• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Idilična, predivna, jedina EU

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ja isto dijelim tvoje misljenje,zacudilo me jer sam stekao dojam da bi ti bio dobar protivnik komunizma. cijeli zivot slusam kak je nekad bilo bolje,i moglo se dobro zivjeti,i nesto privrijediti,a danas to ide puno sporije... samo se nisi smio pacati u politiku,i previse pricati,i ljudi su okretali toliku lovu da im djeca dandanas od toga zive.
i oprosti,ali bih preskocio tu operaciju otvaranja ociju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Ja jesam sam bil protivnik komunizma (u njegovo vrijeme).
Smetala me ideologija, zatiranje vjere i diskriminacija "nepartijaša". No, danas nema komunizma, a sve je ostalo isto.

No, onaj sustav imal je puno dobrih vrijednosti.
Eto samo nekoliko:
- cijenio se rad, poticalo se ljude na rad, stvaranje, kreativnost...
- nije bilo hrpe ograničenja onima koji su radili (ovo o čemu ovdje raspravljamo)
- uzgojeno se moglo prodati i (gotovo) bez rizika naplatiti
- nije bilo bespotrebnog uvoza svega i svačega (ono kaj danas uništava i tebe i mene). Dobra prizvedena u bivšoj državi nisu bila najbolja niti najmodernija, ali su služila svrsi i namjeni.
- banke su bile sluge privredi, a ne obrnuto (kak je danas)
- ekonomski sustav nije bil zasnovan na vanjskom (neotplativom) dugu, jer nebi bilo izgrađeno sve kaj još danas ovi rasprodaju
- privredni prijestup, lopovluk i sitne krađe su se oštro kažnjavali. Danas se kažnjavaju normalni ljudi radi bezveznih prekršaja (opet govorima o njima u ovoj temi), a privredni prijestup, lopovluk i sitne krađe su postale načinom gospodarenja
- školstvo i naobrazba, a pogotovo odgoj su bili bolji (ne mislim na marksizam, već na ophođenje prema školi, profesorima, znanju i radu), zdravstvo je bilo besplatno, bolje i dostupno svakome (nažalost, danas je jednak nivo kao nekad dostupan samo bogatima).
- mirovinski sustav je bil na neusporedivo bolji i efikasniji. Ljudi su išli ranije u mirovine, od kojih se moglo živjeti.
- bilo je puno susjedske pomoći (izgrađeno je bezbroj novih kuća ili vikendica npr, bez velikih kredita), a danas je to zabranjeno. Pitam se zakaj?
- bilo je više poštenja i držalo se do riječi

Naravno, da je i u onom sustavu bilo makinacija i lopovluka, no zanemarivo u odnosu na današne razmjere.

Treba li još?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
dydy- ako je tebi u interesu placati hrpetine kazni,samo daj. to oni i zele,i upravo time ce te oderati,i skinuti ti gace. to je cista racunica-uplatis jednom 200kn za uvjerenje, ili x puta po,šta ja znam,kaznu po 1000kn. upravo zato ljudi idu u autoskole,pretpostavljam da si u nju isao i ti... ili si naprave osobnu,ili stavljaju zimske gume na aute...
Najgore je kaj su sa nekim novim propisima i kaznama počeli od poštenih ljudi radit kriminalce...
Navesti ću samo vožnju automobila pod zabranom,za koju je trenutna kazna od 5000-15 000kn,+zatvor zbog kršenja (uvjetne) kazne + zabrana upravljanja 12 mjeseci...
Čak se država potrudila nabaviti i vozila,koja na temelju registarskih pločica mogu "saznati" sve u jako kratkom vremenu i onda te plavci na motorima naganjaju ko zadnjeg kriminalca po cesti,samo da ti iscijede i zadnju kunu iz novčanika...
Do sada su se pohvalili kako su uhvatili više od 4000 ljudi koji su vozili pod zabranom,tim ljudima vozačka više neće niti biti potrebna,jer je država lošim zakonima iz dotičnih napravila kriminalce i biti će im jeftinije igrati bez ikakvih pravila,odnosno voziti se bez ikakve vozačke...
Ovo je samo jedan u nizu debilana koje su u stanju naši specijalci donijeti,a sve da nam jednog dana bude kao "bolje"...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
treba,treba,trebalo bi se to vratiti! al,sta je,tu je. citam malo o kini,tam je na snazi komunizam,imaju jedno od najbrze rastucih gospodarstva svijeta. red,rad i disciplina. a nasi dojdu tam,i cude se,jer ipak,kak se kod nas zivi,toga nema ni u svicarskoj... kolega sebi kupuje par godina starog audija,a nema za 10 litara nafte ni za nove gume na staroj vectri,ali prestiz mora biti... uzel se bude kredit,ne znam koji vec po redu,placa je nikakva,posao nesiguran, i tko bu poslije kriv? traktor ima,zemlje ima,stalu i svinjac ima,je,ali dok se dojde s posla,gospoda su umorna,kaj bi sad jos i na polje trebalo ici,da prihranimo jednu ili dvije svinjice,pa nebu trebalo u konzum po njih... tak su nauceni,nekad to ne bi preslo...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Bit će jako puno neregistriranih vozila na cesti od ove godine,nakon još jednog bisera ove vlade da ako ne platiš prometnu kaznu,ne možeš registrirati vozilo ili produžiti vozačku dozvolu...dakle,država sama sebi dugoročno od običnih ljudi proizvodi kriminalce i tjera ih da krše zakon...
Svaki novi zakon koji izađe je više manje kontraproduktivan i na štetu građana ove zemlje...
Hebiga,kad mi nismo Kinezi...mi ne bi bili zadovoljni sa da zaradimo prciju riže dnevno i da imamo krov nad glavom sa 10-tak cimera u sobi...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
savo-pa da,oni se bune i protestiraju.to znam. a gdje? tu na forumu. kakve koristi ima od toga? nikakve. razumijes li ti mene? o tome pricam.nitko danas,ni onda nije i ne poduzima nista konkretno,samo znade kukati.ne znam sta je tu kontradiktorno. kontradiktorno je kad johabica meni spočitava sto imam neku dozvolu,a sve je krenulo od njezinog posta gdje nabraja koliko ih ima ona. sto ti to govori?

