• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 533 -BLOKADA (špera)

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Pločice koje se nalaze između trube i anker ploče, najvjerojatnije je tu dobil luft.
Jel ti ide pod guzicom po grabama tok-tok?

Šperu da bi riješil kvalitetno trebaš ugraditi od novoga tipa IMT-a na kanđu.
Pošto veliš da to tebi baš i netreba onda se možeš upustiti u popravak stare.
Moja je predpostavka da su štifti cjeli i da se samo poderal mehanizam za uključivanje ili je pukel koji od štiftova.
To buš videl kad rastaviš.
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
A ti stifti su nasrafljeni nutra ili je sve skup odlijano z jednoga komada? Nebi se stifti dali napraviti z nekog boljeg materijala? Postoji neka caka z njimi ili kak?
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Da, ide po grabama tok tok, a i kad ga zgrabim za kotač i guram - vučem kotač kao da ga hoću prevrnuti.

Dakle, ugradnja kandžaste špere je oko 1500 kuna sa NOVIM ili STARIM dijelovima?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Nenogu nači bolju sliku, pa za sad evo ova.
Kolko se sečam štifti se daju mjenjati.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Da, ide po grabama tok tok, a i kad ga zgrabim za kotač i guram - vučem kotač kao da ga hoću prevrnuti.

Dakle, ugradnja kandžaste špere je oko 1500 kuna sa NOVIM ili STARIM dijelovima?

Rabljeni djelovi, nove nebuš našel.
Da bum iskren, mislim da ni tih 1500 nebu dost.
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Znaci ovaj crveni komad van, prema potrebi autogeno i stifte van... E sad, koji materijal za nove, stara poluosovina, neki bolji celik, ili nekaj zilavoga? Mislim da tuj, osim na vrhu, tvrdoca ne igra bas neku veliku ulogu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Stvarno sam zaboravil kak to ide van :mad::
Ti štifti su na vrhu zabrušeni radi lakšeg ukapčanja i znaju se i tu poglodati, ja sam i to navarival i jedan čas je trajalo.
Na ovoj sa slike fali jedan štift na crvenom komadu sa desne strane i zbog toga je išlo u otpis.

Samo da napomenem da ako se ide na kanđu onda treba i ovaj poklopac diferencijala mjenjati i truba treba druga, plus kanđa, poluga ...... :icon_scratch::icon_scratch: Puno toga.
Ali kompet rabljeno se nađe bez greške samo se nesmije onome ko ima reči za kaj trebaš trubu jer je odmah cjena veča.
Da se nači i rabljeni stari tip špere
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
>Sve bum vidio kad rastavim traktor.

Dal bum nekom tokaru da napravi nove štifte ili ove obradi, samo bi mi trebala slika ili dimenzije novih štiftova da vidi čovjek kak to treba izgledati...

A možda bi se nekim čudom dali kupiti i novi štiftovi pa da se zamijene...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Kupiš jednostavno kompl. zadnji kraj od 539. Pred jedno 2 god. sam gledal jedan zadnji kraj sa svime osim kotača za cca 2000 kn. Po meni najjednostavnije riješenje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Mislim da kod tebe štifti nisu problem.
Nažalost ovo sa slike je sve skupa završilo na otpadu, da nije poklonil bi ti.
Ako ne nabaviš, javi se. Dal ti bum broj od lika koji garant ima, a za cjenu se buš s njim dogovaral
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Roadrunner, vidim da si z Trgovista, ima prinas dosta tokare koji bi to mogli odraditi... a vjerujem da bi se i materijala naslo h Kovini... Samo hrabro i resil bus to!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Tu tokar skoro da i nema kaj delati.
Štifti su komad kvalitetnog željeza fi 10 (odoka), eventualno izbušeni za mali štift da ih drži u nosaču i napred zabrušeni.
Bum potražil slike, negde jesu :icon_scratch:
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Hvala, Muhaničar... ja ne znam u čemu bi onda bio problem ak nije u štiftima,.... jel more biti zato jer je veliki luft u kotačima? Možda kad povadim one distanc pločice bude bolje,.,...

Imbra... povaditi ventile iz starog FAP-a i odnijeti ih Očiću da ih potokari ;)
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Reparacija špere IMT 533 stari tip

Bok dečki

Otvaram novu temu o reparaciji špere na mojem IMT 533, sa starim tipom špere:

Dakle, kad izvadite iznutrice iz traktora, ovo je špera. Vadi se kroz desnu trubu i skida se nakon uklanjanja trube.
Problem može raditi ležaj osovine kotača koji se neda izbiti van pa treba imati pošteni radapciger da bi se špera dala izvaditi iz kučišta.
Zelena strelica pokazuje ukopčanu šperu, dakle, klin uđe u utor i blokira diferencijal.

Potrošili su se vrhovi klinova i utori u koje ulazi.

