završi dobro po drugu stranu,tj.malog čovjeka,jer ima jedan refren iz pjesme BOŽE ČUVAJ SIROTINJU,BOGATI SE ZA SEBE POBRINUŠE,surovo ali istinito

Nisi baš jedini :(rofl):
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Sami smo si krivi (svi skupa) seljak i građanin ,bogat i siromah...

Ovako ide priča ;

Davno u plodnoj ravnici živjeli vrijedni ljudi zemljoradnici i stočari.Uzgojili bi toga čudo i blaga i žita i onda sa brda dojašu barbari lopine i sve opljačkaju i ostatak spale i tako godinama, dok nisu ovi doli popizdili i pozvali ih na razgovor i rekli im da im nepale i nepljačkaju da če im dat koliko im treba samo da im nespale ostatak da mogu i oni preživit. I tako ovi zbrda sađoše u plodne ravnice i nastade jbn-a država .
Zamislite samo vi koji ste išli u osnovnu za bivše juge ,Matija Gubec je bio OK tak su nas učili a sad je on bunđija u ovoj novoj povjesti, aj reci.
Kad se bolje razmislim i ja bi ga razapel bunio sa za 10% crkvi i 10% vlasti a sad me peru 80% i sretan sam kaj nije 100%

Njoko ti si to skonto ,tj. vidio i znaš nešto o tome a masa u to gleda i misli da je to nešto super , čuj CETRIFIKAT i još ktome Codex pa to nemere da ne valja a dok oni skontaju ode baba sa kolačima .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Vidim ova parada ponosa u Budvi danas protiče po evropskim standardima , standardno se razbijaju glave :icon_rofl::icon_eyes:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ukratko, Codex cerifikat koji od 31.12.2013 god stupa službeno na snagu.
Pozdravi te se sa hranom kakvu ste do sada jeli,jer službeno ulazimo u eru genetike.
Kada hrani i životinjama mijenjaš kod oni više nisu izvorno svoji a unosom hrane i ljudski rod se mijenja.
Ne kroz godinu dvije treba malo više a svi smo mi osjetljivi kada se nešto tiče Naše dijece a tko je sretnik da ima unuče ili praunuče,dali će ono biti isto,to će buduće generacije suditi.
Jer sa nekim datumima se mora desiti ljudska glupost,kod nas to još uvijek GMO sjeme zabranjeno,a naručito hrana ,navedenog datuma se to mijenja.
Volim filmove o zombijima i tipa http://mojtv.hr/film/2456/ja-sam-legenda.aspx
Isto je krenulo s datumom.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Možda me nisi shvatil. Ak je neki "hrvatski" proizvod proizveden u Madžarskoj ili Austriji, radije kupim jeftinijeg istog takvog samo ne pod "hrvatskom" markom (naravno ako nema baš originalnog HR proizvoda).

Glede eu, nek nam Bog pomogne. Ni ja ne vidim nikaj dobro u njoj.
Eto, trgovinski "rat" između BiH i HR je jedan od primjera gdje i BiH i mi gubimo. A na čiju korist?

ma shvaćam ja tebe,ak ne odmah al od 5 puta budem,jer sve je to meni jasno,eto vidiš kečap od zvijezde ,iako je Todorićev ja kupim,ali me poždere ono puni i pakira kft blabla Hungary,i tako sa stotinama proizvoda jer domaćih prerađivača i proizvođača sve manje,papamo tunu made in Thailand hranjenu sa prerađevinama iz Sesvetskog Kraljevca,dobar tek:icon_jook::icon_jook:
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Vjerojatno u EU poljoprivredni nije sve idealno. Ali, na žalost, mi smo daleko ispod njih u svakom pogledu. Morat ćemo još puno se truditi i učiti. Ima i svjetlih primjera kod nas, ali u globalu puno kasnimo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Smola,nisam večeras gledao paralele ,vidio sam samo zadnji prilog,nadam se da je netko i od ovih klaunova u ministarstvu poljoprivrede gledao prilog,najbitnije svaki 4 Poljak živi na selu,subvencija mu je 50posto,to treba nabiti pojedincima kod nas u njušku:icon_hang::icon_hang:
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
Sve bi to bilo okej samo mi smo takvo drustvo da se svi ali bas svi znaci od susjeda do vlasti trude iz petinih zila unistiti seljaka maximalno na sve moguce nacine i svim raspolozivim sredstvima. Kod nas se svi BOJE bogatog seljaka da se nebi mozda "osilio"... to jako smeta svima od gore pomenutih . Pritom nikog ne zanima koliko je truda, znoja i muke taj isti seljak ulozio u ono sto stvara. Svima je lijepo gledat kako nekom dobro ide ali da je kojim slucajem na TV prilog o susjedu kojem dobro ide onda hmmm zlo svima, ljubomora, muka, zavist, zloba... Umjesto da se prime kakva posla bagra samo gleda kako ce komu nogu stavit, dok je tako (a bit ce jos jako dugo tak) nema srece kod nas.
Vlast je jos gora, oni imaju debele interese da nam rade zlo u vidu bolesnih zakona naravno za to ih poticu ovi iz vana, sto bi mi bilo sto proizvodili i stvarali kad to sve mogu proizvest ovi u preljepoj EU i prodat nama.
Tako ja to vidim a ako nisam u pravu ispravite me.
Covjek pozvaio naseg ministra da ga posavjetuje, khhkhh ahahahahaaaa sta sam se slatko nasmijo... ma kog ministra? Ovog sto ni ducan nije znao vodit? Ma daj ljudi nemojte me zderat...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Sigurno Poljski ministar ne zna kakvog lika mi imamo za ministra poljoprivrede:icon_oak::icon_oak::icon_oak:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Nemojte misliti da je u drugim zemljama bitno bolje.
Svi su političari jednakomisleći (samo za sebe), no neki malo šire vide...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Oj živote i europo