Pa to što na forumu izražavamo svoje nezadovoljstvo mora odnekuda da se krene , i sam lično sam oduvijek bio poprilično buntovan na ono što ja ocjenjujem nepravdom
Nemora da forum bude inicijator , može i obična birtija ili da se sretnu dva poznanika i ''načnu temu'' , smao je pitanje dokle daleko to može da odgura

Dobro obrati pažnju na ono što je @zj rekao i pokušaj razlikovati do dvoje , ubiranje novca i stvaranje novca

O komunizmu nebih , nisam ga dovoljno dugo živio da bi bio svjestan njegovog (ne) kvaliteta ali ova današnja demokratija je daleko od onoga što ja smatram normalnim životom , mislim na demokratiju cijelog ExYu podneblja

I sada ispada da mi tebe skoro hoćemo da linčujemo ali nije tako :icon_axe: pokušavamo usalgasiti stavove :(handshake):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
pa kad imamo kapitalizam, zakaj ga nemamo kak se spada...i budemo vlasnici svoje zemlje do središta planete...:(giggle):
ak mogu Irokezi, kaj nemreju Croatezi?
samim time riješili bi se hrpe zakona u vezi zemljišta...
pa bi se riješili i hrpe zakona u vezi lopovluka, bil bi nam dosta svakom jedan pištolj na imanju...
pa nebi morali legalizirati bunare...
pa bi imali svak svoj izvor nafte...
pa bi zidali kaj bi ko htel...
pa bi mogli svaki svoju državu osnovat...il bar općinu...
pa bi mogli sadit :icon_weed: i biti stalno veseli...

al ne, mi hoćemo da nas :p:...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Kontam
To sam bas ja htio napisati, onda se svakomu isplatilo sve raditi i sto se u ono vrijeme stvorilo, stvorilo se (pri tome mislim npr. na poljoprivredna gospodarstva)
Stvara se i danas, ali samo kod lopova i prevaranata, to znam jer ih i u mojoj blizoj okolici ima dosta i jedino njihova gospodarstva idu napred..
Mi ostali stagniramo ili propadamo..
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
A šta ste Vi očekivali. Nazovi blagodati kapitalizma (skandinavskog tipa) a obaveze mrskog nam socijalizma.
Netko je pametno napisao da nakaradni sistemi daju nakaradne rezultate. Vi se sad probudili (demokratski) kod nakaradnih rezultata. A za nakaradne sisteme ste čak i "večere kuhali". Sve ima uzrok i posljedice a Vi samo o posljedicama samo zato što je sad to trend. Ja to kažem "u meko". Dok je bilo "tvrdo" onda ste šutjeli i čak uživali, malo čak i guzom vrtjeli , za bolji užitak. Zato je ovo malo ne vjerodostojno, bljak.

Ali (uvijek ima ali), bolje nekad nego nikad. Kad već nismo kad je balavac od dvadesetak godina preko noći ostvario svoj san,sanjo banku i gle čuda ujutro ima banku i dalje da ne nabrajam i podsjećam ove s kratkom pameću a dugim jezikom hajmo onda sad kad je mehko. I opet ima ono "ali". Za sve nebito se okupi i mobilizira više od 100.000 a za sve bitno u vezi zakona kapitalizma i ekonomije (strane i naše inicijative) više od 1000, jedva.