LEGENDA: Crvena strelica : LOŠE
Zelena strelica : DOBRO
Plava strelica: PITANJE
Klinuutoru-vi.jpg

Utor pod crvenom strelicom je potrošen i vidi se kut da je više tup od nepotrošenog pod zelenom strelicom.
Plava strelica - bilo bi pametno zamijeniti klizne ležaje od bronce, jelda?
Potroenutor-vi.jpg

Na dva trkača imam otkrhnute zube. Kupit ću dva polovna i zamijeniti ih. Mislim da nema smisla kupovati 4 nova ili dva nova. U redu?
Trkai-vi.jpg

NA ovoj slici se vidi koliko je potrošen klin. Uski sloj od dva milimetra koji je pod zelenom strelicom je nepotrošen i tak bi trebao izgledati i s druge strane, kod crvene strelice. Pitao sam da kupim nove jer se daju izbiti van ali nema. Možda da dam napraviti nove od nekog tvrdog metala? Ili samo ove navariti i obraditi?
Klinpotroen-vi.jpg

Mislim da je najveći problem sa uklopnom polugom, tj. ekscentričnom čeljusti koja šalje potisni uklopni dio špere prema unutra. Kao što vidite, jaaako je pojeden i ne prati krivulju kako bi trebalo. Mislim da zbog toga klinovi ne ulaze dovoljno duboko u utore pa zato preskače kod opterećenja.
Potroenekscentar-vi.jpg

Promijeniti ću ležaje i semeringe na oba kotača, dihtunge kučišta... kaj bi još bilo dobro napraviti? Kotači mi se klimaju u vožnji. Nadam se da će vađenje distanc pločice biti dovoljno da smanjim luft. Ležaji kotača/osovine su pojedeni jako i pjevaju u vožnji.

KAKO DA ISPEREM MULJ IZ DIFERENCIJALA I GETRIBE?

Da li je netko probao napuniti ga naftom i provozati se pa ispustiti i tako par puta (naravno svaki puta procijediti naftu).


Molim vaša mišljenja i savjete jer se spremam ujutro kod tokara i u nabavu dijelova.

Hvala

RR


PS moderatoru: Ako mislite da će tema biti preglednija, molim vas da ubacite slike u nju jer meni baš nejde.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Re: Reparacija špere IMT 533 stari tip

Muha, hvala na ubacivanju slika!

Vidim, 90 čitanja i nijedan, odgovor, savjet, kritika... mora da sve radim kak spada :):):)

Danas sam odnio sve tokaru da obnovi zube i kanale te popravi onu ekscentričnu stvar, tzv. brijeg, koji ukapča vilicu i uključuje šperu.
Kupio sam dva trkača, rabljena 100 kn, brončane ležaje za njih 100 kn, ležaje stražnjih kotača, semeringe, dihtunge, sve osim brončane potisne podloške koja ide na desni bočni zupčanik diferencijala. Nije dobavljiva pa ću ju mmorati dati napraviti. Problem je što nemam pojma koja je originalna debljina te podloške kad je nova.

Oprao sam dio diferencijalnog kučišta od špene i mulja penzlom, naftom i onda sve pobrao sa spužvom i magnetom, koliko sam god mogao dohvatiti s ove strane. Ne želim ni zamišljati koliko toga ima u getribi, a namjeravam staviti novo ulje. Nemam volje ni znanja za rastavljanje getribe pa mi se ideja sa natakanjem nafte umjesto ulja i vožnja po ravnom sve više sviđaju. Bojim se jedino da se semeringi ne odmaste i procure... onda bum dao dreku pljusku.

Rastavljao sam desnu trubu i izvadio osovinu i izj... si cijelu familiju dok sam izbio ležaj. Potrgal sam dva čekića, ruka mi je otekla od promašenih udaraca... Lupao sam fleksao i kurio sa švasaparatom i nekak sam ga uspio skinuti i staviti novi. Bilo je rasprave oko semeringa na tom dijelu. Do vanjskog ležaja kotača NE MOŽE DOĆI ulje i treba ga obavezno namazati mašču!


Prešu nemam, a moram sve ponoviti na lijevoj strani.

Kako to napraviti čim bezbolnije doma u garaži? Ima kakva fora?

Nabacim još i par slika.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Re: Reparacija špere IMT 533 stari tip

Ipak bum ja ovu tvoju temu spojil s onom temom u kojoj si u početku postavljal pitanja pa bum malo kvalitetnije pogledalk slike i dam svoje mišljenje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ako je špera tvoja nemora i tema biti tvoja.
Postavil si pitanje sinoč u pol 12 i normalno da ti niko do jutra nije odgovoril :(giggle)::(giggle):

Sve si to fino foto dokumentiral i mogu ti reči da si došel do dobrog zaključka, največi problem je u kak ju ti zoveš, uklopnoj čeljusti.

Zupčanici se mjenjaju u paru, a one bakrene podloške promjeni, nisu skupe.

Mulj možeš isprati jedino da ga rastaviš i opereš ručno. Talog jedva skida kist, tak da nafta i vožnja nebu pomoglo.

Oni kineski ležajevi KG koje si poslikal mi ne uljevaju povjerenje.

Čahuru zagriješ na crveno i ubaciš ju gore, nije ti potrebna preša.


Ako imaš još kakvo pitanje, pucaj
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
962
Fala Muha.

Jel dobar brener za ljepenku variti ili moram nabaviti nekaj jače?

Pitanje je kak rastepsti lijevu stranu trube i promijeniti ležaje? Na koju foru ti to skidaš? Meni se ne lupa cijelo popodne i ne lomi čekiće :):):)

Ležaji su, kao što vidiš - KG ilitiga Kinesko gov*o, ali svakako su bolji od starih koji su podrobljeni i šrotaju u radu.

Umoran sam, idem krepati u krevet!

Fala još jednom!
 

Najnoviji postovi

Na vrh