• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 533 rollbar

dkolar

Novi član
Tu od
10 Kol 2010
Poruka
23
Evo već je u temi o tehničkom pregledu rečeno kako je za sve traktore registrirane nakon 1983. obvezna oprema i rollbar, odnosno ram protiv prevrtanja. Ima kakvih ideja, uradaka i mjera kako ste to izveli?
Ja sam još uvijek u fazi pripreme za izradu.

Ono di sam ja mislio vezati taj okvir je, kako se može vidjeti na slici ispod, na držače blatobrana na poluosovinama te još dodatno na sam blatobran

Jel zna netko koji je točan razmak na između ovih šarafa (mislim na razmak po dužini i širini traktora), te koji su to šarafi? Traktor je kod električara, ide nova instalacija, pa nemrem to trenutno izmjeriti.

Evo kako sam ja to zamislio na prvu ruku:

nacrt


animacija
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Nemože, ova visina od 350mm, od nosača pa do proširenja je preniska. Smeta ti blatobran.
Nemoj komplicirat, nosač isti, 2 ravne cijevi do potrbne visine, bez ikakvog sječenja, i proširivanja. spojiš ih gore kako si i napravio. I spojiš ih u visini malo iznad sica.

Napraviš još dvije pločice s kojima ćeš malo višlje još učvrsiti roll za blatobrane i end of story.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ma ako hoces da ga radis radi ga kako treba,dakle pravi to da se moze preklapati da ga mozes skinuti kad ti smeta a i po zelji nadstresnicu jer lijepo izgleda na tom traktoru i bog te veselio
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Dali može biti rol bar napravljen od kvadratnih cijevi ja ga nisam vidio,ako več nema atest nek izgleda ko pravi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Oni donji šarafi na trubi su ti 16 mm, a na blatobranu 10 mm.
Razmak nemam pojma ali ako treba izmjerim.

Majstor
Mislim da može jer sam radil jedan traktor koji je imal rol bar od kvadratnih cijevi (domači uradak) a prošel je na tehničkom bez brige bez atesta.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Oni donji šarafi na trubi su ti 16 mm, a na blatobranu 10 mm.
Razmak nemam pojma ali ako treba izmjerim.

Majstor
Mislim da može jer sam radil jedan traktor koji je imal rol bar od kvadratnih cijevi (domači uradak) a prošel je na tehničkom bez brige bez atesta.

koliko sam imal prilike čuti šuškanja na tehničkom između nazornika
ove godine još prolazi bez atestiranog zaštitnog luka, dok tko bude
prvi puta registriravao traktor luk bude morao obavezno ima atest i na sebi
pločicu sa brojem atesta...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Meni se čini da ni oni sami još neznaju kaj delaju jer kod nas neide na tehničkom u stanici , a kad idu van u selo onda ide čak i bez njega :scratch
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
moj susjed je zavezao tri drvena kolca žicom, i naravno prošao tehnički...
sad, kak ste si dobro sa tehničarima, to je na vama...;)
 

dkolar

Novi član
Tu od
10 Kol 2010
Poruka
23
Evo da odgovorim:
Petar, ova visina je dana napamet, jer nisam imao traktor doma. Idem po njega popodne pa ću to izmjerit točno. Hvala ti na savjetima. Iskreno, malo mi čudno i usko izgleda ram ukoliko ga ne proširim na širinu blatobrana. A opet, praktičnije je da bude uži.
Matrix, ne treba mi preklop, nigdje mi ne smeta.
Muhaničar, hvala ti. Ne trebaš mjeriti, ja ću danas kad dopelam traktor doma skinuti blatobrane i izmjeriti točno taj razmak.
Mislim da će cijevi biti 80x40x3 ili 60x60x3.
Što se tiče majstora na tehničkom, mislim da će to ove godine biti show samo takav.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I ja bi morao tako nešto ugraditi tako da mi kupnja ne pada napamet. Raspitao se po trgovinama, koštaju od 1800 do 2300kn a svi su po narudžbi a niti jedan nije sa atestom. Raspitao se i na tehničkom pregledu, rekli su da još prolazi samogradnja, samo mora biti napravljen po mjerama i kako treba. Dali bi mogao biti napravljen od cijevi 2-2,5"? Koja mora biti visina od do? Kakva ojačanja treba izvesti? Dali na cijevima mogu biti zavareni nosači za stražnja svjetla i reg tablicu?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Meni je rekel na tehničkom da mora biti lug ko "original"
Pa sam ga pital kak to URSUS ima original?
Na to je samo bledo pogledal i rekel da mora ljepa izgledat i biti pofarban!