Tako da

A da, što se tiče gospodina T. Znao je dobro gubiti u partijama preferansa na Vangi i rezultati se vide. I što bi Vi htjeli. Niko od nas odnosno Vas neće biti g.T. Naš je pa udrimo po njemu. Da ne objašnjavam dalje primjer Rajić i Dukat. A možda će Vama biti draže i slađe da nije Ivica već neki Fabricio ili Hans ili Žan ili
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Batad, zaboravljaš da nitko od nas ovdje nije bil u prilici niti posjetiti Vangu, a kamoli kartati na njoj. To su mogli samo odabrani iz 200 odabranih familija. Tak da ... promašil si bit.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@batad -ja sam se politike odrekla nakon drugih izbora.Svoje razloge neću ovdje iznositi,nije tema,nije vrijeme - ali,moram reći ono što treba - grozim se ljudi koji nisu u stanju vidjeti dobre i loše strane jedne osobe.I zbog loših zanemariti sve ono što je dobro.Grozim se ljudi koji nisu u stanju shvatiti loše odluke neke osobe i sagledati ih u kontekstu trenutka u kojem su donešene.Grozim se ljudi koji vide samo "sada"i koji nisu u stanju sagledati uzroke "sada".
O prvom hrvatskim predsjednikom,predsjednikom sa velikim P - samo totalni idioti mogu govoriti tonom koji ne dopušta sagledavanje druge strane.On je bio prvi čovjek u ratu - čovjek koji je svijesno rizikovao svoj život za stvaranje domovine u kojoj i ti sada živiš.On je čovjek zbog kojeg u mome rodnom listu piše - državljanstvo - hrvatsko.Prije mi je pisalo jugoslavensko.Jedan od razloga zašto sam izašla iz članstva u kojem sam bila odprije nego je prvi metak ispaljen bio je i taj što se nisam slagala sa ekonomskom politikom našega prvog Predsjednika nakon završetka stvaranja domovine..Ali mu je državna bila bez greške.I onaj tko to ne vidi,tko mu osporava priznanje onoga što je odradio dobro zbog onoga što je napravio loše nema prava niti ga komentirati.
Da,jesam mu kuhala - ne večeru nego ručak - jesam ga posluživala,i ponosim se time.

@ZJ,nisi ti shvatio o čemu @batad priča.Razumijem ja njega što želi reći.Samo on ne razumije neke stvari,u skupini je onih koji gledaju i razmišljaju pravocrtno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
Mislim da jesam, no nisam odgovoril na iste razloge. I nema to veze s Prvim, već s onima oko njega.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ bilo je i nas malih kaj smo posjetili Vangu i sve ostale Brijonske otoke no bilo je to drugo vrijeme drugačiji sistem koji je isto štitio sebe ali je sigurno bilo bolje za radnike no da ne spominjem ondašnje političare jer mislim da niste dovoljno upučeni pa da se ne prepiremo .
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
treba,treba,trebalo bi se to vratiti! al,sta je,tu je. citam malo o kini,tam je na snazi komunizam,imaju jedno od najbrze rastucih gospodarstva svijeta. red,rad i disciplina. a nasi dojdu tam,i cude se,jer ipak,kak se kod nas zivi,toga nema ni u svicarskoj...
Mi se ne možemo uspoređivati sa azijskim ekonomijama,jer smo kao prvo ljenčine,tamo se radi 24 sata dnevno,energenti su za bagatelu,porezi su minimalni...
Nije moguće da doživiš od nekoga da te neće poslužiti,jer je njegovo radno vrijeme završilo ili zato što je danas nedjelja...
Tamo se svi administrativni poslovi obave u istom danu,pasoš izvadiš za nekoliko sati,uključujući fotografiranje,javnog bilježnika i sve ostalo što ide uz to...
Rođenja,vjenčanja,građevinske dozvole,osobni dokumenti,otvaranje biznisa itd obavljaju se u jednoj te istoj zgradi i što je najzanimljivije,nema gužve,niti čekanja,ali nema niti pauza za gablec i takvi uredi državne uprave rade od 8,00 - 20,00...ne mogu se naći ljudi pred penzijom na takvim poslovima,već isključivo mladi,kompjuterski obrazovani i sposobni ljudi,a svi oni rade za prosječne plaće,ništa posebno...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@batad- :icon_thumright:

