• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 533 -BLOKADA (špera)

T

Tanci

Guest
Friško sam kupio IMT 533 i imam problema sa blokadom diferencijala :madmana: - dok je na vrlo skliskom na zemlji još i radi ali čim bi trebao uhvatit neku tvrdu podlogu odmah baca van blokade. Da li netko zna koji bi to mogao biti problem (nije do papučice) i kako općenito funkcionira blokada na IMTu? hvala
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Friško sam kupio IMT 533 i imam problema sa blokadom diferencijala :madmana: - dok je na vrlo skliskom na zemlji još i radi ali čim bi trebao uhvatit neku tvrdu podlogu odmah baca van blokade. Da li netko zna koji bi to mogao biti problem (nije do papučice) i kako općenito funkcionira blokada na IMTu? hvala

Znači, kad joj je "teško" izbacuje? Čista mehanika, zub u zubu pod opterećenjem gubi zahvat = loši zubi = istrošeno.

Ugrubo, no ima puno IMTovaca koji ih poznaju bolje od mene.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Friško sam kupio IMT 533 i imam problema sa blokadom diferencijala :madmana: - dok je na vrlo skliskom na zemlji još i radi ali čim bi trebao uhvatit neku tvrdu podlogu odmah baca van blokade. Da li netko zna koji bi to mogao biti problem (nije do papučice) i kako općenito funkcionira blokada na IMTu? hvala
Novi tip, debela ili stari tip, tanka?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Stari tip je na štifte, a novi na kanđu.
Metal sam več slike, ali bum opet kad uhvatim vremena, znači sutra
 

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Jel možda ovakva?
To bi trebal bit stari tip.I meni isto na tvrdom špera iskakuje van,vjerovatno su zubi loši.


Uploaded with ImageShack.us
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moja je takva kao na slici......

a na 539 sam vidio da ima drugačije oblikovana poluga, i poluga je skoro duplo većeg promjera......
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Stari tip spere na stiftove izgleda ovako.Kad se vrhovi stiftova zajedu tad iskace(noga na poluzi za ukljucivanje poskakuje).
dsc05382z.jpg

By kemolisnik at 2012-05-25

dsc05381d.jpg

By kemolisnik at 2012-05-25

Novi tip sa kandzom ovako.Na ovoj vrsti ne uklapa kad popucaju zubi na kandzi.
dsc05386oo.jpg

By kemolisnik at 2012-05-25

dsc05385u.jpg

By kemolisnik at 2012-05-25
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
...

Novi tip sa kandzom ovako.Na ovoj vrsti ne uklapa kad popucaju zubi na kandzi.

dsc05385u.jpg

Koja je budala ovak konstruirala šperu?
Krivi su nagibi na kosinama, pa ta se špera začas podere ak ju se ne drži muški stisnutu.
Koliko se sjećam, Zetor je imal obrnuti profil zubi, tak da, kad jednom uskoči, drži se sama unutra.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Koja je budala ovak konstruirala šperu?
Krivi su nagibi na kosinama, pa ta se špera začas podere ak ju se ne drži muški stisnutu.
Koliko se sjećam, Zetor je imal obrnuti profil zubi, tak da, kad jednom uskoči, drži se sama unutra.

Ovaj tip spere se rijetko podere.Uglavnom popucaju zubi.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Koja je budala ovak konstruirala šperu?
Krivi su nagibi na kosinama, pa ta se špera začas podere ak ju se ne drži muški stisnutu.
Koliko se sjećam, Zetor je imal obrnuti profil zubi, tak da, kad jednom uskoči, drži se sama unutra.

A ne bi rekao budala. Inžinjer je inžinjer, ne vjerujem da bi pao na takvoj stvari. Možda je konus ostvaren na način, da prima smične sile do granice do koje "smije" primati. Kad granica preskoči, konus iskače i blokiranje vratila se isključi.

Još jedna stvar, sa ovakvim konusom, lakše je uzubljivanje.

Nisam koristio šperu na IMTu nikad, pa ne mogu reći koliko je u praski dobro konstruirana (ta kanđa).
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Kod mene je stara špera-tanka poluga za uključivanje,koja ne radi,noga mi konstantno poskakuje, pa me zanima dali taj dio sa štiftovima se mjenja kao neki zamjenski dio ili treba kemijati sa starim.
Inače,imam dosta brdskog-nagnutog terena i špera mi stvarno u nekim trenucima fali...
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Kod mene je stara špera-tanka poluga za uključivanje,koja ne radi,noga mi konstantno poskakuje, pa me zanima dali taj dio sa štiftovima se mjenja kao neki zamjenski dio ili treba kemijati sa starim.
Inače,imam dosta brdskog-nagnutog terena i špera mi stvarno u nekim trenucima fali...

Meni isto ta stari tip kad je stisnem samo poskakuje. Kaj se da to kaj štelat poluga al sam razkopat pa novi prsten?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja imam isto takvu staru, nisam ju koristio 10tak godina i više, jer nije trebala........i meni je isto poskakivala, jer mislim da ju nisam znao uzubiti.......

treba ju malo stisnuti kada kreneš s traktorom, i ona poslije par metara samo propadne do kraja i tako stoji uzubljena.......a ako oreš sa gasom i počne proklizavati jedan točak, onda je normalno da će poskakivati, i tako nikada neće uzubiti......pa probaj ovako kako sam napisao, tako barem kod mene funkcionira......

ove godine sam ju možda 5 puta uključio na ozbrdicama u oranju, al prije 2 godine se nije moglo raditi bez nje........
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
ja imam isto takvu staru, nisam ju koristio 10tak godina i više, jer nije trebala........i meni je isto poskakivala, jer mislim da ju nisam znao uzubiti.......

treba ju malo stisnuti kada kreneš s traktorom, i ona poslije par metara samo propadne do kraja i tako stoji uzubljena.......a ako oreš sa gasom i počne proklizavati jedan točak, onda je normalno da će poskakivati, i tako nikada neće uzubiti......pa probaj ovako kako sam napisao, tako barem kod mene funkcionira......

ove godine sam ju možda 5 puta uključio na ozbrdicama u oranju, al prije 2 godine se nije moglo raditi bez nje........

To ju stisnem kad traktor stoji il kad vozim?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
ako ti poluga za uključivanje poskakuje kad je uključiš onda je šper poderana i u pravilu nema pomoći, jer za taj stari tip špere djelova više nema. Ja sam svoju htio prošle godine popravit ali nisam nigdje mogao nać djelove i gdje god sam pitao svi su rekli da nema šanse da to više igdje nađem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh