• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 533 -BLOKADA (špera)

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
ako ti poluga za uključivanje poskakuje kad je uključiš onda je šper poderana i u pravilu nema pomoći, jer za taj stari tip špere djelova više nema. Ja sam svoju htio prošle godine popravit ali nisam nigdje mogao nać djelove i gdje god sam pitao svi su rekli da nema šanse da to više igdje nađem.

Šprea je cjela smo ju več kontrolirali. Tak radi od kad znam.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Pa jel ti uključi oba kotača kad jedan prokliže?

Ne , sam zanima me kak je pravilno da ju uključim. Kaj sam ja probal je da sam stisnul kuplug da se traktor ustavil stisnul polugu špere pustil kuplung i poluga mi je nabijala u nogu i samo jedno kolo se vrtilo.
Nisam je "palil" med vožnjo da je ne poderam.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Onda ti je špera neispravna, nema tu puno filozofiranja
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Meni isto ta stari tip kad je stisnem samo poskakuje. Kaj se da to kaj štelat poluga al sam razkopat pa novi prsten?
Nema tu štelanja. Možeš ju malo nadovariti da dublje uključuje i eventualno zamjeniti ili popraviti štifte. To sve skupa ti nebu baš predugog vijeka.
Za taj zahvat truba mora iči dole.
dijelova ima samo rabljenih.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Nema tu štelanja. Možeš ju malo nadovariti da dublje uključuje i eventualno zamjeniti ili popraviti štifte. To sve skupa ti nebu baš predugog vijeka.
Za taj zahvat truba mora iči dole.
dijelova ima samo rabljenih.

Hvala na pomoči, a se da kaj napravit sa samom polugom, ak odšrafam i malo ju podignem bu poluga bolje grabila? :?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Nemaš tam kaj odšarafati. Možeš ju eventualno malo povinuti prema gore ako ide do poda.
Nemoj vijati na hladno
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
bok, i kod mene isti problem na 533 pa me intresira da li bi se moglo umjesto stare špere u isto kučište ugraditi novija vrsta kao u 539 i da funksionira da samo nagaziš na na polugu??
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kad stojiš, lagano ju stisneš i kroz 2-3 metra noga samo propadne do poda, i tako držiš.......tako barem kod mene funkcionira.......ako nebude išlo, onda je vjerojatno špera gotova.....
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Bi. Samo treba drugi poklopac diferencijala, druga truba, kanđa, poluga i možda još koja sitnica koju sam smetnul s uma.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Ovisi kaj je za tebe pojam skupo, ali za nekakvih 1000 do 1500 kn bi se taj dio dal odraditi.
Samo treba pažljivo pristupiti, a ne sve odraditi u šusu ;)
 

dzoret15

Novi član
Tu od
4 Stu 2013
Poruka
5
Pozdrav, zanima me dali je moguca ugradnja špere ako je traktor IMT 533 bez nje
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
I ja imam delux pa nemam ugrađenu šperu.
A 72 god je i ima dvije lamele i kompresor.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
968
Pozdrav

Imam IMT533 sa tankom šperom. Piganje poluge nema efekta, previše je potrošena.
Čitam da nema više dijelova za takvu šperu, a da popravak kod tokara nije dugog vijeka...

Imam taj traktor 20 godina i trebala mi je špera svega par puta pa bih ipak išao na opciju tokarenja/navarivanja štiftova...

Ono što me zanima je opseg rastavljanja traktora. Da li je dosta skinuti desnu trubu da se može izvaditi špera ili treba otvarati i drugu stranu, vaditi diferencijal i ko zna kaj još?

Stražnji kotači mi se klimaju.. vjerojatno su ležaji u banani. Nadam se samo da se ne okreću u ležištima.

Treća spora mi pjevuši u radu, a brza je oke... vjerojatno ležaji na reduktoru?!?!? Koliko toga treba rastaviti da se to popravi?

Unaprijed hvala na informacijama!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Za popravak špere treba skinuti samo desnu trubu. Sve ostalo se dorađiva kad je ona dole.
Mislim da sam ti napisal, a ako nisam samo da ti rečem da to sve skupa nebu baš dugog vjeka i taj posel sa nadovarivanjem je prtljarija.
Štifti ako nisu popucali ne zahtjevaju nadovarivanje.

Da bi smanjil luft na zadnjim kotačima vadil budeš pločice.

Ako je koji od igličastih na reduktoru onda imaš sreče jer buš to rešil skidanjem poklopca hidraulika.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
968
O kojim se pločicama radi? Ja sam mislio da su ležaji kotača u banani...

A kaj mi preporučate da popravak bude trajni ak nema novih dijelova?!?!

Ja bi kupio i nove dijelove kad bi ih bilo. Da li novi TAFE ima takvu šperu ili onu debelu kao 539?
 

Najnoviji postovi

Na vrh