@temptation-vidim da si odustal od šake riže i 10 cimera. o tome sam i govorio,drustvo je uređeno,znaju se prava i obveze,a ako je placa i prosjecna,bar nek je sigurna i redovita,kod nas je to rijetkost. uostalom,cijena rada je i tamo otisla gore,i neke velike tvrtke povlace proizvodnju iz azije i sele u osiromasenu jugoistocnu europu,gdje se sad jeftinije moze proizvoditi. svugdje ima bogatih i siromasnih,ali u globalu tamo se solidno zivi,samo nam neki pokusavaju prodati price kako je tamo lose,jer imaju interes u tome i jer kinezi ipak imaju sistem koji smo mi kao prerasli,i sad nam je bolje u kapitalizmu. kako kome.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Evo samo jedan primjer da su mnogi nasjeli,popušili i bacili se u neke SF poslove,danas sam onako vezano uz neki sitni poslić razgovarao sa osobom koja se bavi sa svinjama,znaći ima nešto svojih krmača i to sve hrani gotovo kao prije 30 godina.banula joj inspekcija krajem prošle godine da vide u kakvim uvjetim žive njezine svinje,kada su došli ,kaže mi da je mislila da se može oprostiti sa proizvodnjom,međutim jedini prigovor je bio samo nešto sitno za vađenje krvi od nerasta,sve zadovoljava jer su svinje puštene i u blatu do repa, a na njeno pitanje da što sa onim farmama koje imaju svu onu finu i jakoooooo skupu opremu,njihov je odgovor bio da te iste milijunske farme ne zadovoljavaju uvijete za dobrobit životinja,eto jednog primjera da jebe lud zbunjenog,fala bogu što nisam uletio u megalomansku staju za 100 krava sa 10 hektara zemlje,jesam seljak,nemam novaca a ovo kredita budem riješio i onda nastavljam po starinski,inspektore i ostale parazite molim da zaobiđu moje mjesto prebivališta jer uvijek se mogu izvući na piti isti piti,:icon_thumright::icon_thumright:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
@batad- :icon_thumright:

@temptation-vidim da si odustal od šake riže i 10 cimera. o tome sam i govorio,drustvo je uređeno,znaju se prava i obveze,a ako je placa i prosjecna,bar nek je sigurna i redovita,kod nas je to rijetkost. uostalom,cijena rada je i tamo otisla gore,i neke velike tvrtke povlace proizvodnju iz azije i sele u osiromasenu jugoistocnu europu,gdje se sad jeftinije moze proizvoditi. svugdje ima bogatih i siromasnih,ali u globalu tamo se solidno zivi,samo nam neki pokusavaju prodati price kako je tamo lose,jer imaju interes u tome i jer kinezi ipak imaju sistem koji smo mi kao prerasli,i sad nam je bolje u kapitalizmu. kako kome.
Tamo možeš definitivno ostvariti poslovni uspjeh u jako kratkom vremenu,samo ako imaš ideju i početnog kapitala...
No problemi nastaju kasnije, kada država želi ugurati svoje prste u tvoju kompaniju,odnosno postoji državni reket,a ako ne pristaneš,onda slijede posjete raznih inspekcija,uglavnom porezne...zbog toga se seli proizvodnja u druge države,a ne zbog cijene rada...
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
@batad- :icon_thumright:

@temptation-vidim da si odustal od šake riže i 10 cimera. o tome sam i govorio,drustvo je uređeno,znaju se prava i obveze,a ako je placa i prosjecna,bar nek je sigurna i redovita,kod nas je to rijetkost.

S ovim se bas i nebih slozio , drzavnim sluzbenicima placa moze kasniti dan samo ako je u evropi praznicni dan pa banka nije doznacila ugovoreni kredit na vrijeme , privatna poduzeca ne spadaju u tu kategoriju naravno.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Evo samo jedan primjer da su mnogi nasjeli,popušili i bacili se u neke SF poslove,danas sam onako vezano uz neki sitni poslić razgovarao sa osobom koja se bavi sa svinjama,znaći ima nešto svojih krmača i to sve hrani gotovo kao prije 30 godina.banula joj inspekcija krajem prošle godine da vide u kakvim uvjetim žive njezine svinje,kada su došli ,kaže mi da je mislila da se može oprostiti sa proizvodnjom,međutim jedini prigovor je bio samo nešto sitno za vađenje krvi od nerasta,sve zadovoljava jer su svinje puštene i u blatu do repa, a na njeno pitanje da što sa onim farmama koje imaju svu onu finu i jakoooooo skupu opremu,njihov je odgovor bio da te iste milijunske farme ne zadovoljavaju uvijete za dobrobit životinja,eto jednog primjera da jebe lud zbunjenog,fala bogu što nisam uletio u megalomansku staju za 100 krava sa 10 hektara zemlje,jesam seljak,nemam novaca a ovo kredita budem riješio i onda nastavljam po starinski,inspektore i ostale parazite molim da zaobiđu moje mjesto prebivališta jer uvijek se mogu izvući na piti isti piti,:icon_thumright::icon_thumright:

Ovo gore navedeno je ekološka proizvodnja i normalno da je svinjama mjesto u blatu, dakle nije nama EU najveći neprijatelj već naši političari i korporacije.
 
Na vrh