Slušam jutros radio i nemogu odoljeti - morala sam otvoriti ovu temu-upravo ide oglas Radničkog sveučilišta - nude obrazovanje poljoprivrednika za certifiticirana zvanja sa upisom u radnu knjigu.Jest da sam i ja već dvaputa bila njihov pacijent,ajd,istini za volju, malo me ponjela ona uvijek u meni prisutna želja za naučiti nešto novoga,malo one plasirane informacije kako dok se jednom uđe u EU neću moći legalno raditi posao od kojeg živim - pa se ja odlučila svoje znanje iz povrčarstva potvrditi jednom diplomicom na kojoj sada lijepo piše - ""Johabica - proizvođač povrća .I tako ja odslušala sto dvadeset sati teorije i prakse,praksu odradila - učili me kako napuniti kontejner zemljom i sjemenke turiti u rupice u substratu - kako razmnožiti biljkice,i naravno - posaditi ih - iiiiii,dali meni oni papirič koji potvrđuje moje novostečeno znanaje - za dvijetisućeosamsto.Kuna.Mi smo u Hr,nisu euri u pitanju bili.Ali bih dala bila i eure da su tražili,jer,uvjerili oni mene da meni to zbilja treba - a ak treba - za cijenu se ne pita,jel.E,onda ja tako opet jednom slušala radio,i čujem je,opet oglas Radničkog sveučilišta - nudili program osposobljavanja za zanimanje (ma isto sa upisom u radnu knjigu) cvijećar - aranžer. A pošto sam ja eto tako imala i neko cvijeće u svom asortimanu proizvodnje,požurla ja na upis za dvijetisućedvijesto plus kupi svoje cvijeće za praktične radove (a što sam tu napravila jedan grobni aranžman - načisto mi bilo krivo što taj momenat nitko umro nije,i jedan vijenčani - i tu mi bilo žao što me nitko tog momenta zaprosio nije) u sto dvadeset sati teorije i prakse oni mene naučili što su to soliterne biljke i kako se razmnožavaju i ostale bitne meni stvari ,i isto mi diplomicu dali - svečano.