OVO JE SVE ZA KU... ! ! !
SAV TAJ ZAKON I DRŽAVA I TEHNIČKI I INŽENJERI I SVI U P.m.
Kaj ima veze ak se prehitiš kad si bil prvi put registriran?


Sorry al moral sam si dati malo oduška:partyman:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ti ljudi na tehničkom su dobili neke kvazi zakone koje oni vjerno prate od slova do slova,a u praktičnom smislu,nemaju blage veze kak to mora izgledati,jer niti imaju dokumentirano fotografijama,ni skicirano ni ništa.Zato budu služili atesti da ako jednom prejde,onda ispitivač pregledava samo kakvo je stanje,a ne na koju foru je izmišljen.Takvi jednostavni arnjevi su najmanje kaj se more deti na traktor,a svakako da bi najbolje bilo da je kabina,no nemaju svi ni financije da se tak nekaj napravi,rijetki su oni koji imaju i para i volju za stavljat kabinu,a oni koji imaju para,kupe novi traktor gde ima i brdo elektronike i svašta.A o ispitnim stanicama sam čul da je negde dovoljno donesti samo papire,na drugim pak da gledaju i najmanje detalje.Slažem se da traktor mora biti u ispravnom stanju,pa da bar pogledaju volan,kočnice i te bitne stvari,ali i v ovom slučaju nemar naše države dolazi do visokog sjaja.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
valjda bi bilo logicno da su traktori registrovani nakon stupanja na snagu clana zakona kojim se obavezuje postojanje zastitnog okvira, obavezni imati isti, svi traktori registrovani do tog datuma nisu......kao sto je slucaj u BiH za euro-kuku na autima

ali neka i to.....ako su vec obavezali sve traktore mladje od '83. godine proizvodnje (odnosno registracije) zastitnim okvirom, trebalo bi da postoji neki pravilnik, debljina materijala, promjer cijevi.....eventulano oblik itd.

kako uopste daju atest? na osnovu cega, opterete okvir do granice loma?

i ta prica "da izgleda k'o original" totalno nestrucno zvuci - treba da se nadje neka budala pa napravi od plastike, ofarba "da izgleda k'o original" i eto vam, atestirajte......
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Je,upravo bi taj plastični bil dobar.Ko i kad je donešen zakon o obaveznoj uporabi zaštitne kacige na motociklima i mopedima pa se našel biser koji ju je skrojil od tikve(bundeve) i nabil na glavu,a pajkani ga zaustavili pa pitali kaj ima to na glavi,a on uredno veli :"kacigu"!
 
V

Vjerni983

Guest
:rolfer::rolfer: to je pravi majstor! I kaj su mu rekli na to??
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
A neznam kak je dalje prešel,ali mislim da su kacigu atestirali na licu mesta!:lol:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
I ja se malo igrao sa par cijevi 50x80


09062011452.jpg
http://profile.imageshack.us/user/cnc00cnc

09062011451.jpg
http://profile.imageshack.us/user/cnc00cnc

09062011450.jpg
http://profile.imageshack.us/user/cnc00cnc

09062011449.jpg
http://profile.imageshack.us/user/cnc00cnc

08062011443.jpg
http://profile.imageshack.us/user/cnc00cnc

08062011442.jpg
http://profile.imageshack.us/user/cnc00cnc
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
izgleda prilicno dobro. to je jos u fazi izrade, ili imas i slike krajnjeg rezultata?
sta radis s tolkim hidraulicnim izvodima, i funkcioniraju li ili su tek tako tamo?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Još je u fazi kompletacije, moram jos izbrusiti, temeljno obojati ligt primerom i zavrsnom bojom...postavio sam na njemu i nosace za svijetla jer se na blatobranima tresu i hidraulicne rucke...Hidraulicna instalacija nije još gotova, fale još 8 cijevi...ali o tome biti ce u temi IMT 533 hidraulicna instalacija kada bude sve gotovo. Htio sam namjerno da se ne preklopi, već da se moze lako skinuti gornji dio koji je povezan sa vijcima M20. Djeluje puno jače od preklopivih verzija....
 
Na vrh