E,sada je tu slušam opet,opet nudi Radničko sveučilište osposobljavanje - nude osposobljvanje za (između ostaloga)rukovoditelja s traktorim i priključkom kombajnom.To je jedan smjer,sad,cijenu nisu rekli.Nude drugi smjer - rukovoditelj traktorom sa prilkjučnim strojevima.E,tu me malo zbunili,jer nisu decidirano naglasili - jet to važi za sve priključne ili je tu prskalica izostavljena,jer su prošle godine nudili program za rukovođenje sa traktorskom prskalicom.A neznam niti jel tu spada i rad sa čim drugim ,jer,evo,nude oni tako osposobljavane za rad s viličarom,pa za rad s pugom - eh,sad,to sa plugom - to mi načisto žao što nemam para za to,jer kako bih ponosna bila da mi na zidu,kada moji poslovni partneri dođu po dvije gajbe paradajza visi diploma uokvirena iza kristalnog stakla u pozlačenenim ramicama na kojoj piše - "johabica - certificirani orač". Beš to što sam ja prvu brazdu zaorala davne neke tamo sedamdeset i osme prošloga stoljeća,ono nije bilo pravo oranje,ovo što bi mene oni sada naučili - e,to bi brate bilo pravo oranje,to.Vjerojatno opet za dvijetisućeinekaj kuna.Pa evo,neki dan nudili za tristo kuna osposobljavanje - isto dobiš papirič da si sposoban - za rukovoditelja motornom pilom.Nauči te kak upaliti,kak rezat,kak se neporezat,jer kaj ti jedan bedak,moglo bi ti past na pamet ići si nogu rezat a ne stablo,a i moglo bi ti isto tako past na pamet ići rezat stablo a da nisi nasipal benzina u rezervarčić,a i nikak nebudeš shvatil kada ti je lanac tup ak ti oni ne vele da ti je lanac tup.A zapravo oni samo računaju u moju tupost i mojih tristo kuna.
Ima ti još toliko tih zvanaja za u radnu knjigu bez kojih ja nikako ne mogu biti zvanični poljoprivrednik da ti pamet stane - sve u rasponu od tristo kuna pa do dvijetisućeosamsto,Kad ih ja sve opsvršavam,morala budem još jednu kuću izgradti da ih sve povješam na zidove,a bogami budem i bankrotirala kada ih sve postavljam u pozlačene ramice iza kristalnih stakalca,jer takva znanja,novostečena znanja toga kalibra svakao zavrijeđuju bar pozlačene ramice,ako već se nebi slučajno imalo para i za kristalna stakalca.

A,sada me baš zanima,i zato ja radio sa oglasima slušam svakoga jutra - kada će nekome konačno sinuti da nam u Hrvatskoj natalitet već godinama konstantno pada,pa oni lijepo skuže da je to zato što ti mladi - a stariji pogotovo - jer mi stari to radimo po zastarjelim metodama - očito neznaju kako se to radi - mislim ,to,kak se djeca rade,pa osmisle jedan tečaj za dvijetisućeosamsto od sto dvadeset sati sa upisom u radnu knjigu.I nadam se da će nas starije propisom obvezati na dupli fond praktičnih sati,jer,ruku na srce, ipak starijima treba više vremena da neke nove tehnike pohvataju.

Ajmo,navalimo na Radničko sveučilište!!!!!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Re: Oj živote i europo

Vidiš, pametna si žena, da to nikam ne vodi.

Codex Alimentarius na djelu: ne dati malim ljudima da žive.

Ali dok smo svi skupa ovce da to trpimo...nek nam bu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Re: Oj živote i europo

ahahaha,dobar post,bas sam se nasmijao!
samo,istina je da ima ljudi,ja ih poznajem puno,koji se cijeli zivot bave nekim poslom,ne samo poljoprivredom,a da jos uvijek ne znaju neke osnovne stvari i pravila,pa malo usavrsavanja nikad ne skodi. a i taj se nije rodio tko bi sve znao,pa ni ja nisam izuzetak.
zato sam i polozio za motornu pilu,u lokalnoj birtiji,dao 200kuna, bacio par potpisa za sebe i starog,bez predavanja i slicnog,a nikad nisam drzao motorku u ruci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Re: Oj živote i europo

Gogo, vidiš i sam koliko to sve nema smisla. Glupo je ljude tjerati da nekaj uče na takav način. Kome treba i koga zanima - naći će i obrazovat će se, jer mu je to nužno za uspjeh.
To je obični reket, i pobiranje novaca za nikaj.

Ovdje to tek počinje, a u poduzećima je odavno već uzelo maha.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
vecinom je to kak i sve kod nas,ideja jos koliko-toliko dobra,ali izvedba ocajna.
bas kaj se tice motorke,moze neka inspekcija u sumi kaznit covjeka koji je porusio tisuce metara drva,ima znanja i iskustva,ali nema papir. a s druge strane sam ja,s papirom, a ne znam nista,ugrozavam sebe i druge,no legalno.
sve to skupa je vec hvatanje za zadnju slamku,pokusaji punjenja proracunske rupe s kaznama i takvim predavanjima,sitnim promjenama zakona kojim zele iscijediti poneku kunu. ali nece se tako rijesiti problem...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
hebeš ga, pa šta će ti tečaj za motorku ako nikad nisi držo motorku u ruci? tim više što nisi ni bio na tečaju??? (ako baš imaš žarku želju, ja ti dam par sati, možda će bit malko skuplje, al isplatit će se svake kune :D: ). ma dobro, ti tečajevi su najčešće sviranje qrcu i gotovo uvijek ih vode ljudi koji s time nemaju veze. u đakovu ima i tečaj (da, da - tečaj) za farmaceuta. majko mila, ljudi idu na faks 5 godina (i više) a ekipa misli s 3 mj. tečaja to rješit... rvatska posla...
 

Najnoviji postovi

Na vrh